Nieuwsberichten. Heer S. Roog, legden voor zoover zij tegenwoordig waren de gevorderde eeden of beloften af. De Voorzitter wenechte de herkozen leden en den Raad gelnk met hnnne herbenoeming en de Heer Roog werd natuurlijk met een extra toespraakje bedaoht. Teneinde onze lezers niet lastig te val len met onafzienbare rijen getallen ter optelling of ter aftrekking, bepalen wij 0' I tot het eindresultaat van de gemeec- terekening, waarvan de vaststelling thans aan de orde was. De gewone inkomsten over 1892 be liepen783.625,91' De buiten gewone in komsten 397.594,36' Of de ink. over 1892.. ƒ1181.220,23 De gewone uitgaven..ƒ794.132.24' De buiten gewone uit gaven 368 628,81 Of de uitg. over 1892.1162.761.05' Zoodat het batig saldo van den dienst 1892 bedraagtf 18.459,22' Ingevolge rapport van de Commissie van Financiën had bij haar deze rekening geen aanleiding gegeven tot bedenkingen en haar advies, dezelve goed te keuren en voorloopig vast te stellen, werd aan genomen In verband met het besprokene in de laatst gehouden raadsvergadering stelden B. en W. voor om in alle door den Raad genomen besluiten betreffende de voorwaarden tot verkoop van bouwterrein waarin is bepaald, dat op den open grond niet zal mogen worden gebouwd zonder vergunning van B, en TF. deze laatste woorden te lezen zonder vergunning van den Raad. Dit voorstel gaf natuurlijk geen aan leiding tot bedenkingen en werd mits dien goedgekeurd. Ra behandeling van nog eeoige punten, benoeming Wethouders, VaBte commissiën Ambtenaar van den Burgelijken Stand en anderen, waarover in ons volgend num mer, werd de vergadering na de gewone rondvraag gesloten. Dinsdag heeft te Brugge voor den krijgsraad terecht gestaan de kapitein- adjndant Felix, die aan het strand te Os- tende zich sohuldig gemaakt heeft aan diefstal van portemonnaies uit badka mertjes. Ondanks de uitstekende getuige nissen zijner ohefs en kameraden, is hij, aan de te laste gelegde misdrijven schul dig bevonden, tot 1 maand gevangenis, 26 fr. boete eu niet-eervol ontslag uit den militairen dienst veroordeeld. De be schuldigde, die den diefstal ontkende, maar beweerde de damesbadkamertjes alleen voor de grap te openen, heeft aanstonds hoo- ger beroep aangeteekend. Toen de man verondersteld werd aan kleptomania te lijden, had ieder medelij den met den officier; thans, nn blijkt, dat in deze met volle besef is gehandeld waarvoor de dader de volle verantwoor delijkheid behoort te dragen, vindt het groote publiek de kwestie eenvoudig wal glijk- In Champagne ie de vorige week de druivenoogst begonnen. Deze „première'' is nog nimmer zoo vroeg in 't seisoen ge weest als ditmaal, in den regel valt zij pas in de laatste week van September, dus nu ongeveer een maand vroeger, doch nu de bladeren van den wijnstok begonnen te vallen, mocht de oogst niet langer worden verschoven, want zoodra de druif het bladdek verliest, houdt verdere rij ping op en zou de vrucht verdrogen. Meer dan 15000 hectaren zijn in Cham pagne met wijnstokken bedekt en de over vloedige oogst van 1893 belooft een veel grooter opbrengst dan van 52 millioen flessohen, waarop men haar gemiddeld schatte. In den omtrek van Reims, Eper- nay, Ay, Sillery, Bouzy enz. heerscht een opgewekte stemming, nn de kansen op aanzienlijke winsten zoo schoon staan. Volgens besluit van den czaar wordt de haven van Libau tot oorlogshaven inge- rioht, tot groot misnoegen van de Duit- sohe pers. Naardien een der Russische bladen in ondubbelzinnige bewoordingen verklaart, dat de Libauer haven een maat regel tegen Duitschland is, maakt men zich tamelijk warm en weet men alles wat in Roeland op strategisch terrein plaats heeft, te beschouwen als van vijaudigen aard tegen Duitschland en tegen Engeland en dit niettegenstaande de vredelievende be- toigingeo van den keizer aller Russen. Nu is het zeer zeker sterk opvallend, dat na de vorming der Oostzee- en der Middellandschezeevloot nu nog de ver sterking der havens volgt en terecht vraagt de Dnitsohe pers waartoe dit alles moet dienen. Het aantal