den heer Farncombe Sanders aan en zon vóór den post stemmen, onder uitdruk kelijk voorbehoud van nader onderzoek. Nadat by art. 45 de heer Boessingh ge wezen had op het min wenschelyke om aan gepensioneerden, die in Bijks- werkin richtingen verpleegd worden, hnn pensioen na hnn vertrek nit te kceren, daar zij dit dan dadelyk verteren en ergerlijk huishonden, terwijl hy het beter aohtte het geld te bestemmen ter bestrijding hnnner verplegingskosten, en nadat de Min. geantwoord had dat hy, met alle waar deering van Sprekers motieven, onmoge lijk kan voldoen aan diens verlangen, werd Hoofdst. IV zonder hoofdeiyke stem ming aangenomen. Aan de orde was toen Hoofdst. V BinnenlZaken). De heer Levy interpelleerde de Beg. vroeg of de Beg. na afschaffing van art. 2 der patent wet zal waken tegen inbreuk van vrijheid op handel en bedrijf van gemeentebestu ren, en de gemeenteverordeningen aan welke de Hooge Baad reohtBkracht heeft ontzegd, zal vernietigen. De heer Tydens wensohte, dat de Beg, de traktementen der gemeenteveldwachters zou aanvullen, zoodat ze aan die der Byksveldwachters gelijk werden. De heer Boëll drong juist met het oog op de kiesreohtuitbreiding aan, om de kontiöle op gemeenten in de toekomst te versterken en de bevoegd heid van gemeentebestnren «enigszins te beperken b. v. in den aanleg van wer ken om werkeloosheid te verhelpen, het toekennen van subsidie, schorsingen ontslag van gemeente-ambtenaren, verkoop en vervreemding van onroerend goed. Ook kwam Spreker op tegen vergoeding van uitgaven voor de uitvoering van Bijks- wetten aan gemeenten. Hy waarschuwde ernstig tegen uitbreiding van het Byks- subsidiestelsel. Wat de interpellatie van den heer Levy betrof, was Spreker van oordeel, dat wettelijke regeling van de daarin ter sprake gebrachte aangelegen heid niet wenschelyk ia. De Beg. kan z. i. slechts verklaren, dat zy verordeningen, waarmtê zy het niet eens is, ter vernie tiging zal voordragen, maar onmogelijk kan zy vooraf zeggen, dat zy zich al toos zal onderwerpen aan uitspraken van de rechterlijke macht. De Heer Hintzen sloot zich aan bij het protest van den heer Boëll tegen het |toenemend aantal subsidiën op zoo veel verschillende posten zoodat de kontiöle zeer moeilijk is. Ook de heer v. Karnebeek kwam op tegen den aankoop van gronden met BykssubBidie door gemeenten voor werkverschaffing. Do heer Gerritsen had ook bezwaar tegen het stelsellooze van het subsidie-verleenen aan gemeenten. Hy wilde splitsing van den snbsidiepost een post ondersteu ning van arme gemeenten, en een post tot ondersteuning ter voorkoming van ar moede. De heer van der Borch adviseerde niet toe te geven aan den drang van trak tementen van burgemeesters sekretarissen enz. te verhoogen. De Min. van binnenl. Zaken was van oordeel dat de vryheid van nering en bedryf een dier onbeschreven rechten is, die geen wettelyke regeling behoeven, maar onder de hoede van het staatsgezag staan. Hy was overtuigd, dat de Beg. bij maohte is, tegen alle onge oorloofde inbreuk van gemeentebestnren te waken. De Min. erkende, dat er onder de opmerkingen van den heer Boëll vele waren, die overwogen zullen moeten wor den. De vermeerdering van subsidiën mag echter niet als een grief tegen de Beg. worden aangemerkt. Omtrent elke op de begrooting voorkomende subsidie zou de Min. mededeelingen kunnen doen, om de doelmatigheid te bewijzen. Onder de sub sidiën uit art. 61 zijn niet verscholen subsidiën voor werkverschaffing. Aan den heer v. d. Bosch antwoordde by, dat de besluiten van Ged. Staten steeds ernstig worden overwogen. Wat de heer Tydens vroeg voor de gemeente-veldwachters, kon hy niet uitvoeren. Na replieken van den heeren Levy, Gerritsen, Boëll en Hintzen werd de vergadering tot 's avond ver daagd. De gouverneur van keizer Wilhelms oudsten zoon krankzinnig, lijdende aan grootheidswaanzin; de leerling, de kroon prins, lijdende aan eene soort van zenuw ziekte, welke volgens