HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 10. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 3 Februari 18 M Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 4 Februari 894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maandent —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke aommers 3 centen per stuk, Pr|ja per Advertentie ran I tot 5 regels SS cents, elke regel meer 5 cents, groete lettere naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Olnsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middagi ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Ie en 2e Lijdenstekst. Nam. 2 nre, Ds. van Lennep. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Swaan. 3 Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Moeton. Ie en 2e Lijdenetekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Woensdag 'sav. 7 nre, Ds. Swaan. 5e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor'de Kinderen). Voorm. 10 nre, de Heer Hilbrander. Godsdienstonderwijzer. Eglise Wallonne. Dix henree, Mr. Debry. Pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 nre, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'e av. 51/» ore, Ds. M. Keu- lemans, pred. te Zierikzee. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. R. M. Ochtman pred. te Tienhoven. {Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 'e av. 6 nre, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. Christelijk Gereformeerde Kerk. Gebouw 'Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5V2 ore, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Donderdag 's av. ÏVsO'e,Helper Sesbrugger KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. de Vries. 'e Avonds 6 nre, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. TV. C. van Manen, Hoog), te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Nam. 3 ure, Ds. Weiss. English service. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 nre, Ds. Moeton. Bijbellezing Handel. 7 39 v.v. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ds. Veen. Bijbellezing. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht bij de Turf mar Jet. Donderdag 'e av. 8 ure, de Heer Hegbrock. Bijbellezing Galaten 2 1 v.v. De collecte, gehouden aan de denren der kerken op Zondag 28 Jannari j.l. ten be hoeve van het Diakoeiehnis, heeft opge bracht 108 37 V2 Ds. Moeton is 'aanstaande Dinsdag ver hinderd te catechieeeren. Ds. Knottenbelt bericht met hartelijken dank, namens het Hnlpzendelinggenoot- schap „de liefde van Christus dringt ons", de ontvangt van eene gift van ƒ300. voor de zending onder de heidenen. Ds. Swaan bericht, dat hij deze week de eatechisatiën ten zijnen huize op de bekende nren hoopt te hervatten. Ds Barbas bericht, met hartelijke dank zegging de ontvangst der navolgende giften voor de Chr. school voor on- en min vermogenden van de Naaivereeniging Tabitha 12.81, ter nagedachtenis eener ontslapene f 25.penningske der we duwe 2.50. Ds. Barbas zal wegens kerkeraadsver- gadering Vrijdag a.s. geen lidmatencate- chisatie knnnen honden. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth van Wijk. Jr. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. C. Boon. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Nam. 2 nre, geen dienst Heemstede. Voorm. 10 ure De. J. Kuylman. Woensdagavond 6V2 nre> Ds.Kuylman. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9J( nre, Ds. G. A. Hoog, Pred. te Haarlem, Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10. nre, Ds. J. van Loenen Martinet Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. K. Loggers, Avondmaal, 's avonds 7% unr in lokaal voor Chr. belang Ds. K. Loggers. Namiddag 2% unr Doopsbediening te IJmuiden Ds. K. Loggers. Donderdagsavonds 7Vz our Bgbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Loggers. Zaterdags avonds 71/2 uur Bgbellezing op de Heide zaal van den Heer Veldman, de Heer van Zweden. Eerste Kamer. Maandag zijn de al- gemeene beschouwingen over de Staats begroting begonnen. De heer v. Zinnicq Bergman wenschte, dat de Reg. meer deed voor industrie, landbouw en handel. Hij gispte hare lijdelijkheid tegenover opruiing in woord en geschrift en drong aan op strenge maatregelen tegen bui tensporigheden en samenscholingen, zooals o.a. onlangs voor het bureel van het Handelsblad hadden plaats gehad. Hij wees verder op de ongepaste uitingen van een bezoldigd O. I. ambtenaar, en bracht hulde aan de mannentaal van den burgemeester van Amsterdam. Er zijn, zeide Spreker, nog velen, die groo te sympathie gevoelen voor het Konings kind en voor het Oranjehuis, als sym bool van ons zelfstandig volksbestaan. Zij allen vinden geen steun en zijn allen ontmoedigd. Hij verzocht de Reg. een woord van kracht en bemoediging te laten hooren, dat zij de orde zal handhaven en desnoods wetsbepalingen zal maken De heer Godin de Beaufort meende, dat de Reg. den financieelen toestand veel te gunstig voorstelt. De toekpmst achtte hij donker door het tegenvallen der vermogensbelasting, den achteruitgang van het personeel en de grondbelasting. Urgent