HAAELEMSCH Eerste Blad. No. 83. Vijftiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 18 October 1893. PREDIKBEURT Woensdagavond 1 ure Ds. Knottenbelt. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TÏLSPHOOS NÜMM ÏK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maandenj —,25. franco p. poat ,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSOHUNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de* middag* ten 12 «re, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. JANSKERK „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bij De erven Loosjes, te Haarlem. DAHN, FELIX, Julianus de afvallige. Historische Roman, vertaald door Marie ten Brink. 3 dinf 9.75. GOUDOEVER, Dr. F. VAN, David van Saverne- 2.90. BREDENBERG, J. F. G. De familie Eskader. Oorspronkelijke roman3. LOVELING, V1RGIN1E, Een vonkje van genie2.25. D01JLE, A. CONAN, De Réfugié's. Een verhaal nit twee werelden. Eerste deel De oude wereld. Tweede deelDe nieuwe wereld. 2 dln4.50. FACTO, In den strijd1.90. BRUIN, GEORGE DE, De familie van den dokter1.90. HENNES, Js. VAN, In huis en op straat Goedk. uitgaveIng. 1. geb. 1.30. HARTSINK, W. Uit dorp eu stad1.75. STRATENUS, LOUISE, Een granaat bloem. Tweede, herziene druk1.50. BORRIAS, W. G. „De bonte koe". Ge ïllustreerdgeb. 1.50. LANG, ANDREW, Onderzoek naar de ontwikkeling van Godsdienst, Kultus en Mythologie. Uit het Engelsch ver taald en met aanteekeningen voorzien door Dr. L. Knappert. Met eene voor rede van Dr. P. D. Chantepie da la Saussaye. Tweede, goedkoope uitgave. 2 dln- 3.—. REULE Nz, ANT. S. De kleiue huis vriend. Nieuw geillusstreerd vertelsel boek. Voor onze knapen en meisjes bewerkt en bijeengegaard. Afl. I Com pleet in 15 afleveringena 0.30. KRAYENBELT, Ds. J. liet heilige land. Reis door Egypte, Palestina en Syrië, gedaan en verhaald uaar Prof. Orrelli's „Durch's Heilige Land." Afl. I Com pleet in 20 afleveringena 0.30. Voordrachten gehouden in de vergadering van Zaterdag 24 Juni 1893 te 's Gra- venhage van de Nederlandsche vereeni- ging voor paediatrie. 2e Jaargang 1. DEINSE, C. VAN, Werktuigkunde met vraagstukken. Met 67 houtsneden.... "125. BOS, P. R, Geïllustreerde atla3 voor de volksschool. In 38 kaarten en 45 platen0.90, Buiten landsche nieuw verschenen werken: ROSÊNZWEIG LEON, Urn ein König- reich und andere Geschichten0 65. Der Tuberkelbacillus und die Tuberkulin Literatur des Jahres 1891. Herausge- geben von Prof. Dr. med. P. Banmgar- ten3.90. KNUTH, Dr. PAUL, Blumen und lnsekten auf den Nordfriesischen Insein2.60. The free review. A monthly Magazine, edited bij John M. Robertson. 1893 No. 1. October0.65. Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. CREFELDER SaNGEItBUND. Zondag middag woonden wij de uit- voering by van bovengenoemde zangver- eeniging, die op haar vierdaagsch uit stapje naar ons land, Haarlem met een bezoek meende te moeten vereeren. Het aantal toehoorders, hoewel geenszins on belangrijk, had grooter knnnen zijn, vooral nn het gold de kennismaking met een buitanlandsche vereeniging, die volgens de bladen in Dnitsohland zeer goed staat aangeschreven. Misschien zon een avond concert meer pnbliek getrokken hebben misschien zeggen wy, oi=4*~ ktC, n be kend feit is, dat de mannenzang zich in onze stad nog niet in de algemeene sym pathie mag verhengen, wat jammer is. De Crefelder Sangerbund kwam met een programma, dat ongetwijfeld voor veler ooren verouderd moest klinken, doch dat liggende onder het bereik van uitvoeren den en toehoorders, blijkbaar een aange- namen indruk maakte. Een paar flinke moderne toonwerken zonden tnsschen al deze antieke zaken een goed fignnr heb ben gemaakt. Overigens, het gemoedelijke karakter van die door en door Dnitsche koortjes heeft iets aantrekkelijks. Ont sproten nit de volksliederen geven ze een beeld van het volksleven, kenschetsen zeden en gewoonten. Gerijpt op eigen bodem, in een taal die de zijne is, vindt de Dnitsche zanger ze gereed om te wor den de dragers van zijn gevoel en zijn idealen. Wij laten hier het programma in zyn - geheel volgen, om duidelijk te doen uitkomen, dat het werkelijk met wat al te groote eenzijdigheid