De gemeente Grohope bij Fiume verkeert in de grootste opgewondenheid, daar de bodem sedert een paar dagen aan het zinken is. Verscheidene ingenieurs zijn nit Fiume ontbodenvele hnizen dreigden in te storten. Maandag werd de tentoonstelling te Chicago bezocht door 750.000 personen. Op vele plaatsen was het gedrang zoo groot, dat vronwen en kinderen onder den voet geraakten. Er werden drie en twin tig andere gewond door overrijden of dringen en 's avonds moesten niet minder dan 125 menschen naar het gasthnis ge bracht worden. Het gedrang bij de uitgangen was ont zettend en eerst tegen het aanbreken van den volgenden dag konden de laatste be zoekers er nit komen. Maandag was het zoo buitengewoon druk wegens de zoogenaamde Chicago-day. De voornaamste aantrekkelijkheid van het feest was het optreden van twee Potta- wotiomi Indianen, wier voorvaderen den grond, waarop nu Chicago staat, aan de blanken hadden verkocht. Naar de Times uit Singapore ver neemt, hebben de machinisten en matro zen aldaar loonsverhooging gekregen, om dat zij schade leden door de waardever mindering van den dollar en dus met eene werkstaking dreigden. Zooals verwaoht werd, oefende de werkstaking der Engelsche kolenarbeiders haren invloed uit op verschillende andere takken van industrie, b. v. b. in het noorden van Engeland, waar van de bijna honderd en vijftig hoogovens er twee en vijftig hunne vnren hebben moeten dooven door gebrek aan brandstof. De werklieden zij n daar dus onderworpen aan eene gedwon gen rust, die in de eerste plaatB drukt op hunne gezinnen. In de omstreken van Bergen, België, is de arbeid door allen hervat. Maandag wordt het Russische eskader te Toulon verwacht. Nog steeds is men doende met de toebereidselen en ook de winkeliers in vereeniging met deze brengen het hunne toe aan de algemeene feestelijk stemming; deze echter meer bepaaldelijk met het oog op het doen van zaken. Aller hande souveniers, als pijpekoppen een Russisch en een Fransch soldaat voor stellend en dito knoppen voor wandelstok ken, tabakszakken,' broches, dasspelden, waaiers, vischtuig; alles met Russische voorstellingen en doelende op de groote vriendschap der twee naties. En dit alles is geëtaleerd in een schittering van kleu ren. Het zwart en geel van de Russische keizeisbanier vermengt zich met het blauw- wit-rood der Fransche vlag. De dubbele zwarte arend, met het bloed- roode hart, zijne vleugels wijd uitspreidend op het gele veld, ziet men naast het blauwe kruis op wit veld, de vlag der Russische vloot. Schitterende, maar minder fraaie, chromo's stellen den dikken admi- Avellan voor, handen schuddend met den slanken Carnot, beiden beschermd door de ontplooide vlaggen van de twee groote bevriende naties. Wanneer de Franschen zich nu slechts vergenoegen met deze symbolische voor stellingen, kan Europa hen onbezorgd aan hun kinderlijke blijdschap overlaten. Doch op dit punt schijnt men niet geheel gerust. Denk er aan, roept de pers, dat gij, het volk, zult verleid worden tot demonstraties welke, als gij er aan deel neemt, ernstige gevolgen kunnen hebben voor u zeiven en voor onze vrienden. Weest dns omzichtig in de keus van Uwe uitroepen. De Russen hebben van huis de bood schap meegekregen, alles te vermijden wat eene andere natie aanstoot zou kunnen geven; hunne gedragslijn is nauw begrensd, maar de Franschen en hunne luidruchtig heid vreest men. Een Chineesch koopman te Hong kong, verslaafd opiumschuiver, gaf in te genwoordigheid van vele personen te ken nen, dat bij die slechte gewoonte gaarne zou aideeren. Iemand nit het gezelsohap nam aan hem te genezen en toen de koop man toestemde, spoot hij hem morphine in. Sinds dien tijd schuift de Chinees geen opium meer maar hg is nu ver slaafd aan morphine. De man, die hem ge nezen had, opende eene inriohting, waar men zooals hij bekend maakte het opium schuiven kon alieeren. De zaken gingen goed, de inrichting moest spoedig uitgebreid worden, en de man ve.rdiende veel geld. Het gevolg daarvan