HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 98. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Vijftiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 9 December 1893. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? PREMKBEURTEÏ Zondag 10 December 1893. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. T1LEPHOONKÜMMÏS TELBPHONISCHE VEEBIND IKQ ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. poet ,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per «tuk. Prijs per Advertentie rail I tot 5 regels 85 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. OP Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Nam. 2 nre, Ds. Hoog. Doopsbediening. '«Avonds 6 nre, Ds. Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. van hennep. Woensdag 's av. 7 nre, Ds. Swaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Eglise Wallonne. Dii henres, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Prof. Lindeboom, van Kampen. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, Preeklezen. 's Avonds 6 nre, Ds. C. Stadig, pred. te Nieuw-Vennep. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. W. Breukelaar, pred. te Halfweg. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. 's Avonds 6 nre, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. 's Avonds 6 nre, Ds. de Vries. Onderwerp: de Zending. Collecte voor de Doopsgez. Zendings- Vereeniging. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. A. P. G. Jorissen, pred. te Botterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Dr. J. H. Gunning, Hoogleeraar te Leiden. Chr. Bewaarschool, L. Heerenrest. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 4 1 v.v. Lokaal in de Orapjestraat. Dinsdag 'sav. 8 nre, Ds. Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht big de Turfmarkt. Donderdag 'e av. 8 nre Ds. Knottenbelt. Bijbellezing Pilippenzen 2 25 v.v. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Dr. A. van dei Pher, Pred. te 's Gravenhage, Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm 10 nre, Ds. H. H, Barger. Nam. 2Vs ure, Ds. H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. J. Woensdag Av. 6ys nre, Ds. J. Kuylman, Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet, Pred. te Sandpoort. Sandpoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. 'e Avonds 7 nre Ds. J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 uur Ds. C. Barneveld, Pred. te Zandvoort. 's Avond 7 Va nur in 't lokaal voor Chr. belang de Heer C. Steenweg van Haarlem. Donderdag avond 7% nar Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, de Heer van Zweden. Zaterdag avonds 7 Va uur, Bijbellezing op de Heide, zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2i/a nre Ds. C Barneveld, Doopsbediening. EROTIEK. Woensdag te een unr had eene spoed- vereischende Raadsvergadering plaats. Punt 1, mededeelingen en ingekomen stnkken; 2, vergadering met gesloten deuren. De lezÏDg van de notulen der vorige vergadering werd uitgesteld, toen volgden enkele mededeelingen o.a. dat van B. en W. een nieuw voorstel was inge komen in betrekking tot bestrating van den Kinderhnissingel en toen een voorstel om ingevolge artikel zooveel van de ge meentewet de vergadering voort te zetten met gesloten deuren, na welke kennis geving de verslaggevers, bang dat hnn bescheiden oor iets zon vernemen, in haast aftrokken. De verschillende hangende zaken voor onzen Raad de revne latende passeeren, als gasfabriek, waterleiding, nieuw stads- apotheek-gebonw en lokalen voor de H.B. Sohool met vijfjarigen cursus, werkver schaffing, blijkt dat bij eene weddensohap de kans haoheljjk zou geweest zijn. Inmiddels maakten de verslaggevers het zioh in de wachtkamer gezellig, in afwachting van de diDgen, die komen zonden. Na anderhalf nur, dus tegen drie uur klonk de bel; het pnbliek werd binnen- Op de stalen voorhoofden van de Raads leden was niets, letterlijk niets, te lezen. Waarschijnlijk echter hadden de Heeren het druk gehad over de waterleiding, al thans de Voorzitter deelde mede, dat thans in behandeling was eene overeen komst met het Rijk, ten opzichte van het leggen eener waterleiding in dies zin, dat als er ooit versohil van meening mocht komen te ontstaan over het hebben van bnizen voor Amsterdam over Haar- lemsoh grondgebied, Haarlem eene boete beloopt van vijfduizend gulden per dag, zoo het zich niet onderwerpt aan de beslissing van den minister in deze en van twee duizend, als Haarlem zich niet onderwerpt aaD eene beslissing ten aanzien van even- tneele klachten over watergebrek door de gemeente Bloemendaal. Mooht de Eerste Kamer de onteigenings wet niet aannemen of om andere reden de waterleiding niet tot stand komen, dan zijn deze contraoten van geen waarde. Met één stem tegen, die van den Heer van Styrnm, werden deze contrao ten aangenomen. De tegenstemmende Heer Van Styrnm verzocht aanteekening van zijn stem. Natuurlijk motiveerde de Heer Van Styrnm niet. Dit zou misschien de opper