N ieuwsberichten. Vervolgens werden eenige grammiati- cale verschijnselen genoemd ten opzichte de woordvorming. Soms had deze plaats in den uitgang, soms in 't midden van het woord, terwijl bovendien nog en kele woorden van tijd tot tijd van ge slacht verwisseld hebben. Nacht was oorspronkelijk vrouwelijk, blijkbaar uit middernacht, evenzoo schouder. De woor den uitgaande op age zijn vrouwelijk, maar dierage is onzijdig. Ook ziet ■iemand op tegen uitdrukkingen als 's moeders schoot en 's werelds loop, hoewel de woorden moeder en wereld vrouwelijk zijn. Dat soms bijgedachten aanleiding kun nen geven tot het vormen van begrip pen welke niet bij elkaar behooren en men zeer zorgvuldig is in het vermij den van deze toonde Spreker aan door te wijzen op het feil, dat men te Am sterdam geen Krasstraat wenschte, naai den beroemden geleerde Kras, omdat men vreesde voor verwarring met Kras- napolsky. Evenmin zou het ge bruik van het oude reukeloos, roekeloos, of achterdeel, nadeel, zijn aan te beve len zijn. De gevallen doen zich ook voor dat vreemde woorden, het volk, zijn onbe grepen, zijn eigendom geworden en ver basterd zijn, maar zóó, dat het begrip van het woord in den vorm niet ligt opge sloten, maar ook gebeurt het, dat de beteekenis wèl met het begrip kan over eengebracht» worden, doch dit laatst is toeval. Van deze categorie werden mede eenige voorbeelden aangehaald. Enkele Bijgedachten ontstaan uit ver keerd begrepen woorden, hiervan haal de Spreker aan het woord chamber- cloack, uiterlijk van Engelschen oor sprong, maar eigenlijk een Oostersch woord, dat regenmantel beteekent. Er kan ook begripsverwarring ont staan door de beteekenis van een ver ouderd woord verkeerdelijk over te brengen op een nieuw begrip. Dit heeft plaats gehad bij het glazen muiltje, waar glazen verwisseld is met een oud fransch woord, dat bonten beteekende en zóó kunnen wij het sprookje van Aschepoetster meer in verband bren gen met de werkelijkheid. De woorden geeuwhonger, nachtmerrie, meermin, werden mede nagegaan in verband met afleiding en beteekenis, waarbij Spreker toch eindigde met den wensch, dat dergelijk etymologisch onkruid uit den mond van het volk welig mochte tieren. Zeker droegen de aangename wijze van voordracht met de nu en dan geest tige opmerkingen en gevolgtrekkingen, waarmede de geachte Spreker zijne rede wist te kruiden, er het hare toe bij om met de meeste belangstelling gevolgd te worden en ongetwijfeld beklaagde zich niemand een avondje doorgebracht te hebben onder het ge hoor vau Prof. Dr. J. Verdam. Eerste Kamer. In de zitting van Dins dag waren ingekomen de geloofsbrieven van den heer Geertsema, alsmede eene dankbetuiging van den prezident der Fransche Kamer van Afgevaardigden voor het gegeven bewijs van sympathie. Zonder stemming werd goedgekeurd het ontwerp betreffende de lijsten der hoogstaangeslagenen, nadat de Reg. verklaard had, de bekrachtiging te zul len voordragen. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van den sui ker akcijns kwamen de heeren A. Prins en Rahusen krachtig op tegen bescher ming der beetwortel suikerfabricage. Zij wenschten invoering van het entre pot-stelsel, om alle bescherming te doen verdwijnen. Toch zouden zij, ofschoon met tegenzin, vóór het ontwerp stem men. De heer Sassen achtte dat over drijving en wees op de groote voordeelen der tegenwoordige regeling voor den landbouw en den werkenden stand. Hij betreurde, dat de wet slechts S jaren zal duren, waardoor de uitbreiding van de fabricage in het Noorden wordt te gengehouden. De heer Muller bestreed krachtig de protectie; in alle andere takken van