H A A RLEMSCH PREDIKBEURTEN L>o. 94. (Jitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG '25 November 1893. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Zondag 26 November 1893. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. ,25. franco p. poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 6 regeïs 2d cents, elke regel meer 5 cents, groots tetters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. OP Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Nam. 2 ure, Ds. van Lennep. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Maandag 's avonds 6 ure, Ds. Veen. Openbare catechisatie. Matth. 19 23 v.v. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. van Lennep. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5Va ure, Ds. Schotel. Donderdag 'sav. 8 ure, Ds. Schotel. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Lang/tout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. Bijbellezing. Lnthersehe Kerk Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. 's Avonds 6 ure, Ds. Helper KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. 's Avonds 6 ure, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. 1. van der Meer van Kuffeler, pred. te Moordrecht. Woensdag voorm. 11 ure, Ds. Tideman. Hawelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. 's Avonds 7 ure, Ds. W. F. Hekker Herst. Ev. Luth. Pred. te Amsterdam Maandag 's avonds 8 ure, Samenkomst ter behandeling van de belangen onzer zee lieden. Spreker: Ds. Th.Svanchsen,pred. der Noorsohe zeelieden te Rotterdam. Alle belangstellenden worden nitge- noodigd. Toegang vrij. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenrest. Ween bijbellezing. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht by de Turfmarkt. Donderdag 'sav. 8 ure, de Heer J. Klein. Bijbellezing Filippenzen 2 12 v.v. Ds Barbas ontving met hartelijke dank zegging uit het busje van N. N. ƒ37, voor de Christelijke school voor on- en minvermogenden. Ds. Veen is verhinderd Maandagavond zijne gewonejjlessen te geven. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. Inwijding der nienwe kerkramen. Collecte voor noodlijdende kerken en per- Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. C. Boon, Doopsbediening. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2Vj ure, Ds. H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Da. J. Kuylman, Woensdag Av. 61/2 ure, Ds. J. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. M. van Kleef. Evang. Luthersch pred. te Leiden. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/3 ure, Ds. P. E. Barbas, Pred. te Haarlem. Saudpoort. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet Spaar ndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Db. O. Barneveld, Pred. te Zand voort, s'Avonds 7 Va uur in 't lokaal voor Chr. belang den den Heer van Zweden. Donderdags avonds 71/3 uur Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, de Heer van Zweden. Zaterdag avonds 7Vs nur, Bijbellezing op de Heide, zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds A. E. van der Dussen Pred. te Amsterdam. Nam. 21/2 ure, geen dienst. Eerste Séance voor Kamermuziek, Zang en Vriendschap. Sedert tal van jaren geeft de heer L. Schlegel voor de deugdelijke muzieklief hebbers in onze stad des winters eene serie van Kamermnziek-Séances, met me dewerking van eenige zijner Amsterdam- sche kunstbroeders. De heeren mogen zioh daarbij steeds verhengen in de grootste belangstelling en een onverdeeld snccés. Dinsdag avond had de eerste dier séan ces in dit seizoen, op de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" plaats, met mede werking van de heeren Joseph Cramer en Henri Bosmans. Zij getuigde van de zijde van het publiek van klimmende waardeering; zóó talrijk toch was de op komst, dat men een oogenblik mocht vree zen, dat het aantal zitplaatsen ontereikend zon zijn; een feit waarover zij, die deze uitvoeringen getrouw bezoeken zich min der zullen hebben verwonderd, dan over het onbezet blijven van plaatsen by vo rige séances. De zeer groote opkomst van Dinsdag avond bewijst, hoezeer men de voordrach ten van het drietal kunstenaars op prijs stelt en tevens, dat de kamermuziekwer ken een wijder kring van vereerders gaan tellen. Trouwens, dat kan wel niet an ders; toonwerken van het gehalte als de hier gespeelde, voorgedragen op eene aan het volmaakte grenzende wijze, geven een zeldzaam mnzikaal genot niet alleen, doch maken den hoorder tevens meer en meer vertrouwd met de vormen, waarin de mu ziek tot ons spreekt; zij doen hem de bouwstoffen kennen, waarvan de componist voor het scheppen van zijn kunstwerken gebrnik heeft gemaakt; zoo worden zij naast een bron van reine genieting, eene uitstekende gids tevens in de mnziek en hare literatuur. Het programma bestond uit twee trio's voor piano, viool en violonoelvan Beet hoven Op 1. No. 2, van Schubert Op. 99 Bes dnrbovendien speelden de heeren Cramer en Sohegel, Sonate voor piano en viool. Op. 105 A mol van Schumann. Het kan niet in onze bedoeling liggen, na, al wat wij vroeger over de séances van den heer Sohlegel schreven, lang