beëedigd. Het debat over de Indiesohe Be grooting afdeeling Oorlog werd voortgezet. De heer Kielstra drong aan op gelijkstelling van inlandsehe met Eu- ropeesche militairen bij toekenning van de Militaire Willemsorde. Men scheept de inlanders na af met eene medalje waar aan weinig waarde gehecht wordt, in de wandeling een 2% cent-stnk genaamd. De Min. was ook een voorstander van bedoelde gelgkstelling. Over het al of niet afschaffen van de medalje zon hij naar Indië schrijven. Den heer van Vlij men, die eenige wenken had gegeven, om dienstneming te bevorderen, antwoordde de Min., dat hij reeds aanschrijvingen gedaan had, met dat doel. Bij art. 90 drong de heer Kielstra aan op spoedige reorganizatie der artillerie. De Min. ver trouwde, dat spoedig voorstellen zonden worden ontvangen. Over art. 97 (nieuw kampement in de Freanger regentschappen) wisselden de heer Kielstra en de Min. van gedachten. Bij de 8ste afdeeling (Mari ne) zag de Min. tegenover den heer Goyot geen reden, om bij de tegenwoordige financieels regeling de kosten het auxili- air eskader voor rekening van Indië te brengen. De heer Land sprak de hoop nit, dat de Min. overleggen zon met zijn ambtgenoot van Marine. De heer Gnyot verklaarde bij art. 119 zijn ingenomen heid met de overbrenging van het ba reel van den hydrografieschen dienst naar Nederland en vroeg inliohtingen over ge- rnchten betreffende eene torpedoboot, die minder vaart zon loopen dan bij den proeftocht, waarop de Min. van Marine een geruststellend antwoord gaf. Art. 23, en daarmede de eindstemming over Hoofdst. II der Begrooting, werd nog aangehou den. Hoofdst. I (Uitgaven in Nederland) werd aangenomen, nadat de Minister op de opmerking van eenige leden bij som mige artikelen geantwoord had. Bij het Hoofdstuk Middelen in Indiëgaf de heer Bool eenige wenken betreffende som mige belastingen, die gemakkelijk in Indië te innen zonden zijn, zooals op speelkaar ten, en op spoorweg-en trambiljetten. De Min. antwoordde, dat eene belasting op speelkaarten in overweging waseen belas ting op spoorwegbiljetten vond hij min der aanbevelenswaard. Art. 12 (patent recht) gaf aanleiding tot eene bespreking tnsschen de heer Hartogh en denMinis- ster over de vrijstelling aan naamlooze vennootschappen verleend en werd daar na goedgekenrd. Art. 13 suikerliclasting werd na debat verworpen, met 55 tegen 5 stemmen. Men wenschte liever het tijdelijk behoud van uitvoerrecht, dan eene met overhaasting ontworpen en kwalijk voorbereide belasting. De heer Pijnacker Hordijk vond het ook niet billijk, alleen voor suiker het uitvoerrecht niet te heffen. Daarna werd het Hoofdstuk Middelen in Indië", en ook het Hoofd stuk „Middelen in Nederland" aangenomen. Ingekomen is een wetsontwerp tot be krachtiging eener overeenkomst met de Exploitatie-Maatschappij betreffende de Znid-Ooster Spoorwegmaatschappij. In de zitting van Woensdag was aan de orde het Wetsontwerp tot verhooging der In- diesche Begrooting voor 1894 voor een proef met een opium-regie. De heer Bool had er vrede meé, dat er een proef ge nomen werd, maar aohtte thans tijd en omstandigheden niet geschikt. Ook had hg bezwaar tegen de politiek der Eeg. ten aanzien der inwisseling van duiten. De heer Schaapman stemde geheel met den maatregel van den Minister in. Hg zag in het nemen eener proef een mid del om het noodige personeel op de hoog te te brengen, al heeft het ook bezwaar, dat de Eeg. opinm-verkooper wordt. De Min. verdedigde nog met een enkel woord de proefneming, en beweerde, dat het verlies op de duitenwisseling niet zoo groot zon zgn, doordien de regie voorde pacht in de plaats trad. De heer Bool merkte nog op, dat Madoera waarschgn- lgk de plaats zou zgn, waar de proef zou worden genomen, waarop de Min. antwoordde, dat dit niet kon afgeleid worden uit zijne meiedeelingen in de stokken. Het ontwerp werd aangenomen, nadat alvorens art. 23 „uitgaven" der Indiesche Begrooting en het geheele Hoofdst. II der „uitgaven" was goedge keurd. Het ontwerp tot bekrachtiging van een ordonnantie van den Goev.