van meening toelaat, en dat er in haar geen onoverkomelijk prinoipieel verschil en dns geen reden tot scheuring bestaat. De heer Vermenlen achtte maatregelen noodig, om de exploitatie van den arbei der tegen te gaan. Behalve het nemen van verschillende algemeen goedgekeurde maatregelen beschouwde hg verandering van handels-politiek als een vereisohte. De heer Pyttersen verdedigde de vooruit strevende liberalen, die opneming van het proletariaat in de maatschappij wil len, en handelend optreden tegen de wer keloosheid plioht van den Staat achten. Mocht blijken, dat Staats-tusschenkomst strijdig is met het liberaal program, dan zon hij overwegen of hij zich moest af scheiden en zich aansluiten bij de radi- kale, of tot de vorming medewerken eener groote sociale partij. De heer Tijdens be val de vorming eener tijdelijke en voor- loopige Kiesrechtpartij aan. De heer Rut gers van Rozenburg wees op de bedrijvig heid, maar daartegenover op de tekortko mingen van het kabinet. Het had beloofd de gemeenten te hulp te komen, en had er zioh afgemaakt met het diakonie-wetjen voor sommige Friesehe gemeenten. Van de dooden Min. van Marine toegezegde verbetering van het materieel kwam zoo goed als niets. Van een leerplicht-ont werp hooren we niet meer. Van wat ge beuren zou op het gebied van burgelgke rechtsorde en defensie is nog niets tot standgekomen. Van herziening der perso neels belasting komt niets. Spreker wilde de Reg. niet verdenken van verzet tegen de volkswenschen noch van volksmislei ding. Maar hg wenschte licht op al de hangende kwestieën van den dag. De heer Huber, vond de noodwet, waardoor men getracht heeft, aan de nijpendste behoeften der gemeenten te hnlp te komen, beden kelijk. De bedeelde gemeenten zijn niet gered. Spreker drong bij de Reg. aan op spoedige voorbereiding eener definitieve regeling der gemeente financiën. In de zitting van Woensdag werden aangenomen wetsontwerpen tot bekrach tiging van provinoiale heffingenbekrach tiging van heffingen in Zuidholiand en Overijsel; de begrooting voor het Domein fonds, en verlenging van den termijn, waarbinnen afwijkingen kunnen worden toegestaan van formaliteiten bg de hef fing van invoerrechten. Daarna werd be handeld het ontwerp tot nadere bepalia- gen op den suiker-akcijns (gelijkstelling van suikers boven 99 pet. tot 991/2 Pa voor de raffinage met suikers van 99 pot. De heer Bahlmann protesteerde tegen het ontwerp als verleenende protectie aan raffinadeurs ten koste der beetwortel-sui ker fabrikanten. Spreker is protektionist, maar komt op tegen zulk een eenzijdig protectionisme ten koste van een anderen tak van industrie. De heer de Ram sloot zich aan bij het protest van den vorigen spreker. De Min. van Fin. verklaarde de bewering volkomen onjuist. Het fa- brieksverlies boven 99 pot. is niet minder dan beneden 99 pet, en van proteotie is dus geen sprake. Nadat de heer v. Kerk wijk geprotesteerd had tegen de over haasting, waarmee dit ontwerp werd be handeld, werd het aangenomen met 42 tegen 32 stemmen. Het algemeen debat over de Staatsbegrooting werd toen voort gezet. De heer Mees was van oordeel, dat bij de kwestie van staatsbemoeiing alles afhangt van konkrete gevallen, en dat de liberale partg, die eene zaken politiek, praktische politiek wil volgen, recht van bestaan heeft en zeker steun zal vinden, ook bg vele leden van de overzijde. Voorts raadde bij der Regeering aan, bg de we- derbehandeling der kieswet te zorgen, dat zij met een voorstel kome met een dui delijke kern, niet met deklaraties, nega tieve kenteekenen. Zoowel op de voor stellers van amendementen, als op de Reg. rust de plioht om nuchtere zelfkritiek «uit te oefenen. De financieele kwestie be sprekende, wees Spreker er op, dat de finanoieele toestand niet zorgwekkend was, maar zorg eisohte voor de toekomst bg toeneming der nitgaven. Hij drong aan op verdeeling van de kosten over meer dere jaren