HAARLEMSCH Eerste Blad. (No II. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 7 Februari 1894. N ieuwsberichten TÏLSPHOOS h V. E K TELBPHONISCHE VERBINDING met AMSTEBDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden. r —,25. franco p. post,4G. Prijs per Adverteatie v»n 5 tot 5 regels 85 cents, elke regel AWonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters nasr plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dee middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen bij De erven Loosjes, te Haarlem. Het leven onzer voorouders door Mr. N. de Roever, voortgezet door Dr. G. J. Dozy. Geïllu treerd. Deel 1 9. JORISSEN (Dr. THEODHistorische karakters. Tweede goedkoope druk. dl. I en IIIng a 1 1.25. geb it 1.60. VELZEN (Dr. H. THODEN VAN.) De wetenschap van ons geestelijk wezen. Tweede druk 3.75. Los en Vast. Nieuwe Serie. Eerste Jaargang, onder redactie van Frits Lapidoth. Eerste aflevering. Per jaar gang van 6 afl5.50. SWAN BORN Gzn. (R. A.) Friedrich Nietzsche. Germanje's Multatuli.30. TREUB (HECTOR) Fibromyomen en zwangerschap-.50. RIEMANN (Dr. HUGO) Handboek der Harmonieleer, voor de beide Neder landen bewerkt naar de tweede, ver meerderde uitgaaf der -Skizze einer neu- en Metbode der Harmonielehre*' met notenvoorbeelden en meteene -inleiding" door Emil Ergo2.50. Handleiding voor Rederijkers dooi Fr... .75. Algemecne bepalingen omtrent de examens en toelatingen in de Zuid-Afrikaansche Republiek Transvaal--.50. MEHLER (Dr. E.) Woordenboek op de Anabasis van Xenopbon- 2.25. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken HACKLANDER'S illustrierte Romane. Erater Band (Europaisches Sklavenle- ben I) Vollstandig in 12 Baiulena 2.60. ROTHPLETZ (A Ein geologischer Quer* schnitt dnrch die Ost-Alpen, nebst An- bang über die sog. Glarner Doppel- falte. Mit 2 Tafeln nnd 115 Abbildun- gen im Text6 50. GYP. La journal d'un philosophe1.90. BOUKGET (PAUL) Un Saint. Illustra tions de Paul Cbabas1,10. La Rerne de Paris Parait ie Ier et le 15 de chaque mois. Pril un an-33. six mois -17.50. trois mois - 8.75. OLIVIER (LOUIS) Revue générale des sciences pnres et appliqnées5.60. Société d'aquarellistes francais. 189*, Sei- ziéme exposition. Catalogue- 1.65. Home Notes. The new ladies paper. Vol I. No. 1. Weekly—.08. Bovenstaande werken zijn voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes. Het Russisch Zangkoor. Een zeer talrijk publiek had zich gisteren avond naar de concertzaal van de sociëteit „Vereeniging" begeven,.ten einde aldaar een Russisch Zangkoor, dat heden in ons land concerten geeft, te hooren. Niet onmogelijk zijn velen daarbij terdege teleurgesteld, die af gaande op de goede reclames uit het buitenland, hunne verwachtingen wat te hoog hadden gespannen. Al weder is gebleken, dat die uitheemsche aan bevelingen niet altijd te vertrouwen zijn, en de h.h. verslaggevers er ginder dikwijls maar wat op los schrijven. Van muzikaal genot, zooals wij dat gewoon zijn op onze concerten te sma ken, kon hier moeielijk sprake zijn. De zuiverheid liet in den zang veel te wen- schen over, in verschillende overgangen werd het oor op een zwaren proef ge steld, terwijl de forto's bovendien wer den ontsierd door ruwheid. Het program ma bestond hoofdzakelijk uit Volkslie deren waardoor de uitvoering leed aan eentonigheid. In weerwil van een en ander waren er ook enkele lichtpunten in de ver richtingen van het Koor aan te wijzen. De klank der diepe Bassen was o.a. hijzonder mooi; in verbinding met de stemmen der knapen, die in dit Koor de sopranen en alten vervangen, ont stonden er nu en dan zeer schoone klankcombinaties. Het Vater Unser, met veel devotie en stemming voorgedragen, was in dat opzicht een der mooiste nummers van het programma. Madame Nadina Slaviansky, de direc trice van het Koor, die blijkbaar met groote onderdanigheid wordt geeërd, had in de voordrachten een zeer werkzaam aandeel. Hare welluidende, krachtige sopraanstem gaf aan menig koortje den gewenschten glans. Wij zijn van meening, dat het suc- cès heel wat belangrijker zou geweest zijn, indien de zuiverheid