Le Monde ou l'on s'ennuie. Monologues. Het St.-Meolaasfeest, Nieuwsberichten. ADVERTENTIEN. Jeudi 30 Novembre 1893, Vrijdag 1 December 1893, Champignol tegen Wil en Dank. EEN STORTBUI. UITVOERING- JEANNE LANDRÉ. occarinovirtuoozen brengen het al tot de drie eerste maten van 't Wilhel mus, maar dan... wee, je gehoorvlies. Als men nn, pardon, dat er zoo op 't weer wordt afgegeven, zonder omver- waaien de Veerstraat binnen gelaveerd is en de adem D nog niet heeft begeven, zon de Damstraat, en wel Braakman, wel aanlokken tot het gebruiken van eene versnapering of om weet U wel dat daar zoo'n prachtige gevel aan dit win kelhuis is wat aan te koopen voor diegenen Uwer begunstigden, die van zoe tigheden honden. Trotseer nn nog even de bezwaren van een loopje langs het Spaarne, koop chocolade van hoog caeao- en laag vetgehalte bij Kuipe», Korte Veerstraat, bewonder de fraaie magazijnen van Gebr. van Vriesland, en de werke lijk mooie nitstalling van Van Zijl al daar en posteer n dan even bij Huetink in de lange Veerstraat, waar zooveel te kijken en zooveel te koop isdat ik vol sta met te zeggeo, Huetink is speciali teit inalles, wat ge bij Koypers, van Vriesland en eenige anderen niet krijgen kunt. Nu nog één straatje ver der, dan kunt u bij Vernont in de War moesstraat uwen voorraad voltooien. Voor- loopig is 't voor heden genoeg. Weer*en ijs dienende trekken we later na nog een kort bezoek aan een paar straten ten Zui den van de Beek, er over. Zoeken we dus thans onze penaten op en verzame len wij nieuwe krachten ook fiaanoi- eele tot voortzetting van de jaarlijk- sohe Öt.-Nicolaas-vermakelijkbeden Tweede Kamer. Disdag is het debat over de Indiescht Begrooting aangevangen. De heer Pijn acker Hordijk roemde de vele voorbereidende maatregelen, door den Minister genomen om belangrijke zaken voor Indië tot oplossing te brengen, o. a. de kwesties van koffie en opium. Vooral verheugde hem het streven des Ministers om de produktiviteit van Indië te ver- hoogen en het verkeer tn vergemakkelij ken. Irrigatie bovenal achtte Spreker hoogst voordeelig en wenschelijk; voor buitengewone werken mag zijns inziens worden geleend. Hij bracht hulde aan den leider der expeditie tegen Tamiang. De heer Bdol achtte het zeer verkeerd bui tengewone uitgaven uit de gewone mid delen te bestrijden, en klaagde over ver mindering van het prestige van inland- sche hoofdenversterking der veldbataljons op Java achtte hij gewenBcht. De heer van Vlijmen erkende, dat de zorgwekken de toestand bij het optreden van den Min. ietwat verminderd is door mindere afhan kelijkheid van de produkten en voorbe reiding van produktieve werken. Hij ver heugde zich over de poging om de opium regie in te voeren, en drong er op aan om recht te doen bij gebleken misbruiken ten aanzien van de snikerindustrie. Den toestand in Atjeh achtte spreker minder onbevredigend. Ons optreden in Tamiang vond hij minder gelukkig. De heer v. d. Kaay betoogde de noodzakelijkheid om de regeling der traktementen voor burger lijke amtenaren in Indië zoodanig te ver anderen, dat er niet te groote sprongen zijn in de traktementener zijn nn promoties van 12.000 op ƒ24.000. Ook was Spreker van oordeel, dat de pensioensregeling herzien diende te worden. De heer Eoëll betoogde, dat niet voor alle produktieve werken mag worden ge leend, doch alleen voor buitengewone produktieve werken. Hij wensohte gerust stellende verklaringen betreffende de finan- cieele toekomst van