-Gen. om onder bepaalde voorwaarden Ombili- ënkolen voor het algemeen verkrggbaar te stellen, werd krachtig bestreden door den heer Vrolik, die van oordeel was, dat de verkoopprijs veel te laag is, en dat de exploitatie van den Sumatra-Spoorweg daarvoor zal worden gebruikt. De heer Cremer en de Minister beweerden, dat door dit ontwerp juist gelegenheid wordt gegeven om een beteren prijs te maken, terwijl laatstgenoemde opmerkte, dat de oijfers van transport- en produktie-kosten nog niet vatstaan. Het ontwerp werd aan genomen met 64 tegen 1 stem, die van den heer Vrolik. Met 48 tegen SOBtem- men werd aangenomen het voorstel van den Voorzitter, om Vrgdag eerst eenige kleine wetten af te handelen, en dan ter stond met de Staatsbegrooting aan te van gen, werd met 48 tegen 20 stemmen aangenomen. Er was nog al wat tegen te zeggen, omdat, zooals de heerMaekay betoogde, van de meeste hoofdstakken der begrooting de memories van antwoord niet waren ingekomen, en de leden toch tgd behoorden te hebben, om destukken nog eens na te gaan. Het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met Portugal, tot nadere regeling der ver houding in den arohipel van Timor en Solor, werd aangenomen, nadat de Min. van Buitenl. Zaken de in het eindverslag gemaakte opmerkingen had beantwoord. Goedgekeurd werd ook de suppletoire begrooting voor Marine over 1892, met 54 tegen 11 stemmen, nadat op meer zuinigheid en juiste ramingen was aan gedrongen. Aangenomen werden eenige naturalizatie-ontwerpen. HAARLEM, 5 December 1891. De groote jaarlgksohe vijfde De- cember-pret is afgeloopen, het gebruik heeft den feestdag met een dag vervroegd. Den zesden Deoember bezigt men tegen woordig om uit te rustenop zgn verhaal te komen van al de beslommeringen der vorige dagen. Bracht hg den een wat hg wenschte, den ander wat hg niet begeerde, en weer an deren algeheele teleurstelling, tooh spreekt het feest van toewgding, zoo niet van hartelijke genegenheid en meestal van goeden wil. En dit laatste versohgnsel vergoedt veel. De laatste dagen kenmerkten zioh door tamelgk goed weer, met extra vuile straten het had dan ook heel wat goed te maken, althans volgens Bommige winkeliers, die klagen, dat het zoo stil was, stiller dan jaren achtereen het geval was. Maar er zgn er ook die tevreden zgn. Aan het kinder-lawaai zou men zeggen, dat althans zg genoegen nemen met den toestand. Gedurende de avonden voor St. Nico- laas was onze Botermarkt in formeelen kermistoestand. Natunrlgk ontbraken de spellen en mallemolens, overigens was het er druk genoeg. Of de postpakket-dienst over de over stelpende drukte wel zoo goed te spreken was, laat zioh niet denken, wel, dat de bestellers wel een extraatje verdienden, maar wie denkt er aan een brief- of pak ketbesteller! De Haarlemsohe werkloozèn hebben een paar maal langs onze straten gemanifes teerd. Een treurige aanblik! De wande ling ging anders heel kalm. Eigenaardig, dat naarmate het getal manifestanten af nam, het aantal nieuwsgierigen groeide. Waarvoor, zou men zoo vragen; om 't getal stelselmatig te vergrooten of ergens anders oml Werken wil men al zon men 't ook uit de steenen krabben. Van deze meening was ook een Dnitsch grensbe ambte, die, op 't oogenblik niets te doen hebbende, een Hollandsch jager op Hol- landsoh grondgebied aanviel en mishan delde, omdat hij niet wilde toestemmen, in strgd met de wet te handelen. De grensbeambte zal voor zgn werkzoeken gestraft worden. Er valt anders met de Duitsohe politie niet te spotten. Dit ondervinden de Main- zer winkeliers, die, evenals wel meer ge beurt, uitverkoop bekend maken en dit door groote advertenties en reusachtige plakbiljetten der goe gemeente ter ken- nisse brengen. Natunrlgk wil ieder win kelier uitverkoopen, maar, zegt de Mainzer politie, wg verstaan door uitverkoop, als uwe goederen worden opgeruimd, omdat ge Uwe zaak opdoekt en daarom worden alle plakkaten, betrekking hebbende op firma's waarvan dit niet het geval is, eenvoudig verboden. Men, de uitverkoo- pers, zullen er nu wel wat anders op vin den. Moeielijk is het, in den handel steeds de meest strikte eerlijkheid te betraoh- ten, temeer, daar de gemakkelijke wijze waarop het publiek zich laat beetnemen al te verleidelgk