volmaakter, de voordracht gekuischtei ware ge weest. De soort van muziek, die hoe ongewoon ook, om haar eigenaardig karakter, de snel wisselende stemmin gen, die zy uitdrukt, de rythmische eigenaardigheden, die zij openbaart on ze belangstelling ten volle verdient, zou daarbij voor het meerendeel der toe hoorders geen beletsel zijn geweest. Met eenige verwondering telden wy slechts zesentwintig uitvoerendener ontbraken derhalve de annonce spreekt van 40 zangers veertien Russen op het appèl. Eene opheldering van wege de Con cert-Directie betreffende dit punt, zou gewenscht zijn, daar anders de opgaven bij volgende .gelegenheden verstrekt, bezwaarlijk vertrouwen zullen kunnen vinden, iets dat aan het slagen van meer serieuse ondernemingen afbreuk zou kunnen doen. B. Weten en Werken. Dr. Bleekrode vervulde Maandagavond de spreekbeurt. Het onderwerp was het water en hoewel wij in onzen kring nogal eens kennis maakten met deze vloeistof, gaf de voordracht toch ver schillende nieuwe gezichtpunten, terwijl daarenboven een groot aantal merkwaar dige proeven, die uitstekend slaagden, niet weinig bijdroegen om het geheel te illustreeren. De mensch kan niet zonder water, hij bes'aat voor drievierden van zijn gewicht uit water en gebruikt per dag twee liter, dat in allerlei vormen binnen het lichaam gebracht wordt. De beken de vaster Succi gebruikte gedurende zijne hongerproeven uitsluitend water. Het water is eéne samengestelde stof; geen element, zooals men vroeger meen de, en het kan ontleed worden in zijne bestanddeelen. Spreker deed ditdoor mid del van natrium, als wanneer de water stofgas er aan ontrokken wordt, van wel ke laatste de brandbaarheid werd aan getoond, terwijl tevens door het doen ontploffen van knalgas er op gewezen werd hoe gevaarlijk het nemen van natuur of scheikundige proeven kan zijn, zijn, wanneer ze genomen worden, door des-onkundigen. Verbrandt waterstof, dan vormt zich water; bij een desbetreffende proef toon de spreker aan, hoe onze vlammen de lucht bederven en slechts het electrische licht liet eeaige is, dat geen lucht ver bruikt en dus voor de gezondheid n;et schadelijk is. Vervolgens wees Spreker op de eigen schap van het water om bij 0° Celsius te bevriezen; hier kwamen de bekende sneeuwfiguren ter sprake met hun zes- hoekigen grondvorm, door ijskristalletjes op de fraaiste doch regelmatigste wijze gevarieerd. Goed water moet zijn kleurloos en reukloos. Daar het de eigenschap bezit de metalen op te lossen, deze niet altijd onschadelijk zijn voor de gezond heid en men soms volkomen zuiver wa ter noodig heeft, komt het er op aan het te zuiveren. Spreker toonde aan hoe dit kan geschiedendoor distillatie, dat wil zeggen zuiveren van alle erin opgeloste stoffen. Zoo maakten wij ken nis met het distilleertoestel. Zulk gedistileerd water is echter geen geschikt drinkwater; voor het mensche- lijk lichaam is liet van geen nut. Daar de helderheid van water op zichzelf geen zekerheid verschaft voor zuiver water moet men het soms onderwerpen aan de verdampingsproef. De vaste stoffen blijven dan achter en het is zaak deze te onderkennen eer men zich aan het drinken ervan waagt. Kalkhoudend water is geschikt en zelfs noodig als drinkwater, natuurlijk kwamen hier ook de druipsteengrotten ter sprake; zij hebben hun ontstaan te danken aan doorzijpelend kalkwater waarvan de achterblijvende kalk de fraaie, soms grillige druipsteenfiguren vormen, doch spreker wees ook op den ketelsteen, zich vormend in stoomketels en welk verschijnsel, niet van tijd tot tijd weggenomen, aanleiding tot onge lukken kan geven. Als drinkwater wordt gebruikt re genwater en zak- of welwater. Dat het eerste soms dingen kan bevatten zeer schadelijk voor de gezondheid toonde Dr. Bleekrode door eenige cartons waar op sterk vergroote zelfstandigheden waren afgebeeld. Het zak- of welwater is evenmin altijd zuiver en omdat de zuiverheids bepaling dikwijls noodig is, gebruikt de wetenschap herkenningsmiddelen. Zoo worden loodverbindingen in water aan getoond door bijvoeging van zwavelwa terstof, looizuur herkent het