Nieuwsberichten. de doordringende tabakslucht niet uit uwe kleeren. Waarom wordt in Weten en Werken toch altjjd gerookt, waar zulks bij andere samenkomsten van ongeveer ge lijke strekking niet plaats heeft! Och het is eenvoudig de gewoonte; geen kwaad opzet. Zie, een man mag, als de gelegen heid het toelaat, gerust zijn pijp of sigaar rooken; niemand zal het hem ten kwade duiden, maar even goed als de beleefdheid vordert het na te laten als men tot iemand spreekt; evenmin als men rookt in de kerk of in den schouwburg, en evenmin als men in eene onfrissche kamer gasten ontvangt, evenmin is het passend, onze Sprekers te ontvangen in een zaaltje vol rook en roet, waar den ganschen avond de voor handen lucht werkelijk verbruikt wordt. Ik zal er niets meer van zeggen, maar men behoeft zich volstrekt niet te verwonderen, als er eens een spreker van het woord afziet omdat hij zijne longen te lief heeft dan dat hij ze wenscht op te offeren aan den gril van een paar honderd mannen, die niet verkiezen te begrijpen, dat die niet zijn opgewassen tegen de gedeeltelijk ver brande, fijn verdeelde kool, zwevende binnen eene beperkte ruimte, waarin driehonderd mannen bovendien nog ademen. En werd er nu niet gerookt? Ja, ziet U, 't was slechts verzocht en dan behoeft ge 't niet te laten, dat hangt al af van den graad van gevoeligheid voor kleine terechtwijzingen; wat de een verzoekt noemt, heet een ander een bevel. Het Bestuur verandere veel liever het blomzoete men wordt verzocht enz. in het duidelijke Hier mag niet gerookt worden. Wie er zich dan niet aan ver kiest te onderwerpen, blijve weg. Wij hadden Maandagavond een lach- avoné, de Heer G. G. C. Ruys van Nieuwer Amstel had het woord. En toch begon het heel ernstig met De Werk staking van Francois Coppée. De geregelde bezoekers van Weten en Werken kennen het dichtwerk reeds eenige malen werd het door ver schillendesprekers gegeven, doch immer, evenals nu, trof de ernstige toon van het stuk en maakte de eenvoudige blootlegging van den zielstoestand des onwilligen moordenaars den diepsten indruk. De overgang van de werkstaking naar Justus van Mauriks Zondagmorgenver rassing was wel wat schril. Met veel meer genoegen hoorden wij het volgende: 't Is lang geleden uit het. Fransch naar Ch. Gros. De verteller wilde drinken, eten, zin gen, dansen, wandelen, zwemmen; be minnen, sterven, maar het waren din gen, die men dankte aan den vooruitgang, maar de vooruitgang was nog niet uit gevonden en hij deed dus niets, eene gunstige verbinding van denkbeelden in verband met telkens wederkeerende stereotiepe uitdrukkingen, eenigermate gelijkende naar de scie, welke voor een twintigtal jaren te Parijs zooveel op gang maakte, 't Was dol aardig en daar wij vatbaar zijn voor eene gepaste aardigheid, hebben we werkelijk soms zitten lachen, dat een mensch er nog eens van opknapte, zooals een der man nen te recht opmerkte. Ten laatste bleek de lezenaar een hinderpaal voor de vrije beweging van den Spreker en zóó werd nog voorge dragen Eerste liefde, Ze is dood en Op informatiewaarin de Spreker op gelukkige wijze woekerde met zijn on- miskenbaren aanleg tot het humoristi sche die soms aan Willem Van Zuylen deed denken. Koloniën zijn lastposten voor pas- beginnendende Duitschers ondervinden het in Kamerun. De gebeurtenissen in Kamerun hebben de gevoeligheid van keizer Wil helm zoozeer opgewekt, dat hij den gouverneur der kolonie den heer Zim- merer, die op 't oogeublik in Duitsch- land is, onmiddellijk heeft ontslagen en een ander in diens plaats heeft aange steld. De nieuwbenoemde kwam zich aan melden bij den rijkskanselier die van het gebeurde niets afwist er na veel moeite in slaagde om Zimmerer, die toch niet verantwoordelijk kon geste d worden voor hetgeen er in zijn afwe zigheid geschiedde, te handhaven. Zestig Dahomey-soldaten hebben met veertig vrouwen gemeene zaak gemaakt, het tuighuis opengebroken, wapenen gestolen en zijn tegen de Duitschers opgestaan. Na een gevecht waarbij eenige dooden vielen en ten slotte een Duitsch oor logschip het oproer stilde, werden nog eenige belhamels opgehangen. Te Kopenhagen heeft 1893 zich niet te best geëindigd. In de ziekeninrich- tingen liggen zevenhonderd roodvonk- lijders en bovendien nog misschien tweemaal zooveel in particuliere wo ningen. Het getal influenza lijders schat men er op tweeduizend. Beide ziekten eischen nogal offers. Uit Melbourne wordt geseind, dat de scherprechter der kolonie Victoria zich van 't leven beroofd heeft, omdat hij weigerachtig was het doodvonnis te voltrekkenwaartoe eene vrouw wegens kindermoord veroordeeld was geworden. Ook te New York heeft een