is evenwel, dat misbruik zoo sterk toegenomen is, dat de regeering het noodig oordeelde te bepalen, dat voortaan morphine ssleoht liaansche schatkist verneemt nader de op bevel van een geneesheer geleverd mag Pol. Corr., dat de eerste zal worden ge worden. heven van de inkomens boven 6000 lire. De toestand der werstakers in het Lagere inkomens zijn vrijhoogere beta- kolenvak, dagen lang in 't zelfde stadium len tot 20.000 lire 2 pCt., van 2050.000 gehouden door een stelsel van loven en pCt., van 50—100.000 lire 4 pCt. en bieden, schijnt thans te zullen verande ren. Hier en daar zijn aanbiedingen ge daan om voorloopig het werk op het oude loon te hervatten, maar de mijndirecties, die reeds bij die loonen verliezen leden, zijn hiertoe slechts gedeeltelijk te vinden, zullende het loon in elk geval in Decem ber verlaagd moeten worden. Men houde evenwel bij de uitdrukking verlaging van loon in 't oog, dat in ver gelijking van 1885 de loonen 40 pCt. hooger zijn. Naar dien maatstaf zouden zij dus na vermindering met 7 a 10 pCt: nog altijd belangrijk hooger zijn dan zij voor acht jaar waren. Aan de Kanaalbrng te Velsen was door het omstorten van een pijler de door gang voor schepen gesloten. Dinsdag is de brug weer vrij geworden. Met betrek kelijk geringe moeite is het bovenste ge deelte van den pijler op zijne standplaats teruggebracht; een zeker bewijs, volgens boven 100 000 lire 5 pCt., allen na af trek van 6000 lire. Daarentegen zullen kleine inkomens, die na belast zijn, wor den vrijgesteld. Het suceessiereoht zal worden geheven van nalatenschappen boven 50.000 lire, behalve wat tot de legitime portie behoort. De heffing stijgt naarmate van den graad van verwant schap, waarin de erfgenaam of legataris tot den erflater stond. HAARLEM, 13 October 1893. Aanstaanden Dinsdag treedt Frédé- ric Achard van het Théatre du Gymnase alhier in den schouwburg op in Le Car- neval de Nice van Bissson en Carré. De kenners van het Fransche blijspel worden wel opmerkzaam op deze opvoe ring. Het stuk is in de Fransche bladen druk besproken, an wel op eene wijze die voor deskundigen, dat de pgler gebroken is en II on8 tot een bezoek uitlokt, gevaar oplevert voor de soheepvaart. De Elandstraat te Amsterdam wordt, naar men ons mededeelt, sedert eenige da gen in beroering gebracht door het vol gende geval. Ia eene gang in die straat, in de wan deling genoemd de Bloempottengang, woont eene 64-jarige weduwe. Bij haar in wonen sedert eenigen tijd haar 21-jarige zoon en een zekere G. V., oud 20 jaar. Bei den zijn werkzaam aan de suikerfabriek De Amstel en konden het blijkbaar goed met elkander vinden. Eenige dagen geleden werd G. onge steld en bleef te bed, terwijl de weduwe, denkende aan gevatte koude, hem zweet middelen toediende. G. werd echter ern stig ziek, en men besloot den stadsdok- ter te halen. Deze dokter kwam en sohreef medicijnen voor, maar de ziekte verergerde des nachts zoo, dat de dokter moest wor den gehaald. Deze waB onmiddellijk bereid te komen en constateerde nu verscbgnse- len van vergiftiging. De zieke kon niets meer verklaren en overleed kort daarna. De geneesheer weigerde eene verklaring van overigden af te geven. De politie werd van het geval in ken nis gesteld en is, vooral op aanwijzing van eene bnurvrouw, een onderzoek ingesteld. De intrige, zegt het Petit Journal, is niet anders dan een eenvoudige vorm van allerlei grappen, maar die zijn zoo onder houdend, vooral in het tweede bedrijf, dat het publiek zich half ziek lacht, en Le Matin In alle drie bedrijven vindt men een vroolijkheid en eene geestigheid, die nu wel is waar geen gelijken tred houden, maar te zamen een allerprettigsten indruk maken. Het verworven succes is verder in geen geringe mate toe te schrijven aan het feit, dat in het stuk geen enkele dubbelzin nige uitdrukking voorkomt, zeker eene buitengewone verdienste in een stak als Le Carnaval. Ieder kent den fraaien galanterie win kel van Lamp in de Barteljorisstraat, steeds door goede