HAARLEMSCH met AMSTERDAM. PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 6. Uitgave van OE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust op Zondag 21 Januari 4894. MIMTMI ABONNEMENTSPRIJSj-J rnun n a QA T i OA/J p« drie mende.-,2S. van ZATERDAG .0 Januari 1894.vebsohhht: franco p. poot—,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regel» 86 cents, elke regal Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. meer 5 cents, groete lettere ftscr plaatWRtete, Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VEIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet <op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Yoorm. 10 nre, Ds. Knottenbelt. Vrije benrt. Nam. 2 nre, Vs. Barbas. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Vs. Moeton. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Vs. Stoaan. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Veen. Avondmaal. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Knottenbelt Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van hennep. Vrije beurt. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Debry. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 nre, Vs. Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5 Vs ure,JD*. A. Brou wer, pred. te Amsterdam. {Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 'sav. 6 ure, Vs.Donner, van Leiden. Christelijk Gereformeerde Kerk. Gebouw Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5 '/2 nre, Preeklezen Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Poolman. "s Avonds 6 ure, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Vs. Graandijk. 's Avonds 6 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Vs. Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 7 1 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Ds. Veen. By bellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht big de Turfmarkt. Vonderdag 'sav. 8 ure, de Heer J. Klein. Bijbellezing Brief aan de Galaten. Vs. Knottenbelt bericht met hartelijken dank op de Bijbellezing van 18 Januari te hebben ontvangen f 1.voor de Zending. Ds. Barbas berioht met dankzegging de ontvangst van f 1.voor de Chris telijke school voor on-en minvermogenden van I. E. d. B. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Db. J. A. Gerth van Wigk. Jr. Voorbereiding. Bevestiging van Kerkeraadsleden. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. J. O. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, I)s. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. P. J. Moeton Pred. te Haarlem, Voorbereiding. Nam. 2 nre, Geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre Ds. J. Kuylman. Woensdagavond 6Va nre, Ds. J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, De. M. Buchli Pest. Houtrijk en Folanen Voorm. 91/2 nre, Ds. P. P. A. Schroder, Pred. te Nieaw Vennep. Sandpoort. Voorm. 10. nre, Ds. J. van Loenen Martinet. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Veis en. Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers. s' avonds 7y2 nur zaal van den Heer Veldman, Ds. K. Loggers. Donderdagsavonds 7i/j uur Bgbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Loggers. Zaterdags avonds 7 V2 uur Bgbellezing op de Heide zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 nre, Ds. C. Barneveld. 's Avonds 6% nre, Ds. C. Barneveld. E E 0 NI E E. De Raadsvergadering van Woensdag had een kalm verloop, zoo kalm, dat geen enkel raadslid het woord behoefde te vragen en dit weêr omdat er zeker niets te vragen, niets te zeggen was. En de Raads-agenda al even onschuldig zeven punten, vijf raadsstukken. Na de lezing van de notulen der vorige vergadering, het samenstellen der afdeelingen, trekken der afdeelingen is de term, omdat elk lid uit de bus een papiertje trekt, dat het nummer bevat van de afdeeling waartoe hij in 1894 zal behooren. Voor de afwezige Heeren trekt de Burgemeester. Het lijstje der mededeelingen was nog al groot. De heer Mons en Mej. Woutman vragen om vermindering van den koop prijs van grond aan den Wagenweg. De antirevolutionaire kiesvereeniging verzocht handhaving van het besluit tot inkorting van de kermis; drie der ker keraden wenschten geheele afschaffing. De Maatschappij ter bevordering van Nijverheid wees op de verontreiniging der atmosfeer door den rook en verzocht den raad kennis te nemen van het rap port in deze uitgebracht, De raad van administratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij zegde hare medewerking toe tot opruiming van den dam aan het veelbesproken over- wegje, maar het recht van overgang achtte zij nog aan twijfel onderhevig. In de vorige vergadering was tot leeraar in "Wiskunde benoemd de Heer O. Postma. Thans kwam een schrijven in, dat die Heer voor de betrekking bedankt. De Raad verleende aan B. en W. machtiging om in het ongerief, hier door ontstaan zoo goed mogelijk te voorzien door aanstelling van een tijde- 1 ijken leeraarwas