ontploffing van een bom plaats gehad, die de verwoesting van een geheel huis veroorzaakte en tot de ontdekking van nog meer bommen leidde. Dinsdag avond is te Gent bij het afbreken van een spinnerij een gedeel te van het gebouw ingestort. Tien werklieden werden bedolven onder het puin. Ondanks de onmiddellijk aangebrachte hulp bleken vier van hen overleden en de overige zwaar gewond te zijn. - Ingevolge de aangenomen wet tot uitbreiding van politie maatregelen, is door den Franschen minister van bin- nenlandsche zaken eene lijst gemaakt van tweehonderd personen, die als er kende anarchisten het land zullen uit gezet worden. Voor meer dan de helft zijn het Italianen. Ook in Zwitserland zal een wets ontwerp worden ingediend ter bestrij ding der anarchisten. Deze wet zal aan eene volksstemming worden onderwor pen. Als vermoedelijke inbrekers in de villa van den heer P. Bijvoet te Overveen zijn twee personen aangehou den, die, bekend staande als beruchte dieven, reeds door de Haagsche politie gezocht werden. Te Utrecht en te Zwolle is door den burgemeester de opvoering van het sensatie stuk Meerbosch verboden. Een man, gestoken in het kleed eens kloosterlings, die voorgaf gelde* te verzamelen voor zijn klooster, is te Zevenaar gevangen genomen. De man is vroeger verpleegd geweest in een krankzinnigengesticht en een paar keer in de gevangenis Aan de N. G. Ct. wordt het volgende bericht: Het volk te De Wilp heeft Zaterdag avond II. recht uitgeoefend tegenover een gehuwden baasschoenmaker, daar woonachtig, die reeds geruimen tijd het 7e gebod overtrad. Toen hij des avonds zijne vriendin, eene weduwe in de buurt, weer een bezoekbraeht, werd hij door eenige jonge mannen naar buiten gee troond, waar men hem onder de armen greep en voor zich uit door het dorp liet gaan. Honderden waren op de been, muziek ging voorop, en toen men het geheele dorp door was, ging het tegen 10 uur naar Marum, waar men den baas voor het huis van den burgemeester saluut liet maken en deed beloven, voor taan zijne vrouw beter in eere te hou den. Op het landgoed De Lolhmer, schrijft men uit Wilp, is een buitenge woon zware boom geveld, die verkocht werd voor f 220 en op de werf van de firma Ten Zijthoff en Zn., te Deventer, verwerkt zal worden tot molenas. De boom werd bij het hakken reeds voor zijn doel ter hoogte van ongeveer 2 M. vierkant gemaakt, thans heeft hij even boven den wortel eenen omtrek van bijna 4 M., terwijl de dikte op die plaats vóór het hakken ruim 5 M. is geweest. Een man had 9 dagen werk om den boom te hakken. Zonder twij fel is hij meer dan 200 jaren oud en vermoedelijk nog geplant door de fami lie Van Broekhuizen, die omstreeke de 17e eeuw genoemd landgoed bewoonde. De koning der snoeken in den Loenderveenschen polder is gevangen en kwam in het bezit van eenen visch- kooper te Loosdrecht. Het reusachtige dier heeft eene lengte van ruim een meter en een gewicht van 23 pond. HAARLEM, 23 Jannari 1894. De afdeeling van den Volksbond gaf Vrijdagavond weer een van hare gezellige feestavonden in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging. Zooals men zich zal herinneren, zijn deze bij eenkomsten toegankelijk voor ieder, die zich de kleine opoffering van twintig cents wil getroosten, terwijl natuurlijk ook de leden er toegang hebben. Onze Haarlemsche Vereenigingen zijn steeds te vinden in dezen zeer gemeng- den kring hunne gaven ten beste te geven. Thans was in de eerste plaats de Haarlemsche Liedertafel* „Crescendo" aan het woord met een uitgebreid, zeer afwisselend programma. Zij zong Sonn- tags am Rhein van Schumann, des Hee- ren Huis van Boers, Goe nacht en Slaapzacht van den Heer N. H. Andries- sen, alsmede Spotlied op de Bossu, Hoort alle gaer van den zelfden com ponist en ten slotte het Wilhelmus van Nassauwe. Crescendo had eer van haar werk. De verschillende composities werden met aandacht, de laatste staande aan gehoord. Een hartelijk applaus viel mede ten deel aan Spotlied en Hoort alle gaer, waarvan de guitige tekst zoo geestig door den toondichter tot zijn recht komt. Door den Heer H. werden zeer ver- 1 dienstelijk eenige stukken voor violoncel voorgedragen, terwijl de Hollandsche Coupletzanger N. de Haas eenige zijner meestgewilde coupletten gaf. Jammer, dat deze niet goed konden gevolgd wor den de zanger scheen niet te best gedis poneerd. De Schermvereeniging Mars, welke mede een flink aandeel had in het suc ces van den avond, handhaafde in de door haar gegeven „Standen" en „Carré geweer", hare welgevestigde reputatie. Hare verschillende verrichtingen vielen zeer in den smaakdit bleek duidelijk uit den luiden bijval. Niet minder werden de beide