Zoodra het bekend werd, dat een Russisoh eskader een bezoek zon brengen aan Tonlon, dook het gerucht op, dat Frankrijk aan Rusland een der Middel- landsche zeehavens, Villefranche, Ajaccio of Port Vendres als station zon aanbie den, een bericht dat én in Engeland én in Italië met weinig sympathie werd ver nomen. Verdient de Parijsche correspondent der Times geloof, dan is Frankrijk nog een stap verder gegaan en heeft het aan Rus land het recht geschonken van elke Fran- sohe haven in de Middellandsche Zee ge bruik te maken. Admiraal Avellan kreeg een brief mede van den Franschen mini ster van marine, met instructies aan de maritieme overheden in die havens om de Russische schepen te behandelen als waren het Fransche. Niet zoodra heeft de Londensche pers dit bericht van den heer de Blowitz ver nomen, of zij dringt reeds aan op eene versterking van het Engelsch eskader in de Middellandsche Zee. Men deelt mede, dat de Russische ge zant te Parijs, door het onophoudelijk feesten gednrende zestien door ongesteld heid te huis moet blijven. Nog altijd duurt de kolencrisis in Engeland voort, niettegenstaande een groot publiek de meening is toegedaan, dat het bestaande geschil tusschen kolenwerkers en mijneigenaren eene schande is voor het Engelsche volk. Inmiddels zijn de kolenprijzen steeds stijgende, wat met het oog op den nade renden winter menig huisvader bange oogenblikken bezorgt. Er bestaan te Antwerpen plannen de mooie Lieve Vrouwenkerk aldaar ge heel te ontdoen van de om en tegen haar aangebouwde huizen en haar zoo geheel vrij te maken. Evenals men dit voor deu Dom te Keulen deed, zou men de daartoe benoodigde gelden willen bijeenbrengen door een reeks loterijen, waarvan de op brengst zou besteed worden aan hetkoo- pen van huizen en het uitvoeren der noo- dige werken. Die opbrengst zou bestaan in het verschil tusschen den verkoopprijs der loten en het bedrag der premiën en der onkosten. Vele aanzienlijke ingezeten zijn be reid dit plan te steunenook de provin ciale en stedelijke bestoren zijn het niet ongezind, doch men vreest dat de regee ring, die een vijand van lotergen is, niet zoo gaaf op het plan zal ingaan. Naar men weet, loopt het presi dentschap van Carnot in 1894 af. Er wordt medegedeeld, dat hij zich weer zal verkiesbaar stellen, wat eerst zijne bedoeling niet was met het oog op den staat van zijne gezondheid. In de zitting van den Pargschen gemeenteraad van Maandag was voorge steld tot ondersteuning niet van de werkstakers maar voor de familien der werkstakers in Pas-de Calais tienduizend francs te verleenen, terwijl nog een voor stel inkwam om dit bedrag teverhoogen tot dertigduizend francs. Beide voorstel len zijn door den Raad verworpen. De Engelsche regeering heeft voor zijne marine voor het loopende jaar vast gesteld een bedrag van zeven en twintig millioen francs. Twee nieuwe linieschepen en drie kruisers zullen bijgebouwd worden. Aan een gerucht, dat de Vereenigde staten een geheim tractaat met Brazilië zouden aangegaan hebben, waarbij bepaald zou zgn, dat de eersten hunnen steun zouden verleenen voor het geval in Bra zilië de monarchie mocht hersteld worden, slaat men geen geloof, temeer daar ook de betrokken minister het bestaan van dusdanige overeenkomst ontkent. Weer komt er eene droeve mare uit Monte Carlo. Eene Fransche dame, eene barones, derwaarts vertrokken om aan den speelduivel te offeren, heeft drie uren aaneen aan de roulette-tafel doorge bracht en 200.000 fr. verloren. Zij wist toen niets beters te doen dan door kolen damp een einde aan haar leven te maken. Hare dochter, vijftien jaar oud, bevond zich in dezelfde kamer en heeft in het zelfde lot gedeeld. Dit Belgrado wordt bericht, dat de vroegere minister van Justitie in Ser-1 vië, Velimirowitch, een der rijkste in woners van Belgrado, vermoord is. Don derdag ochtend werd zgn ontzettend ver minkt lijk in zgn slaapvertrek ge vonden. Het hoofd was geheel van den romp gescheiden, in de borst waren 8 steekwonden en alles