HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 8. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedem/pte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang."1 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 27 Januari 1894 Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 28 Januari 1894. Nieuwsberichten. TILÏPHOONNÜMMÏS TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. poet —,40. Prijs per Advertentie tan 1 tot 5 regels £5 cente, elke regel Afzonderlijke nommers 3 eenten per stak. meer 5 centsgroote letters naar pSastsruimte, VERSOfflJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG det middagten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust yan anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Collecte voor bet Diaconiehuis, in alle beurteD, bebalve Bakeneseerkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Moeton. 'a AvondB 6 ure, Ds. Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Us. Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van hennep. Woensdag 'sav. 7 ure, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Pilléger, pasteur a Auxerre. Collecte pour la société évaugélique. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 51/2 ore, de lieer J. H. Bonner, Zendiiigsdireot. te Leiden. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. W. H. Gispen, pred. te Amsterdam. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Christelijk Gereformeerde Kerk. Gebouw Ridderstraat 24. Voorm. 91/2 ure, 's av. 51/2 "re, Ds. P.J. M. de Bruin, pred. te Voorschoten. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. 's Avonds 6 ure, Ds. Poolman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. *8 Avonds 6 ure, Ds. de Pries. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. P. H. Bitter, van Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. 'b Av. 7 ure, Ds. L. T. Schorten, Ev. Luth. pred. te Tiel. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. W°iss. Chr. Bewaarschool, L. Hoeren vest. Maandag 's av. 8 ure, Ds. Moeton. Bybellezing Handel. 7 17 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Ds. Swaan. Bij bellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 ure, de Heer J. Klein. Bijbellezing Galaten 1 11. Ds. Peen berioht met dankzegging de ontvangt van f 1.voor de Zending van een dienstmeisje. Ds. Craandijk is Dinsdagavond verhin derd te catechiseeren. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gerth van Wijk. Jr. Avondmaal. Nam. 21/2 ore, Ds. J- A. Gerth van Wijk Jr., Dankzegging. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. C. Boon. Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, l)s. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. H. R. Barger, Avondmaal. Nam. 2Vs ure, Ds. H. H. Barger, Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 nre De. J. Kuylman. Woensdagavond 6V2 ure, Ds. J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. M. Buclili Pest. Houtrijk en Bolanen. Voorm. 10 ure, Ds. A. H. Claassen, Pred. te Uitgeest. Sandpoort. Voorm. 10. ure, Ds. J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers, Voorbereiding. Donderdagsavonds 7Vs uur Bybellezing in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Loggers. Zaterdags avonds 7Ve uur Bybellezing op de Heide zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. C. Barneveld. 's Avonds 6% ure, Ds. C. Barneveld. Séance voor Kamermuziek. Van de vier séances voor Kamermu ziek des heeren Leander Schlegel uitvoeringen, welke onder het vele goede, dat het kunstseizoen ten onzent ople vert, tot de schoonste en verheffendste kunstuitingen blijven behooren had Dinsdagavond de derde plaats. Met het gevoelen der vele aanwezi gen zal de meening, dat deze derde Schlegel-avond weder eene zeer belang rijke was, niet in tegenspraak zijn. De medewerking van liet viertal Amsterdamsche musici, CramerFro weinHofmeesterBosmans, bood de gelegenheid aan, een strijkquartet te doen uitvoeren en alzoo in de eenvor migheid der overigens zooveel genot biedende programma's, eene gewaardeer de afwisseling te brengen. De keuze was gevallen op een der Beethovensche quaitetten, Opus 95, in F mol het Quartetto Serioso een der krachtigste openbaringen van des toondichters vrije, ongebreidelde gees tesvlucht. Het behoeft niet gezegd te worden, dat het genoemde viertal het werk op uitnemende wijze vertolkte. Niet anders dan door nauwgezette studie kan die eenheid, kan zulk een meesterlijk ineen- grijpend samenspel verkregen worden. Verrassend was klankschoonheid der afzonderlijke instrumenten, ineenvloei end tot een heerlijk mooi geheel, waar in de instrumentale welluidendheid haar schoonsten triomf mocht vieren. Aan het quartet ging vooraf een trio voor piano, viool en violoncel Sere nade, Op. 17, G dur von Perger, den opvolger van Gernsheim aan de Rotterdamsche muziekschool en de Eru- ditio Musica-concerten. Dit werk beweegt zich, wat de beide eerste deelen betreft, langs