industrie heeft vrijheid ge leid tot bloei. Waarom enkel de beet wortel suikerindustrie beschermd? De Min. van Fin. verdedigde de voor dracht tegen de gemaakte opmerking. Beide eerste sprekers hadden het ont werp niet radikaal genoeg gevonden. Maar de tijd tot een behoorlijk onder zoek had den Min. ontbroken, en de zaak s zoo gemakkelijk niet te regelen. Hij gevoelde wel wat voor 't geen de heer Rahusen wilde, maar er zijn twee en- trepót stelsels, waarover de meeningen verschillen. De Min. wil geleidelijke af schaffing van protectie. Hij gelooft aan de opvoedende macht van eene vermin dering van protektie. Hij voorziet, dat de bietsuiker uitsluitend in het Noorden en Noord-Westen van Europa zal re- geeren, en de Java suiker in China, Australië, Amerika en de havens'der Middellandsche Zee zal gebruikt worden. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, en de Kamer ging uiteen tot nadere bijeenroeping. Op Sicilië hebben gedurende de laatste dagen ernstige ongeregeldhe den plaats gehad in verband met on tevredenheid over belastingen en ver hooging van brood- en meelprijzen. De soldaten konden de menigte niet beletten tot dadelijkheden, vernielen van eigendommen enz., over te slaan. De regeering wil eerst de orde, den eer bied voor de wet hersteld zien, eer zij overgaat tot onderzoek of herstel der grieven. Hiertoe zullen de garnizoenen op Sicilië zoodanig versterkt worden, dat er op het eiland veertig duizend man beschikbare troepen zijn. Te Appelscha ziet het er voor de polderwerkers treurig uit.. De meeste veenbazen nebben hun doen weten, dat ze dit jaar op geen graafwerk hebben te rekenen, daar er nog een te groote voorraad turf op het veld staat. Geluk kig zal er heel wat werk los komen door de opruiming van de veelbespro ken dam tusschen de Friesche en Drentsche wateren. HAARLEM, 12 Janaari 1891. De Commissie der Vereeniging »Kinde.rvoeding", hoewel dankbaar voor de ontvangen giften, deelt mede, dat het totaal dier giften ƒ300.beneden dat in het voorgaande jaar is gebleven. Wie nog een onafgehaald biljet heeft of nog iets voor de goede zaak wil afzonderen, wordt daarom beleefd ver zocht dit toe te zenden aan de Heeren De Erven Loosjes, Gedempte Oudegracht No. 86. Een ieder die tusschen 11 Vs en 12 Va ure een kijkje wil komen nemen in de eetzaal van Vincentius (Zoetestraat) op een der weekdagen, behalve Woens dags en Zaterdags,is daar steeds welkom. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zijn photografiesche afbeel dingen van de Nederlandsche sectie op de Tentoonstelling te Chicago nog tentoongesteld, terwijl ook de verschil lende verzamelingen van inlegwerken in hout, van oude messen en heften, en het werk der leerlingen der school voor Kunstnijverheid nog ten toongesteld zullen zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Tot klerk ten kantore van den gemeenteontvanger alhier is benoemd J. P. de Klerk te dezer stede. In 1893 is het stedelijk mueum van schilderijen enz. ten Raadhuize be zocht door 3144 personen tegen betaling en door 3626 niet betalende. Sedert 8 dezer wordt in deze ge meente vermist een 'lSjarig meisje, dat dien dag de ouderlijke woning heeft verlaten met schaatsen, waarom men vermoedt dat zij door het ijs is gezakt en verdronken, daar zij tot op heden nog niet is teruggekeerd. Haar signa lement is, lang ongeveer 1.65 meter, blozend gelaat, blond haar, gekleed met zwarte regenmantel,blouse, zwarte hoed met zwart lint. Hare opsporing wordt verzocht en bericht aan den Commissaris van politie alhier. In den afgeloopen nacht is ontdekt, dat diefstal met braak is gepleegd in de villa van den heer