Het Nntsbestnur bewijst stellig zijnen leden en hnnne dames een groot genoe gen met znlke genotrijke avondjes. Zij stemmen tot vroolijkheid en doen nog lang hnnne weldadige nawerking op humeur en omgeving gevoelen. Voordrachten in Teyler's Stichting. Een groot getal toehoorders bevond zich Woensdag avond in de fraaie zaal van Tsylers Stiohting, waar Prof. A. Pierson van Amsterdam optrad, met eene rede over Lnoianns, den Grieksoben sehrijver sit de tweede eenw na Christus, den man die door zijn bnitengewoon schitterend talent van voorstelling der toestanden ook nu nog onze bewondering wekt. Wanneer Lucianus vergeleken wordt met den Fransohman Voltaire, van zestien eeu wen later, dan gaat deze vergelijking in zekere opziohten mank, maar zij stemmen overeen in hun stout aantasten der reli- gieuse toestanden en behoorden beiden tot hen, die anticlerikaal genoemd zouden wor den in onze dagen. Hun beider strijd gold de godsdienstige opvatting, elk van hun eigen aardig standpunt, doch Voltaire bestreed op wetenschappelijke gronden en hjj wist, wat hg wilde of niet wilde, terwijl Lucianus op een negatief standpunt, slechts wist was hg niet wilde. De tweede eeuw na Christus is de eeuw van een zeer kraohtig geloof in de boven natuurlijke tusschenkomst van de Voorzie nigheid; de versohillende schrijvers van dien tijd legden zich toe op het verza melen van al de gegevens, die deze Voor zienigheid bewijzen en stelden zich te vreden met datgene, wat in de tweede eenw vóór Christus kinderpraat zou ge noemd zijn. De personen, die dit boven natuurlijke op meer dan gewone wijze in de hand werkten, maakten indruk op de menigte en hadden dikwjjlB veel invloed op den loop der omstandigheden. De mee ning, dat zij in buitengewone betrekking stonden tot de Godheid was oorzaak dat zg voornamelijk in Klein-Aiië en in Sy rië veel aanhangers vonden, eene neiging tot de mystiek die zich ook in onzen tijd openbaart en een bewijs voor de vaste wet in de geschiedenis dat de lijn van geloof aan het bovennatuurlijke onregelmatig rijst en daalt. Luoianns nu treedt op in een tijd van verbijsterend bijgeloof, waarin alles, zelfs het onmogelijke, mogelijk wordt geacht. Hij was een luchter man, dooh omdat hg niet leefde in de eeuw der na- tuurwetensohap, achte hij alles bewust i of onbewust zelfbedrog. Door de reusach tige overwinningen van een Alexander j had de Grieksohe geest van nadenken de bekende wereld doorstroomd en de kiem gelegd tot een nieuwe levensbeschouwing. Op zijne reizen door Griekenland en Italië was Lucianus van dien geest doortrokken j en ziet hij de wereld van een zeer eigen aardig standpunt. Hg ziet, dat zich ge vormd heeft een kaste, een stand, die der filosofen de kaste der geestelijken. Hij merkt op, dat zij gehouden worden voor de tolken van het bovenzinnelijke, leiders der menigte zijn, doordrongen van de roeping, die zg gevoelen om hunne denkbeelden te verspreiden, doch tusschen hen onderling de meest uiteenloopende ver deeldheid, zich nitende in ernstige twisteD. Was het wonder dat een Lucianus zioh af vroeg, wat in deze waarheid was, of tot wien of wat de verstandelijke mensch zioh had te wenden De eenige vraag, die in dien tijd alles beheerschte, was de vraag naar den weg ter gelnk, ter zalig heid. Op de meest verschillende wijzen zag Lncianus deze vraag beantwoord. Terwgl de eene leerde, dat een rustig gemoed vol doende was tot waar geluk, verbreidde de andere filosoof de stelling, dat hiertoe noodig was algeheele verloochening van het wereldsohe en volslagen onverschillig heid voor alle genot, terwgl een ander zeideGenieten is het ware. Goden zijn het gelukkigst, zg zorgen voor hun ge not zij moeten onze voorbeelden zijn. Vervolgens sohetste Spreker de wijze waarop Lucianus zich plaatste tegenover de meenigen. Hij gevoelde een onuitspre kelijke verbazing over hetgeen hg waar nam en kwam tot de conclusieNiemand weet het. Doch het menschelgk gemoed vraagt naar waarheid en hij vermaakt zich ten koste van alle mogelijke filosofen. Zijn 