dat der bestellers neemt te Amsterdam nog steeds toe. Opnieuw moesten bur gers in dienst genomen worden, om den bestellersdienst te verrichten. Dezer dagen werd een jachthond van Polsbroek (bij Schoonhoven) door eenen schaatsenrijder, dus over het ijs, naar iemand te Dalem (bij Gorin- chem) gebracht. Na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben, wist hij in den vroegen morgen te ontsnappen, en was reeds vroegtijdig bij zijnen ouden mees ter terug. De afstand bedraagt ruim 5 uur, en de hond moest over de Lek, die toen nog met drijfijs bezet was. In parlementaire kringen wordt verzekerd, dat de minister van binnen landsche zaken eene nota van antwoord naar aanleiding van het verslag over de kieswet-amendementen en eene wij ziging der regeeringsvoordracht in be werking heeft, welke, na overweging door den ministerraad, tegen of kort na 1 Februari aan de Tweede Kamer zal worden ingezonden. Men schrijft uit Breda Door den heer Van den Brandeler, adjunct inspecteur bij de staatsspoor wegen alhier, is een toestel uitgedacht, dai de veiligheid van spoorwegverkeer bij mistig weer ten sterkste kan ver zekeren. In de laatste dagen is daaraan nog eene groote verbetering aangebracht. Elk knalsignaal bestaat nu uit vier patronen, en na het gebruik daarvan komt door een vernuftig toestel, eene aangebracbtte schijf, een tweede signaal in gereedheid, hetgeen achtmaal kan plaats hebben, voor en aleer de schijf geheel ontladen is. Wegens ongesteldheid van Ds. de Munnik uit Zaandam, hield de heer Bijleveld, directeur der Chr. Normaal school te Amsterdam, Woensdagavond in de Ned. Herv. kerk te Houtrijk en Polanen eene rede in het belang van het Christelijk onderwijs in het alge meen en van de aldaar op te richten school in het bijzonder. De kerk was flink bezet met hoorders zoowel van de Herv. als Chr. Geref. gemeente. Tot secretaris-penningmeester van het waterschap Vijfhuizerpolder is be noemd de heer L. J. Vallentgoed te Houtrijk en Polanen en zulks in plaats van den Heer S. A. Graaf van Rech- teren Limpurg te Haarlem, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend. HAARLEM26 Januari 1894 De heer J. Steenman, muziek- en zangonderwijzer alhier, heeft de goede gewoonte, jaarlijksch voor de ouders zijner leerlingen en voor hen, die in zijn onderwijs belang mochten stellen, eene uitvoering te organiseeren, waarbij door de élèves proeven van hunne vor deringen worden gegeven. Woensdag avond was tot dat doel de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" in gebruik genomen. Door het jonge volkje werd daarbij op min of meer verdienstelijke wijze een uitgebreid pro gramma ten uitvoer gebracht. De tal rijke zangklassen gaven blijken van goe de geoefendheidvooral bij de hoogere, bleken de stemmen der leerlingen flink ontwikkeld te zijn. Vrij uitvoerige zang werkjes van Bekkeren v.d. Wulp werden o.a. met begeleiding van piano op hoogst aangename wijze voorgedragen. Uit de solo's, waarbij enkele heldere stemmen in het bijzonder de aandacht trokken, bleek, dal de heer Steenman de leerlin gen afzonderlijk onderhanden neemt en de minder begaafden onder hen alzoo niet in het klassikaal onderwijs geheel verloren gaan. Alles te zamen genomen maakte de uitvoering een goeden indruk, zoodat op de zangschool van den heer Steenman de aandacht der ouders veilig kan ge vestigd worden. Het vocale gedeelte wei'd afgewisseld door onderscheidene pianonummers, welke blijkbaar de tevredenheid der aanwezigen mochten verwerven Een fraai geschenk, den heer Steen man aangeboden, mocht verder de over tuiging geven, dat er tusschen onderwij zer en leerlingen de gewenschte verhou ding, het onmisbaar vertrouwen bestaat, dat ongetwijfeld aan de vruchtbaarheid van het onderwijs ten goede moet ko men. In de maand Februari zal eene tentoonstelling van versierde lederwer ken in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, ge houden worden. Deze tentoonstelling zal omvatten: met stempels bewerkte le deren boekbanden, lederen behangsels, met ornamenten en figuren versierde le deren kistjes, kapsels, scheden, zadels, gordels en dergelijke tot het gebied der Kunstnijverheid behoorende voorwerpen. Reeds wordt in ruime mate mede werking toegezegd, toch meent de Cpm- missie, teneinde deze tentoonstelling zoo goed mogelijk te doen slagen, nog een beroep te moeten doen op de wel willendheid van, hen die dergelijke voor werpen in hun bezit hebben om ze voor genoemd doel aan het Museum in bruikleen af te staan. De voorwerpen worden franco aan het adres van den Heer E. von Saher, conservator van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ingewacht. Zij dienen vergezeld te zijn van eene door den eigenaar ondertee- kende opgave der ingezonden voorwer pen en der waarde waarvoor men ze wensch te