P. Bijvoet te Overveen. Daar de bewoners afwezig zijn kan nog niet met zekerheid gemeld worden watontvreemd is,maar daaronder zullen zich zilveren voorwerpen bevinden. Gisteren avond ten 7 ure is door het in biand geraken van een petrole- umtoestel een begin van brand ontstaan op een bovenkamer ten huize van H. van der Pligt aan de Zuidpolderstraat No. 56, die gelukkig door de voorbij gangers werd ontdekt en is gebluscht zoodat de schade zeer gering is, daar slechts eenig meubilair en het behangsel is beschadigd. Hier ter stede overleed in den ouderdom van ruim tachtig jaren, na een welbesteed leven de bekende Haar lemsche industrieel, den Heer H. Figee. Geboren in 4812 te Waddingsveen, richtte hij hier ter plaatse een kisten-i makerij op. Later bij uitbreiding der zaak werd deze gedreven onder de firma H. Figee en Zonen, tot heden met toenemend succes voortgezet onder de de firma Gebroeders Figee. In het afgeloopen jaar zijn alhier binnengekomen Uit de richting van het Noorder Spaarne, 8649 schepen, metende te sa men 420912 tonnen en uit de richting van het Zuider Spaarne 8254 schepen, metende te samen 323542 tonnen. Commissie tot Uitdoeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Dinsdag en Woensdag 9 en 10 Januari bediend bedraagt 921 kinderen en 395 volwas senen. Donderdag 11 Januari 1124 kinderen 311 volwassenen. Vrijdag 12 Januari 1105 kinderen en 331 volwas senen. Ingekomen zijn de volgende giften: Bij den Heer Andrea, onder letter J. A. G. 1.bij den Heer Guskens, onder letter L. 7.50. S. 1.Vaneen onbek. 100 kilo brood. Bij den Heer Kolkmeijer, Wed. J. v. V. f 25.N. N. 4.v. J. 5.Kinderen K. f 3. K. de L. f 10.—. M. de L. 5— Door den Heer J. Klein (onbek) 50.en weinig, uit een goed hart f 3.Bij den Heer v. d. Vaart, let. S. ƒ5.-. H. 25 kilo koffie. Bij den Heer H. v. Niel Hz Peningmeester Dam D. 5.—. J. P. f 20.— .X. f 25.—. Z. f 1—. Weldadigheid naar Vermogen 2.50. N. N. ƒ2.—. M. f 25.—. Q. 10.—. N. 100.— A. 1.—. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 9Jannari hebben zich de vol gende personen aaDgemeld: 1 voor schilder. 1 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. q voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 2 voor naaister. 2 voor grondwerker. 1 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 2 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaanët aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij dei» Administra teur, bureau Boelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8y2 tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 180 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers, grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, wagenmakers, losse werklieden, houtzager, schilders, smid, voorslaander, bankwerkers, ketel maker, ijzerboorder, blikslager, letter zetter, koetsiers, schoenmakers, zadel maker, touwslager, parapluiemaker, boerenarbeiders, wijnkooperknecht, loop- knechts, sjouwerlieden,stucadoor,rijtuig- bankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, borstelm, kleer maker schipper en katoendrukkers. Hiervan zijn er door den Heer Com- missares van Politie 109 personen op de Ijsbanen, en is door een werkgever een Timmerman geplaatst. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v.d. WIJDE, Secretaris. BURGERLIJKE STAM». ONDERTROUWD. 10 Jan. C W. F. Donath en A. C. Ouddolf. G. B. J. Herkes en M. Renout. H. A. Koek en A. Ludding. A. F. Olthoff en M.K Sernée. J. A. van der Meij en A. M. Wesse- lius. C. Heinsbergen en J. M. Assendelft. P. van Loon en T. de Nijs. J. de Blank en A. vanDaalen.L. M.Weaseling en D. Cassé. 