Muzi kale Clowns toegejuicht. Dit werkelijk kluchtige intermezzo, waarin de hoogte die ze bereikte, van veel oefening en veel muzikaal gevoel getuigt, wekte zeer de aandacht. Bij monde van den Voorzitter der afdeeling, den Heer A. van der Voort, werd de dank van allen gebracht aan de verschillende heeren, die zoo bereid willig tot genoegen van allen werkzaam waren. Het bestuur had mede gezorgd voor een flink orkest, dat zich herhaaldelijk deed hooren. Zich spiegelende aan eene opmerking, vroeger eens gemaakt door een dienst meisje, dat bij ongeluk wat later dan hoognoodig was thuisgekomen, deelt de verslaggever alleen mede, dat ieder die binnen de gemeente woont, te elf uur kon thuis zijn. Dat het bestuur het niet te laat deed worden, is van verschil lende zijden zeer gewaardeerd. Dat de Volksbond voor het goede doel dat zij beoogt, door deze feestelijke bijeenkomsten werkelijk propaganda maakt, niemand betwijfelt het en dat het publiek dat van deze populaire sa menkomsten gebruik maakt, werkelijk een prettige avond werd verschaft is, evenzeer waar. Door Gedeputeerde Staten van Noord Holland is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten in 1894 in deze gemeente, zal plaats hebbenVoor de ingezetenen dezer gemeente voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 22, 23, 24 en 25 Mei des voorm. van 9—12, en des namiddags van 1 tot 4 uur; voor apothekers, goud en zil- versmids gewicht en verdere gewichten bestemd tot fijne wegingen van 1 gram en daarboven, op 26 en 28 Mei des voormiddags van 912 en des namid dags van 1 tot 4 uur. Voor den herijk in het algemeenvoor de bewoners van afd. I op 29, 30 en 31 Meivoor de be woners van afd. IIóp 1,2,4 en 5 Juni; voor de bewoners van afd. III op 11, 12, 13 en 14 Junivoor de bewoners van afd. IV op 15, 16, 18 en 19 Juni; voor de bewoners van afd. V op 20, 21 en 22 Juni voor de bewoners van afd. VI op 23, en 25 Junivoor de bewoners in het algemeen op 26 Junidagelijks des voorm. van 9—1*2 en des nam. 14 uur voor de ingezetenen van Schoten op 27 Juni voorm. van 9 tot des nam. 2 uur. Maandagmorgen acht ure is in de Bakenessergracht opgehaald het lijk van eene 69 jarige vrouw, verpleegde in het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente aan de Janstraat alhier, die sedert den vorigen avond werd vermist. Men vermoedt, dat zij bij ongeluk te water is geloopen. Ter dezer stede waren op 31 December 1893, 203 lokaliteiten, waarin met ver gunning sterken drank in het klein werd verkocht. In het jaar vóór de in werking treding der drankwet, was het aantal drankwinkels ongeveer 300. Commissie tot TJitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Zaterdag 20 Januari bediend, bedraagt 1057 kinde ren en 185 volwassenen. Maandag 22 Januari, 800 kinderen en 290 volwas senen. Dinsdag 23 Januari, 1022 kin deren en 178 volwassenen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8y2 tot 9i/s uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 220 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers, grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, wagenmakers, losse werklieden, houtzager, schilders, smid, voorslaander, bankwerkers, ketel maker, ijzerboorder, blikslager, letter zetter, koetsiers, schoenmakers, zadel maker, touwslager, parapluiemaker, boerenarbeiders, wijnkooperknecht, loop knechts, sjouwerlieden ,stucadoor, rij tuig- bankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, borstelm, kleer maker schipper en katoendrukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v. d. WIJDE, Secretaris. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAFFING Van 1 Nov. tot 23 Jannari hebben zich de vol gende personen aangemeld: 2 voor schilder. 3 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 7 voor werkvrouw. 1 voor wa8chvronw. 1 voor naaister. 2 voor grondwerker. 2 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordem beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Markt van 22 Januari 1894, Boter. Aangev. 192, verk. 168 KG. L. pr. f 1.40, H. pr. 1.50, p. 1 öt Biggen. Aangev. 137, verk. 137 st. L. pr. f .7H. pr. 14.pr. st. Schrammen. Aangev. 93, verk. 93 st. L. pr. /14.—H. pr. 24.p st. Aardappelen. Aangev. 183, verk. 102 HL L. pr. ƒ1.60, H. pr. ƒ2.50, p. HL. Appelen. Aangev. 67, verk. 43 HL. L. pr. ƒ3.—, H. pr. ƒ4.50, p. HL Peren. Aangev. 38, verk. 26 HL. L. pr. ƒ3.H. pr. 4.p. HL. GRAAN- ENZAAD MARKT. Marktbericht van 22 Januari 1894. Witte tarwe f 5,60. f 6.—. Rogge 4.75. Haver j 3.50. s 3.62'. Duivenboonen 3 6. 6.10. Paardenboonen 5.25. 5.60. Bruine boonen 7.—. Groene erwten j 8.-.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2