HAARLEMSCH No. 77. Uitqave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 27 September 1893. N ieuwsberiehten. t;elephoonnummbr telbphonische verbindin6' met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPKIJ8 Par drie maandenr ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. Prijs per Adverfceatie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT r Dinsdag- en Vrljdagavo® Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BESANT, WALTER, De ivoren poort. Roman, nit het Engelsch vertaald door H. Th. Chappuis 2 dinf 5.40. WINKLER, Dr. T. C., De gewervelde dieren van het verleden. Palaeontologi- sche studiën in Teyler's mu3eum1.50. Tachtigjarig alphabetisch register op het Staatsdlad van het Koninkrijk der Ne derlanden 1813—1892Ing. .11.—. geb. «12. BRUYN MGz. J. de, Nelerlandsch Kort schrift. (Geen bewerking van andere stel sels) Voor onderwijs en zelfonderricht. 1* BEN DER, HERM. Concordia". Liederen en gezangen voor mannenkoor. Eerste deel1 „Caecilea" Liederen en gezangen voor Gemengd koor. Eerste deel1. Het muziekonderwijs en de mu ziek in 't algemeen0.60. KRaMER, Dr E. J. L., De wetenschap der histo ie. Relevoering hij dè aanvaar ding van het Hoogleeraarsambt aan de Rijks-Uuiversiteit te Utrecht uitgespro ken0.50. WINKLER, Dr. C. De beteekenis van het onderwijs in de psychiatrie voor de geneeskunde. Redevoering bij de aan vaarding van het Hoogleeraarsambt aan de Rijks-Universiteit te Utrecht den 20steu September 1893 uitgesproken. "0 .75. PLASSCHAERT, ALB. A. Het détaileeren van bouwkuudige samenstellingen. (Af schrijven en uitslaan) Derde Serie I. pro Compleet.5 Groote leercursus voor zelfonderricht, be vattende Eranscb, Engelsch, Duitsch, Nederlandsch, Handelsaardrijkskunde, Steilschrift, Boekhouden en Handelsre- kenen. All. 1 Prijs van het compleete werk«18.75 AfzonderlijkFransch.4.50 Engelsch4.50 Duitsch4.50 Nederlandsch0.90 Handelsaardrijkaknnde 4.50 Boekhouden. 3.— Baitenlandsche nieuw verschenen werken KIESE WETTER, CARL. Eaust in der Geschichte und Tradition, Als Anhang. Die "Wagnemge und da9 Wagnerhuch. Mit 33 Abildungen ERHARDT, L. Erhr. von, Spiritismus und Ehrenwort als Zeugen der Unster- hlichkeit. Ein Aufruf zum Kampfe für Wahrheit und sittliche Menachheitsent- wickeluhg GRABOWSKY. Dr. med. NORBERT, Die Geachlechtsliebe, der Finch des Menschentnms und ihre Bekampfang STOLLE, ROSE, Sklavenketten der Frau- FRANQUET, E. VON,Schaupöbel, Stock, Kliügen, Exter, v. Hofmann, etc. ,Die kunstligen Heroen der Rumpelkammer" GROHE, Dr. MELCHIOR, Derürning vor Gericht. Ein forensischer Dialog. Andersen's schönste Marchen Ausgewahlt nnd bearbeitet von Konrad Walther mit Illustrationen von Hngo Friedrich. PIPER, Prof. Dr. PAUL, Die Refor- mierten und die Mennoniten Altonas. EHRENBERG, Dr. RICHARD, DieJe- suiten Mission in Altoua. Nach trage, Berichtungen und Schlusswort. „Unsere Zeit". Salon-Ausgabe von Scho- rers Familiënblatt. IX Jahrgang 1893/94 Heft I Jahrlich 14 Heftena Moderne Kunst. Ulustrirte Monatshefte mit Künstbeilagen. Heransgegeben von Rich. Bong. VIII Jahrgang 1 Liefrg. Jahrlich erscheinen 12 monatshefte und 2 Extrahefteh Die Kunst für Alle. Jahrgang 1893/94. Heft 1. pro Quartal Atlas der pathologischen Gewebelehre in Mikrophotographischer Darstellnng. Herauagegehen von Dr. med Carl Karg und Dr. med Georg Schmorl Mit einem Vorwort von Dr. med Birch-IIirsch- feld III u IV Lieferung 6.50. 1.95. 0.65. 1.— 0.35. 0.35. 0.80. 1.30 1.30. 0.50. 0.65. 235. ■11.70. WALLOTH, K. Die Drahtseilbahnen der Schweiz7.15. GYP, Madame la duchease. Deuzièaae edition1.90. CARRÉ, Henri, La Chalotais et le due d' Aiquillon. Correspondence du cheval ier de Fontette4.15. FENNER, Motifs pour dessinateurs et peintres. 200 Dessius, Tome I1.30 PENDERED, M. Dust and Laurels A study in nineteenth century womanhood. 