Het geval moet in verband staan met een gewaagde vooretelling omtrent de familieomstandigheden van den generaal. De Engelsche werkstakingen in het kolenvak zijn nog toenemendehierdoor neemt de vraag naar kolen in Engeland toe en worden de prijzen steeds hooger. Een en ander üeeft tengevolge, dat Londen zijn tekort aan brandstof in het bui. tenland tracht aan te vullen, waardoor reeds, wat nog nooit heeft plaats gehad, te Philadelphia Amerikaansche kolen wor den geladen voor Engelsche rekening. Weer spreekt men van bemiddeling om aan den toestand eene bevredigende op lossing te geven en men hoopt, met het oog op de steeds toenemende behoeften der arbeiders, tot resultaten te zullen komen. In de Bosscher conrant vraagt men of er ook verband kan bestaan tusschen dezen De Jong en eenen zich dusdanig noemenden, die den 17 Augustus 1889 met eene vrouw reisde, die toen bij ongeluk nit den trein van Vlissingen viel. De zich noemende De Jong, zich als echtge noot voordoende, was door dit ongeluk radeloos en diep bedroefd, zoodat het ge- heele stationspersoneel met hem bewogen was. Het lijk werd naar het gasthuis gebracht en de ontroostbare echtgenoot, voorgevende te zgn koperslager, wonen de te Vlissingen, die volgens zijne bewe ring op reis was om te Rotterdam met zgne echtgenoot kermis te honden, re gelde een deftige begravenis, nl. een lijk- wagen mat 3 volgkoetsen. Bij de aangifte van overigden bleek eohter, dat de ver ongelukte dame genaamd was Johanna Jacoba van der Gijp, ond 43 jaren, wo nende te Vlissingen en gehuwd met Wil lem Kaas, zeevarende. De Jong, die als echtgenoot voor de waarden enz. gezorgd had, liet nu spoedig zgn droeiheid varen, en bekende, dat hg niet met die vrouw gehuwd, doch bg haar in den kost was, wijzigde de begrafenis plechtigheid en liet het stoffelijk overschot met een kinderlijkwagentje naar het kerkhof vervoeren en ging alléén en te voet mede ter begrafenis op 22 Angustus. Gedurende zgn verblijf te 's Bosch dronk hij een glas, en ging daarna zien, hoe het op de Rotterdamsche kermis was. De personen, welke destijds met De Jong kennis hebben gemaakt, zien thans veel gelijkenis in zgn portret. Het buitenland wil nog maar steeds in de Jong den Engelschen Jack the Ripper zieD. Zevenmaal, zegt een Dnitsch blad, is bg in Londen geweest; zeven moorden zijn er in Londen gepleegd. Men vergeet, dat de man van Novem ber 1889 tot Mei 1892 is geïnterneerd geweest voor rekening van den Staat der Nederlanden wegens oplichterij. Omdat deze tijd samenvalt met dien van de Londensche vrouwenmoorden kan men toch gevoegelijk De Jong deze laatsten niet ten laste leggen. De groote brnine landbeer in Artis te Amsterdam heeft weten door te drin gen in het hok van zgne bnurvronw, eene nog grootere witte ijsbeer. Er moet tus schen beide dieren een verwoed gevecht hebben plaats gevonden, aangezien men deB ochtends, aan die hokken komende, de ijsbeer dood en den landbeer erg toe getakeld vond. Als bepaald onbegrijpelijk wordt me degedeeld, dat de nachtwakers der inrich ting van al het tnmult niets bemerkt hadden. Een Nederlander, sedert gernimen tijd gevestigd-in Engeland, bezit op zgn landgoed, dat in het Zuiden van dat land en verscheidene uren sporens van Londen gelegen is, eenen Irish terrierdie zich zeer aan hem geheoht heeft. Voor eenigen tijd in zgne woning te Londen terugge keerd, vernam hg op eenen oohtend een hevig geblaf voor het huis, en onze land-1 genoot vond toen zgn trouwen hond in deerniswaardigen toestand daar buiten staan. Hoe het dier hem daar gevonden had, zou wel altijd een raadsel zgn ge bleven, zoo het toeval hem niet gediend had. Het beest had steeds zijnen meester naar den trein gebracht, maar was nooit naar Londen meegenomen. Het geval hel derde zich op, toen een paar dagen later een ambtenaar der spoor wegmaatschappij een plaatskaartje le klasse kwam recla- meeren en op de vraag van onzen land genoot waarvoor dat diende, antwoordde, dat de hond op den bewusten dag in eenen coupé le klasse plaats had geno men en daaruit niet te verwijderen