kolenwerkers in Enge land, dat den arbeid hervat, is toenemen de, zoo, dat reeds weer het buitenland kan voorzien worden uit de overproduc tie. Welke schade er reeds door de sta kers is geleden, kan eenigszins worden opgemaakt uit het feit, dat eene der spoor wegmaatschappijen gedurende de maand Augustus rnim tienduizend gulden aan kolen vraohten minder ontving dan gewoon lijk om dien tijd van het jaar. Onder de nieuwe Fransche kamer leden bevindt zich ook een kapper, de heer Chauvin, afgevaardigde van St. Dénis, die indertijd pruikemaker van de Comédie Frangaise was. Nog willen verscheidene acteurs en actrices van dien schouwburg door geen ander gekapt worden. Hoewel nog slechts 30 jaar oud, is hij reeds nuttig werkzaam geweest door het invoe ren van een vervroegd sluitingsuur voor de Parijsche kapperswinkels, in het op richten van verschillende vakvereenigingen en een internationale kapperschool. Hij zal, ofschoon hij zich in de politiek gaat bewegen, zijne affaire op denzelfden voet voortzetten, des morgens zijne klanten op kammen en 's middags in het Palais Bour bon verschijnen. Ook blijft hij des avonds steeds beschikbaar voor de artisten van het Théatre Frangaise. De kapper-afgevaardigde heeft dus een veelbewogen leven voor zich. Ondanks alle tegenspraken van offi- cieuse zijde blijft een deel der Parijsche pers er bij, dat Carnot ernstig ziek en een operatie aanstaande is. Tegenover deze volhardende geruchten ten koste van zijne gezondheid is president Carnot, die zich nog altijd op Fontainebleau bevindt, er toe overgegaan zich door een redacteur van den Temps te laten inter viewen. Glimlachend voegde hij den jour nalist toe „Gij komt zeker om iets te hooren van de rondgebazuinde operatie. Welnu, zeg, dal zij heeft plaats gehad; en dat zij in allen deele gelukt is". Te Schaarbeek onder Brussel heeft een twaalfjarige knaap, met zijne ouders boven een kruidenierswinkel wonende, eene lade in de slaapkamer van den winkelier opengebroken en zich met 1200 frcs uit de voeten gemaakt. Met een vriendje ging de veel belovende knaap in tal van win kels smullen en beiden reisden voorts naar Verviers. Op het punt om naar Parijs te vertrekken, werden zij door de ouders van het vriendje achterhaald. Zij hadden ruim honderd frcs verkwist. Te Bad-Landeck heeft een jong- mensch van goeden huiïe, toen hij voor de tweede maal te vergetfs de hand vroeg van een jong meisje, de moeder van zijne uitverkorene een kogel door het hoofd ge jaagd, waarna hij zich een kogel door het hart sohoot. De jonge man was dadelijk dood, de moeder is zeer ernstig gewond. Een der bladen deelt mede, hoe in Frankrijk, het land der beschaving en der liberale denkbeelden, toch nog zeer klein geestig kan gehandeld worden, waar het er op aan komt, elkaar op het gebied der politiek te bestrijden. De in herstemming komende Clemencean had in eene kies vergadering het woord gevoerd. Op den terugweg werd hij in zijn rijtuig aangehouden door personen, die met steenen wierpen. De kandidaat dreef ze met een vriend op de vlucht. Zijn tegenkandidaat werd des avonds, op weg naar eene vergadering, evenzeer be- moeielijkt. De weg was versperd met bal ken de koeteier slaagde erin den weg nog tijdig genoeg vrij te krijgen, dat de vergadering kon plaats hebben. Denzelfden kandidaat vielen een dag later revolver schoten ten deel en werden ter zijner eer klappen nitgedeeld. Aan het Zuiderspoorwegstation te Bordeaux heeft Zaterdag avond een onge luk plaats gehad, door botsing. Een der treinen was te laatom in te halen werd te fel gestookt en te laat geremd twin tig personen werden gewond, waarvan zeven ernstig. Het is zeker een hard geval voor de landskinderen als zij zioh door hunne eigene regeering achteruitgesteld zien of voorbijgegaan wanneer het geldt hunne nijverbeidsproducten. Dat maakt en terecht ontevreden menschen. Zoo laat de Nederlandsche regeering bij het uit voeren van openbare werken Belgiesche metselsteen gebruiken. Waarom Ja, dit is nog niet voldoende opgehelderd. Wel is door deskundigen uitgemaakt, dat