vrije banen, die bij eene eerste auditie moeielijk in volle klaarheid te volgen zijn. Het An dante, saamgeweven uit een overvloed van vloeiende, ongezochte motieven, spreekt daarentegen meer rechtstreeks tot het gemoedhet heeft, dank zij de innigheid waarmede het ten gehoore werd gebracht, zeer zeker zyne werking niet gemist De avond werd besloten met het piano-quartet van Schumann Op 47. Niet minder dan in Beethovens quartet, namen de uitvoerenden in dit belangrijke werk, waarin zich, in den beperkten omvang van den quartet-vorm, het gan- sche genie van den grooten dichtergeest in weergalooze volheid van vinding, adel en diepte uitspreekt, de onverdeelde aandacht der hoorders in beslag. Met groote zorg was ook hier de uitvoering voorbereid; nooit hebben de heeren Schlegel, Cramer, Hofmeester en Bos mans, wat breedheid van opvatting, eenheid van nuanceering en puntigheid van figurenspel betreft, voortreffelijker samengewerkt, dan in dit Schumannsche werk. Geen wonder, dat de ingenomen heid, door het auditorium aan den dag gelegd, met de kostelijke wedergave gelijken tred hield en zich aan het slot moest uiten in luide en herhaalde toe juichingen. B. Onder voorgaan van den bisschop van Durham werd Zaterdag te Durham eene bgeenkomst gehouden van verte genwoordigers der kolen en ijzer in- dustriën, ten einde middelen te beramen tot het vreedzaam uit den weg ruimen van geschillen, zonder dat men de toe vlucht nam tot werkstaking. De bis schop, die wel geen industrieel, maar zooveel te meer een man des vredes is en ongetwijfeld door de beste bedoelin gen wordt bezield, opperde daartoe de vestiging van eene permanente commissie, in welke vertegenwoordigers van alle nijverheidstakken zouden zitting hebben en die langs den weg van ar bitrage eiken strijd zou beslechten. Verscheidene patroons en werklieden voerden het woord, om zich ten gunste van dit denkbeeld te verklaren. Omtrent de gevangenneming van den burgemeester van Engelen, ver neemt men dat hij beschuldigd wordt11 zich in den loop van 1891 en in het begin van 1892 f 250, in den loop van 1893 300 en in liet laatst van 1893 en in het begin van dit jaar nogmaals ƒ300 te hebben toegeëigend, welke gel den hem zouden verstrekt zijn, om uitgekeerd te worden aan de algemeene armen dier gemeente. De belasting op bier, wijn en tabak, in Duitschland aan de orde, natuurlijk omdat er meer geld noodig is dan op gebracht wordt, vindt bij den Rijksdag geen gunstig onthaal, evenmin als de financieele regeling, voor de Vereenigde Staten aanbevolen. De jonge koning Alexander van Ser vië, men herinnere zich zijnestaatsgreep, ligt nu weer met de radicalen overhoop en zou misschien wel wat willen begin nen, als hem niet den raad was gegeven eerst zijn vader te raadplegen, en deze zou hem hebben aangeraden, niets te doen, wat in strijd is met de grond wet. Als de ex-vorst geen slechteren raad geeft, dan is 't voor 't jonge mensch toch nog maar goed, dat hij een vader heeft, al is 't dan ook een ex-koning. De ex-koning Milan is te Belgrado terug gekomen, niettegenstaande hij zich verbonden had, dit niet te zullen doen, en nog wel op voorwaarden, die indertijd aanmerkelijke geldelijke offers van Servië geëischt hebben. Het is te begrijpen, dat de meest uiteenloopende geruchten in deze de ronde doen. Men verwacht, dat koning Alexander zijn toevlucht zal moeten nemen tot een militair kabinet. Op Sicilië wordt de toestand, dank zij het optreden der openbare macht, wat gunstiger. Alle voorhanden wapenen moeten aan den bevelvoerenden gene raal worden uitgeleverd. -Ten onzent klaagt men over fles- schentrekkers, doch ook het buitenland bezit van deze uitmuntende exemplaren. Zoo ontving dezer dagen eene Utrecht- sche firma uit Anthisnis order tot zen den van monsters koffie. De firma berichtte toen, dat vier monsters waren afgezonden, doch hield de monsters achter. Niet veel later kwam eene order op twee der monsters, die wel in den deze betreffenden brief waren omschreven, doch niet gezonden. Natuurlijk werd de bestelling niet uitgevoerd. Omtrent onzen toestand in Atjeh verneemt men betere berichten, en vooral door het zich stellen onder Ne- derlandsch gezag van het veel gevreesde Atjeher hoofd Toekoe Oemar. Men vrees de in deze voor verraad, maar de al gemeene opinie der Nederlanders in Indië is, dat Oemar veel te ver gegaan is om zich weer bij zijne landgenooten te kunnen aansluiten. Blijkt dit ge voelen bewaarheid, dan is men zeer zeker op den goeden weg. Nu zijn er, die zeggen, dat een At jeher voor niets terugdeinst en dat zelfs liet allergrootste verraad door hem wordt vergeven. In elk geval zullen onze soldaten meer dan ooit op hunne hoede behooren te zijn, zoowel tegen de vijanden als tegen de pas verworven vrienden. Te Amsterdam blgft de influenza om zich heen grijpen en komen er nog al sterfgevallen aan die ziekte voor. Het getal der zieke telegrafisten en.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1