11 Jan. J. P. W. Paulen en H. Slenters. GETROUWD. 10 Jan. C. Witkamp en H. J. van der Braak. P. Overbeek en C. T. van Dam. GEBOORTEN. 2 Jan. A. H. Reemer geb. Bleuminkd.- 3 Jan. N. Hagebout geb. Zweersd. 4 Jan. G. C. Balks geb. Oorthuis d. M. F. Vermeer geb Schaap z M. Hoogendoorn geb.van der Kleijn 21. E. P.T. Klabougeb. Groenendaal i. T. Wagemans geb. Heinen d. (levenl.) 5 Jan. J. C. Jasper geb. Brinkers d. W. Ver molen geb. Spruit d. P. Venema geb. van Steen d. J. Wuister geb. Brinkman z. 6 Jan. M. C. Dirks geb. Fonteijne z. M. E. Pape geb. Kok d. Maretgeb Bakkers. 7 Jan. E. Kors geb. Veering 2d. M.de Wilde geb. Francois d. 8 Jan M. C Gootjes geb. van der Pol z. H. M. Thoolen geb. Im mers z. MMvan Vartenhoven geb. van den Berg z. A. M. C. Overduin geb Parmentier z. J. C. Boersma geb. Bannink d. J. B. de Ridder geb. Bouwer d. —A.M. Redeker geb. Stuurman d. H. Veldhuis geb. Sehild z. H. C. Wiemer geb. Karthaus z. M Slik ker geb. Dekker z. 9 Jan. A. de Graaf geb. Duinmaijer d. J.Antonissegeb. Hansend. C Kensen geb. Snikkenburg z. M. E. Tap geb. van Haren d. A. van der Meer geb. Kapper z. 10 Jan. M. Bijster geb. Nienkem- per z. W. Wagenaar geb. Bakker z. G. Metzelaar geb. van der Veldt z. H. Mulder geb. Mulder d. OVERLEDEN. 3 Jan. A. A. Santbergen 71 j. Zjjlweg. P. H. Bekker 6 m. z. de Clercqstraat. H. Koppen 62 j. Assendelverlaan. J. A. Nieman 86 j. Nasaaulaan. 4 Jan. P.F. Jacobs 66 j. Teylerstraat. Jvan der Meulen geb. van der Zee 68 j. L. Heerens'raat. 5 Jan. S. L Ben- nik 2 j. d. K. Margaretbastraat. M. Wasse naar geb. van Andel 43 j. K. Houtstraat. P. Splinters 79 j. Wolstraat. 6 Jan. M. Verdel 8 m. z. Zijlstraat. A. J. H. Breuer 1 m. d. Kennemerstraat. JM. Lomans geb. van Op- loo 71 j. Westerstraat. J. J. Wijnands 5 m. z. KI. Heiligland. M. Kitsero geb. Mink 65 j. O. Raamstraat. 7 Jan. L. M. Antonie- sen 3 dg. d Camphuijsstraat. M. C. Grootes geb. Verkes68 j. Leidsche vaart. 8 Jan. J.C. Engelgeer geb. Stuffers 68 j. Heiligland. C J. van El 39 j.W. Geldeloozepad. D. Lui- ting 11 m. z. Zuiderstraat. G Kruijdgeb. Ophot 40 j. Vooruitgargstraat. E. Burger 23 m. d. Lombardsteeg. M. Marriott geb. Kern 59 j. Nieuwe gracht. M. W. S. Pilger 72 j. Hooimarkt. N. Timmerman 2 m.z. Wouwermanstraat. 9 Jan. J. E.Molenkamp geb. Schmidt. 66 j. Zuiderstraat. C. Peper 66 j. L. Molenstraat. J. J van Hazebroek 67 j. Spaarnwouderstraat,. J. Thonissen 75j. Hooimarkt. C.van Poelgeest 3m.Z.Nassau- laan. 10 Jan. A. van Brussel 1 m d. Nobel- straat. A. van Opzeeland geb. Oorthuijzen 83 j. Brouwersvaart. A. van Zonnevelt geb. van den Haak 87 j Gierstraat. A. Geursman geb. van Buuren 93 j. Zuiderstraat. VEEMARKT 10 Januari 1894. AangevoerdPrijs 10 N. Kalveren 9.12.—.. 26 Schapen 11 Paarden 18.— 22.—. 30.— 150.—. Sociëteit „VEREENIGING". POPULAIR CONCERT op Zondag 14 Januari 1894, 'a avonds te 8 uren, door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1. Marsch über das Abt'sche Lied -Frühlingszeit"Skala. 2Ouverture Le Pré anx Clercs" Hérold 3a. Air op de G snaarBach. b. -Waldeaüüstern," Idylle. .Czibnlka. 4. Romanze voor viool-solo..Svendaen. Uit te voeren door den heer P. Taa. 5. Soldatenleben (Militairisches Tonbild)Keler Bell. a. Anbrnch der Nacht. b. Ilea Kriegera Liebes- standchen. c. Marscb. d. Gebet von der Slacht, e. Finale. 6. Ouverture VeataleSpontini* 7. .Süasea Schoen," Romanze für Flote und Violoncel-solo..Popp. Uit te voeren door de heeren George Schmidt en Charles Blazer. 8. -Hochzeits-Reigen," Walzer.-Bilee. 9Entre-acte de Popéra -Mignon" Thomas. 10. MnaikalischesActien-Unterneh- men PotpourriConradi.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2