bg de uitvoering van de wer ken voor de stelling Amsterdam. De haer Bahlmann vroeg pertinent, of eene herziening van het personeel vóór Mei gereed kon zijn, en drong aan op bezuiniging. De Min. van Buitenl. Zaken bepaalde zioh tot algemeene beschouwin gen. Tegenover de beschuldiging van op timisme, riep hg den heer Karnebeek toe „wees niet moedeloos!" Fouten, sprak de Min. zullen we allen begaan, maar het goede beoogende, zal het goede zeker het kwade overtreffen. Ons streven zal zgn het goede te doen en het kwade te mijden. De Reg. hoopt te kunnen big ven samen werken met de partg, uit wie zij twee jaar geleden optrad. De regeling der ge- meentefinanciën is afhankelijk van de regeling der rijksbelasting. Het defensie vraagstuk is nog niet behandeld, tenge volge van de groote menigte bij de Ka mer aanhangige ontwerpenTstaatsalmacht acht ook de Reg, onbestaanbaar met de ontwikkeling der menschheid. Uitbreiding van het Staatsgezag is echter noodig op het gebied der hygiëne en der volksvoe ding. De Reg. zal voortgaan met ophef fing van belemmeringen aan de ontwikke ling der lagere klassen. Armoede, vaak het gevolg van sohuld en van onbera den huwelijken, kan de staat niet weren. Werkeloosheid worde door lokale midde len beperkt, ook door bevordering van ambaohtsonderwijs.' Opheffing van uni versiteiten zou waarlijk niet tegen het belang der hoogere klassen zgn. De ge schiedenis der universiteiten leert, dat zij het onschatbaar geestelijk kapitaal uit alle kringen der natie op den voorgrond bren gen. Bevordering van volksbelangen zij de leuze der Reg. en der tegenwoordiging. De Min. van Binnenl. Zaken betuigde, dat de Reg. ten opzichte van de Staatsbegroo ting zioh wil houden aan de vroeger om schreven regeertaab. De regeling van de gemeentefinancieën zal na het Kies recht volgen. Maar tijdelijke hulp, aan gemeenten verleend, werkt niet nadeelig. De Reg. handhaaft de volgorde bij de maatregelen, in 's Lands belangen voor te stellen, maar vraagt de medewerking der Kamer bovenal voor het tot stand brengen, van de noodzakelijke voorwaar de voor verbeteringen in wetgeving en bestuur. De Min. van Fin. verklaarde, dat de Reg, geen protektionistiesohe voor stellen zal doen, leidende deze niet tot werkverschaffing en zijnde anti-nationaal. Hij streeft naar verlichting van druk in zake de personeele belasting vooral voor de allerlaagste klassen, voorloopig bij eene partieele wet, die met de snk- cessieverhooging met 1 Mei kan gereed zgn. De Min. ontkende, dat de nienwe belastingen den minderen man niet zouden baten. Eene avondzitting was aan replie ken gewijd van de heeren Huber, v. Hou ten, Levy, v. Karnebeek, A. Mackay, (roeman Borgesius, v. d. Kaay, Harte, waarop de Minister s antwoordden. Het algemeen debat werd toen gesloten. De Hoofdstukken: Huis der Koningin, Col leges van Staat en Kabinet der Koningin werden zonder diskussie goedgekeurd. Naar men verneemt bestaat het plan, in den loop des volgenden jaars, het communicatie kanaal te Haarlemmer meer, voor het algemeen verkeer te openen. Groote verwachting koestert men helaas niet van dit nieuw verkeer. De schutsluizen zgn zeer klein, de nieu we vaart heeft weinig diepte en de brug gen zgn zeer hoog, zoodat de te verwach- tene communicatie te water, voor Haarlem mermeer, weinig zal beteekenen. Met het oog op de vernieuwing van het Stoomgemaal „de Lynden" te Haar lemmermeer, zal het bestuur van den Haarlemmerpolder, spoedig over moeten gaan tot het verdiepen en verbreeden der Hoofdvaart over eene lengte van 7000 M. Naar men verneemt zullen die werk zaamheden in den loop des volgenden jaars uitgevoerd worden. HAARLEM, 12 December 1893. Het in nood zijnde Italië kan geen mannen voor zgn ministerie vinden. Men was met eene lijst gereed, maar de ko ning wees die af. Om den ernstigen toe stand varl het oogenblik Neen, er kwam zelfs geen geldminister op voor, wat zeker wel vreemd