was geweest. Daar het geoorloofd is in Enge land met honden te reizen en men den hond herkende, liet men hem in de coupé verblijven. Te Londen gekomen, had het dier het huis van zgnen meester weten te vinden, ofschoon het een uur rijdens van het station verwijderd is. In strijd met de heerschende meening is thans door den Direktenr van het Open baar slachthuis te Rotterdam, na nauw keurig onderzoek, in 't licht gesteld dat bg het slachten zooals het bij de Israë lieten plaats heeft, het dier het eerst be wusteloos is, terwijl deze methode ook met het oog op het uitbloeden te ver kiezen is. Natuurlijk wordt in deze tegenspraak verwacht, vooral van de voorstanders van het slachtmasker in de eerste plaats en dan van de geleerden, die op een haar af weten te bepalen wanneer bg een dier dat geslacht wordt de bewusteloosheid een begin neemt. Eenige landbouwers te Willemstad heb ben besloten de dagloonen hunner arbei ders te verlagen. De laatsten zgn daar niet tevreden over, als zijnde het buiten hunne voorkennis geschiedt.. De boer vraagt: Haalt ge uw brood niet waar ge 't best terecht kunt en betaalt ge niet liever 18 dan 20 ots. voor 'tkilo? Nu, zoo doen wij met onze arbeiders ook. Of de vergelijking juist is, daarover verschil len de meeningen. In een paar Limburgsche gemeenten bestaat ernstige ontevredenheid over 't vervroegen van de kermis in ééne ge meente, en wel naar aanleiding van het feit, dat thans de twee dorpjes niet ge lijk kunnen kermis houden, zooals de ouders en voorouders der tegenwoordige bewoners dat altijd gedaan hadden. Men vreesde ongeregeldheden, zoo zelfs, dat de rijkspolitie te hnlp is geroepen om eventueels rustverstoringen te beletten. Uit Engeland wordt bericht, dat aan eene tuinbouwschool de vrouwelijke leer lingen het meeste succes hadden. Waar moet het heen met die sukkels van mannenReeds zgn de vrouwen de beste geneeskundigen, de vlugste aorobaten, de handigste kiezentreksters, de vlijtigste pharmaceuten, de geschikste onderwijs krachten, de accnraatste boekhoudsters; pro resto behooren de mannen zich te gaan toeleggen op de kook- en kousen- stopkunst. Het schoenlappen en soldaat zgn mogen zij vervolgens uitoefenen tot. de vrouw hen ook in deze weg-concurreert. Gelukkig, dat moeder natuur er anders over denkt en zij, vroeg of laat, maar stellig en zeker de grenzen wijst die er bestaan tusschen mannen- en vrouwen werk. De drie stoomwatermachines in de Haarlemmermeer bewijzen der gemeente weer gewichtige diensten. De hoeveelheid water, welke in de laatste dagen is uit- gepompt, was buitengewoon groot. De Leeghwater heeft in 168 uren met 9 pompen 46,200 slagen gedaan, de Crnquius in 166 uren met 7 pompen 56,538 sla gen en de Lijnden in 21V2 uren met 1 pomp 118493 slagen. Reeds vijf dagen lang, leest men in de Meerbode, kan men in eene buurt van Uithoorn, het Zgdveld genaamd, een gezin zien, dat gedwongen is dag en nacht onder den blooten hemel door te brengenwel zgn, voorloopig althans, de 5 kinderen bg buren onder dak, maar man en vrouw moeten, voortdurend wacht houden bij hun schamel hoopje huisraad, prijsgegeven aan weer en wind. Niet-betaling van huishuur is van dit alles oorzaak. Zaterdagnacht was men ouder ge woonte op het emplacement van het staats spoor te Groningen aan het rangeeren van den trein. Twee der achterste wagens waren niet vastgehaakt, waardoor deze, toen de trein tot staan gebracht werd, doorrolden. Dit geschiedde onmiddellijk bij het spoordok, waar de brug des nachts altijd geopend is. Het gevolg er van was, dat de laatste wagen in het Noordwillems- kanaal stortte, gelukkig zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Het is een wagon 1ste en 2de klasse van de grootste soort, en het zal zeker vrij wat moeite kosten dien weer uit de vaart te hallen, De treinen uit Friesland en van Delfzijl moeten nu vóór de brug halt houden. De passagiers worden in eene ijzeren schouw overgezet. Op welke wijze De Jong te werk ging bij het verkoopen der aan de ver miste vrouwen toebehoord hebbende goe deren, blijkt uit de Echo.