daal, daar laatstgenoemde gemeente beschikking houdt over het water, dat zij nu heeft. Na replieken van de heeren Pijnappel en Melvill van Lijnden, vroeg de heer Wertheim, of, indien blijken mocht, dat de belangen van Amsterdam en Bloemendaal miskend zijn bij de wijze, waarop de regeling is tot stand gekomen, de Reg. het in haar handen heeft zoodanige wijzigingen aan te bren gen, dat die belangen als nog behartigd kunnen worden. De Min. van Binnenl. Zaken gaf op die vraag een bevestigend antwoord. Daarna werd het ontwerp aangenomen met 35 tegen 10 stemmen. Als een nasleepje van den dyna miet aanslag in den schouwburg te Barcelona, is nu ook een aanslag ge pleegd op het leven van den civielen gouverneur aldaar. Er is op hem ge schoten de kogel drong hem in het aan gezicht. De dader en zijn medeplichtige zijn gevat. Volgens de Goesche courant werd Zaterdagavond aldaar in de gang van het politie bureau in een papieren zakje gewikkeld, een horloge terugge vonden, dat bij een ander ontvreemd was; waarbij nog een brief-je, o. a. met de woorden: „den onschuldigen wordt er voor aangezien, en mij (den dief) vind je niet. De commissaris van politie liet nu den vermoedelijken dader arresteeren, en hem in zijn tegenwoordigheid schrijven. Zijn schrift had zooveel over eenkomst met dat van het briefje wat bij het horloge gevonden was, dat hij eindelijk bekende werkelijk de dader te zijn. HAARLEM, 6 Februari 1894 Een belangstellende in onderwijs zaken deelt ons het volgende mede Voor eenigen tijd viel het gesprek in een kleinen kring op het punt on derwijs en de tegenwoordig zoo dikwijls aanbevolen school wandelingen, aanwelke ik, hoewel buiten het vak staande, groote waarde hechtte. Mijne gunstige meening wachtte echter geduchte bestrijdingvan verschillende kanten debiteerde men te genwerpingen en men de bestrijders kwamen tot de conclusie, dat school- wandelingen waren uitgedacht om den onderwijzer, »toch al menschen met zesurigen arbeid" nog eens van tijd tot tijd in de schooluren buiten zijn gewone werkplaats te brengen. Protest tegen de conclusie, ook wat de kwalificatie be treft, mocht niet in aanmerking komen. Nu verhaalt een onderwijzer, dat hij de vorige week naar aanleiding van een leeslesje waarin van bakken werd ge sproken, met zijne leerlingen eene bak kerij heeft bezocht, natuurlijk na voor af belet gevraagd te hebben. De eige naar der bakkerij had alvast een en ander in gereedheid gebracht, opdat het bezoek niet te lang behoefde te duren. Daar zagen de kinderen deeg maken, het vormen, den oven, het stoken van den oven, het inschieten, het uithalen, in het kort, de verschillende bewerkin gen, die de bakker bij zijn handwerk uitvoert. Dat den leerlingen door het zien van een en ander in eenige minuten betere, helderder begrippen waren aangebracht, dan de onderwijzer bij machte in ette lijke uren te doen behoeft geen ver klaring. Dat zulke sclioolwandelingen tevens de noodige opgewektheid, leven en kleur aan het onderwijs bijzetten, niemand kan en mag het betwijfelen, maar het brenge niet de onderwijzers in verden king; zij toch hebben aan die tochtjes meer bemoeiingen, dan men oppervlak kig wel zou meenen. Men liet ons gisteren een levende meikever zien. Het diertje was Zater- op het Wilsonsplein alhier gevangen. Zóó vroeg in het jaar is dit stellig zeer buitengewoon en daarom de vermelding waard. De Feestelijke Bijeenkomst, gehou den door de leden der Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning", had Za terdagavond plaats in het lokaal „de Groote Vauxhall, alhier. Wij zullen ons bepalen tot het geven van een over zicht van het programma waarop be halve een tweetal tooneelstukjes, „Thuis gebleven" en „naar het gemaskerd bal" ook eenige zangnummers voorkwamen, gedeeltelijk uitgevoerd door het Quartet „Onderlinge oefening" en voor het ove- j rige door een solist. De keuze der Zang nummers viel te roemen, terwijl de uit voering ervan door 'de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Sedert eenigen tijd wordt naast de schietoefeningen door de leden dezer vereeniging ook de schermkunst beoefend onder leiding van twee leden der Ver eeniging. Wij maken hiervan melding om'dat de schermpartijen iets nieuws waren op het programma en omdat het werkelijk de moeite waard was te zien hoever sommige der leden het in betrekkelijk korten tijd hadden gebracht in het hanteeren der verschillende wapens. Nog maken wij melding van een ta bleau „Les dernières Cartouches" geno men naar dé bekende gravure, welk tableau een waardig