is. In hoofdzaak, omdat een der aanbevolen heeren geen vriend is van het drievoudig verbond. Frankrijk is in dit opzicht gelukkiger. Het is opmerkelijk, hoe, niettegenstaande de republiek heel wat ministeries aan kan, er toch altijd nog liefhebbers zgn voor eene portefeuille, die menigeen al spoedig blijkt meer in te houden dan te dragen is, aangezien hun draagkraoht niet in over eenstemming is met de eischen. De vraag rijst, of de Russenliefde der Franschen niet wal zal bekoelen, als zg hooren, dat het bezoek aan het land aan de schatkist meer dan een en drie kwart ton gouds, Nederlandsch, heeft gekost. Maar nu de resultaten. Goh, och, daar had men meer plezier van kunnen hebben. Maar zoo moet men niet gaan narekenen. Misschien zouden de Franschen de Haarlemmers ook wel zot vinden, die 1500 geven, niet voor een spoorweg, niet voor een plan, maar voor 't maken van een spoorwegplan, dat, als het ge maakt is, als het is goedgekeurd, als de fondsen tot het maken van den weg en het bedrijfskapitaal gevonden is, Haarlem eenig voordeel zal kunnen hebben. Mis schien zeggen ze wel in den overmaat van hun veel grooter kans op gelnkHet is misschien wel wat ver gezocht, dat ge lukje. De koninklijke vereeniging Het Neder landsch Tooneel heeft in het speeljaar 1992/93 opgevoerd negen en zestig stuk ken. Dat vertegenwoordigt voor de perso nen, die in alle stukken moeten optreden, een cijfer van negen en zestig rollen.. Be klagenswaardig tooneelspelers-geheugen, hoe wordt het gefolerd. Altijd maar weer een nieuwe rol, omdat het vorige stuk niet pakte en altijd maar weer nieuwe studie; een hard leven, het kunstenaars leven. Maar de lauweren! Een ijsolub, die zgn doel, bevordering van de gssport, niet kan bereiken, is de IJlster ijsolub, genaamd „De IJlster schaats. Het komt, omdat de burgemeester aldaar geen toestemming wil geven tot het houden van wedstrijden, omdat hij daar tegen gemoedsbezwaren heeft, en het ver velendste voor den club is, dat de burge meester niette vermurwen is. Arme IJl- sters, ge zult dan zeker ook geen hard dravergen, geen wielerwedstrijden, geen zangconcours, geenin één woord niets hebben, waarbij het om het hardst gaat, zoo zelfs, dat tot vijfde deel van een seconde, U de overwinning bezorgen kan. Hebben de Ulsters hunnen burgemees ter al gemaakt tot buitengewoon eere voorzitter van hun club Niet, dan is 't bewezen, dat de burgemeester het land heeft aan al wat hard, harder, 't hardst gaat, en dan is er niet aan te doen. Edoch, men hoopt nog altijd het beste, ook voor de gemoedsbezwaren. Te Emmen zgn de twee nachtwakers ontslagen omdat zij van tijd tot tijd in hun dienstijver kleine diefstalen pleegden. Hieraan kan men nu toch zien, dat de wereld aohteruit gaat; zelfs de naohtwa- kers kleine-diefstallen-plegers Inmiddels raken we onze muntjes kwijt. Niet aan dat spoorwegplan, dat nog ge maakt moet wordende minister trekt ze in, om er nieuwe van ander model voor in de plaats te geven. Als ge missohien een muntje hebt wat blauwer en wat dikker dan gewoonljjk, dat naaBt het jaartal 1892 den naam van minister de Beaufort draagt, dan zij U tot Uwe troost medegedeeld, dat het waarschijnlijk valsohelijk is nagebootst pardon voor dit pleonasme en ge kunt het gerust bij Uwe overige waardelooze pa pieren opbergen. Maar die hebben wij voorzichtige, wikkende en wegende Hol landers niet. Wij koopen geen speculatie fondsen! Neen, en nogmaals neen, nooit! De eerste uitvoering van de Zang- vereeniging van de Afdeeling „Haarlem" der Maatschappg tot bevordering van toon kunst is bepaald op Zaterdag 23 Decem- a. s.de generale repetitie op 22 De cember. Ten gehoore zal worden gebracht het oratorium Achilleus van Max Bruch, voor Koor, Soli en Orkest. Als solisten treden hierbij op de dames mevrouw S. Haase-Bosse (sopraan), mejuffrouw M. Liining (alt), beiden van Rotterdam en de heeren J. J. Rogmaus (tenor), Job. Messchaert (bariton) en Joh. Smit (bas) uit Haarlem. De orkestbegeleiding zal wor den vervuld door het orkest uit het Concertgebouw te Amsterdam. Van den vertegenwoordiger der Brandverzekering-maatschappg Beperkt Risico, te Groningen, den Heer T. C. Niephaus, ontvingen wij een kleinen, doch dnidelijben wandkalender. Verschillende gegevens, betrekking heb bende op de Verzekering, maatschappg, geven, met den dagkalender en een fraaie cliché een zeer bruikbare wandversiering, welke tevens niet te veel plaats inneemt. Gedurende de afgeloopen maand zgn door de politie alhier 31 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand November van het vorig jaar was getal 25 dus 6 minder. Voorwerpen, gedeponeerd aan hel Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een wandelstok met knop. Een zil veren oorringetje. Een griffelkoker met eenige griffels. Twee knotten zilver draad. Een maat voor natte waren. Eene gouden broche met steen. Eene handmof. Een schaartje. Een fanta sie-hoed. Eene zilveren horlogeketting waaraan een voorwerp. Een vrouwen zak. Een onderstuk eener gouden oor bel. Een bruine haadsohoen. Een glacé handschoen. Een duimstok.Een zilveren vingerhoed. Een pakje lampen pitten. Een speelpaardje. Eene kin derhandmof. Eenige sleutels. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 13 December 1893, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en puntentallen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W.W. bestrating Kinderhuissingel. 3. Missive B. en W.W. particulieren overgang over den spoorweg nabij de Leidsche straat. 4. Voorstel B. en W.W. wijziging koop prijs en bestemming gronden Flo rapark met adres Wed. Mr. Be sier e.a. 5. Id. id. vaststelling staat te vellen en verkoopen boomen en hakhout. 6. Id. id. met advies commissie van finan ciën verkoop gedeelte gemeen tesloot aan de Linschotenstraat aan H. de Clercq. 7. Id. id. id. verkoop gedeelte grond aan den Schotersingel aan G. F. J. Beecari. 8. Id. id. id. id. verhuring grond nabij de Phoenix aan H. van Bree- men Hz. 9. Id. id. id. id. 3e suppletoire begroo ting en staat onvoorziene uitgaven, dienst 1893. 10. Id. id. Vaststelling tarief voor den onderstand van het Burgerlijk Armbestuur voor 1894. 11. Id. id. bevordering onderwijzeres en onderwijzer 2e klasse school C. 12. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer 3e klasse school D. 13. Benoeming lid en plaatsvervangend lid oommissie van aanslag in de bedrijfsbelasting (art. 19 1 let ter b der wet van 2 October 1893 Stbl. No. 149) 14. Aanbeveling dubbeltal lid commissie van toezicht Stedelijk Museum. 15. Id. drie leden commissie van toezicht lager onderwijs. 16. Id. regent Barbara Gasthuis. 17. Id. id. St. Elisabeth's ot Groote Gasthuis. 18. Benoeming gemeente-vroedvrouw. 19. Gasrapport over October j.l. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 11 Dec. 1893. Roode tarwe O 00 Witte tarwe 5.50. 6.00. Rogge 4.40. 4.75. Haver 3.50. 3.70. Gerst 4.75. Kuivenboonen 6.10. 6.25. Paardenboonen 5.50. 5.55. Groene erwten 5.50. 7.50. Kanariezaad 7.10. Markt van 11 Deoember 1803» Koter. Aangev. 117 verk. 117 Kilog. L. pr. f 1.20, H. pr. 1.30. Biggen. Aangev. 126, verk. 126 stuks L. pr. 6.—, H.pr./lO.— Schrammen Aangev. 57 verk. 57 stuks L. pr. ƒ11,—,H.pr./17. Aardappelen. Aangev. 270, verk. 270 H.L. L. pr. 1.25, H. pr. 2.00 p.H.L, Appelen Aangev. 189verk. 158 H. L. L. pr. ƒ2.00, H. pr. 4.00p.H.L. Peren' Aangev. 54 verk. 42 H. L. L. pr. 2.H. pr. f 2.50 p.H.L. 0R6ELBESPEL1N6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 December 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer W. BZERMAf». PROGRAMMA. 1. Sonate No. 8Mendelsaoh». a* Koraalvariatiën. b. Foga. e. Finale» Andante. 2. Adagio nit de 2e Symphoiie.Beethoven. 3. Preludium en Fnga.Bach. 4. a. Intermezzo ait Cavalleria RusticanaMascagni. b. Marcho funèbreChopin.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2