noemde hij de verbetering der gemeente financieën. De Min. van Just, bestreed de bewering van den lieer v. Zinnicq Bergmann, ais zou de Reg. niet krachtig zorgen voor de handhaving der openbare orde. Hij wees er op, dat het niet aangaat het verkondigen van begrippen, die van de onze verschillen, buitensporigheden te noemen. De Reg. wil geen krachtig woord spreken, maar zal krachtige daden doen, als het noodig blijkt. De Min. van Fin. verdedigde zich tegen de aanmerkingen van den heer Godin de Beaufort, en meende te moeten lo genstraffen, dat van deze Reg. geen duurzame hervorming van de gemeente- financieën was te wachten. De heer Pynappel had niet kunnen ontdekken, dat de Reg. den ernst der tijden inziet. Zijn grief is, dat de Reg. toelaat, dat de grondslagen der maatschappij wor den ondermijnd, zonder krachtige toe passing der wet of nieuwe wettelijke maatregelen. De heer Geertsema heeft zitting genomen. Dinsdag was de heer de Savornu Lobman de eerste spreker. Hij was het geheel eens met den lieer Pijnappel, dat eigendom, veiligheid en gezag de steunpilaren der maatschappij zijn, en dat het gezag hoog gehouden moet worden. Hij keurde af het verleenen van gratie aan misdadigers, waar die niet gevraagd was, en wees er op, dat de Reg. niet voornemens scheen te zijn nieuwe maatregelen te beramen tegen over opruiing. Den tegenwoordigen toestand schreef hij toe aan ons onder wijs, en beweerde, dat wat al 20 jaar geleden verkondigd was door leeraren bij hooger en Middelbaar onderwijs, volkomen negeering was van de Godde lijke wet. Volgens hem bestond de fout in onze geheele opvoeding, dat de we-1 tenschap was losgemaakt van God. I Spreker meende, dat het bizonder on derwijs de beste veiligheidsklep zou zijn De Reg. moest dat onderwijs nog meer bevorderen, door geen voorrech ten toe te kennen aan het openbaar onderwijs. De Staat moest de gewone- lagere school, waarop de allereerste beginselen worden geleerd, bekostigen; daardoor zouden de gemeenten wor den ontlast; en het verdere onder wijs moest men laten betalen door particulieren, die zelf dan onderwijzers konden kieze», en niet behoefden gevaar te loopen, dat onderwijzers op openbare scholen den kinderen verderfelijke be ginselen inprenten. Na replieken van de heeren v. Zinniq Bergmann en Godin de Beaufort voerden de Ministers liet woord. Eerst de Min. van lust. die volhield, dat de Reg. volkomen den ernst der tijden beseft, zonder ophef middelen beraamt, om de orde te handhaven, en maatregelen tot verscherping van bepa lingen tegen opruiing voorbereid. Ove rigens ontkende de Min dat de socia- listiesche leerstellingen de grondslagen der Maatschappij zouden ondermijnen; daarvoor zijn deze te vast. Als wij te genover de socialistiesche leerstellingen onze beginselen stellen, maken we ons niet bezorgd. We hechten nog te veel waarde aan de kracht der beginselen van waarheid en vrijheid. De Min. van Binnenl. Zaken toonde aan, dat de door den heer de Savornin Lohman tegen het openbaar onderwijs ingebrachte be schuldiging niet te rechtvaardigen was. Het plan van den heer Lohman kon ter sprake komen, bij eene wijziging van de wet op het Hooger onderwijs, en zijne denkbeelden omtrent het La ger onderwijs waren praktiesch onuit voerbaar. De Min. van Kol. konstateerde, dat de O. I. ambtenaar Kol niet is anarchist, maar langs wettigen weg de sociaal-demokratische beginselen wil verwezentlijken. De Reg. zal ten zijnen aanzien handelen, zooals zij haar plicht acht. De heer Pynappel bleef aandrin gen op aanvulling der wet in zake het recht van vereeniging en uitbreiding van den kring van strafbare daden. De heer de Savornin Lohman hield vol, dat veel onderwijzers in geschrifte re volutie prediken en verduidelijkte zijne meening, dat hij alle onderwijs parti culier wil maken, maar met Rijkssub sidie. De lieer Wertheim protesteerde tegen de beschuldigingen tegen de open bare onderwijzers ingebracht, en herin nerde aan de rede van Dr. A. Kuypers, in de Tweede Kamer over den vierden stand, die ongetwijfeld een slechten invloed heeft uitgeoefend. De heer de Savornin Lohman ontkende bedoeld te hebben, alle openbare onderwijzers te beschuldigen.Na replieken der Reg. werd het algemeen debat gesloten. Hoofdst. II Hooge Colleges) en Hoofdst. III {Buitenl Zaken) na eenig debat wer den goedgekeurd Bij Hoofdst. IV {Jus titie) drong de heer van Weldei en Ren- gers aan op aanvulling der wet van vereeniging en vergadering, zoodat de Commissarissen der Koningin de be voegdheid mochten krijgen in gemeen ten, waar vrees voor verstoring der orde bestaat, het recht tot vereeniging af hankelijk te maken van de vergunning der burgemeesters. De heer Pyn appel wees o.a. op de groote overstel ping met arbeid van de rechtbanken te Amsterdam en 's Gravenhage, waarin voorziening noodig is. De heer Engel- berts verheugde zich, dat de Min. voor stander is om de proceskosten in straf zaken ten laste van den Staat te bren gen. De heei de Savornin Lobman vond 's Ministers inlichtingen betreffende de

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1