is, om den handige niet eens een kansje te doen wagen. Hoogst verlokkend zgn dan ook soms de publieke aanbiedingen. Het publiek maakt zich al spoedig illusies, het looptin de fuik, doet eene bestelling, natunrlgk vergezeld van contant geld, terwgl men soms willens of onwillens zjjne gewone leveranciers op betaling laat wachtende order wordt uitgevoerd, doch in negentig van de hon derd gevallen koopt men kat in den zak. Om zgn spgt over 't goede geld, dat zoo nutteloos den goedkoop-aanbieder in den schoot is geworpen, te verbergen, zwggt men er liefst over en de eerlgke koop man, big zgn prullen in wichtig zilver te hebben omgezet, lacht IJ uit wegens Uwe goedgeloovigheid. Die parissieten in de handelswereld bederven meer dan al de andereu kunnen goedmaken. Zoolang echter het publiek de zulken steunt, zoolang zullen ze voortgaan met hun teren op de goede menleken. Ziet ge, zulke dingen zgn treurig; de een weet driest te veroveren wat hem niet toekomt, de ander gaat onder in den strgd om hetgeen waarop hg aanspraak meent te kunnen maken. Zoo las men dezer dagen in een der buitenlandsohe bladen van eene dame, die met hare twee dochters door het geven van ooncerten aan den kost zocht te komen. Of nu het drietal niet genoeg reclame maakte of er iets anders haper de, wordt niet gemeld, althans de avon den waren niet voordeelig en de drie vrou wen, hoopvol haar kunstenaars loopbaan ingetreden, zaten in diepe ellende. Dooh op zekeren nacht hoort de hotel houdster een verdacht gelnid in de kamer zg breekt de deur open en vindt de drie vrouwen te bed, geen teeken van leven meer gevende. Zg hadden vergift genomen, doch een snel werkend tegengift hield hen nog in leven. Het geval had plaats te Grabow in Posen. Nu lake men zelfmoord, dooh bedenke ook, of niet de som der omstandigheden, wel niet het feit wettigende, toch den betrokkenen te groot geworden kan zijn. En het waren vrouwen Nu wg toch verdwaald zgn in de ru briek akeligheden, vermelden wg nog een voorbeeld van Eussische verdraagzaam heid en van de wgze waarop in Eusland mag te werk gegaan worden om regee- ringsorders uit te voeren in Krosche een stadje op dertig mglen afstand van de Prnisisohe grenzen. Van de Eussische regeering was door de overheid te Krosche bevel ontvangen de Eoomsch katholieke kerk te sluiten. Teneinde dit te verhinderen kwamen alle katholieken in de kerk bgeen en bleven er dag en nacht. Eindelijk drong op een nacht een detachement troepen, onder aanvoering van den gouverneur de kerk binnen en viel met sabelhouwen op de ongelukkigen, die haar bezet hielden, aan. Voordat het gebouw was ontruimd, wa ren 20 personen gedood en een honderd gewond. De overigen vluchtten doch wer den achterna gezet door de kozakken. Zg beproefden de rivier over te zwemmen, waarbg een groot aantal verdronk. Hon derden katholieken werden opgepakt en zullen voor een krggsraad te reoht staan. Op bescheiden, doch niettemin aan gename wgze werd Woensdag avond in de ooncertzaal van de sooiëteit Vereeniging" het 25 jarig bestaan der muziekschool van de afdeeling „Haarlem" der Maat- sohappij tot bevordering van Toonkunst feestelgk gevierd. Door het afdeelingsbe- stuur was tot de Leden der Maatsohappg eene oproeping gericht tot bgwoning van den feestavond, waaraan ruimschoots ge hoor werd gegeven, terwgl versoheidene oud-leerlingen van hier en elders voor de nitvoering van een afwisselend, met zorg samengesteld programma bereid willig hunne medewerking hadden toege zegd. De voorzitter der Afdeeling, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, opende de samen komst met eene feestrede, waarin in hoofdzaak een geschiedkundig overzicht werd gegeven van de Muziekschool en haren voortgaanden bloei met blgdschap kon worden herdacht. Van de personen aan wie de sohool groote verplichtingen heeft gehad, werd met dank bare herinnering de naam genoemd van Carel Godfried Sohneevoogt, die door woord en daad den bloei der toonkunst in onze stad krachtig heeft bevorderd. In 1872 werd de Muziekschool naar de Veerstraat overgebracht; een jaar te voren, in 1871, was de heer Leander Schlegel, destijds te Brunswgk, als direc