63 tal gesohriften parodieeren de meeni gen; hij breekt ze zonder genade en mee- doogenloos af en dit doet hg zoo beknopt als een jounalist van onzen tgd dit zou doen wat den vorm betreft. Wat aangaat den inhoud, hiervan gaf S,>r eker eenige vermakelijk geestige voorbeelden. De slotsom van het eene is de raad om tot geen secte te behooren. In een ander waar Jupiter eene veiling der secten houdt en Hermes de roepor is worden de groote denkers van hun tgd, Pythagoras, Heraoliet, Demoeriet, Plato verkoobt. Hij die geen opinie had, doet de nuohtere vraag; Ben ik verkocht of niet verkocht, slaaf of vrij? In 't algemeen voert hij een zeer scher pe kritiek, welke natuurlijk door de filo sofen niet met onvermengd genoegen werd aangehoord. Waar hij zich ten deze ver antwoordt, zegt hijIk beroep mij op de filosofie, doch deze heb ik niet kunnen vinden. In eene gespannen vierschaar be noemt hij de Waarheid tot scheidsvrouw en laat eene aardige mythe vertellen, hier op neerkomende, dat er slechts één soort van kritiek voor allen bestaat, die van den zak met goud. Ten slotte verhaalt Spreker n og Luci anus' drama van Zeus. De hemel was in rep en roerde men- schen zouden beslissen of Zeus bestond of niet. De maohtige Zeus verbeidde in onverholen spanning de nitspraak. Het loopt uit in zijn nadeel. „Besta ik, of be sta ik niet „buldert Zeus. „Het komt er niet op aan," zegt de menschkundige Hermes, „wat de menschen beslissen, want de menigte zal toch altijd in U blijven gelooven". Dooh, Zeus zou vallen en met een blik ter vergelijking met de tegenwoor dige toestanden besluit Spreker zijne rede, welke big kens de algemeone, luide bijvals betuigingen met de meeste belangstelling gevolgd was. Voor eene hernieuwde ken nismaking met den geleerden spreker, die door zijn boeiende voordracht zoo velen een aangenamen, nuttigen avond bezorgde, houden de toehoorders zich zeer zeker aanbevolen. g R 0 1ST I E K In de Raadsvergadering van Woensdag kwamen, na lezing der notulen van de vorige vergaderingen, de gebruikelijke me- dedeelingen, met een voorstel van en W. om aan de Vereeniging de Ambachts school af te staan een stukje grond aan de Bakkerstraat, waartoe werd besloten. Hierna werd punt 2 der agenda in behandeling genomen. Ingevolge nader voorstel van B. en W. op het verzoek van bewoners van den Einderhuissingel om bestrating van dien Singel werden de discussies geopend. De Heer Sneltjes wil het trottoir doen ver- vallen, doch den weg zelf doen begrin- den, tot hij hard is. De heer Enschedé vindt, dat men het trottoir moet laten big ven, en den weg eenige malen begrinden. Besloten werd in den zin van B. en W. tot het maken van een trottoir en het meermalen begrinden van den weg. Men zal zich herinneren, dat in eene vorige vergadering ter sprake kwam de overweg over de spoorlijn nabij de Leidsche straat, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken den weg te behouden. Desniettegenstaande stelden B. en W. thans voor den weg te doen vervallen in gevolge een antwoord van den Raad van administratie der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij op een schrijven van B. en W. in deze. De heer de Haan Hugenholtz stelde j voor deze zaak in geheime zitting te be- j handelen, waartoe werd besloten. Na her opening der vergadering werd het voor- j stel opnieuw aan de orde gebracht. De heer Sneltjes zou het recht van overgang door de Maatschappij wenschen te doen afkoopen. De heeren Klein, van Diereu Bijvoet, j de Voorzitter voerden in deze nog het woord. De Heer van Styrum diende een amen- dement in, bedoelende de bepaling, dat door de opruiming vaa de dam, Haarlem zijne rechten op den overweg niet prijs geeft, wat evenwel reeds in het schrijven van B. en W. soheen opgesloten. Het amendement werd aangenomen, en evenzoo het voorstel van B. en W. om den be doelden overgang voor het publiek onmo gelijk te maken, in stemming gebracht. Nu komt in behandeling een voorstel van B. en W. om den grond in het Flo rapark, bestemd voor stallen tegen den prijs van f 3.per M2., op nieuw ver krijgbaar te stellen om daarop al of niet stallen te bouwen, doch tegen den prgs van f 8.