nitstalling als door mime keus van allerlei artikelen de aandacht trek kende. De zaak gaat met 14 October een nienw stadium in. Zooals het gaat met zich uitbreidende winkelneringen, kwam er gebrek aan ruimte, waardoor de vrijheid van bewe ging der bezoekers belemmerd werd. Öm in een en ander te voorzien opent de firma Zaterdagavond, naast het bestaan de perceel, een nieuwen winkel. Hierdoor kon tevens gevolg gegeven Deze vrouw namelijk was de meening toe- worden aan het sedert lang bestaande gedaan, dat de patiënt zou ingenomen voornemen, om in de nieuwe lokaliteit hebben lapis infernalis. Dit was door den uitsluitend te étaleeren de huishoudelijke zoon gebruikt om wratten op zijne huid artikelen, terwijl de afdeeling luxe-arti- te doen verdwijnen. kelen in den sedert jaren bestaanden win- In eene goot in dezelfde gang werd het kei gevestigd blijft, doch zoo, dat de beide kopje, waar het vergift in was geweest lokalen met elkaar in onmiddellijke ver gevonden. Ook werden op aanwijzing van den dokter braaksel, waschwater en eeni- ge fleecbjes in beslag genomen. De zoon werd door de recherche meegevoerd, maar na gehoord te zijn weer vrijgelaten. Beiden, moeder en zoon, zijn erg in de war over het geval. Het lijk is naar de schouwkamer aan de celgevangenis over gebracht. De moeder heeft nog verklaard, dat de verklaring vaü de buurvrouw voorkomt nit nijd en jaloezie. binding staan, gevende een breede toe gang het publiek gelegenheid van het een in het andere te komen. Het nieuwe lokaal ziet er aantrekkelijk uit en hoewel de uitstalling nog niet ge heel gereed was, konden we ons toch reeds overtuigen, dat zij geheel zal zgn in overeenstemming met hetgeen het pu bliek van de firma Lamp gewoon is. Te 't Haantje, gemeente SJeeD, had Zondag het volgende ongeluk plaats. De zestienjarige zoon van een broodjager schijnt met zijn twaalfjarig zusje met BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 6 Oct. D. J. Roelofsen en H. A. Blommen- daal. 11 Oct. H. de Nijs en C. van Wcrt. G. Jansenen M. M.Jansen. W.C. J.Clabou een geladen geweer te hebben gespeeld, en E. Kokkelkoren. P. J. van den Bosch en De gevolgen waren, dat het geweer af- n ging en het schot het meisje in de borst trof, tengevolge waarvan het onmiddellijk overleed. In zake De Jong geen verder nieuws. Wel is uit den Amstel bij Uithoorn het lijk eener vrouw opgehaald en geloofde men hierin het ljjk van mejuffrouw Schmitz te herkennen, maar de verschillende ge gevens bevestigen dit niet. Men heeft het herkend als van eene juffrouw, die nit Arnhem was vertrokken naar Amsterdam, dooh daar niet was aangekomen. De Amsterdamsche Courant heeft met het oog op het toepassen der hypnose op De Jong, het oordeel gevraagd van ver schillende rechtsgeleerden. In het algemeen is de opinie der 5ee- ren niet gunstig omtrent het toepassen terwgl Blechts, volgens hun gevoelen, in zeer bepaalde gevallen zulks zou kunnen toegestaan worden en dan niet dan met toestemming van den persoon zeiven. Omtrent het plan van den Italiaan- schen minister-president tot invoering van een progressieve inkomstenbelasting en een successierecht ter versterking der Ita- H. P. M. Voskuijl. H. A. Kors enC. M. Spronk. R. Liesveld en K. J. van Luijk. 12 Oct; G. Scbüle en A. Veldhuisen. J. Bal- kestein en C. Kort. GETROUWD. 9 Oct. H. P. Wiegman en A. G. Halfman. 10 Oct. A. H. de Balbian Verster en 7'. C. Witteveen. 11 Oct. M. Heesemans en P. Breukhoven. J. Hellemink en E. van der Meije. A. Bonen J. M. Govers. A. Bier boom en J. M. C. van Zijl. J. L. Thoolen en H. M. Immers. J. Bijster en G. Vink. 12 Oct. E. Baak en J. A. Wolterbeek. H. G. C. Denis en M. H. E. C. van der Maden M. Kattenburg en M. de Vries. GEBOORTEN. 