bij de uitvoering van genoemde nommers Btil te staan. Te meer niet, dewgl woorden niet de indrnkken knnnen omschrijven, die het ontvankelijk gemoed onder den invloed van deze kunstuitingen ontvangt, nooh iets knnnen doen gevoelen van de verheven stemming waartoe zij den hoor der opvoeren. Daarom bepalen wg ons tot een simpel woord van dank en spre ken het vertrouwen nit, dat aan de vol gende séances een niet minder groot suc ces zal te beurt vallen. Thans eenige regelen over de uitvoering van de Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap, die ons Woensdag avond naar de concertzaal riep. Met genoegen mogen wg daarin het belangrijke aandeel, dat de zangvereeni- ging zelve in de de uitvoering had, her denken. Zij zong hare conconrsstnkken Hymne aan den Vrede en Gerechtigheid, beide van Hol, met onberispelijke zekerheid mooien, mannelgken toon en gloedvolle voordracht. Gerechtigheid van Hol is een mooi stnk mnziek, vol kleur en afwisse ling; zeker zal het na deze eerste uitvoe ring niet van het repertoire verdwijnen. Des Heeren Huis van Boers, een goede bekende, gaf aan de Bassen gelegenheid nit te blinken, terwijl de kleine nommers Wiegenlied van Brahms en Spinn Spinn van Jiingst een paar kostelijke stuk jes bewezen, hoever de liedertafel het gebracht heeft ia het beschaafd zingen. Het werk van Brambaoh Es muss doch Frühling werden stond met de genoemde niet op eene lijn, nooh door zekerheid, noch door klankkleur. Zang en Vriendschap heeft zich, wat het aantal werkende leden betreft, in den laatsten tijd aanmerkelijk uitgebreid be duidende krachten zijn toegetreden, vooral onder de hooge Bassen, waardoor het klankgehalte echt mooi geworden is. Zoo voortgaande kan Zang en Vriendschap onder de leiding van den heer Robert eene zangvereeniging van groote beteeke- nis worden en znllen hare uitvoeringen ook aan muzikale ooren meer en meer respect afdwingen. Over de solisten van dezen concert-avond moeten wg kort zgn. Mejuffrouw Landré behoort tot de zangeressen, die nimmer üaar gehoor teleurstelt, doch steeds door de goede hoedanigheden van stem en voor dracht sympathie weet te wekken. In het tweede deel van haar programma was zij beter op dreef dan in de eerste nnmmers. Dezelfde opmerking geldt voor den heer van Breemen nit 's-Gravenhage, die zich overigens deed kennen als een pianist van veel beteekenis. De adel die zgn spel siert, de technische volkomenheid, die vooral in de Toccata van Dnpont schitterend uit kwam, de rust en het zelfvertrouwen, dat heel zgn optreden kenmerkt, zijn zoovele waarborgen voor de eervolle plaats, die de heer van Breemen zich ongetwijfeld onder de pianisten van naam zal veroveren. Zgn programma, Fantasie van Chopin, Allegro uit Op. 1 van Schlegel, Romance van Rnbin- stein en Toccata de Concert van Dnpont, werd uitgebreid met Nocturne van Chopin als extra-nommer. B. Sint-Nicolaas. Wind Z.W, thermometer 45°, baro meter zeer veranderlijk, bolle wind, spot regen, te weinig voor een paraplnie, te veel voor een overjas, alles kil en klam tot de deurknoppen toe, dnisternis van des middags drie tot den volgenden mor gen elf nnr; den toestand van het kli maat sedert Zondag. De menschen, belast op het volbrengen hunner Sint Nicolaas-offerpliohten, ge dwongen tot thuisblijven, ongednrig en bevreesd hnn geld niet znllen knnnen in ruilen tegen feestgeschenken. De neringdoenden in spanning wegens het wegblijven van het publiek, dat ze nn maar eens niet knnnen missen, om de enorme kosten goed 1e maken, waaraan zij zich waagden om het publiek het koo- pen makkelijk te maken. En zoo zgn het ten laatste de winke liers, die den last dragen van het onbe stendige klimaat. Troost U, steunpilaren der samenleving, dragers van lasten, stellig te zwaar als men het wcér U in den steek laat, nijvere middenstand, waar de maatschap pij op draagt, Uw dag zal komen! Als Aeolns zijne Novemberstormen met diens aankleve toezendt, kan dit niet zon der ophouden zgn. Wellicht schenkt hij U binnen enkele dagen als vroeger aan Held Odysseus de vrije beschikking over de winden met nitzondering van die, welke hg in Uw belang mag laten bot vieren Trots den regen en den slibber der straten doet men reeds verkenningen op Uw gebied; reeds is het slgk der aarde afgeteld, dat U een goeden sluitpost moet bezorgen op Uwe jaarbalans. Men zegt, dat de neringdoende stand zich nitbreidt en men noemt dit een vaag teeken des tijds. OnzinVeertigjarige ren teniertjes hebben afgedaan. Werken, strij den, dat is de leus van het tegenwoordige rusten als wij er niet meer zgn de toe komst. Een voor een verdwijnen in de winkelcentra der steden de gesloten hui zen, zg maken plaats voor tempelen ge wijd aan den handel, gestioht doorman nen van initiatief, die liever hnn kapitaal in zaken, dan in papieren lnohtkasteelen steken. Men betrenre het niet; wat men aan rast verliest, wint de maatschappij in welvaart, minstens aan ruimer levens opvatting. Wat er te werken is om er een zaak bovenop te honden, alleen de man van zaken weet het. Het pnbliek neemt slechts kennis van de resultaten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1