1.30. NYREN JOHN, The young Cricketer's tutor. A. new edition with an intro duction bij Charles Whibley1.65. The woman at home. Vol. I No. 1. October 1893 0.55. Bovenstaande werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Tweede Kamer. In de zitting van Vrij dag heeft Mr. J. G. Gleichman den voor- zitterszetel ingenomen, nadat de tijdelijke voorzitter, de heer van der Scbrieck, hem met een hartelijk en waardeerend woord had gelnk gewenseht. Daarna heeft de Hin. van Fin. de Staatsbegrooting voor 1894 ingediend, en daarby eene toelich tende rede uitgesproken. Uit deze rede blijkt, dat in den loop van dit jaar de diensten tot en met 1890 zijn afgesloten en geheel vereffend. De diensten van 1891 en '92 zijn nog niet geheel afgesloten, maar reeds is gebleken dat beide jaren zeer zijn meegevallen. Omtrent het loo pend jaar kon de Min. Jnog geen vaste cijfers mededeelen, vooral omdat hij nog niet in staat is op te geven wat de Ver mogensbelasting zal opbrengen. Hij her haalde, dat er geen reden is een opbrengst boven de raming te verwachten. Het te kort Btelde de Min. op 5.7 miljoen, waar onder natuurlijk de uitgaven voor de groote werken zijn begrepen. Wat 1894 betreft, wijst de ingediende begrooting een geraamd te kort aan van bijna 6 mil joen, maar onder de uitgaven is ƒ4.447.000 begrepen voor spoorwegaanleg, Rotter- damschen waterweg en Maasmond. De ontvangsten zijn 2% miljoen hooger ge raamd, waaronder echter iy2 miljoen nit bet fonds der Staatsspoorwegen, dat nu onder de gewone middelen wordt ge bracht. Daarentegen zijn onder de uit gaven nu alle spoorwegkosten opgenomen, en wordt geen afzonderlijke spoorwegbe- grooting meer ingediend. De uitgaven worden te zamen 1.147,000 lager ge raamd. Trekt men van de 4ys miljoen, voor groote werken gevraagd, de 1 i/s mil joen uit het fonds der Staatsspoorwegen af, dan maken de overige 3 miljoen de helft uit van het geraamd te kort van 6 miljoen. De andere helft staat gelijk met het bedrag, dat gewoonlijk jaar lijks op de geraamde uitgaven vrijvalt. Volgens de raming kunnen derhalve alle uitgaven behalve voor de drie ge noemde groote werken uit de gewone middelen worden bestreden, terwijl er nog 13 miljoen uit de leening van 1892 over zijn. Over zijne verdere finanoieele plannen liet de Min. zich niet uit. Het ontwerp adres van antwoord, dat aanstaanden Dinsdag aan de orde is, is een eenvoudige, korte weerklank van de Troonrede. De werkstaking der boerenarbeiders te Noord- en Zuidbroek heeft een kalmen afloop gehad. Nadat de arbeiders hnnne grieven bekend hadden gemaakt, beslo ten de boeren voortaan niet meer met de machine te dorschen. De arbeid is toen hervat. Zeker Amerikaan, Montgomerry had er zich op beroemd door knnstmatigen weg regen, en wel plasregen verwekt te hebben. Maar nn was er een boer in den omtrek, van wien de oogst dien ten gevolge was vernielddeze vraagt nu schadevergoeding. Evenzoo eene weduwe van een machinist, die verongelnkt was bij het derailleeren van een trein mede door dien regen veroorzaakt. In een offloieel rapport maakt de Inspecteur-generaal van de Oostenryksohe Arbeids-inepectie de zeer in het oogloo- dende opmerking, dat in vele gevallen de patroons tot werkstaking dwingen door onbillijke handelingen, als vermeerdering van werkuren en vermindering van loon, alsmede dat de houding der patroons te genover de vertegenwoordigers der werk stakers niet altijd correct te noemen is; in vele gevallen tooh werden die ver tegenwoordigers, wien toch een bepaald mandaat tot onderhandelen was opgelegd, eenvoudig uit het werk ontslagen. Voorze ker verdient een en ander wel zeer de aan dacht, vooral omdat er indirect eene er kenning van het reoht tot werkstaking in lioht opgesloten. A1b een der waarschijnlijke gevol gen van den tegenwoordigen stand der Éngelsche kolen-industrie, wordt gezin speeld op de vorming van ééne maat schappij, tot exploitatie van alle kolen mijnen in Engeland. Hiertoe zon benoo- digd zijn een kapitaal groot twintig mil- lioen pond sterling. De maatschappij zou de kolenprijzen steeds op zoodanigen voet honden, dat aandeelhouders een ma tig dividend in de winst zon verzekerd zyn. Men denkt door voordeeligen aankoop van machines en verdere materialen, als ook door vermindering van personeel voor ad ministratie aanzienlijk minder kosten te behoeven te maken dan thans, nn da zaak in verschillende handen is, terwijl deze besparingen den belanghebbenden bij den kolenhandel zonden knnnen te goede komen. In de Pruisische garnizoensplaatsen hondt men er regiments-katten op na; op de administrative staten komen dan ook geregeld de uitgaven voor, gemaakt ten dienste der katten. Nn was op een staat van het treindepot voor de