bijeen deed zien dat het slachtoffer in wanhopenden strijd zich jl verdedigd heeft. De geld-kas, die zich in zgn slaapvertrek bevond is opengebroken en van den inhoud ontdaan. Van de da ders was geen spoor te ontdekken. In de omstreken van Moerkapelle wordt het land overstroomd door land loopers. Troepen van zes tot tien komen van alle kanten opdagen van Dinsdag morgen tot Zaterdag avond laat. De mees ten hunner hebben lucifers of postpapier bij zichverkoopen doen zij echter lie ver niet, tenzij men het dubbele van den gewonen prijs betale. Zulke gepatenteer de bedelaars maken het den dorpsbewo ners soms vrij lastig, vooral de buitenaf wonenden. Vóór enkele jaren werden op last van het gemeentebestuur die landloopers streng geweerdvan lieverlede echter is dat toezicht verslapt, en nu wordt er in het geheel niet meer naar ongezien. Uit Het Bildt meldt men: Onze dwerg Gerrit Keizer heeft een aantal der lotelingen voor de nationale militie in deze gemeente die een dienst plichtig nummer trokken in vuur en vlam gezet. Evenwel niet door zijne aan wezigheid; zijne afwezigheid toch was het juist, die bij velen twijfel deed opko men omtrent de wettigheid der trekking. Ondanks zgne 80 oM. lengte, viel hg dit jaar in de loting en hg had zich dan ook het vorig jaar persoonlijk behoorlijk laten insohrijven. In dit voorjaar evenwel is hij met zijne moeder vertrokken naar Chioago, met het doel in Amerika te blgven, waartoe dan ook de stukken zgn afgegeven. In tegenstelling van andere lotelingen, verhuisd naar het verre Wes ten, dooh wier ouders hier woonachtig blgven, werd derhalve niet voor hem ge trokken, hetgeen velen op een dwaalspoor bracht. Als een staaltje van dierenmishan deling deelt men ons mede, dat in het Villapark te Venloo onder een paard, dat eene kar, zwaar beladen met steenen en waarvan een wiel in den grond was gezakt, niet in beweging kon krijgen, een bos stroo in brand werd gestoken j om het dier nit angst en pijn tot eene buitengewone krachtsinspanning te dwin gen. Dit gelukte eohter niet, zoodat het dier noodeloos gepijnigd was. Sedert eenigen tijden zgn, volgens de Amsterd. Courant, bij de administratie van de H. IJ. S. M. te Amsterdam nu en dan zakjes geld vermist, zonder dat men maar eenigzins kon vermoeden waar zij bleven. Deze zakjes bevatten het geld op de verschillende stations ontvangen, en dat alle dagen in groote kisten naar Amsterdam wordt verzonden. Dezer dagen nu is een der heeren van het kantoor- persooneel, van de afdeeling „boekhouders", op wien zware verdenking rust, dat hij zich het geld heeft toegeëigend, in heoh- tenis genomen. Van de in de hei bij Bussum ge vonden kleedingstukken zgn anderen zeggen, dat ze te Amsterdam zgn opge zocht een hemd en eene blouse her kend als hebbende toebehoord aan Maria Schmitz. Beide kleedingstukken waren van achteren geheel opengesneden. De eigenares van het hotel, waar De Jong het laatst met Maria Sohmitz lo geerde, twijfelde geen oogenblik in hare verklaring, dat genoemde kleedingstukken van Maria Sohmitz waren. In het Drentsche dorp Emmen wordt de betrekking van nachtwaker uitbesteed. Wie de laagste eischen stelt, krijgt het baantje. De tegenwoordige titularissen zul'en den dienst verrichten gedurende den geheelen winter eiken naoht. Zij zullen als vergoeding genieten eene som van zeven en twintig en een halve cent per nacht. In verband met de weigering tot het betalen der tienden is al menig von nis geveld in den laatsten tijd. Zoo had één weigerachtige te Ooterhont de tien den, tot een bedrag van 2.geweigerd. Dit gaf aanleiding tot een vonnis dat hem 75.kostte. Bovendien weigerde hg ook deze betaling, waardoor zgn boe del werd aangeslagen en hij 131.20 kosten moest betalen, en dit alles voor eene weigering van 2. Door het gemeentebestuur van Nij megen is aan den Heer Plate te Berlijn vergunning verleend tot het doen van opgravingen in den emtrek van het Valk hof en wel uitsluitend ten dienste van weten schappelijk onderzoek. In den voorgevel van het huis, dat C. van Rheenen, te Hilversum, nabij den Trompenberg aldaar voor zich heeft ge bouwd, is een gedenksteen aangebraoht met het volgende opschrift: 8 October 1892. Van Rheenen's moed en vlijt, Gezegend door Gods band, Heeft Tilbnrgs weer bevrijd, Bedolven onder 't rand Men gaf bem voor deez' daad Dit buis, dat voor u itaat. 