ijzer, eene zilververbinding verraadt het keuken zout, kalk door een zeep oplossing. Goed drinkwater mag niet meer dan 500 milligram vaste stoffen per kilo of liter houden, een frisschen smaak hebben, reukloos zijn en geen dierlijke stoffen bevatten. Vooral het laatste punt werd met het oog op de bacteriën meer uit voerig behandeld en aangetoond hoe deze - hoewel lang niet alle schadelijk, toch zich in water ongelooflijk verme nigvuldigen en de oorzaak zijn van vele besmettelijke ziekten. Gekookt water wordt aanbevolen, omdat vele bacteriën op eene warmte van 100° vernietigd worden. Sprekende over deze splijtzwam men werden eenige, twintigduizendmaal vergroote, soorten van deze vertooond en de vermeningvulding van deze be sproken. Verder bewijzen de sterftetafels het groote nut der waterleidingen, hoewel het water door fdtratie verkregen nog lang niet altijd volkomen betrouwbaar is. De fdters moeten dan ook behoor lijk schoongehouden worden. Aan het nalaten van dezen maatregel was de cholera-epidemie te Hamburg te wijten, en zoo kan het onmisbare water de eerste factor van ons bestaan voor den mensch een vijand worden, doch de wetenschap is er om de gevallen te bepalen waar het schadelijk is. Veel wat nog niet zoo duidelijk voor ieder was, werd onder sprekers voor dracht helder, waartoe in niet geringe mate de goed voorbereide proeven mede werkten en er viel dus heel wat te leeren. De Heer J. H. Scholten treedt den vol genden Maandag op. Nog verzoekt men ons mede te deelen dat de lijst voor deelneming aan het bekende huldeblijk nog eenige dagen in het lokaal ter teekening ligt. Eerste Kamer. Woensdag werd het debat over Hoofdst. IV van de Staats- begrooting Justitievoortgezet. De heer Melvill van Lijnden kwam op tegen de regeling van de toelating tot de pro deo proceduren. Verder drong hij aan op uitbreiding van het personeel bij de rechtbanken en op den bouw eener grootere celgevangenis. De heer v. Gen nep wenschte verhooging van den leef tijd voor straffeloosheid van kinderen, en drong ernstig aan om het strafwet boek teu aanzien van kinderstraffen te herzien. De heer Kist achtte ook spoe dige uitbreiding Van het aantal cellen noodig. De Min. van Just, beloofde den heer Rengers wijziging der wet op het recht van vereeniging te zullen over wegen. Over het ontwerp van den staat van oorlog en beleg was het verslag nog steeds aanhangig. Met de pariteele herziening van het Wetboek van Koop handel hoopte de Min. voort te gaan. Of verdere uitbreiding van het personeel bij de rechtbanken noodig is, zal hij onderzoeken. Schadeloosstelling aan pre ventief gevangenen kan alleen verleend worden, als de onschuld is gebleken. Verschillende andere punten zou de Min. in overweging nemen. Voorloopig achtte hij meer cellenbouw onnoodig. Verbe tering der kinderbestraffing is zeker wenschelijk, maar eischt langdurige voorbereiding; verbetering van de op voedingsgestichten is allereerst noodig. Hoofdst. IV werd aangenomen. Goed gekeurd werden ook de onteigenings wetten voor Groningen en voor de nieu we straat te Amsterdam. Ingekomen was een K. B. betreffende het beheer van het archief van het Kabinet der Koningin. Aan de orde was toen het onteigenings-ontwerp voor de duinwa terleiding van Haarlem. De heer Pijn appel opperde daartegen zijne bezwaren, waarvan het voornaamste en voor hem onoverkomelijk was, dat een strook grond onteigend wordt om het water te onttrekken aan gronden, die men niet onteigent. De heer Melvill van Lijnden zou ook tegen stemmen, o. a. omdat Bloemendaal zeer wordt geschaad door de ingebruikneming van gronden voor de Haarlemsche leiding. De heer J. Prins erkende wel het bestaan van bezwaren, doch meende, dat het alge meen belang moest domineeren De heer v. Lier bestreed de beschouwing van den heer Pijnappel. De Min. van Binnel. Zaken verzekerde, dat de belangen van Amsterdam behoorlijk zijn behartigd, en dat er van een strijd van belangen tusschen Amsterdam en Haarlem geen sprake is. Evenmin is er strijd van belangen tusschen Haarlem en Bloemen-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1