de Hollandsche metselsteenen van dezelfde soort beter zijn dan de Belgiesche, maar toch moeten het Belgiesche zijn. Het ligt op den weg der Vereeniging van Nederlandsche fabrikanten hiervoor, zoo mogelijk, te waken, te meer, daar ook partikulieren in deze het voorbeeld der Regeering beginnen te volgen. Genoemde Vereenigiog heeft zich nu tot den betrok ken Minister gewend en een onderzoek uitgelokt, waarvan zij, althans voor een goed deel de kosten wenscht te dragen, en tevens op wijzende, dat niet alleen de fabrikant, maar ook de binnenscheepvaart en de veenderij bg deze achteruitzetting der Nederlandsche industrie ten nauwste betrokken is. Te wenschen is 1° dat het gevraagde onderzoek plaats heeft en naar wensch uitvalt, 2° dat dientengevolge de regee ring gehoor zal geven aan den eisch om de reeds sterk gedrukte inlandsche nij verheid te bevoordeelen. Wonderlijke mensohen zijn wij, Ne derlanders! Wij hebben altijd veel op met wat uit den vreemde komt. Wg zijn II soms hiertoe verplicht omdat de vader- landsche bodem niet alles oplevert, wat wij noodig hebben. Maar waarom gebrui ken wg Eogelsche messen en andere snijwerktuigen, Dnitsohe en Fransche ka- merversierselen, Belgiesohe lampen, Sak- sisoh papier en aardewerk, Sohotsch havermeel, Beiersch bier, Italiaansche hoeden Omdat de Nederlander gaarne zijne nationaliteit verlochen, en zich bijna schaamt, als zgne leefwijze en wat daar mee in verband staat niet op andere dan op Hollandsche manier isingerioht. Wat is nu van een en ander het gevolg Dat in vele gevallen het gezin een zeer ge mengd karakter, of liever geen karak ter draagt, te meer daar ook de gewoon ten naar deze zucht van navolging gewij zigd worden,en zij ook in dit opzicht, ver- engelschen, verfransohen, verduitschen en dus stilzwijgend iedere nationaliteit, behalve de hunne, hoog houden. En dan nog bederven wij onze eige ne industrie, of liever, door bet geheel on gemotiveerd bevoorrechten van het buiten land kan het binnenland zich niet ge noegzaam ontwikkelden en hierdoor ten laatste niet meer concnrreeren. Het buitenland begrijpt zgne roeping in deze beter. Terwijl wij b.v.b. aan vele Duitsche fabrikaten de voorkeur sohenken, kieBt de Duitscher niet de onze. Hij voor ziet zich pas op onze markt, als er op de zijne geen aanbod is, terwgl het Neder landsche kapitaal, dat het vaderland of de gemeenschap, zoo men wil, kon ten goede komen wegvloeit, daarheen, vanwaar men het nimmer terugziet. Ons prijshoudend goud en ons gewild bankpapier wat ontvangt men er voor, dat na onbevooroordeeld onderzoek niet goedkooper en veel beter, duurzamer, bij ons zelf te koop is In zake den drievoudigen moord bij Oostburg is de justitie nog in het onzekere. De echtgenoot van een der ver moorde vrouwen, zekere Lampier, bevindt zioh in heohtenis en tegenhem is, na een of meer verhooren, bevel tot aanhouding verleend. Hoewel tegen dezen man zware vermoedens bestaan, is ook een vreemde ling gearresteerd met nog een landlooper een van hen werd in het bezit gevonden van eeu met zes patronen geladen revol ver. De vermoorden, hoewel verre van be middeld, verheugden zich toch in zekere welvaartzij hielden een varken en eenige konijnen. Het gerucht, dat den vrouwen een kleine erfenis was te beurt gevallen, heeft waarschijnlijk tot de daad uitgelokt. Het moet echter gebleken zgn, dat het geld nog niet was uitbetaald, terwijl aan den toestand waarin men het huisraad vond is te bemerken, dat er geducht naar geld gezocht is. Het is zeer te wenschen, dat de justitie in bare pogingen om den dader te vinden, gelukkig moge zgn. Zondagavond had op de Rotte te Rotterdam een vreeselgk ongeluk plaats. Er was aan het Geldelooze pad brand ontstaan. Eenige menschen van de over zijde wilden gebruik maken van het ijze ren overhaalpondje, dat zich daar bevindt. Toen het vaartuigje al was afgestoken sprongen er nog enkele personen in, waar door het water schepte. De menschen klemden zich toen vast aan deoverhaal- ketting, doch deze brak en allen geraak ten te water. Naar men