8 October 1893. De politie te Halfweg heeft tegen vier Amsterdamsche hengel-liefhebbers procesverbaal opgemaakt, wegens het staan of loopen op gronden, waarop dit, volgens de bij de wet bepaalde aanduiding, was verboden. Een der heeren, natuurlijk een aarts liefhebber van het hengelen, liet zich viermaal achtereen bekeuren. HAARLEM, 3 November 1893. Van de serie uitvoeringen, welke het gunstig bekende Amsterdamsohe Ope- retten-Gezelschap „Kreeft en Baderman" dezen winter in den Nieuwen Schouwburg alhier denkt te geven, had Dinsdag avond de tweede plaats. Het even bekende als geliefde zang spel de Jonge Hertog Le petit Due) van Charles Leeocq, den componist van La Jille de Madame Angot, Girojlé Girojld enz, kwam daarbij voor het voetlicht. Zeer stellig ten genoege van het vrij talrijk publiek. Het gezelsohap bezit voor de Operette uitnemende krachten. Zang en spel zgn voor het doel uitmuntend, terwijl het or kest daarmede geheel in overeenstemming kan genoemd worden. In het algemeen wordt er opgewekt en vlot gewerkt en sluiten de zaken goed ineen. Een goed koorpersoneel, waarij de jufferen uitblin ken, doet de ensembles flink tot hun recht komen. Dinsdag avond waren het vooral me vrouw Buderman en de heeren Kreeft en Willemsen, die in hunne rollen veel genoe gen versohaften. Nu en dan werd er recht hartelijk gelachen. Mejuffrouw Westerho ven was als directrice van de dameskost- sohool uitstekend; hare zangles was het glanspunt van de voorstelling; ons com pliment daarvoor aan haar en hare gui tige, bekoorlijke éleves. De ooBtumes waren in de Jonge Hertog een frisch als fraai van snit en stoflage trouwens hierdoor onderscheidt zich dit gezelsohap bij^lk harer voorstellingen. Ongetwijfeld mag om al deze redenen een bezoek aan Kreeft en Buderman wor den aanbevolen. Waar wij nu eenmaal van goede opéra's verBtoken moeten blgven, kan eene flinke Operette-opvoering dat gemis vergoeden. Eene heilzame ontspanning biedt zij te vens naast de drukke bezigheden des daags en een probaat middel mede om onze op gewektheid te behouden in den eentonigen tredmolen van het gewone leven. Van de firma G. de Vob en Co., wijnhandelaars alhier, ontvingen wij een goed uitgewerkten, zeer duidelijken plat tegrond van Haarlem, van veel belang voor allen, die in Haarlem, vooral in de nieuwe gedeelten, niet goed den weg weten. Het nevendoel van de kaart zal wel zgn de bijzondere aandaoht te vestigen op de plaats waar deze onde Haarlemsohe Firma te vinden is, namelijk aan het Spaarne No. 96 en 98. Meestal worden de reclame-middelen, na een paar dagen op de sohrijftafel te hebben omgezworven, eene plaats gegeven in de snippermanddit, als eenig prak tisch nut hebbende, zal men een plaatsje aan den wand van kantoor of studeer vertrek verleenen. De dillettantenvereeniging de Muzi kale vriendenkring, opgericht den 8en Nov. 1885, welke dus eerstdaags 7 jaar bestaat, geeft hare tweede uitvoering a.s. Donderdag den 9en Nov. in de Sociëteit de Kroon onder leiding van den heer K. F. van Maas Jr. d. Geer. JHaan en E. Vredenburg. C. P. Boers en B. M.Sarlel.— W.J.Hesselsen J.M. van Dalen. 2 Nov. H. de Graaf en C. van Waard. E. B. van Dijk en B. de Vries. G. Scbule en A. Veldhuisen. GEBOORTEN. 24 Oct. G. Huelinck geb. Steffens d. 25 Oct. M. de Wildt geb. Arons z. 26 Oct. J. C. T. Wilde geb. Driessen z. A. A. Kuijt geb. Retel z. M. Versteeg geb. Heilo d. S. M. van Wunnik geb. Kaazen z. M.G. Sohous geb. Dames z. M. Groot geb. Kabel d. 27 Oct. M. H. van Thienen geb. Groenen d. D. Wijts geb. Sieraad d. 28 Oct. J. Schippers geb. deJongd.R. Kleinhoutgeb. Hekkert z. C. W. Karstens geb. Boon z. G. E. Kaptijn geb. Kelderman d. J. C. Jan sen geb.v.Bioekhuizen z.