was samengesteld. Vom llhexn, Max Brnch Sehnsucht, DregertWerners Lied cms Welschland, HerbeckO schötxe Zeit,Qötze; Standchen, AbtElslein von Caub Möh- ringDas Kirchlein BeckerDer frohe Wandersmann, MendelssohnLied Jung Werners, Oertling; Der schönste Klang SchwartzLiebestreu, Wilhelm Wiegen lied, BrahmsHeute ist heut'Wein- zierl. Wat de uitvoering betreft, zy had bij de vele liohtzijden ook hare gebreken iets wat tronwens voor de hand ligt, waar wy te doen hebben met een dilettanten- vereeniging van den 2den of 3den rang. Het koor ontwikkelde een flink klankvo lume, dank zy de mooie basstemmen; de tenoren waren belangrijk minder in kracht en aantal, zoodat uiteraard het diepe element nogal domineerde. Het toonhouden liet te wensohen over, terwijl de nnanceering hier en daar beter verzorgd had knnnen zyn. De voordracht in haar geheel was evenwel muzikaal en van de zijde der zangers goed gevoeld. Aan het devies der Sangerbund„Deutsches Lied aus Deutschem Herzen" werd niet te kort gedaan. Enkele nummers werden met warmte geipplandiss'erdwel een bewijs dat zij hnnne werking niet hadden ge- mist. De solo-kwartetten waren mager, doch liever dan daarover uit te wei den sluiten wij deze bespreking met de verklaring, dat wij de voordrachten van het koor met genoegen al was dat genoegen niet onverdeeld hebben ge volgd; vooral omdat zij ons vergunden een blik te slaan in de dilettanten-wereld bij onze oostelijke naburen. Mossten wy eene vergelijking maken tussohen deze ver eeniging en de onze, zy zon niet in het nadeel der laatste uitvallen. Doch wij willen niet vergeten, dat Dnitsohland nog heel wat anders in het vnnr kan bren gen en evenmin, dat de Crefelder-Bund lang niet compleet optrad; van de 125 zangers waren er minstens 40 afwezig, iets dat natuurlijk op eene uitvoeriDg grooten invloed heeft. B. De sultan laat, naar nit Konstan- tinopel bericht wordt, te Mekka een lo gement bouwen voor bedevaartgangers. Het moet zesduizend personen knnnen bergen en zal ingericht worden naar ge gevens, welke voor de gezondheid der gasten de beste waarborgen opleveren. De saltan draagt de kosten van den bonw. De voorwaarden waarop als het gereed komt de bedevaartgangers er kannen verblijven, zijn nog niet vastge steld. Het Russische smaldeel kwam Vrijdag te 11J| n. de haven van Tonlon binnen va ren, bij het juichen eener ontzaglijke menigte. De kanonnen bolderden van de Rnssische en de Fransche schepen en van de forten. De muziekkorpsen speelden het Rnssische volkslied. Honderden booten en jachten omringden de beide vlootdivisies. Volkomen vrijheid van beweging was ge laten aan de Rnssische schepen, die eene sloep te water brachten. De maire van Tonlon had Donderdag eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de burgerij aanspoort de Rassen waar dig te ontvangen en zioh te bepalen tot nitroepen als: Leve Rusland en Leve de Repnbliek Toen de stoet door de etraten der stad trok, was alles in de grootste opgewon denheid. De Rnssische en de Fransehe admiraal naast elkaar, de eerste metont- blooten hoofde, de minister van marine en nog drie afgevaardigden der regeering waren mede tegenwoordig. Aan der. feest maaltijd werd druk getoost, staande wer den de toespraken aangehoord, bravo's muziek, Russische en Fransche volkslied, gloeiende toespraak van den Tonlonschen maire, alles blij, ieder opgewonden, doch elke toespeling op iets anders dan de twee naties zorgvuldig vermedenals het nn maar zoo blijven mag Zaterdag was er gelegenheid de Rns sische schepen in de haven van Tonlon te bezoeken. Druk werd hiervan gebrnik gemaakt. Van al de gelegen heidsgeschrif- tjes trekt er een de aandacht. Het bevat eene optelling van de Fransche en Rns- eische strijdkrachten in vergelijking met die der Triple-alliante, en waarnit blijkt dat de eerste het in getalsterkte wint, terwjjl de conclnsie luidt: Wy knnnen dus zonder vrees en met de den Franschman betamende kalmte den toekomstigen oorlog tegemoetzien, waaruit wy met behulp van het bevriende Rusland als overwinnaars zonden wederkeeren en welke aan het moederland de beide provincies zon terug geven, welke zij sedert twintig