HAARLEHSCH PREDIKBEURTEN No. 4. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 13 Januari 1894 Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 14 Januari 1894. Nederd. Herv. Kerk. T'SEEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden.r ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 senten per stak. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 oesta, elke regel meer 5 cents, groete Letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middags ten 1.2 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ore, Ds. Moeton. Avondmaal, 's Av. 6 ure, Ds. J. A. Gerth van Wijle Jr., pred te Bennebroek. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 are, Ds. Swaan. Vrije benrt. Jans-Kerk. Voorm 10 ure, Dt. J. M. Snethlage pred. te Amsterdam. Vrije beurt. Vrijdag 'sav. 7 are, Ds. Veen. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Avondmaal. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sav. 5 nre, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs ure, de heer Bososki van Delft. Donderdag 'e av. 8 nre, Ds. L. Spoel, van Harderwijk. {Ridderstraat). Voorm. 10 nre, Ds. Langhout. Avondmaal, 'e Avonds 6 nre, Ds. Langhout. Nabetrachting. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. Christelijk Gereformeerde Kerk. Gebouw Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 'e av. 5y3 ure, Preeklezen. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. 's Avonds 6 nre, Ds. Helper Sesbrugger Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 nre, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 6 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'eav. 8 nre, Ds. Swaan. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht big de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Knottenbelt. Bijbellezing Filippenzen 4 10 v.v. Ds. Swaan berioht, dat hg tot zijn leed wezen tot nadere aankondiging verhinderd is de catichisatiën ten zijnen hnize te honden. Die eohter van 's Maandags middags in de catechiseeikamer van de Groote Kerk znllen op de bekende nren plaats hebben. Ds. Veen ontving met hartelijke dank zegging van een dienstmeisje f 1,voor de zending. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth van Wijk. Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. G. Boon. Nam. 1 nre, geen Zondagschool. Bloemendaai. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2Vs ure, Ds. H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. J. Kuylman. Avondmaal. Nam. 2Vs ure, Ds. J. Kuylman. Dankzegging en Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. M. Buchli Fest. Houtrijk en Folanen Voorm. 9y3 nre, Ds. II. H. Barger. Pred. te Bloemendaai. Sandpoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velssn. Voorm. 10 nre, Ds. de Jonge van Brussel. Bevestiging van den Weleerw. Heer Ds. K. Loggers. Collecte voor de Zending. Namiddag 2 nnr, Intrede van den Wel eerw. Heer Ds. K. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. C. Barneveld. Avondmaal. 's Avonds 6J£ ure, Ds. C. Barneveld. Dankzegging. BACHCONCERT. Het is zeker een opmerkelijk ver schijnsel, dat ons land in de laatste kwarteeuw zooveel uitstekende cellisten heeft opgeleverd; kunstenaars, die in het buitenland met eere worden ge noemd en er voor het meerendeel eene uitnemende positie innemen. Het getal goede Nederlandsche violisten is veel geringer, terwijl onder de vaderlandsche pianisten slechts enkelen met lof buiten de grenzen van het land bekend zijn. Onder de violoncellisten herinneren wij aan de namen Hollman, Lubeck, Hek- king, Giese, Salmon, Bonman, Smith en Snoer, die allen in Duitschland, met name in de brandpunten van het mu zikale leven, Berlijn, Leipzig en Dresden onder de degelijke artisten worden me- degeteld. Het mocht een groot voorrecht hee- ten, Dinsdag avond op het vierde Bacil- concert met de talenten van een dezer begaafde landgenooten uit den vreemde kennis te kunnen maken. De heer Anton Hekking uit Berlijn ver wierf zich door zijn meesterlijk spel, dat getuigde van een rijp muzikaal inzicht, gepaard aan een innerlijk warm gevoels leven, een onverdeeld succès. Het pro gramma droeg daartoe veel bij. Een solo-violoncellist moet in het bijzonder, wil hij zijn auditorium dankbaar stem men, toezien op de keuze zijner stukken, zich daarbij liefst verre houden van buitengewone technische kunstverrich tingen. De heer Hekking had aan de laatste voorwaarde voldaan, en vond alzoo in het zangrijke Concert van Goltermann in de tweede Nocturne van Chopin, in Trdumerei van Schumann (No. 7 uit de Kinderscenen) en in de Polonaise D mol van eigen compositie, waarin geenszins de eischen der techniek in het buitensporige overgingen, ge legenheid te woekeren met den mooien toon van zijn instrument en de rijke ver scheidenheid van klank, welke hij er aan weet te ontlokken. Buitengewoon smaak vol werd het liefelijk, zoetvloeiende