verzekeren. De verzekering geschiedt voor rekening van het Museum, terwijl na sluiting der tentoonstelling de voorwerpen zorgvuldig verpakt, we der franco aan de inzenders zullen wor den teruggezonden. Den 5 Februari a.s. treedt hier ter stede op het Russische Zangkoor onder leiding van Nadina Slaviansky. De directrice ontving hare muzikale opleiding bij Mevrouw Mathilde Marchisi te Parijs. Het Koor stond aanvankelijk onder directie van haren vaderzij ver vulde er alle solopartijen en de koristen ontvingen van haar hunne opleiding. Toen zij later de directie had over genomen, was haar een buitengewoon succes weggelegd. In het saizoen 1892—93 gaf zij ach tereenvolgens concerten in Weenen, Praag, Budapest, Warschau enz. In Ber lijn was zij geëngageerd voor slechts 2 concerten, doch moest, om het ongeken de succes daar behaald, andere verbin tenissen uitstellen en gaf gedurende eene maand in de Philharmonie aldaar eene reeks van 20 concerten. De buitenlandsche pers was vol van lof omtrent de buitengewone schoone uitvoeringen. Op hare kunstreizen in Nederland ook Haarlem met een bezoek vereerende, zal ongetwijfeld ons publiek van zijne belangstelling doen blijken. Dinsdag is hier ter stede op drie en zeventig jarigen leeftijd overleden, de Heer Willem Martinus Logeman. In 1850 benoemd tot het onderwijs in wis- en natuurkunde aan de latijn- sche school alhier, later ook bij het middelbaar onderwijs, was de overledene gedurende een reeks van jaren directeur der Haarlemsche Burgeravondschool. Lid van verschillende vereenigingen, was het in de eerste plaats de Haar lemsche Vereeniging Weten en Werken, die hem bijzonder aantrok waarvan hij Voorzitter en gedurende de laatste jaren Eere voorzitter was. Zijne grondige, duidelijke voordrachten werden er steeds zeer gewaardeerd. Gedurende een reeks van jaren opende de Heer Logeman het seizoen in Weten en Werken met eene toespraak. Eenvoudig, zonder pretentie, wist hij de dingen te zeggen, zonder daardoor aan de wetenschap te kort te doen. Sedert eenige jaren versiert het le vensgroot portret van den thans over ledene de leeszaal van Weten en Werken. Het was een geschenk van de bezoe kers, en behoort zeer stellig bij den marmeren gedenkplaat, aldaar te zijner eere geplaatst. Zijne bijzondere leerlingen, die in der tijd van zijne lessen profiteerden, denken zeker met genoegen teiug aan den tijd, dien zij bij den degelijken on derwijzer doorbrachten. Blijkens de Bevolkingsstatistiek der gemeente Haarlem, bedroeg de be volking op 31 December 1892 (behalve de bevolking der gebouwen bedoeld bij Koninkl. Besluit van 27 Juli 1887 (Stsbl. No 142), 25890 M., 28414 V., totaal 55304. Zij vermeerderde in 1893 door geboorten met 994 M., 895 Vr., totaal 1889. Zij verminderde in 1893 door overlijden met 526 M., 487 V. totaal 1013, hetgeen een vermindering geeft van 468 M., 408 V., totaal 876. Inde gemeente hebben zich in 1893 gevestigd 1757 M 2134 V., totaal 3891. Uit de gemeente zijn in 1893 vertrokken 1518 M-, 1759 V., totaal 3277. Dien tengevolge eene vermeerdering van 239 M., 375 V., totaal 614. De bevolking is alzoo in 1893 vermeerderd met 707 M., 783 V., totaal 1490., samen 26597 M„ 30179 V., totaal 56794. De bevolking der gebouwen bedoeld bij Koninkl. Besluit van 27 Juli 1887 (Stsbl. No. 142) bestond op 31 December 1893 uit: Sterkte van het Garnizoen 564 M., 76 V., totaal 640. Bevolking der gevangenis 1 M., 2 V., totaal 3. Id. v/h Krankzinnigengesticht a/d Nieu we Gracht 24 V., totaal 24.te zamen 565 M., 102 V., totaal 667. Zoodat de totale bevolking op 31 December 1893 bedraagt 27162 M', 30299 V., totaal 57461. Geboren zijn 994 J., 895 M., totaal 1889. Onder de Geboorten zijn begrepen 30 Tweelingen geboorten 32 J. 28 M. Overleden zijn ongehuwd 311 M., 285 V. Overleden zijn gehuwd 151 M., 114 V., Overleden zijn in weduwen staat 64 M., 104 V. Overleden zijn gescheiden van echt 1 M., 2 V. Eer zijn gehuwd 428 paren. Gedurende deze maand zal in het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier nog blijven tentoongesteld de verzameling aquarellen van Nederl. Indische bloeiende planten, deel uitma kende van eene groote verzameling, die wijlen de Gouverneur Generaal van Ned. Indië, de Heer Pahud de Mortan- ges, naar de natuur heeft laten teekenen in s' Lands Plantentuin te Buitenzorg. Deze aquarellen zijn uiterst zorg zorgvuldig en nauwkeurig uitgevoerd en geven een trouw beeld van den groo- ten rijkdom der flora van onze Oost-Indi sche bezittingen. Ook voor liefhebbers van Orchideeën zijn hier afbeeldingen van enkele merkwaardige exemplaren te zien. De leerzame verzameling van monsters en gereedschappen betreffende den Japanschen lakboom en delakbewerking blijft vooreerst ook nog tentoongesteld. Het Museum is dagelijks van 10—4 uur geopend. Op Zon