- In het begin van Aagustus kwan De Jong met een jongen, die een zwarten koffer op een kruiwagen met zioh voerde, het café De Eendracht binnen. Hij gaf zich uit onder den naam van Bronwer, koopman in kleeren. Hg bood de juffrouw eene fijne liohtgrijzen japon aan, voorlijf van lichtgrijze zijde, overigens met zilver tressen gegarneerd voor den prijs van ƒ82. De juffrouw was aanvankelijk niet genegen iets van hem te koopen maar door zijn lang aanhouden en aardige woord jes, bood de juffrouw 10 en kreeg hem. Verder had hij nog een lichtgrgzen hoed, met dito veeren, een bruine idem, eenige dames-blouses, een zwart zijden parapluie, nieuwe witte onderrokken met breede fij ne kant gegarneerd. Die goederen, zoo gaf hij voor, had hij gekocht en hadden toebehoord aan een vrouw, die overleden was in het kraambed. De jongen, die De Jong bij zich had, is bij de justitie bekend en moet gezegd hebben, dat De Jong het grootste gedeelte der goederen in de bor- deelen te Amsterdam moet hebben ver kocht. Ongeveer op hetzelfde tijdstip presen teerde De Jong een zwarten kofbr met vrouwengoederen in oafé Brömerdoch daar wilde men niets koopen. De Jong liet hier een prachtigen, donkerblauwen, cheviot dameswintermantel zien, van bin nen geheel met bont afgezet, tggerkleur, die hij voor den prijs van 80 wilde van de hand doen. HAARLEM, 17 October 1893. De Haarlemsche Afdeeling van de Nederlandsche Middernachtzending-Veree- niging, opgericht den 5 September 1888 en goedgekeurd bg Kon. Besluit van 15 Nov. 1890, vierde Vrijdag avond in de groote zaal van „Felix Pavore" haar vijf de jaarfeest. De bijeenkomst, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond, werd geleid door De. Langhout en geopend met gebed en psalmgezang, terwijl de zang- vereeniging „Hosanna" zich in den loop van den avond in eenige afzonderlijke nummers deed hooren. Achtereenvolgens werd verslag uitgebracht door den se cretaris en den penningmeester. De eerste wees met dankbaarheid op den voortgang dien de Middernachtzending, dank zg de hnlp der autoriteiten en der politie, in on ze stad en in verschillende steden van ons vaderland maakt. De stenn der meer- gegoeden werd meer en meer haar deel en ook bij de lagere klassen wordt het be sef levendig, dat de Middernaohtzending eene schoone roeping beeft te vervulleD. Algemeen wordt het vertrouwen in den arbeid sterker. Bedroegen de inkomsten van de Ver- eeniging het eerste jaar slechts 100 gul den, thans is het oijfer der giften alleen reeds gestegen tot het tienvoudige. De rekening van den penningmeester over de twee laatste jaren wees in ontvangst ƒ1827.81 in uitgaaf 1867.82 aan, zoodat zij moest sluiten met een nadee- lig saldo van ƒ40.01. Onder de uitgaven is begrepen het vaste salaris van den zendeling der Ver- eeniging, bedragende ƒ700 per jaar. Na mededeeling van een en ander trad de Heer Dr. L. Wagenaar, predikant te Arnhem, als feestredenaar op. In eene boei ende voordracht sprak Spr. zgne inge nomenheid uit met het werk dezer Zen ding en ging verder de oorzaken na, die in onze maatsohappij het zedenbederf doen toenemen. Krachtig spoorde hg de zende lingen aan op hun post te big ven en in liefde, trots sohimp en spot van zoovelen, die der vereeniging een kwaad hart toe dragen, voort te gaan. De reizende zendeling, de heer van der Stap, deelde ten slotte eenige voorvallen mede uit den rijken schat van ervaringen, opgedaan tijdens vijfjarige werkzaamheid, welke wel instaat waren eiken twijfel aan het nut der Middernachtzending te doen verdwijnen. Met dankzegging werd de bijeenkomst ongeveer ten halftien ure gesloten. Slecht gezaaid, naar het platduit- sohe „Schlimme Saat" van Otto Visscher, werd Vrijdag avond opgevoerd door het Hollandsch Toneelgezelschap Van Lier. Het is een stuk zooals er velen zgn, met weinig nieuwe gezichtspunten. Het behandelt de familieomstandigheden eener weduwe, die door eene verkeerde richting in de opvoeding van hare zonen, van die kinderen hooge verwachtingen heeft, welke niet verwezenlijkt worden. Daarbij komt