de geneeskundigen haar oorzaak vindt in overspanning deze twee gebeurtenissen stemmen zeker het Duitsche keizerspaar niet tot Weihnachts- vrengde, evenmin als het feit, dat de ge leerden beide ongevallen ernstig inzien. Waarschijnlijk onder den indruk van den laaghartigec aanslag in de Fransohe Hamer gepleegd, werd aangenomen een wetsontwerp betreffende het toezicht op de „vereenigingen van boosdoeners" en een crediet van achthonderdduizend francs toegestaan voor politie-uitbreiding. Zoo kan men hier alweer ondervinden dat actie leidt tot reaotie. Dat de kunst overal hare bewonderaars heeft, bleek dezer dagen weer te Tifles. Er werd eene tooneelvoorstelling gegeven en een paar mannen, rijk aan kunstge voel, maar arm in geld, besloten de voor stelling kosteloos by te wonen. Zij plaatsen zich hiertoe op een luik van den ventilator, maar kregen daar ruzie. Al vechtende vielen zy van boven neer op het tooneel. Tableau, en ter gene zing naar 't gasthuis! Vijf ganzen, en nog wel wilde, te schie ten in twee schoten is eenen jager te Bei- len gelukt. Drie ervan werden gevonden, twee niet. Waarschynlyk, zoo luidt de nuchtere verklaring, zijn ze door een vos opgepeuzeld. Of de handige jager soms met spek sohoot wordt niet gemeld. Naarmate wij in besohaving vooruit gaan, nemen onze behoeften toe. Wie wist voorheen van haarontwikkelings- balsem, van orthopedische instrumenten, van bloedzuiverende sassaparillen, of van extra kenkenboter van 45 cents per half kilo. En toch, de overbeschaving schijnt dat alles noodig te hebben. De invloed der schoonen kusten is al gemeen erkend. De groote Bubbens was diplomaat en zoo zonden verschillende namen op 't gebied der kunst kunnen genoemd worden, die op uiteunloopend gebied, direct of indireot op den loop der zaken inwerkten. Dooh het zal wel bevreemding wekken, te hooren verkondigen dat Offenbach, de componist der luchtige muziek, eigenlijk de man is geweest van het Fransch-Bus- sisohe verbond als het bsstaat. De Bussische prins Metcherski heeft er in een Bussisch blad een lang artikel over geschreven en in allen ernst beweert hy, dat vooral zijn Belle Hélene alle Bussen zou hebben doen voelen het volk waar die muziek vandaan komt is een broedervolk. De beide Fransohe spionnen, thans in Duitsche gevangenschap, hebben verklaard, hun tocht tot het opnemen der Duitsche militaire aangelegenheden ondernomen te hebben op last van den Fransehen minis ter van marine. Zij mochten echter, dit bepaalde hunne instruotie, geen Duitsche onderdanen omkoopen. De beide heeren zyn veroordeeld, de een tot zes, de andere tot vier jaren ves tingstraf. In de Belgische Hamer heeft men zich weer warm gemaakt over de bepaling van het legercontingent, dat volgens de woord voerders gebracht moest worden tot veel hooger cijferomdat alle mogendheden dat ook doen. De Heer Coremans bracht de gemoede ren er geducht in gisting bij zyn pogen om het contingent te verlagen. Hy maakte bij die gelegenheid de opmerking, dat België over geen offensieve (aanvallende) maoht behoeft te beschikken. Wij moeten, zeide hy, inoffensiefzyn. In 1830 was het koninkrijk der Nederlanden machtig men heeft het gesplitst en er twee misgeboorten van gemaakt. En men heeft ons gelast in-offensief te zyn. Gelijk een kind van zijne ouders, zoo hangen wij van de groote mogendheden af. Als de groote mogendheden op een goeden dag het in haar hoofd zetten on te doen verdwij- nen, verdwijnen wij, en noch de Maas, noch Antwerpen kannen het beletten. Het gevaar voor België is het militairis me dat zal België verderven, als het verloren moet gaan. Het is voorzeker niet de eerste maal, dat de splitsing der Nederlanders in de Belgische Hamer betreurd is. Moge aide voorstelling van den Heer Coumans wat aan overdrijving lijden, zeer zeker bevat zy veel waarheid. HAARLEM, 19 December 1893. De Haarlemsohe Kookschool geniet eene gunstige reputatie niettegenstaande hare jeugd. De