en feestdagen wordt vrije toegang verleend op vertoon van vrijkaarten, die gedurende de week aan het Museum worden afgehaald. Gedurende het jaar 1893 telde het Museum 4802 bezoekers. Het Jaarverslag omtrent den toe stand van het Ziekenfonds van de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond, opgericht in December 1893, vermeldt dat het in het laatst van 1894 26 leden telde. Aan contributie en bijdragen werd ontvangen een bedrag van f 151.15. Er bleef een saldo groot f 114 98. De kasopneming heeft door het be stuur plaats om de drie maanden. De gunstige toestand is toe te schrijven aan het feit, dat bijna geen Ziekengeld behoefde te worden uitbetaald, niettemin wordt de steun van Donateurs dringend noodig geacht, daar bij mogelijke voor koming van vele zieken de kas nog niet toereikend zal blijken. Waar hier dui delijk wordt bewezen, dat werklieden zich zelve bij ziekte zoeken te helpen blijft de stoffelijke en moreele steun van meergegoeden zeer wenschelijk Op het museum van Kunstnijver heid te Haarlem zijn verschillende af beeldingen betreffende Indiesche kunst en industrie tentoongesteld. De zorgvuldige reproducties geven ons eenige gebouwen met hunne deco raties weer, tal van metaal-, ivoor en aardewerken, boekbanden en zijden stof fen, terwijl ook de eigenaardige Indie sche glasindustrie door verscheidene platen is vertegenwoordigd. Eenige af beeldingen van Persischie tapijten en fayencen vullen de collectie aan. De verzameling messenheften en het werk der leerlingen van de school van Kunstnijverheid blijft nog eenige dagen tentoongesteld. Wij brengen onze lezers in her innering, dat op 34 Januari a.s. het inschrijvings register van de militie voorloopig wordt gesloten. Tot de aangifte voor deze inschrijving zijn alle mannelijke ingezetenen verplicht die in 1875 zijn geboren. Voor het einde dezer maand moeten ten kantore van den Gemeente ontvan ger alhier geschieden de aangiften voor de hondenbelasting. Te beginnen 1 Fe bruari loopen alzoo de honden, die dan niet van het nieuwe kenteeken zijn voorzien, gevaar om opgepakt te worden. Tot voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager on derwijs voor het jaar 1894 is benoemd de heer J. Krol Kz. en tot secretaris de heer P. H. van der Ley. Sedert eenige weken werden bij winkeliers vooral des avonds door mid del van insluiping goederen uit hunne winkels ontvreemd, zonder dat het een hunner was gelukt den dief of dieven te betrappen of aanwijzingen te kunnen doen. Door de ijverige nasporingen van de rechercheurs Verkerk en van Halst is het echter mogen gelukken de daders op te sporen en aan te houden zijnde eene ware dievenbende bestaande uit 12 jongens van 11 tot 16 jaren, waar van reeds verscheidene vroeger wegens diefstal gevangenisstraf hebben onder gaan. Commissie tot Uitdeeling van Brood en Koffie aan Behoeftigen. Het aantal personen Woensdag 24 Januari bediend, bedraagt 996 kinde ren en 252 volwassenen. Ingekomen bij den H. v. Niel Hz. van Mevr. Wed. de B. 5. De commissie tot gratis uitdee ling van brood en koffie aan behoefti gen heeft Woensdag 24 Januari hare werkzaamheden geëendigd. Zij heeft daartoe moeten besluiten met het oog op het minder strenge winterweder en de blijkbaar daardoor schaarsche inkom sten van geldelijken en mater, eelen steun. Mocht de winter zich echter op nieuw in meerdere strengheid laten gevoelen, en de openbare liefdadigheid hare gaven, die de commissie zoo noodig heeft, we der opnieuw mildelijk doen vloeien, dan is zij bereid daarmede alsnog weder aan te vangen. In het geheel werd tot dusverre in 14 dagen, aan p. m. 17 000 perso nen brood en koffie verstrekt. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 81/» tot 91/2 uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 232 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers,grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, meubelmakers, wagenmakers,losse werklieden, houtza ger, schilders, smid, voorslaander, bank werkers, ketelmaker, ijzerboorder, blik slager, letterzetter, koetsiers, schoenma kers, zadelmaker, touwslager, parapluie- maker, boerenarbeiders, wijnkooper knecht, loopknechts, sjouwerlieden, stucadoor, rijtuigbankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, bors- telm, kleermaker schipper en katoen drukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v.d. WIJDE, Secretaris. „Weldadigheid, naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 26Jannari hebben zich de vol gende personen aangemeld 2 voor schilder. 5 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 7 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 1 voor naaister. 2 voor grondwerker. 2 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va» 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2