nog, dat de eene zoon, Bruno, wegens zgne artistieke capacitei ten op een dwaalspoor gebracht wordt, door een zoogenaamden kunstbeschermer, die echter met deze bescherming minder eerlijke bedoelingen heeft. Deze worden eohter door de deugd eener jonge dochter te niet gedaan. Zoodoende loopt alles nogal tamelijk gunstig af, met uitzondering van één zelfmoord, die nog plaats heeft. Doch ook hier dekt de vlag de lading; het spel der personen maakte veel goed. In de eerste plaats roemen wij het goede spel van Mevrouw Potharst-Grader, die in steeds toenemende mate zich doet kennen als eene verdienstelijke actrice. Mevrouw Ellenberger handhaafde haar gunstigen naam met de wezenlijk goede vertolking der moederrol. De Heer Veltman was gestoken in eene jonge rol. Wij hebben niet de overtuiging, dat Veltman met deze rol volkomen was ingenomeD, hoewel zgn spel onberispelijk was. Van Nienwland, de acteur die bg het gezelschap van den Heer Van Lier steeds de komische rollen bezet, vervult zijne rol in slecht gezaaid vrij van de overdrijving, die gewoonlijk zijn spel kenmerkt. Wat zelden geschiedt, had Vrgdag avond plaatshet orkest (van Van Lier) werd geapplaudiseerd. Het dankte dit aan de fraaie uitvoering van zgn programma en niet in geriDge mate aan het zeer ver dienstelijke spel van den fluitist, die in een der nummers praedomineerde. Door het goede orkest werden de overigens veel te lange pauzen voldoende aangevuld. Door de Vereeniging tot Bevorde ring van het Onderwijs in Handenarbeid in Nederland is aan den heer J. de Weeger, onderwijzer alhier, het Diploma van On derwijzer in Handenarbeid (Houtbewer king) uitgereikt. Heden morgen omstreeks 10 ure heeft een begin van brand plaats gehad, ten huize van de J., touwslager, woon achtig aan het Spaarne, ontstaan in de keuken, uitkomende in de Berkenrodesteeg, bij het overkoken van olie op een petro- leumtoestel. De brand is door den be woner met behulp van de werklieden H. Klingers en J. Graal gebluscht. Door B. en W. W. dezer gemeen te is de levering voor het tijdvak van 1 Oct. 1893 tot 1 Juli 1894 van de brandstoffen benoodigd voor de openbare gebouwen, scholen enz. gegund aan J. Overakker, korte turf voor ƒ0,53 per dubb. hec'ol. P. G. Otter, lange turf voor 0,24 per dubb. hectol.; Haar). Gasfabriek., geklopte cokes voor 0,43 per hectol.dezelfde, gewone cokes voor ƒ0,38 per hectol.; J. T. Perquin Zo nen, grove steenkolen 0,85 per honderd kilogram N. v. Breemen Co, anthra- oitkolen voor 1.60 per honderd kilogram. Door de politie is aangehouden een 13 jarige knaap, leerling bij den mann- facturier V. in de Korte Veerstraat, die ofsohoon slechts kort aldaar in betrekking, zich meermalen heeft schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit de toonbank laden. Maandag namiddig ten ruim 12 ure is nit de Nieuwe Gracht opgehaald het lijk van den 69 jarigen bloemistknecht, A. de W. die sedert Zondag 8 dezer werd vermist. Men vermoedt dat hij bij ongeluk, daar zgn gezicht verminderde, te water iB ge- loopen. Markt van 16 October 1893. Boter. Aangev. 172 verk. 172 Kilog. L. pr. ƒ1.50, H. pr. ƒ1.60. Biggen. Aangev. 131, verk. 131 stuks L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ11. Schrammen Aangev. 80, verk. 80.stuks L- pr. ƒ15,—, H. pr. 18,00 Aardappelen. Aangev. 570, verk. 491 H.L. L. pr. 1.40, H. pr. 2.75 p. H.L, Appelen Aangev. 640, verk. 550 H. L. L. pr. 2.00, H. pr. ƒ3.00 p. H. L. Peren Aangev. 222 verk. 180 H. L. L. pr. 2.H. pr. p. 6.H. L. GRAAN- EN ZAAD MAR KT. Marktbericht van 16 Oct. 1893. Witte tarwe 6.10. 6.15. Haver Gerst Duiveboonen Paardenboonen Groene erwten 3.75. 5.-. 6.60. 5.50. 7.—. 4.—. 5.15. 6.90. 5.60 0RGELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 October 1893, des namiddags van 23 uur door den lieer W. EZERMAN. PROGRAMMA, 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Ree. en Aria uit Lobgesang.Mendelsohn. 3Choral-AndanteJ. G. Bastiaans. 4Siegmnnda Liebesgesang nit .die WalküreR. Wagner. 5. Finale uit de SonateMailly.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2