Indië. In den loop zijner rede sprak de heer Roëll een woord van waardeering ten opziohte van den afgetreden Goev.Gen. van Neder- landsch Indië. De heer v. Karnebeek bracnt den Min. hulde voor diens ruste- looze werkzaamheid en betoonde belang stelling voor de behoeften der inlandsche bevolking. Hij meende echter er op te moeten wijzen, dat toch ook de belangen van het Moederland in het oog gehou den moeten worden. Hij achtte eene leening voor alle produktieve werken ongewenscht, en wees op het belang van Nederlands financieën. De heer Bahlmann vorderde van den Minister een budget der toekomst. Hij meende, dat de Minister, onafhankelijkheid beoogende van de kul- tuurinkomsten, niettemin veel te veel op die inkomsten rekent. Ingekomen is een wetsvoorstel van den heer Hintzen tot wijziging der Kieswet {geheimhouding der kohieren). De nieuwe daargestelde afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Mees, v. d. Feltz, v. d. Kaay en v. Delden; en tot ondervoorzitters de Heeren Bool, de Meijier, v. Honten, Cremer en Hartogh. In de zitting van Woensdag was de heer Cremer het eerst aan 't woord. Door onvoltalligheid kon de Kamer eerst 's middags te 1 nur hare werkzaamheden aanvangen. De heer Cremer steunde de politiek des Ministers, dien hij gaarne zijn arbeid zon zien voltooien, en wiens financieel beleid hg verdedigde tegen de gemaakte aanmerkingen. Over de Koffie- kultunr zou hij bij het artikel spreken. Dat de Minister voor alle groote werken zou willen leenen, is volgens Spreker een misverstand. Bij voorkeur wil de Min. dit voor produktieve werken, irrigatie-werken en spoorwegen, en te recht, want deze znllen op den dnur rendeeren. De heer A. Mackay achtte den financi- eelen toestand niet zorgelijk, maar voor zichtigheid eischende. Daarom waarschuw de hij tegen te spoedig leenen, juist met het oog op de mindere inkomsten uit de produktie. Verder drong hij aan op sym pathieke behandeling der zendelingen, en op maatregelen om misbruiken bij de snikercultuur tegen te gaan. De Min. van Kol. betuigde zijne erkentelijkheid voor de ondervonden waardeering en bracht hulde aan den afgetreden Goeverneur- Generaal voor diens steun. De Min. verze kerde zich niet te znllen laten verleiden, om de voorgestelde nieuwe belastingen te laten sohrappen wat de opium-regie betreft, het pachtstelsel zou nog eenigen tijd moeten voortduren, voordat men den invloed der regie zal kunnen beoordeelen. Omtrent Atjeh kon de Min. niets meer zeggen na zijn schriftelijk antwoord. Hij verdedigde tegenover den heer van Vlijmen onze handelingen in Tamiang. Een pas ontvangen bericht meldt: „Toestand in Tamiang gunstig. Benting Siligaroeng ge sloopt." Eene reorganizatie der ambtenaars traktementen zal worden overwogen. De Min. verdedigde zijn financieel beleid en betoogde, dat een goede financieele rege ling, waarbij Indië in eigen behoeften voorzien kan, een noodzakelijk middel is tot behoud van Indië. Na replieken van de heeren Eoëll, Bahlmann en van Kar nebeek, waarop de heer Cremer en de Minister antwoordden, werd het algemeen debat gesloten. HAARLEM, 28 November 1893. Naar wij vernemen heeft mejuffrouw Jeanne Landré tot bijwoning van de al- gemeene repetitie der kindercante Sint- Nicolaasfeest de weeskinderen hier ter stede uitgenoodigdeene alleraardigste attentie, welke zeker door de Besturen van de verschillende weeshuizen met ge noegen voor de weezen zal worden aan vaard. Deze algemeene repetitie zal plaats