slot uitmaakte van dezen feestavond, waarna de danslusti- gen nog eenige uurtjes gezellig bijeen bleven. Omtrent de valsche banknoten doen allerlei geruchten de omloop, Met reden denkt de politie aan eene uitgebreide combinatie, die zich het ver vaardigen en in omloop brengen ten doel stelde. Te Utrecht is bvb, een koffertje dat valsche biljetten bevatte, aangehouden geadresseerd aan een onbekend adres. Nieuwe aanhoudingen, ook hier te Haarlem, hebben plaats gehad en uit alles blijkt, dat de justitie althans de draden der vervalschingen in handen heeft doch zonder te weten waar en hoeveel van het waardelooze papier te vinden is. Hier ter stede heeft Zaterdag weder eene aanhouding plaats gehad, thans van iemand, die als zeer bemiddeld be kend staat. De huiszoeking leverde al daar geen resultaten. Het schijnt thans vast te staan, dat voor driehonderd duizend gulden aan valsch papier is gemaakt, waarvan in den koffer te Utrecht voor tweehonderd en zestien duizend gulden zou gevonden zijn. Daar er vervolgens nog in een café in de Kalverstraat te Amsterdam in een privaat zijn gevonden, kan het bedrag der in omloop gebrachte biljetten 'j niet groot zijn. De biljetten moeten bijzonder goed zijn nagemaakt. Als onderscheidingstee- ken wordt nog genoemd, dat de valsche aan de vier kanten zijn afgesneden, terwijl de echte een afgesneden kant hebben. Het eerste biljet blijkt Maandag 29 Januari uitgegeven en binnen eene week was men er reeds in geslaagd een tiental aanhoudingen in zake te doen. Zondag in den ochtend had door iemand, die tot heden onbekend bleef, eene poging tot zelfmoord plaats. De man had zich aan de keel verwonden werd naar het St. Elisabeths-gasthuis vervoerd. In hoeverre dit geval in ver band staat met de banknotenzaak is nog niet uitgelekt. Inmiddels wordt medegedeeld, dat de Haarlemsche veekoopman, Zaterdag alhier gearressteerd en naar Amsterdam overgebracht, zich aldaar door ophan ging van het leven heeft beroofd. Door de Commissie van de Ko ninklijke Muziekschool te's Gravenhage is als leeraar in het klarinetspel aan genoemde inrichting voorgedragen, de Heer C. P. W. Kriens, kapelmeester van het gemeentelijk muziekkorps alhier, en zulks ter 'vervanging van den heer Völtmar, aan wien pensioen zal worden verleend. De lessen aan de klarinet-klassen te geven, zijn zoodanig geregeld, dat de heer Kriens deze eervolle betrekking, naast de thans bekleede ten onzent kan waarnemen. De feestavond op 16 December 1893 door de Haarlemsche Amateur fotografen- clnb gegeven, heeft een batig saldo opgeleverd van ƒ338.72, welk bedrag in de kas der Vereeniging; „Weldadigheid naar Vermogen" is ge stort. sang van Mendelssohn. Hoewel dit in zekeren zin waar is, is ons nochthans ge bleken na gedaan onderzoek, dat van de Groote kerk als bepaald aangewezen plaats nog niets met zekerheid bekend is, en alzoo bovenbedoeld bericht zeer ontijdig de wereld is ingezonden, waar om dan ook het bestuur van de Chr. Zangvereeniging God is mijn lied, het bereurt dat dit bericht eene ontijdige plaats vond en om alle misverstand of moeilijkheid te voorkomen U be- beleefd verzoekt dit schrijven in Uw advertentieblad op te nemen. U bij voorbaat onzen dank betuigende, verblijven wij namens het bestuur van de Chr. Zangv. God is mijn lied Ued. dienaar, J. 't HART. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 2 Februari hebben, zich de vol" gende personen aangemeld 2 voor schilder. 5 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 11 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 1 voor naaister. 2 voor grondwerker. 2 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 1 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en vaa 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Met verwondering lazen wij in Uw adverdtentieblad van Zaterdag 3 Febr. j.l. in het nieuws, dat de Bond van de Chr. Zangv. in Nederland op 2de Paasch- dag een feestelijke bijeenkomst in de Groote of St. Bavo's kerk zoude houden, waarvoor door de zangv. God is mijn lied in studie was genomen, Lofge- Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 81/2 tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 232 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers, grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, meubelmakers, wagenmakers,losse werklieden, houtza ger, schilders, smid, voorslaander, bank werkers, ketelmaker, ijzerboorder, blik slager, letterzetter, koetsiers, schoenma kers, zadelmaker, touwslager, parapluie- maker, boerenarbeiders, wijnkooper knecht, loopknechts, sjouwerlieden, stucadoor, rijtuigbankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, bors- telm, kleermaker schipper en katoen drukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v. d. WIJDE, Secretaris. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 7 Februari 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Adres W. L. Kattenburg gunning uniformkleeding politie. Voorstel B. en W. W. bouw Stads Apotheek. Verbeteringen Directeurs-woning H. B. S. met 5 jarigen cursus. Verzoek om ontslag leeraar mid delbaar onderwijs. 2. Rapport commissie van financiën wijziging verordening plaatselijke directe belasting naar het in komen. 3. Voorstel B. en W.W. adres J. van Abs e. a. overbrugging Kinder huissingel met plan firma Zocher en Co. 4. Id. id. kleeding politiecorps. 5. Id. id. adres „Nimrod" gebruik Hertenkamp. 6. Id. id, met advies comm. v. fin. adressen B. Star en J. P. de Vries ontslag huur en ruiling grond Papentorensvest. 7. Id. id. adres A. Thomas, scheeps- bevrachting vervoer van mest gemeente reiniging. 8. Rapport commissie voor de pensi oenen adres J. Stoel om pensioen. 9. Id. commissie van financiën adres Mej. F. M. T. Woutman en S. J. W. Mons, vermindering koop prijs grond Wagenweg. 10. Id. id. rekening Kamer van Koop handel en Fabrieken, over 1893. 11Gasrapport over December jl. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug t bekomen zijn. Eene portemonnaie waarin eenig geld. Een schaartje. Een bril in étui. Eenige quitantiën van betaalde haven gelden te Amsterdam ten name van C. Bos. Azn. Een notitieboekje. Eene dames-parapluie. Een duimstok. Eene handmof. Een kinderwagen. Een eind looden pijp. Een schuur- Iap en eene tournure. Een wollen doek. Een nieuw bordje waarop een plakkaat, vermeldende ste koop of te huur". Eene parapluie. Een groote zwartharige hond, voorzien van de be lastingpenning der gemeente Zandvoort No. 162/1893. Eene ijzeren ketting waaraan een slot met eenige sleutels. Een schopje en een geweertje (kinder speelgoed).-Een bruin glacé hand-schoen. Twee knotten roode wol, drie pak jes haarspelden en twee elastiekjes. Een sleutel. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 5 Februari 1894. Witte tarwe f 5.50. 5.70. Rogge t> 4.30. t> 4 75. Haver 2 3.25. 2 3.75. Gerst 4.40. 4.50. Duivenboonen 6.t> 6.20. Paardenboonen 5.40. Groene erwten 5 50. Markt van 5 Februari 1894. Boter. Aangev. 138, verk. 122 KG. L. pr. 1.60, H. pr. 1.70, p. 1 G Biggen. Aangev. 178, verk. 178 st. L. pr. f9.H. pr. 14.pr. st. Schrammen. Aangev. 74, verk. 74 st. L. pr. /14.—H. pr. 18.p st. Aardappelen. Aangev. 96, verk. 84 HL. L. pr. f 1.80, H. pr. ƒ3.00, p. HL. Appelen. Aangev. 120, verk. 74 HL. L. pr. f 3.H. pr. ƒ6.00, p. HL. Peren. Aangev. 41, verk. 59 HL. L. pr. f 3.H. pr. 4.50, p. HL. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Jan. 1894. Boter. Aangev. 691, verk. 632 KG. L. pr. ƒ1.30, H. 1.60 p. KG. Biggen. Aangev. 607, verk. 607 stuks. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ14.— p. stuk. Schrammen. Aangev. 344, verk. 338 st. L. pr. 12.—, H. pr. ƒ24. p. st. Aardappelen. Aangev. 530, verk. 308 HL L. pr. ƒ1.30, H. pr. 2.50, p. HL. Appelen. Aangev. 574, verk. 185 HL. L. pr. 3.H. pr. 5.p. HL. Peren. Aangev. 142, verk. 101 HL. L. pr. 3.H. pr. 4.50, p.j H.L. Sociëteit „VEREENIGING" CONCERT op Woensdag 7 Februari 1894 'savonds te 8 uren, door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS, met medewerking van Mej. MARGUÈRITB HELFRICH te Parijs (zang). Mej. CHRISTINA MOUTON te 's Hage (piano). PROGRAMMA. 1. Ouverture zu Goeihe's Trauer- spiel "Egmont".Beethoven. 2. Cavatina du 2me acte de l'opé- ra "Semiramis"Rossini. 3. '4tes Concert G dur fur Piano und Orchestre mit Cadenz von Juliu9 RöntgenBeethoven. a. Allegro Moderato, b. Andante con moto. c. Rondo. 4. "Les Emmyes" suite d'orehes- treMassenet. 1. Prelude. II. Scène Religieuse. III. Eutreacte. IV. Divertissement (a. Allegro Moderato, b. Andante, c. Allegro.) 5. a. GavotteSilas. b. Etude As dorChopin. b. Scherzo E moll..Mendelssohn Bartholdy, Voor Piano. 6. a. Chant Hindou me begeleiding van piano en celloBemberg. b. WidmungSchamaan. c. Haiden-RösleinSchabert. Voor Zang. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Februari 1894, des namiddags vaa 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. EntrataJ. Rheinberger. 2. AdagioG. Merkel. 3. Preludium en FugaJ. S. Bach. 4. Offertoire.L. Wely. 5. NocturneChopin. 6. CavatineJ. Raff.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2