werkje van Schumann vertolkt. Geen wonder, dat de heer Hekking met groote aandacht werd gevolgd en hem na elke voordracht bewijzen werden geschonken van on verdeelde ingenomenheid met zijn ar tistiek spel. Met den gewaardeerden cellist traden bij het hier besproken Bachconcert de dames Emma Plüddermann, concert zangeres uit Breslau, en Elisabeth Rey nolds, pianiste uit Dublin als solisten op. Eerstgenoemde dame bezit eene mooie, flink ontwikkelde sopraan stem en eene aangename, sympathieke voor- drachtswijze. Met bijzondere innigheid zong zij Solvejgs Lied (uit Ibsen's Peer Gynt) van Grieg, Mondnacht van Schu mann en das Veilchen van Mozart. On getwijfeld heeft zij met deze liederen den rechten weerklank weten te wekken in het gemoed der hoorders en aan het vocale gedeelte van het concert daardoor de gewenschte beteekenis gegeven. Mejuffrouw Reijnolds had bij haar optreden als klaviersoliste te kampen met de herinnering aan mevrouw Ca- renno, welke onwilkeurig bij de bezoe kers van het tweede concert weder op den voorgrond moest dringen. Niet on waarschijnlijk stonden de machtige in drukken, toen ontvangen, aan de rechte waardeering van de hier ten toon ge spreide talenten in den weg. Hoe dit moge zijn, mejuffrouw Reijnolds toonde in de zeer moeielijke werken, welke zij voordroeg, een duchtig ontwikkeld pia niste te zijn. De technische ontwikke ling vooral heeft bij haar eene respec tabele hoogte bereikt, welke haar in de nummers van Liszt, Waldesrauschen en Polonaise uitnemend te stade kwam. De verdere nommers van mejuffrouw Reijnolds waren Sonate Op. 53 van Beethoven, met een hijzonder mooi an dante, IVocturne van Chopin en Roman ce van Rubinstein. Het laatste concert zal plaats hebben op 20 Februari. Wederom zal daarbij het orkest uit het Concertgebouw te Amsterdam onder de leiding van den heer W. Kes aan het woord zijn. B. Voordrachten in Teyler's Stichting. Zeker betrad menig toehoorder bij de lezingen in Teylers Stichting, welke Woensdag plaats had, met eenige be zorgdheid de vriendelijke gehoorzaal em wel met het oog op de volslagen on bekendheid aangaande het onderwerp, waarmede de spreker van den avond, Prof. Dr. J. Verdam zijn auditorium zou bezig houden. Ieder weet, datdeze uitstekende geleerde zich beweegt op het gebied der taal, maar zeer stellig kon men zich niet voorstellen, dat het onderwerp de Nederlandsche taal zelve zou bevatten. Taalstudie zal, verklaarde Spreker, door velen bestempeld worden met het praedieaat droog, doch dit is een gevolg van onkunde of vooroordeel, waarschijn lijk te danken aan de omstandigheid, dat zij wordt verward of vereenzelvigd met taaloefening, van welke laatste ieder van jongs af weet mee te spreken. Doch de taalstudie geeft onnoemlijk ge not en wie zich aan haar wijdt, heeft daarvan evenveel voldoeniag als hij, die eenige andere wetenschap zich ei gen maakt. Na deze geruststellende ver klaring noemde Spreker als zijn onder werp De Macht der Bijgedachten in de Taal. Evenals bij al het ondermaansche is ook de wet der wisseling van toe passing op de taal. De loop der tijden wij zigt den vorm der woorden. Van de ver schillende woorden, die in dit geval verkeeren en waarvan vele voorheelden werden bijgebracht, noemen wij het woord maagd, oorspronkelijk magetelf oorspronkelijk elvene; vlerk van vlede- rik Medemblik van Medemelacha. Ook de beteekenis der woorden werd gewijzigd, hoewel de wetten, vol gens welke dit geschiedt, nog moeten opgespoord worden; wat men onder een dichter verstaat weet ieder, ouds- tijds beteekende dichten opstellen. Klerk of tegenwoordig kantoorbediende, vroe ger bedoelde men er mee iemand, een geestelijke, een geleerde, die iets be schrijven kon en 'tzou thans vreemd klin ken als men met Maerlant van dengrooten Griek Homerus durfde verklaren, dat hij een groote klerk was. De woorden overbodig, dapper, bidden werden vroeger verstaan resp. als volkomen bereid, snel en bedelen. Na deze inleiding kwam de Bijge dachte in behandeling. Spreker toonde aan hoe uit deze, als de bijtoon op het muziekinstrument, de woordspeling ont staat, en dat eene taal met vele homo- nymen of gelijkluidende woorden dan ook eene menigte van deze soort kan aantoonen. Niemand zal bij het woord geldig aan geld denken of bij het woord gas, afkomstig van den natuurkundige Helmolt, dat het zicli heeft gevormd uit chaos. Soms leidt de bijgedachte tot geheel verkeerde uitingen in den volksmond waardoor de hulpwerkwoorden hebben in zijn verwisseld wordenals voorbeeld uit de vele door spreker genoemde ik ben het verlorenmen bedoelt ik ben het kwijt. Soms ook geeft het denken aan twee dingen te gelijk aanleiding tot gebrek kige beeldspraak of tot tweeslachtigen stijl. Een vermakelijk voorbeeld, ont leend aan een der opstellen van S. Gorter, was zeker wel voldoende om dit aan te toonen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1