-Van Mevrouw Besier en negen anderen was een verzoekschrift, liever een bezwaarschrift, ingekomen tegen het bou wen van stallen in het park. De heer Klein verlangt een brief van den Heer Krol, mede in deze ingekomen, ten sprake te brengen. Het besluit komt nu in behandeling, maar de Heer Krol wensoht heropening der discussie. Hij brengt nog eens de geschiedenis der gron den ter sprake en komt tot de conclusie, dat de gemeente eigenlijk geen belang heeft bij het bouwen van stallen, endat stal len niet tot de aangenaamste buren be- behooren. De voorzitter stelt voor te beslissen om in het park stallen te bouwen of niet. De Heer Waller stelt voor te besluiten dat er geen stallen gebouwd worden. De Heer Maoaré, de Voorzitter, de Heer Lodewijbs bespreken de zaak nog en de laatste stelt voor de zaak op nieuw te stellen in handen van B. en W. ter na dere overweging. In stemming gebracht, werd dit aange nomen. Vastgesteld werd de staat van te ver- koopen en te vellen boomen en hakhout. Ingekomen was een verzoek namens den Heer H. de Clereq om hem in koop af te staan een gedeelte gemeentesloot aan de Linschoterstraat tegenover de Rozen- prieelstraat met een voorstel van B. en W. om hierop gunstig te beschikken. In deze werd ter tafel gebraoht een be zwaarschrift tegen dezen verkoop. De Heer Loomeijer liohtte dit nader toe, doch het Voorstel van B. en W. werd aangenomen. Toen besloot de Raad tot verkoop van grond aan den Schotersingel tegen f 7.50 per M-. De heer H. van Breemen wensoht in huur een strookje gemeentegrond aan de Fhoenix. Dit werd toegestaan. De 3e suppeletoire begrooting, dienst '93 werd goedgekeurd. Het Tarief van onderstand, door het Burgerlijk Armbestuur voorgesteld werd aangenomen, nadat de Heer Prins heeftdoen opmerken, dat eigenlijk tarwebrood feitelijk goedkooper is dan roggebrood en de voe dingswaarde van tarwe hooger is dan van rogge. Tot onderwijzeres tweede klasse aan school C werd bevorderd Mejuffrouw C. J. C. E. Voget. Tot onderwijzer derde klas aan school C wordt benoemd de heer E. A. van Bil- derbeek te Nieuwer Amstel. Tot lid en plaatsvervangend lid der commissie van aanslag in de bedrijfsbe lasting benoemde de Raad reep. de Hee ren J. Sabelis en A. F. Kremer. Ter vervulling van de plaats, die door het aftreden van den Heer C. J. Gonnet openvalt in de Commissie van toezicht op het Stedelijk Museum, werd uit het den Raad aangeboden dubbeltal gekozen de Heer C. J. Gonnet, en tot leden der Commissie van toezicht op het lager on derwijs de Heeren Dr. J. B. Wgnhoff, L. A. Laurey, Mr. W. T. Pahud de Mor- tanges; tot regent van het Barbara-gast- huis herbenoemd de Heer Mr. Joh. En schedé; tot regent van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis de Heer Jhr. F. Te- ding van Berkhout en tot gemeente vroed vrouw Mej. F. Groet-de Vries. Tot slot werd het gasrapport over de maand October aangenomen voor kennis geving. Na de gewone rondvraag bracht de Heer Van den Berg te sprake den slech ten toestand van het plaveisel in de As- sendelverlaan. De Voorzitter deed toezeg ging, dat dit punt door B. en W. zal in overweging genomen worden, waarna de vergadering werd gesloten. HAARLEM, 15 December 1893. Naar ons wordt medegedeeld, heeft de liefdadigheidsvoorstelling ten behoeve der nagelatene betrekkingen van den on langs overleden werkman K. Halm, door de Vereeniging Door Inspanning Uitspan ning gegeven, na aftrek den onvermijde lijke onkosten opgebracht de som van f 220.24. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 14 Dec. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 3. voor werkvrouw. 1. voor wa8chvrouw. 2. voor naaister. 1. voor breiwerk. 2. voor loopknecht. 1. voor oppasser. 1. voor koffiehuisbediende. 2. voor schrijfwerk. 1. voor 8tucadoor. 1. voor koetaier. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va» 3-5 uur verkregen worden bij deD Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avood van 8% 9 Va °P Doelen, waar gelegenheid is tot inschrijving van werkeloozen, die min stens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bg een der commissieleden of op de zittingavoDden, De Wethouder belast met het toezicht op de straatreiniging was zoo welwillend te besluiten dat bij eventueele sneeuwop- ruiming de personen die bg het Bureau zijn ingeschreven het eerst in aanmerking te doen komen. Er hebben zich tot heden aangemeld 43 personen. Mochten weldadigen het Bureau giften willen doen toekomen ter verdeeling onder de meestbehoeftigen, dan zal de commissie er zich zeker gaarne mede belasten. BURGERLIJKE 8TAND. ONDERTROUWD. 8 Dec. D. J. Rensing en P.Groot. 13Dec. J. Kaspers en H. Aartse Tuijn. GETROUWD. 13 Dec. J. G. Swart en J. W. "Vernooijs. GEBOORTEN. 6 Dec. M. G. Smolenaars geb. van Leuven d. G. van Egmond geb. Pleging z. 7 Dec. J. C. Geerlings geb.Toemenz (levenl.)—A. M. Koelemeijer geb. van der Erf d. C. J. Nijssen geb. Carbo d. A. M. Traksel geb. Groove z. M. H. Smit geb van Hattum z. E. Star geb. Koning z. M. T. Suurendonk geb. Voort- man z. M. C. JSoellaart geb. van Heerden. z. W. E. Vermeer geb. Carley d. 8 Dec. AE. Hulsbosch geb. Kuiken d. J .Witteman geb. Brasser z. W. van Uden geb. Schellinga z. E. van Brussel geb. Benraadt d. 9 Dec. A. aan de Kerk geb. Peels z. G. H. van Lu nenburg geb. Reij8 d. H. J. van Wienen geb. Stevenhagen z. A. E. van Emmerik geb. Traksel d. JC. E. Hoefsmit geb. Ververs z. A. M. van der Reep geb. Hofs d. I. Dek ker geb. Schait z. 10 Dec. H. Leenart geb. van Ómmen z. C. Pelser geb. van Opzeeland z. J. M. Horeman geb Kloos d. L. H. P. Smits geb.Vester d. H. C. Elferink geb. Hee remans d. M. E. van Boekhoven geb. ter Wolbeek z. J. E. Wijkhuizen geb. Gosewehr d. 11 Dec. T. C. B. Immers geb. Bos d. J. W. van den Heuvel geb. Verhagend. L.G. Meiland geb. Ebbing z. M. H. C. Breeuwer geb. Jansen d. J. Mertens geb. Rikkers d. M. S. B. van Veen geb. de Rooij d. A.Reijm geb. Hartendorp d. 12 Dec. A. Sanders geb. Bardesmeets d. H. G. C. Aartsen geb. Puist d. J. M. Kley geb. Heldener d. H. M. Uijlenburg geb. Jager d. M. D. J. van Beau mont geb. Kempenaar z. 13 Dec. J. EL van. Zurk geb. Scholte z. 14 Dec. J. Velleman geb. Spier z. OVERLEDEN. 7 Dec. W. Hoes 45 i. Kerk hofstraat. H D. van den Hoff 8 m. z. Leidsche vaart. C. W. van Muijen 3 m. z. Brouwerstraat. 8 Dec. M. S. Eioole 27 j. Hasselaarsplein. D. van den Brand geb. van Tri rum 66 j. KI. Houtstraat. A. Booms 34 j. N. Appelaarsteeg. 9 Dec. G. J. Sevenhuijsen 8 m. z. P. Kiesstraat. J. J. Martens 70 j. K. Heerenstraat. J. A. Bos 5 m. z Sckeepmakersdijk. 10 Dec. W. J. van Leeuwen 4 j. z. Amsterdamstraat. 11 Dec. JCassee geb. Tijdgaafe 65 j. O. Raamstraat. - H. J. van Engelenberg geb. Hoogeboom 69 j Wilhelminastraat. S. E. Bakels geb. Veen 90 j. Gasthuisvest. S. A. van Zijl 39 j. Mr. Lottelaan. 13 Dec. M. G. Beekman geb. Troost 40 j. Oranjeboomstraat. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden. Ir teven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van No vember welke stukken thans door do Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. H. en C. de Bruijn. G. Jansen, Hartman, H. B. Harms, MeVr. Hillers, D. Schuitemaker, G.. Scheffers, allen Amsterdam; C. Bakker, Appin- gendamFeineira d' Andrade. Arnhem; Visser Bu8sum; L. Hangen, Den Haag; Mevr. Roma- ker, Haarlem; Smit, Haarlem; J. Monthaan, Kolynsplant; C. Boender, Avenwendijk; C. Em- melkamp, Oosterhout. Briefkaarten. Wed. Spiet, M. de Jager, Mevr. Boeke, J.Heij- mans, allen Amsterdam. Buitenland. Jeanne Scherer Bienne. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 19 December 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. EeAtsonateW. Volckmar. a. Andante Allegro Moderato. b. Andante. e. Allegro moderato. 2. Einleitung und Romanuze „o du meiu holder Ahenistern"..R. Wagner. 3. Adagio uit 't Vioolconcert..Mendelssohn. 4. Preludium en FugaJ- S. Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2