teur der inrichting opgetreden, vau welk tijdstip de bloei der sohool dagteekent. De heer Hugenholtz braoht verder hul de aan het thans zeer uitgebreide perso neel leerareBsen en leeraren, dat met zoo veel goede zorgen en toewgding het on- derwgs leidt. Met genoegen kon hg me- dedeelen, dat in de algemeene ledenver gadering, des middags gehouden, twee hunner, de heeren E. Appy en W. H. C. Schmölliug alsmeds mevrouw T. Weisman- Bastiaans waren benoemd tot honoraire leden, eene onderscheiding reeds vroeger aan de heeren L. Sohlegel en W. Eobert te beurt gevallen. De Muziekschool telt op dit oogenblik 298 leerlingen. Met den uitroep „Leve de Muziek school" sloot spreker zgne met aandaoht gevolgde woorden. Alsnu had de uitvoering plaats van bovenbedoeld programmaeene uitvoering die sleohts de goede meening over den aard en de resultaten van het onderwijs aan deze inriohting kon versterken. Een ^gezellig samenzijn hield de aan wezigen na de muzikale voordrachten nog eenigen tgd bgeen. Van de aangeboden gelegenheid tot dansen werd een ruim gebrnik gemaakt, zoodat ook in dit op zicht de feestviering een aangenaam en prettig verloop mocht hebben. Voor den verderen bloei der Muziek school zij ook hier een bescheiden wensch uitgesprokennaast onze vele schoone inrichtingen van onderwgs blgve haar nog lang eene eervolle plaats verzekerd. Zooals men weet is hier ter stede tot stand gekomen eene Commissie voor het Bureau van vraag en aanbod voor den arbeid te Haarlem. Het is samenge steld uit vertegenwoordigers van den Ned. E. K. Volksbond, het Alg. Ned, Werkliedenverbond en het Ned. Werklie denverbond Fatrimoninm. Haar doel, patroons en werklieden in liohtingen te verschaffen omtrent aan vragen en aanbiedingen van werk, tracht zg te bereiken door gelegenheid te geven tot insohrgving vap werkloozen boven 18 jaar, en gedurende de laatste 12 maan den te Haarlem woonaohtig zgnin verband hiermede eene inschrijving te houden van alle aanvragen van werk gevers, terwgl op verzoek onderzoek in gesteld kan worden naar de personen die zich hebben aangemeld. Omtrent vraag en aanbod vai arbeids krachten wordt naar aanleiding van de inschrg vingen eene statistiek samengesteld welke openbaar wordt gemaakt. Door de Commissie zal des Woensdags en Zaterdags avonds van half negen tot half tien in den Stadsdoelen, ingang Lui- tensteeg gelegenheid gegeven worden tot insehrgvingen en het desgevorderd ver strekken van inlichtingen, wat kosteloos geschiedt, aangezien te maken onkosten door bovengenoemde Vereenigingen wor den goedgemaakt. Maandag namiddag ten ruim 2 ure is brand uitgebroken op den droogzolder in de bleekerij van J. Sngders aan de Amsterdamsehe vaart 20, ontstaan door het in aanraking komen van kleeding- stukken met de kaohel. Deze bovenver dieping is geheel uitgebrand. Drie spuiten en de slangenwagen der politie hebben water gegeven. Ten ruim drie ure was de brand gebluscht. Alles was verzekerd. Door de goede zorgen van het Be stuur van het Haarlemsohe Nutsdeparte- ment wacht den leden weer een genot volle avond op Dinsdag 12 December a.s. als wanneer de ook bg ons zeer gevierde Willem van Znylen met een ge heel oorspronkelijk programma zal optre den, dat hieronder volgt: 1. Mie de Klomp, van Js. van Eences; 2. Een Idylletje, van J. Boontje; 3. De dupe der historie, van Fabiës4. Oudste Wimpie, van Marcellns Emants; 5. Een blok aan 't been, van Boeier Faassen6. Een onzin speech, van Willem van Zuy- len7. Mgn eigen kamer, van Henri Dekking; 8a. De landziekige, van Lode- wgk Mulder; en 8b. Goede morgen,van J. Tours. Naar wg vernemen bestaat het plan hier ter stede, op 16 Deoember a.s. eene soiree te geven met welwillende mede werking van eenige Dames en Heeren. De opbrengst is o.a, bestemd voorden cursus voor minvermogenden op de Haar lemsohe Kookschool. Lgsten worden ter inteekening aange boden, terwgl het bestuur alleen bg ge noegzame deelneming zgn plan zal kunnen volvoeren. Door Gedeputeerde staten van Noord Holland is het aandeel in de lichting der nationale militie voor 1894, voor deze gemeente bepaald, op 110 man.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2