aanstaande huisvrouw van eiken stand kan er de geheimen opdoen van de kunst die haar in de eerste plaats moet eigen zyn, wil zij zioh en anderen veel verdriet en ergernis sparen, en, de zaak van dezen negatieven kant bekeken is het reeds op zioh zelf de moeite waard eene kooksohool te bezoeken. De Haarlemsche kookschool is een kind van groote beloften zy zouen en als er geld was zou zij wonderen doen. Niemand betwijfelt dit, maar het geld te vinden tot uitvoering der plannen bleek niet gemakkelijk. Zoo zouden kostelooze cursussen gege ven worden voor dienstboden; zonder gel delijke hulp bleek dit niet mogelijk en tegenover gebrek aan meer dan gewone hulp stond de kans van slagen hopeloos, totdat eere aan haar of hem die er het initiatief toe nam het plan ontstond tot het organiseeren van eene soiiée, waarvan de opbrengst der inrichting zou ten goede komen Het plan vond bijval; Zaterdag avond had zij plaats in den Schouwburg, en er moet gezegd worden, dat het er ge zellig was. De feestcommissie had gezorgd voor een fraai uitgevoerd programma, door kunstvaardige hand geïllustreerd met een allerbevalligst vrouwenfiguurtje in Kook- sohool-kostuum en eene afbeelding van het huis waar de School gevestigd is. Door aardige kleine jongens werden ze overal in de zaal, naar het scheen, goed verkocht, terwijl verschillende heeren fungeerden als zaal-commissaris. Tot zelfs op het „schellinkje" moesten vele plaatsen wor den ingenomen. Tal van keurige toiletjes bewezen, dat men zioh voor deze gelegenheid „gekleed" had. Over de uitvoering der programma nummers was de algemeene meening zeer gunstig. Een goed gezegde monoloog in dioht- maat, geestig ineen gezet, gaf reeds dade lyk stemming, waarna Trio van Men delssohn voor viool, cel en piano met veel genoegen werd gevolgd. Het blijspel „Patiënten" van Johan Gram, hier en daar naar de omstandig heden gewijzigd, werd vlot afgespeeld. De Marie-party vonden wy allerliefst van opvattinghet was dan ook de dank baarste rol. Na de pauze, nog drie nummers, tot slot het altijd lieve „Glöckchen von In- nisfar" en zoo werd het nog vrij laat eer het avondfeest geëindigd was, maar, te oordeelen naar de ruime blijken van vol doening was het niet te laat. Zeer stellig is een woord van dank tot allen, die èn door hunne medewer king, én door hunnen financieelen steun het hunne hebben bijgedragen om het feest in alle opziohten te doen slagen, hier wel op zyne plaats. Tegen een caféhouder alhier is pro cesverbaal opgemaakt ter zake het doen houden van eene publieke vermakelijkheid in zyn gelagkamer zonder de daartoe ver- eischte vergunning van den Burgemeester. Aan een melkverkooper. is voor eene gulden eene metalen medaille, voeren de de beeltenissen van de koninginnen, in betaling gegeven. Tegenn de pleger van dit bedrog is procesverbaal opgemaakt. In den vroegen morgen van 11. Zaterdag is brand uitgebroken in een sehip met cokes, liggende in den Zijlsingel voor de Gasfabriek, bewoond door sohipper van der Zande uit Harderwijk, waarvan de oorzaak onbekend. Het vaartuig is inwen dig nogj al verbrand, terwijl de brand door de politie met baar slangenwagen en eenige werklieden van de Gasfabriek is geblusoht. Niets was verzekerd. Zondag herdacht de welEerw. Heer N. A. A. Amssems, pastoor der B. H. paroohie van den H. Antonius alhier, den dag waarop hij voor veertig jaren tot priester werd gewijd. Het feest werd in de Kerk op pleohtige wijze gevierd en Z.Eerw. ontving vele blijken van belang stelling. Aan het provinciaal gesticht voor krankzinnigen te Meerenberg zyn benoemd tot boekhouder-administrateur de heer J. Schouten, thans boekhouder en tot huis meester de heer B. Jonker te Dordrecht. Naar wy vernemen bestaat bij het Bestuur der Vereeniging; „verfraaiing van Haarlem en Omstreken" het plan, om evenals ten vorigen jare ook dezen winter met medewerking der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" aan en kelen werk