regiments kat uitgetrokken 5 pfenning per dagvoor die van het proviand-depót 3 pfenning. Dit verschil ontging natuurlijk niet aan de hoofdadministratie, die de noodige ophel deringen verlangde. Het officieel antwoord luidde, dat de proviandpoes mnizen ving weldoorvoed van de meelspijzen, terwyl de trainpoes niet kreeg dan mnizen die hnn voedsel vonden, aan het leer- en lin nen goed; oonclnsie: De trainpoes heeft meer voedsel noodig en dat meerdere kost 2 pfenning daags. Het geval wordt me degedeeld door de Magdeburger Zeitnng. By Kon. beslnit is herbenoemd tot kantonreohter-plaatsvervanger in het kan ton Haarlemmermeer Mr. R. C. E. G. J. baron Snonckaert van Schaumbnrg. De Britsche minister van binnen- landsohe zaken Asquith is zoo uitstekend tevreden over de beide vrouwelijke fa- brieksinspectenrs miss May Abraham en miss Irwin, dat hij voornemens is nog meerdere vronwen met het toezioht op fabrieken te belasten. Niet onwaarschijnlijk is het verder, dat voortaan in Engeland dames aangesteld worden tot inspecteurs bij het genees kundig toezioht. In zake het prooes tegen de Ban- ca Romana zyn door het hof van appel te Rome zeven van de elf beschuldigden, waaronder de gewezen gonverneur der bank Tanlongo, de kassier Lazzaroni en de ministeriëele afdeelingschef Monzilk) naar het hof van assises verwezende overigen, Lazzaroni's neef, Tanlongo's zoon enz. zyn buiten vervolging gesteld. Te Hambnrg is de cholera weer epi demisch opgetreden. Het heette daar, dat de eerste zieke zon zijn ingevoerd met een schip komende van Rotterdam, doch dit wordt gelogenstraft door het feit, dat reeds vóór dien tijd gevallen voorkwamen, welke men toeschreef aan verontreiniging van de waterleiding, doordien er tengevolge van eene verzinking van den bodem besmet water nit het Elbekanaal binnen de lei ding was gekomen. Niettegenstaande men dit weet is de waterleiding niet afgeslo ten en wordt het water ongehinderd ge bruikt. Op den ingeslagen weg der Russenver- goding gaan de Fransohen immer voort, verder missohien, dan de regeeringen der „Vrienden" dit wel wensohen, en de Fransohen, natnurlyk buiten de regeering, zyn overlnigd dat de demonstratie eene offensieve, aanvallende, handeling zal ten gevolge hebben. Verkiezen zij volledig in de ze nit den droom geholpen, dan kunnen ze in de Figaro door iemand, die goed schynt ingelicht, te welen komen, dat ingeval van eene defensieve handeling de ozaar met Frankrijk wil samengaan, waardoor dns de geheele betooging een vredelievend karakter zal moeten dragen. In Rusland, waar men ook den weg van het Fransche volk scheen te willen vol gen, is hieraan door de machthebbenden een grens gesteld, zooals bleek toen voor eenige dagen eenigen Fransohen zeelieden in Rusland een feestmaaltijd werd aange boden. Daar was namelijk een soort van programma vastgesteld, waarbij elke toast en elk antwoord bepaald was in dien geest, dat geen der overheden er eenige aanstoot in kon vinden. Maar in Frank rijk zal het natuurlijk heel anders zyn. Uit den aard der zaak kan het woord daar minder aan banden gelegd worden en men kan dus met eenige zekerheid wel onvoorzichtige uitingen verwachten. Verder is het zoo goed als zeker, dat grootvorst Alexis, ofschoon in Frankrijk, noch de feesten te Parijs, noch die te Tonlon zal bijwonen. Hier en daar schynt men in Frankryk echter de zinnen weer bijeen te krijgendoor dat de nationale feestinschry vingen bij lang na niet aan de verwachting beantwoorden het zon eohter ook knnnen, dat de meening bestaat, dat de Staat alles behoort te betalen en in dat geval zon de Rnssenliefde blijken min der diep te gaan. De opstand in Brazilië is nog ver van gedempt. Aan welken kant zieh het reoht bevindt schynt niet doenlijk; te bepalen. Ieder der strijdende partyen verklaart zich als rechthebbende. Het recht zal wel, als naar gewoonte, blijken aan den kant van den sterkste te zyn. De meeniDg wint veld, dat, winnende insnrgenten, dit naar de monarchie zal leiden. Men doet wijs, af te wachten, wat voor dien nitgehreiden staat is weggelegd. Omtrent de werkstaking in het kolen- vak nooh nit Engeland, noch uit Frakrijk berichten van verandering. In het Bel gische kolencentrnm zon een referendum

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1