vlakkige meening omtrent de bepaling van de strafboete in 't contract versterkt hebben. Hebben wij goed verstaan, dan staat de beslissing omtrent de toepassing van eventneele geldboeten in deze uit sluitend en geheel alleen aan den Minis ter en nn zon men zoo meenen, dat een minister te hoog moet staan om zelfs de gedaohte aan mogelijke willekeur op zioh te willen laden. Was dit het motief van den Heer Van Styrnm, dan gaat zeker menig Haarlemmer met hem mee. Door "Vermaak lot Nut behoeft den welwillenden lezer niet voor gesteld te worden. Ieder weet, dat deze Haarlemsche vereeniging hare sporen verdiend heelt op 't gebied van bestrij ding van het sehoolverznim, dengrooten bevorderaar van alles wat niet dengt, of niet zoo behoort te zijn als het is. Schrikbarende verhoudingen kan dit kwaad aannemen, trots schooltoezicht. Veel kwaad kan gekeerd als de onders medewerken en bovendien de kinders een prikkel hebben, om slechts in zeer bui tengewone gevallen te verzuimen, en om dat nn de Vereeniging dien prikkel met sneees verstrekt, heeft zij de volle sym- phathie van allen die het goed meenen met het schoolkind. Woensdag avond was de Vereeniging aan het woord; vierhonderd leerlingen der kostelooze scholen, die zich niet Bchul- dig maakten aan willekeurig sehoolver znim waren nitgenoodigd tot het bgwo- nen van een feestavond in den Sohonwbnrg, waar de Heer Bamberg van Amsterdam de kinderen aangenaam zon bezig honden, de panzen aangevnld met chocolade en wat erbij hoort. Tevens was voor een orkest gezorgd. De Heer Bamberg, bescheiden, maar nitstekend artist op 't gebied van vinger vaardigheid, weet telken jare zijn pro gramma met zorg voor het kleine volk te kiezen. Daarbij is hij een aardige prater en het resnltaat is, dat Bamberg steeds snoces heeft. Telkens heeft hij van die kleine eigenaardigheden, die hemgnnstig onderscheiden van velen zijner kunst broeders; hij toont een beschaafd man te zijn, die het scherpste oor op generlei wijze kwetst en aan wiens leiding de kinderen dns kannen overgelaten worden. Wat een pret, als klein Jantje van Amsterdam verstoppertje speelt, als geld stukken verdwijnen, als gevnlde glazen zioh op zijn commando verplaatsen, als hij kaarten aan zijn wenk doet gehoorzamen alsmaar genoeg; Bamberg verschaft een aangenamen avond, te meer daar hij de kinderen laat meewerken. En als dan in de panzen een heel le gertje vronwen van reusachtige bladen de chooalade ronddienen en de Heeren zelf het overige rond bezorgen, als de eet- en drinkparty zoo goed aan den gang is, dan zondt ge jaloersoh worden van de soliede kindermagen, die alles zoo goed verdragen, en zoo rnim verdragen. Als naar gewoonte ontvingen veertig kinderen een spaarbankboekje met eene insohryving van ƒ2.50;'t zijn natnnrlgk de besten, die zoo'n voordeeltje hebben. Als men nn meent, dat een kind goed behoort te zgn en vooral, dat nooit hier voor geld mag aangewend worden omdat Nn ja, dan kan U in enkele op zichten gelijk hebben, maar dan vraag ik U in gemoede, of U zelf dan nooit iets goeds doet, dat later geld opbrengt. Of hebt U nooit als kind, heel kalm het dnbbeltje in Uw spaarpot laten gig- den, dat kreeg omdat ge dit of dat heel mooi, heel goed, heel braaf had ge daan? Beoordeel nn ook het Spaarbank boekje naar dien maatstaf en juioh den maatregel toe, vooral als ge weet, dat de Voorzitter der Vereeniging er den raad bg geeft er 'van tgd tot tgd nog wat bg te doen. Te vgf nnr was de pret begonnen, te half negen eindigde zg, maar St. Nico- laas had gezorgd, dat er nog voor ieder kind een koek was. Bg het heengaan werden deze uitgereikt. Haast zon ik vergeten te zeggen, dat er ook gezongen werd. Aardig tooh, dat kinderen, zóó met hnn tgd meegaan, dat het „Alles kost een dnbbeltje" hun zelfs niet onbekend bleek. Trek nu tooh hier voor den neus niet op; er steekt geen kwaad in en daar het kind toch wil sin- gen, welnu laat ze dan. Heel spoedig komt ook voor hen de strgd des levens; laat ze genieten zoolang ze kannen. Later als de zorgen komeD, denken ze mis schien nog, wat hebben we als kleine jongens en meisjes tooh wel onschuldig genoten. Laat ik nog even mededeelen, dat voortaan alleen leerlingen nit de hoogste klasse de feesten zullen meêmaken. U be- grgpt wel waarom? Het Bestaar is op alle eventnaliteiten bedacht. Vervolg Tweede Kamer). Vrgdag werden eerst behandeld en goed gekeurd wetsontwerpentot onteigening voor de hoofdwatering van het watersohap Westerdiep; tot vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1888 tot bekrachtiging van grondverkoop aan Lemsterlandtot verhooging der Indiesohe begrooting voor 1893 (ƒ85.400 voor kosten der verwisseling van Goeverneur- Generaal). Na eenige inliehting door den Min. van Kol. gegeventot terngbetaling van 56. 214 aan de aannemers Beoker en van Seterstot wgziging van een paar begrootings-hoofdstnkken over 1892; en eenige natnrazitatie-ontwerpen. Daar na waren aan de orde de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 1