te verschaffen door verbete ring van één der wegen in den Hout. Ten einde de „Vereeniging; „Welda digheid „naar Vermogen" in staat te stellen krachtig tot werkverschaffing me de te werken, is bij haar Bestuur reeds onder lett. H. eene gift van f 50.in gekomen een voorbeeld, dat, naar het Bestuur hoopt, bij velen gereede navol ging zal vinden. De Haarlemsche Amateur-Photogra- fenclub gaf Zaterdag avond in de concert zaal van de sociëteit „Vereeniging" de aangekondigde liefdadigheids voorstelling ten voordeele van „Weldadigheid naar Vermogen De jeugdige Vereeniging mocht zich daarbij verheugen in de gewenschte ondersteuning van het publiek. De groote zaal was voor zooverre de ruim te niet werd ingenomen door sierlijke pa viljoens en photographe-tenten, geheel met belangstellende dames en heeren gevnld. Het mooi gedrukte programma, keurig met een passend vignet versierd, uit de drukkerij van de firma Emrik Binger, werd den bezoekers door jonge dames k 25 cent of meer aangeboden en mocht natuurlijkerwijs een aardig penninkske voor het beoogde doel inbrengen. De projecties van photographieën, door middel van een sciopticon, gelukten uit stekend en gave van de wijze waarop de heeren amateurs de kunst beoefenen, een uiterst gunstig denkbeeld. Achtereenvol gens werden op het doek gebracht; ge zichten van Haarlem en omstreken waaronder prachtige wintergeziohten genrebeelden en tafereelen van de tentoon stelling van Chicago. Onderscheidene nummers werden met applaus ontvangen, niet het minst natuur lijk de beeltenis van onze jonge vorstin, waarbij de mnziek het Wilhelmus deed hooren. De muzikale bijdragen van de heeren Ch. P. W. Hriens (solo-clarinet) en B. Deen (zang) van Amsterdam, beiden be geleid door mejuffrouw N. Veldheer, brachten in deze vertooningen eene ge waardeerde afwisseling. Evenzeer deed dat de Grande hennesse photographigue in de panze gehouden. Eene keurige collectie photographën was in de verschillende tenten ter beziohtiging en te koop gesteldzelfs vond men ge legenheid zich in een der tenten van een welgelijkend portret te voorzien. In haar geheel slaagde de soirée uit stekend. De heeren der feestoommissie Fr. Huysser, M. Binger en W. J. C. Wijsmuller Jr. en de leden van de club, die het comité bij de voorbereidende werk zaamheden ijverig ter zijde stondon, heb ben eer van hun werk. Wanneer zij straks de zeker niet onbeduidende bate aan de kas van „Weldadigheid naar Vermogen" overdragen, zal het bewustzijn iets te hebben bijgedragen tot leniging van den nood en ellende hun zeker een streelende voldoening schenken. In den loop van den avond vond de heer Mr. A. J. Bethaan Maoaré voorzit ter van „Weldadigheid naar Vermogen" gelegenheid allen, die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt na mens de vereeniging bqrtelyken dank te betuigen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8)4 9 Va uur op de Doelen, waar gelegenheid ia tot inschrijving van werkeloozen, die min stens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen by een der commissieleden of op de zittingavonden, „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling„WERKVERSCHAFFING Van 1 Nov. tot 19 Dec. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 3 voor werkvrouw. 1 voor waschvronw. 2 voor naaister. - 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 1 voor oppasser. h 2 voor koffiehuisbediende. 2 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 1 voor koetsier. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. BaTokerk alhier, op Donderdag 21 December 1893, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN, PROGRAMMA. 1. Concert FantasieA. Hesse. Adagio uit de Sonate patéthiqae Beethoven. 3. Moderato nit de le sonateJ.-A. v. Eijken, 4. Adagio uit 't 2e Viool Concert L. Spohr. >- Melodie Rubinstein. b. Romante 6. Finale. Aria ,Und ob die Wolk"C. Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1893 | | pagina 2