ingekomen een bezwaarschrift van den Heer W. L. Kattenburg in zake de levering van kle dingstukken, waarvan de gunning naar zijg bescheiden oordeel ten onrechte had plaats gehad aan den Heer Nolting. In eene volgende vergadering zal de Raad zich met deze kwestie bezig houden. Verschillende eigenaars en bewoners van Zijlweg, Pieterkiesstraat, Kinder huissingel, wenschen een brug ter ver binding van het door hen bewoonde stadskwartier met het Kenaupark. Tot dit werk willen zij tienduizend gulden bijdragen, en B. en W. stellen voor hen hierin tei wille te zyn op die voor waarde. B. en W. hadden evenwel wat geld meer noodig tot uitvoering van dit werk en wat er mee in verband staat. Ongetwijfeld zou de Raad toe staan, maar de zaak werd aangehouden tot de volgende vergadering, want de Heer Zocher had bericht, dat misschien eene andere oplossing dan de voorge stelde zou mogelijk zijn. Waarschijn lijk ziet de heer Zocher kans, bij eene gewijzigde richting wat boomen te sparen. Toen bleef er niet veel meer te be handelen over. De Heer Merens verkreeg ontslag van deu huur van grond aan de Papetoren- vest. De Raad verleende een crediet van f 8793.71 tot het overnemen van gron den in het oosten der gemeente en riolee- rings- en bestratingswerken in dat stads gedeelte. Het reglement der Burger-Avond school werd gewijzigd, zoo, dat de leerlingen, die bij hunne toelating op die school reeds onderwijs genoten heb ben in de Fransche taal, ook al zijn zij nog leerlingen der laagste klasse, kun nen deelaemen aan het onderwijs in die taal gegeven aan leerlingen der hoo- gere klassen. Het gasrapport werd als gewoonlijk voor kennisgeving aangenomen en na rondvraag werd deze bij uitstek eendrach tige vergadering gesloten. Tien minuten over tweeën was alles afgeloopen. De Nutslezing. Bij de buitengewone vergadering van ons Nutsdepartement trad Dinsd ag avond de Heer Bense uit Arnhem als Spreker op, met twee schetsjes van zijne hand. De laatste bede, het eerste der voor gelezen schetsen, scheen wel aardig ineen te zitten, doch de behandelde stof was nogal alledaagsch; eene verleide" vrouw, een twaalfjarig meisje haar kind en dokter van Vlinderen met zijne echtgenoote. De vrouw ziek en levenszat, het kind en de toekomst. Dokter wordt gehaald, niet om haar ziekteom het kind. Dokter komt. Ver haal van de levensgeschiedenis, mede gedeeld met de gapingen, gewoon bij zieken. Die gapingen komen erg dikwijls voor en dan loopt de dokter van de legerstede naar de kachel, vele malen. De vrouw sterft, dokter van Vlinderen neemt het kind mee en een kistje; dit bevat het portret van zijn in den vreem de overleden broer. Het tweede schetsje is in hoofdzaak eene familie-scène. Een goed vrouwtje, een man die aan een der vele soorten van waanzin lijdt, die de Heer Bense opnoemthij gelooft, dat zijne vrouw niet voor hem geschikt is. En toen kwam er eene andere vrouw, eene coquette. Het gedrag van deze stelde hem zijne gade in 't ware, in 't goede licht. De coquette noemde hij daarom de Vriendin zijner Vrouw. De wijze van voordracht was droog. Geen teeken van leven, van meêleven in de toestanden, weinig verandering van toon. Maar de novelletjes werden ook voorgelezen. Na de pauze Eenige ervaringen in Engeland. De toestand van het Onderwijs in Engeland, als niet volkomen bij de wet bepaald, leidende tot oppervlakkigheid bij gebrek aan personen wier kennis wettelijk gewaarborgd is, is bekend. Spreker voegde er aan toe eenige curieuse bijzonderheden, die de moeite van het aanhooren waard waren. De leden waren slecht opgekomen. N ieuwsberichten. Te Parijs bestaat strijd over de opvoeding van het dochtertje van den bommenwerperVaillant. Men zou meenen dat de moeder er het naaste toe was; hij zelf stemde er in toe, dat het zou opgevoed worden door zijn vriend Heitz met financieele hulp der hertogin van Uzés. Zij hadden echter buiten de anar chisten gerekend, die evenzeer aan spraak maakten op het kind en de con cubine van Vaillant stond het kind aan hen af. De door den vader aange wezen verzorgers eischten het kind op, doch door het nu hier, dan daar te la ten verbergen, bereikten zij niet hun doel. Thans heeft de moeder het weer en Heitz maakt zich sterk dat hij, gewapend met de toestemming van den vader, het kind toch onder zijne bescherming zal krijgen, om het, naar hij zegt, te onttrekken aan de macht der anarchis ten. Zooals men weet, had professor Falb den ondergang der wereld voorspeld tegen 13 November 1899. Zijne voor spelling heeft hij dezer dagen nader toegelicht als volgt: Hij neemt niets te rug van zijn overtuigde meening dat de komeet, die de oorzaak er van zou zijn, op genoemden datum zich zal bevinden ter plaatse waar dan ook de aarde zich zal bevinden, maar de stof waaruit de ko meet bestaat is zeer los en zóó zal de schok niet zeer groot zijn. De professor schijnt echter bang te zijn, dat de gas-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1