—D L vanMerksteijn geb. Zimmerman z. E. de GraafTgeb.Vermeer z. J. C. Hunting geb deSwartz.S. F. van Breukelen geb. Rooijers z. 29 Oct. N. Broekmeijer geb. Knoppers z. A.C. Tork geb. Freijer d. - M. J. Weber geb van Maasz. J. Stavenuiter geb. Roosendaal d. R.Vro lijk geb. de Haas d. T. Buur geb. Bakkum z. E. Schoonderbeek geb. Hoevenaars z. N. Blankwater geb Luttik d. 30Oct.A.vander Zalm geb. Kuijper d.C. C. Ljcklama geb Kennik z. C. E. van Wely geb. Knul'man d. A. C. Sprokkreeff geb. Lennings z. (levenl.) G. J. van der Worrd geb. van Wiliegenburg d. G. Swart geb. Appel z. W. Duits geb. Dral d. C. Lams geb. Sowerbutts d. P. Hos geb. Elenbaas z. J. C. Drogtrop geb.van Emmerik z. 31 Oct. N. G. van Geleen geb. van Aken d. OVERLEDEN. 25 Oct. M. Maas geb. Kitseroo 62 j. Hage- straat.JG.Wassenaar 20 jK Houtstraat. 27 Oct. P. van Dijk 3 m. z. Haarlemmerlieden- straat. H. P. van Rossum 20 m. z. Amster damstraat. A. Wever 22 j. Ravelingsteeg. 28 Oct. J. Vernout 2 j. z. Raamsteeg. E. Morseld 22 dg. d. Dyserinckstraat. O. R. Nelis 2 m. z. Schotersingel. 29 Oct. J. Pop- pink 23 j. Hazepaterslaan. J. C. L. Nelis 25 j. Schotersingel. 30 Oct. JH. Wijnveld 5j. z. Gr. Heiligland. A. H. Serné 18 m. d. Klerkstraat. C. L. van Halm 40 j. Burret- straat. M. Spiering 3 m. d. Rozenprieël- straat. 31 Oct. P. van Staveren 65 j. Bake- nessergraebt. V. Kiinkert geb. de Jong76 j. Dijkstraat. B. Redeker 7 j. d. Z. Buiten- spaarne. 1 Nov. J. Wouterse geb. Kriebel 36 j. Pieterstraat. J. W. Meinderts 3 m. d. Kruisweg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene portemonnaie waarin eenig geld. Een gouden halfhemdsknoopje.Een boezelaar. Een leesboek. Een witha rige hond. Een parapluieknop in den vorm van een paardevoet. Een lamoen- dop. Eenige niet opgeplakte photogra- fiëo, Een koperen rijtnigmoer. Eene portemonnaie met eenig geld. Een blauw- koralen halskettinkje. Een wollen doek je. Een gouden ring met steen waarin een naam gegraveerd. Een dozijn gonje zakken, gemerkt. Een gouden medaillon. Een reflecteur eener velocipede-lantnarn Eene dameslaars. Een paternoster in étui. Een cahier, waarin geschreven een rol nit een tooneelstuk. Eene zweep. Eene portemonnaie met geld. Een mans- hemd. Eenige sleutels aan een ring. Eenige sleutels. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Oct. 1893. Boter. Aangev. 673, verk. 631 K.G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.80 p. K.G. Biggen. Aangev. 820, verk. 659 stuks. L. pr. 5.H.pr. 11.00. p. stuk. itchrammen. Aangev. 373, verk, 355 Btuks. L. pr. 12.— H. pr. 18.00 p. stnk. Aardappelen Aangev. 2830verk. 2698 H.L. L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ3.00p. H.L. Appelen Aangev. 3299, verk. 2916 H. L. L. pr. ƒ2.H. pr. f 5.25 pr. H. L. Peren. Aangev. 1188, verk. 1033 H. L. L. pr. 2.00 H. pr. 7.00 p. H. L. KAASMARKT van 1 Nov. 1893. Aang. en verk. 25 stapels, uitmakende 2940 kazen, wegende 5765 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr f 30.50. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Oct. F. Yroomen en P. Henning. J. Nopol en B. Mok. Jhr. J. E. P. H. van Pan- huijsen A. K. Kliin. 1 Nov. J. B. Wesselink en A. van den Heuvel. J. Geutskens en B. Godefrooij. A. Smit en D. Sman. A. M. Beekman en J. Becker. N. W. Stevens en L. W. Yreedendaal. 2 Nov. A. G. Geerts en F. J. H. Huijsmans. GETROUWD. 1 Nov. G. Jansen en M. M. Gabriël. P. J. va» den Bosch en H. P.M.Vbskuijl. R. Lies veld en K. Jvan Luijk. K. Verhulp en M.v. VEEMARKT 1 Nov. 1893. AangevoerdPrijs 16 Koeien 120.180. 9 N. Kalveren J 7.12. 24 Schapen 11.21. 3 Paarden ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 7 November 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Prelndium en FugaJ. S. Bach. 2AdagioMozart. 3Sonate O. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemm Marsch. c. Allegro. 4. Adagio uit de 4de Symphonic.R. Schumann. E. CanzonettaJ. Rheinherger.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2