jaar be treuren: den Elzas en Lotharingen. Ge heel is dit overeenkomstig de zienswijze der Franschen Men zon hieruit meenen te mogen opmaken, dat zelfs van Fransche zyde de vriendschap niet uitsluitend be langeloos is. De regeering geeft aan znlke gedachten echter geen voedsel. Zoo heeft zij beslag dosn leggen op ten verkoop aangeboden vlaggen met het opBehrift Leve Elzas-Lotharingen. Een troep van 6000 Mooren deed een aanval op de Spaansche stad Melilla, op Marokkaansch grondgebied gelegen. Het weinig garnizoen, slechte 400 man sterk, vocht den geheelen dag, zonder rust of voedsel, tegen een altijd toene mende legermacht. De inwonere van Me lilla vormden kleine afdeelingen vrijwil ligers, die het garnizoen onderstennden. De Spanjaarden trokken zich ten slotte binnen de wallen terugzij telden 8 doo- den 35 gewonden, waaronder drie offloie- ren zeer ernstig. Het verlies der Mooren is onbekend. Er heerschte groote ongerustheid te Me lilla voor verdere aanvallen. Versterkiog van het garnizoen is aan den Spaanschen minister van oorlog ge vraagd, die onmiddelyk order gaf om troepen af zenden. Aan het Berlijnsehe sohepengerecht werd de vorige week eene moeilijke kwestie ter beslissing voorgelegd. Vijf meisjes in uniform kwamen de rechtszaal binnen zy waren gekleed in hel-gele blonses, met geel lint opge maakt, en daarop droegen zy Stnart-kra- gen, die van voren met een broche waren vastgestoken. Deze vijf getuigen zijn in een lokaal in het Noorden der stad ais kelnerinnen werkzaam en een politic-be ambte had aanstoot gevonden in hare kleedij. Er werd een aanklacht ingediend tegen den kastelein, omdat hij had toe gestaan, dat in zyn lokaal kelnerionen in een „in 't oog loopend" costnnm bedienden en zelfs aan de tafeltjes der gasten plaats namen. Nn zonden de bier-bebe's den rechters behooren te toonen, dat de smaak van den politie-agent-niet afdoende behoeft te wezen. Doch de politiebeambte beweer de, dat de zoo zedig met een broche ge sloten blouse, in het lokaal een coeur ouvert van zoo groote afmeting vertoonde, dat hij er aanstoot aan had genomen. Om ook hierover een oordeel te knnnen vellen werd door de rechtbank besloten tot opening der gesloten blonses over ie gaan; en deze had denitwerking, dat ook de reohters de kleeding „in 't oog loo pend" vonden en den kastelein tot 12 Mark boete veroordeelden. Een anti-Russische stem ging in Frankrijk op van de zyde der Liga stoor de vronwenreehten. Op eene vergadering werd het schriftelijk verzoek van mdme Adam om een bijdrage te geven voor het souvenir der Fransche vronwen aan de Rnssische met algemeene stemmen op drie na, waaronder twee van mannen, verworpen. Het aantal Rnssisohe veroordeel den, dat als kolonisten naar Siberië werd gezonden, was dit jaar nog aanzienlijker dan anders. Op het laatst van Angnstns waren niet minner dan 48.000 personen nit Enropeesch Rnsland met stoomschepen te Tobolsk aangekomen. Hieronder zyn natuurlijk nog niet begrepen, die over land kwamen, welk aantal waarschijnlyk nog grooter is. Terwijl de czaar logeert bij de Deensche familie op Fredenborg, heeft bij een bezoek gebracht aan de Fransche oor logsschepen ter reede van Kopenhagen. Hij was vergezeld van den Grootvorst troonopvolger en den grootvorst MichaeL De Prnische generaal Von Kiroh- hoven beeft een moordaanslag gepleegd op den redaetenr van het Berliner Tageblatt en wel in de woning van dien Heer. Kirchhoff verlangde van Harioh, dat hij zon verklaren een gtmeiner Lump te zyn en toen Harich zich veroorloofde niet op het verlangen van den generaal in te gaan, schoot deze een pistool op hem af. De kogel ging door de dikke jas van den aangevallene heen, maar gelnkkig droeg hg een krachtdadig gesteven over hemd, zoodat het moorddadig lood hier op is afgestnit. Harich werd nochtans aan den arm gekwetst. Toen er menschen toeschoten, verklaar de Kirohhoff, dat bij zioh zelf wel ter beschikking van de politie zou stellen. Eenmaal op straat, trachtte hij toch te ontvluchten. Hij werd echter door bur gers gevat en naar den politiepost ge- braoht. Hij was in volle uniform.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1