zegt hebben vijf personen zioh zwemmende weten te red den, de overigen zijn verdronken. Tien lijken werden opgehaald. De brand, de oorzaak van de ramp, bepaalde zich tot een houten schunr. HAARLEM, 5 September 1893. Het Kinderfeest, Zaterdagavond naar aanleiding van den 13den verjaardag onzer jonge Koningin door het Bestuur der Sociëteit „Vereeniging" op touw ge zet, is met bijzonder veel animo gevierd. Stellig namen er wel zeven-de-half honderd kinderen aan deel. Met hunne geleiders, waarvan velen, de kinderschoenen reeds lang ontwassen, nog met zooveel echt pleizier aan kinderpret meedoen, brachten ze de Sociëteit zoowat geheel in rep en roer. Geen wonder, het was kermis. De heer J. G. Martin, de onmisbare man bij kinderfeesten, had haar doen herleven, de gewraakte en van andere zijde zoo zeer beminde kermispret. Langs de wan den der concertzaal waren spellen en tenten van allerlei aard opgeslagen, waar bij de ondernemers met geweldigen drang het publiek tot kijken en koopen wisten te bewegen. In den tuin stond een draai molen, wat verderop had de bekende fir ma Van Ooijen, haar etablisement ten dienste van grage magen opgesteld, ter wgl in de leden zaal een poppenkast „in volle werking" de toeschouwers in ver rukking bracht. Bezwaarlijk zou men zich een compleeter stel amusementen kunnen denken, dan hier bijeen was en de verzekering, dat de feestvreugde en de onverflauwde pret met de aaLwezige middelen ter ontspanning in evenredigheid was, is overbodig. De opmerking werd gemaakt, en zij is niet geheel en al ongegrond, dat de aanleiding tot het feest de verjaring der Koningin bg eene inrichting er van als de hier beschrevene, wat al te zeer op den achtergrond treedt. Waar de feestviering ten doel moet hebben, de band, die het opkomend geslacht aan de Koningin Wilhelmina bindt, hechter te maken, moest, naar men meende, een uit gebreider deel van het programma gewijd zgn aan het heugelijk feit harer verjaring het kinderhart zou dan dieper gevceleD, dat zij de vriendelijke fee is, waaraan het feest haar schoonsten glans ontleent. Voor een deel werd aan dit verlangen voldaan, zoowel door de smaakvolle ver siering van het orkest, waar tusschen groen en bloemen de beeldtenis van Wil helmina prijkte, als door den optocht, waarmede het feest opende en waarbij de nationale liederen niet achterwege bleven. Aan het Bestuur der Sociëteit komt ongetwijfeld een woord van dank toe voor de moeite, welke de heeren zich tot het welslagen van het kinderfeest op nieuw hebben willen getroosten. De vereeniging tot verhooging van 's Lands weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning" alhier, heeft Zondag 1.1. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze Koningin haren jaarlijkschen ouder lingen schietwedstrijd gehouden in de Dui nen onder Overveen. Voor dezen wedstrijd waren een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waar van velen door belangstellenden. De eerste prijs, een zilveren draag me daille en een kunstvoorwerp, werd be haald door den Heer H. van Daalen met 47 en 50 punten (telling 112). Deze medaille moet 2 maal gewonnen worden alvorens het eigendom van den schutter te zijD. De verdere prijzen in den lste af- deeling werden gewonnen door de Heeren, K. Hoesbergen, D. Teekens, A. Wgdoogen, J. Kamman, Jao. van Waard, F. Boeree, C. F. Arnold, J. Wijdoogen, P. J. Reij- neveld, A. A. Zuurendonk, Joh. van Waard, Joh. Aartsen, G. Wgdoogen en A. Vander; in de 2de afdeeling door den Heer P. Smit en J. Tbijm. Door afwe zigheid van den Heer Voorzitter der Vereeniging werden de Prijzen door den Penningmeester, den Heer D. Teekens, met een toepasselijk woord den winners ter hand gesteld. De onderscheiding, door H. M. de Koningin-Regentes benoemd te worden tot ridder van de Oranje Nassau Orde, den algemeen geachten Stationschef, den heer E. van IJsseldgk alhier te beurt gevallen, is niet onopgemerkt gebleven. Werd reeds Donderdag avond, na het be kend worden, eene serenade met fakkel-

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2