hebben op Vrijdag avond in de concert zaal van de „Vereeniging," met mede werking van de solisten en het orkest. De „groote uitvoering", zooals de kleine zangers en zangeressen haar noemen, heeft daarna plaats op Zaterdag 2 December. Te Rotterdam is voor eenige weken hetzelfde werkje tot aller genoegen door ongeveer 300 kinderen ten gehoore ge bracht. De opkomst was daar zoo talrijk, dat de Groote Doelezaal niet alle belang stellenden kon bevatten. Ongetwijfeld kun nen ook wij, Zaterdag avond een druk- bezooht en prettig avondje te gemoet zien. Wie zon ze nog eens niet graag willen hooren, de heerlgke, poëzie volle kinder liederen van de Decembermaand. De harten worden weer jong bij het „Sinterklaas, goed heiligman I Trek je beste tabbard aan," jSinterklaas, Kapoen tje! „Gooi wat in mijn schoentje!" en hoe ze verder uit vroolgke kindermon den zullen weerklinken door de ooncert- zaal. Mejuffrouw Landré zal zeer zeker haar moeitevol werk met succes zien bekroond, In de E. K. kerken alhier is Zon dag medegedeeld dat door de voortdu rende uitbreiding van de E. K. bevolking dezer stad, behoefte gekomen is aan een kerkgebouw. Het plan bestaat eene nieuwe kathedraal te bouwen die in den nazomer van 1S96 gereed moet zijn, en dan aan Zijne Doorl. Hoogw. den Bissohop van Haarlem zal worden aangeboden als feest gave ter gelegenheid van Zijn Gouden Priesterschap. Het zal een geschenk zijn van het geheele Bisdom, en wordt ten zeerste in de welwillendheid der geloo- vigen aanbevolen. Ter ondersteuning van degenen, die gerechtigd zijn tot het dragen van het metalen kruis of aan de citadel-medaille, wordt Donderdag s. s. vanwege de Ver eeniging tot dit doel, onder hooge bee scherming van H. M. de Koningin-Re gentes eene collecte gehouden. De mannen van 1830 en 1831 zgn bg alle gelegenheden gehuldigd als hel den, aan wie het vaderland veel ver plicht wasdat zoovelen onder hen gebrek leden en de natie wel wat doen mocht om het lot van de zulken te verbeteren, heeft men eerst later begrepen. Toen vormde zich een Vereeniging en giften en bijdragen vloeiden toe, doch slechts in zoodanige mate, dat slechts in de meest dringende gevallen kon geholpen worden. Doch meerdere hulp is dringend noodig om den behoeftigen een minder kommer vollen levensavond te bereiden, waartoe dan ook de collecte van aanstaanden Donderdag dringend wordt aanbevolen. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op den Teekencursus op gericht door den Bond van N. O. onder leiding van den Heer J. W. Sevenhuysen. Als resultaat van den afgeloopen cur sus zij vermeld, dat de acte Teekenen L. O. konden worden uitgereikt aan de dames J. Stoel, E. Sprnitenburg en C. Spruitenburg en aan de Heeren H. King- ma, A. C. Jalink, P. Koomen, D. van der Giesen, H. Langendonok, J. H. Lütz, S. van der Mey, P. C. Bonmeester, E. A. Bilderbeek en C. B. van Vliet. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Nov. 1893 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een perceel BOUWTERREIN, in de Zui derstraat No. 40rood. e 2. Een HUIS met TUIN en ERVE, aan de Gedempte Onde Gracht, No 40, No. 1 en 2 gecombineerd, f 10876, G. Hnlsebosch. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor'verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van Svp- tembcr, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Hoek, Amsterdam Schoonenberg, Amsterdam Stevens, Deventer; P. Vermeulen, 's-Hage; C. Vet, Nieuwkoop; v. d. Bijl, Ubdshoorn; M. C. Kimman, Purmerend; O. Jansen, RotterdamDe- genkamp, Utrecht; v. d. Weijde, Viaardingen. Briefkaarten. Hes6els, Alien aan de RijnJ. Deelmeijn, Alk maar; A. C. Majoor, Amsterdam; E. de Bniij, HaarlemmermeerAlb. Bosch, den BoschA. C. Bischof, Middelburg. Bnitenland. Dnitschland, Bartel, Dnsseldorf. Indië1 J. W. Montel, 3 stuks Padang, ZwitzerlandC. Potter, Lugano. Voorwerpen, gedeponeerd aanhef Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 'b middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een pakje, inhoudende watten. Een bankbiljet van f 25, (in de opgehaal de vnilnisstoffen gevonden). Een lom- bardbriefje van een horloge. Eene buig tang. Een zakmesje. Een paar vrou wenkousen. Een emmer met treohter. Een kinderwantje. Een zinken schoorsteenkap. Een stuk van een rol- zeil. Eene duif. Een stnk zink. Eene roeiboot. Een kinderschoentje.' Een gouden medaillon waarin twee por tretten. Een sohoolkaart. Eene para- pluie. Een gebreide handschoen. Eene portemonnaie met eenig geld. Een slentel aan een ring. Eenige sleu tels. Een Engelsche sleutel. Harkt van 27 November 1893. Boter. Aangev. 192 verk. 192 Kilog. L. pr. f 1.50, H. pr. ƒ1.60. Biggen. Aangev. 163, verk. 163 stuks L. pr. 7.H. pr. 10. Schrammen Aangev. 79 verk. 79 stuks L. pr. 12,H. pr. 17,00. Aardappelen. Aangev. 265, verk. 265 H.L. L. pr. 1.40, H. pr. 1.90 p. H.L, Appelen Aangev. 226, verk. 160 H. L. L. pr. 2.40, H. pr. ƒ4.00 p. H. L. Peren Aangev. 112 verk. 76 H.L. L. pr. f 2.H. pr. 4. p.H. L. KAASMARKT van 22 Nov. 1893. Aang. en verk. 36 stapels, uitmakende 3998 kazen, wegende 7886 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr 30.50 0R6ELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 30 November 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOQBAHMA, 1. Preludium en PugaJ. S. Bach. 2'b Aria1"''110J.Rheinberger. 3. Ree. en Finale uit de leSonateMendelssohn. 4. a. Aria uit de Messias. ,Er ward verschmahetG. F. Handel. b. TraamereiSchumann. 6. Hosannah. (Finale.)Lemmens. Irrévocablement nne seule represen tation extra ordinaire, avec le conconra de Madile Keicheuberg et Madlle Favart. de la Comédie francaise. Comédie en 3 aotes de Pailleron SuiYIE de Dits par Madlle Reiohenberg. Ride.au 7 bj heures. Balcon ƒ3.Stalles 2.50, le Loge 2. Parterre 2.2e Loge 1.Gaanderij f 0.50. Bureau de location ouvert comme d' habitude. Voorstelling door bet Tooneelgezel- schap van den Tivoli-Schouwbnrg te Rotterdam. Directie J. C. DE VOS en W. VAN KORLAAR. Blgspel in 3 bedryven. gevolgd door Blijspel in een bedrijf. Aanvang 8 uur. Balcon 2.Stalles f 1.75, le Loge 1.50, Parterre 1.25, 2e Loge 1.Gaanderij 0.50. Plaatsbespreking zooalg gewoonlijk. van BERNARD ZWEERS. OP Zaterdag 2 Dec. 1893 des avonds ten 7i/s ure, in de Groote Zaal der Sociëteit „VEREENIGING," onder leiding van met medewerking van een koor, bestaande nit 400 kinderen en het Gemeentelijk Muziekkorps. solisten: De Heer F. H. VAN DUINEN, {Baryton) van Amsterdam De Heer JOH. SCHMIER, (1 ste Bas a/d. Holl. Opera), van Amsterdam. Kaarten zgn a 0 99 verkrgg- baar bg de Heeren Boekh. MUNK, MUL, v. d. WILK en de Haakl. Boek- en Mcziekhandbl. O aders of voogden der medewer kende kinderen hebben nitslnitend bij inteekening recht op 2 kaarten a 0.75 per stnk. Meerdere kaar ten 0.99. 's Avonds aan het bu reau j 1.25. Plaatsbespreking Zaterdag 2 De cember van 1012 nur, a lOCtg. per plaats. JEANNE LANDRÉ.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2