5 Oct. J. G. Morseld geb. Engelberts d. J. S. Nieuwenhof geb. Favrez. M.W.van Poelgeest geb. Waleveld d. 6 Oct. M. Schab- bing geb. Jongbloed z. A. M. Booms geb. van Salen d. J. J. C. Veen geb. Foreman z. W. D. Jacobs geb. Zuithof d. P. J. Jak geb. Winter d. 7 Oct.P. Boergonjegeb.War- merdam d. A. W. Kaatee geb. Knip d. H. Verhagen geb. van Kampen d. A. Uijlen- burg geb. Stoute d. C. N ijssen geb. Gieske z. M. J. van Koperen geb. Reetner d. 8 Oct. A. Kroon geb. Roozeboom de Vries d. C. Jansen geb. Booms z. J. Dekker geb Hoog- velt d. M. C. Velden geb. Rooij z. M. W. C.Voorting geb. Goes z. 9 Oct. M. Kerk vliet geb. Buis d. A. Vonk geb. van der Eng d. L. M. F. Allard geb. Kok z. G. Pas man geb. Waard z. - C. M. Doits geb. van Kessel d. C. M. Walter geb. van den Bergz. B. C. Boekwijt geb. Schot z. 10 Oct. M. M. Martin geb. Barnhoornd. A. M. M. Laducgeb. Kuper z. C. M.Sahelisgeb.Toor- nent z. J. H. M. Vermeijs geb. Timmer z. A. A. Toeset geb. de Braber z. 11 Oct. J.J. van den Merkenhof geb. Vergers d. T. Mau- nissen geb. van der Heijde z. - G. E. Sohelp geb. Elzing z. F E. Mulder geb. van den Hoek z. 1). Luikel eeb. van Damme z. 12 Oct. M. Sleper geb. Eibers d. A. Abcou- wer geb. Brugman d. OVERLEDEN. 5 Oct. W. J. Mazzola 5 d. z. Ruijckbaver- straat. D. M. Mensing geb. Vreede 34 j. Hasselaersplein. J. Clausing geb Schouten 90 j. Burgwal. H. M. Bouman 5 m. z. Voor- tingstraat M. L W. Kolkmeijer geb. Roeff 5S jBrouwerstraat. 6 Oct. L. Moodo 66 j Delftstraat. 7 Oct. W. Fromm 3 m z. Burg wal. 8 Oct.G. Jansen 13 m z.Hondensteeg. D. C. van den Berg 30 j. Hazepaterslaan. H. Boerrigter 68 j. 11. van Heemskerkstraat.— 9 Oct. ASnellens 55 j. Spaarndammerweg. S. van den Eijkhof 3 m. d. Z. Polderstraat. H. L. Vrij 3 m. z. Oranjestraat. A. van Bree- men 41 j. Warmoesstraat. L. van Dijk geb. Visman 78 j. Kampersingel. J. Dijkslag53j. Raamsteeg. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Sep. tembcrwelke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Mevr. Menning, AlkmaarWed. van Bergen, F. de Boer, Handelsreizigersvereeniging, S. S. Kuiper, Mevr. Stoilé, J. Verheul allen Amsterdam- Mevr. 1). van Heel, den HaagJ. M. van Ge!, deren, Haarlem; M M. Cats, Haarlem; J. v. d, Weide, Rotterdam J. Tuine, NijmegenH. Boease; Noord-ScharwoudeWed. P. Verhoeff, Rotterdam; P. v. Grieken, Utrecht; W. Bartels? Briefkaarten. Leclereq, S Smits, J Schroder, P. de Braher; allen te Amsterdam J. Nijnders, den Haag; Mevr. L. Hijlkeana. den Haag. Buitenland. K. Eekhof, Elto Amerika; G. H. de Loor, Brussel België; L. Hannema, Parijs Frankrijk; Smit, Vereaüles Frankrijk; B. Bakker, Seliz Ma ria Zwitserland. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug ts bekomen zijn. Een borduurlap. Een pakje met plakplaatjes. Een kindersohoen. Een koetsierszweep. Een nieuwe zwarte tricot-dameshandschoen. Een ridder- krnisje van de Nederlandsche Leenw aan een groen verschoten lintje. Een bril in étni. Een zilveren broohe gemaakt van twee Zeenwsche knoopen. Een witte haan. Een sleutel. Een hand wagen. Een honten doosje. Een le deren tabakszak. Een grijs jasje. Eene parapluie. Een bakkers notitie boekje. Een gonden ring. Een Pro- testantsch kerkboek met gouden slot. Een bovenstuk van een gouden oorbel. Een griffeldoos. Een breede gonden heerenring met zwarten steen. Een sleutel. Een R. K. kerkboekje. Een snuifdoos. Een R. K. kerkboek. Een portemonnaie met geld. VEEMARKT 11 Oct Aangevoerd 21 Koeien 4 Stieren 5 Vaarzen 4 Graskalveren 19 N. Kalveren 46 Schapen 94 Lammeren 4 Paarden 1893. Prijs f 130.— f 200.—. 60.80. 100.— 110.—. 16.— 18.—. 10.— 7.—. 12.— 18.—. 5.8. KAASMARKT van 11 Oct. 1893. Aang. en verk. 71 stapels, uitmakende 8854 kazen, wegende 17035 kilogrammen. Hoogete prijs per 50kilogr/31. ZES EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout op Zondagl5 October des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 17 October 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate in D MollA. G. Ritter. 2.?- Ï!lt"ll';'e' A. Guilmant. b. Fughetta. 3Elileitung zur Legende der hei ligen ElisabethList-M üller Hartung, 4. Concert fantasie op „Diesz ist der Tag des Herrn"R. Palme. 5. Aria uit 't Oraterium Elias..Mendelssohn. 6. (Finale.)

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2