Bij het beproeven van hel stoom- vermogen van het Duitsehe Marineschip Brandenburg te "Wilheimshaven is een dei- hoofdbuizen gesprongen, waarbij zes en veertig personen werden gedood en negen gewond Keizer Wilhelm, die Maandag aldaar zou komen, komt daar dus niet onder de beste vooruitzichten. Bovendien is het geval zeer stellig geen aanbeveling van de Duitsehe scheeps bouwmeesters. Het plan was, dat de keizer uit Berlin over Friedrichruhe een tegenbezoek brengen aan Bismarck en dan naar Wilhelmshaven zou vertrek ken. Volgens de laatste lezing is het on geluk met de Brandenburg te wijten aan het losgaan van een schroef aan de veiligheidsklepde oorzaak van dit losraken tracht men te weten te komen. Het schip deed zijn tweeden proef tocht. Een winkelier te Berlijn werd deze week bij zijne tehuiskomst on aangenaam verrast. In zijn kantoor zag hij zijne winkeljuffrouw bezig met het verknippen van biljetten van 100 mark. Toen hij haar op het zonderlinge van haren arbeid opmerkzaam maakie, kreeg hij ten antwoord, dat zij toch als mil lionaire hare coupons moest knippen. Het meisje was plotseling krankzinnig geworden De winkelier wilde haar be letten haren vernielingsarbeid voort te zetten, zij dreigde hem evenwel met de schaar, zoodat hij zich terugtrekken moest. Met behulp van een aantal ver- koopers slaagde men er eindelijk in zich van het meisje meester te maken, nadat zij reeds 7 biljetten van 100 mrk. verknipt 'had. In de loop dezer week is te Amersfoort de 70 jarige weduwe N., geb. M., gestorven, die tamelijk armoe dig leefde, en in wier nalatenschap thans een bedrag van 40 a 50 duizend gulden aan Nederlandsch bankpapier is gevonden. De vrouw bewoonde in den laatsten tijd een onaanzienlijk vertrek, dat zij betrokken had omdat de belas ting die wegens hare voorlaatste woning verschuldigd was, ten bedrage van on geveer f 0 'sjaars, met moeite door haar moest worden bijeengegaard Hare overige behoeften waren ook niet groot. Met wat aardappelen en een stukje spek van 4 cent deed zij gewoonlijk haar middagmaal. Voor de Rechtbank te Berlijn verscheen de vorige week een man die de manie had de dames toiletten op de straat met inkt te bekladden. Volgens een der bladen droeg zich het geval volgenderwijze voor. Een zekere juffrouw Meier wandelde op zekeren avond door de Oranienstasse. Plotseling zag zij, dat een man, die voor haar uit liep, een andere dame naderde en haar een pot met inkt over het kleed wierp. Beide dames zetten den man, die het onmiddellijk op een loopen zette, na en spoedig troffen zij een agent aan, die hem vasthield. De man werd op heeterdaad betrapt en had nog een flesch met inkt bij zich, ter wijl ook zijn vingers met inkt waren bevlekt. De man heet Vosz en is kleermaker van beroep. Bij onderzoek bleek, dat zijn gedrag tot dusver niets te wenschen liet. Hij was gehuwd en een oppassend huisvader. Toen de rechter hem vroeg, wat hem tot deze zonderlinge ink aan slagen had bewogen, zeide hij, dat hij anti semiet was en uitsluitend Joodsche dames met inkt bekladde. Later echter kwam hij op deze verklaring terug, na dat hem gezegd was, dat geen enkele der dames, die haar beklag indienden, tot de Joodsche vrouwen behoorde Toen vertelde hij, dat hij veel last had van hoofdpijn en poogde het te doen voor komen, alsof hij soms niet wel bij het hoofd was. De zaak werd zeer nauwgezet behan deld. Vier geneesheeren werden geraad pleegd en twee hunner achtten het zeer goed mogelijk, dat de kleermaker in een soort droomenden toestand de aanslagen had gepleegd, zoodat hij daar voor niet verantwoordelijk kon worden gesteld. De rechters lieten zich echter niet overtuigen en veroordeelden den Tinte attentater tot een maand gevangenis straf. Men verneemt nog, dat ongeveer een tachtigtal anarchisten te Londen zijn gearessteerd en dat verschillende huiszoekingen hebben plaats gehad. Een leeuwentemmer, Carl Thieman genaamd, was bij eene voorstelling te San Francisco in de kooi van de leeu wen gegaan, toen de electrische lichten plotseling uit gingen. Drie van de leeu wen sprongen op hem en havenden hem deerlijk. Toen de lichten weer brandden, ging de eigenaar met eene ijzeren staaf in de kooi en slaagde er in Thieman te verlossen. Deze had niet minder dan 43 wonden gekregen en men vreesde dan ook voor zijn leven. Een merkwaardig geschenk heeft de Khedive van Egypte aan den Zwit- serschen Bondraad gezonden, als een herinnering aan zijn verblijf te Lancy bij Genève, namelijk zeven goed gecon serveerde mummies. Daar de Bondsraad uit zeven leden bestaat, is dat één mummie per hoofd. De Artisschouwburg, waar tot dusverre het gezelschap van Kreeft en Buderman optrad, is gekocht door een combinatie, waarvan de Rotterdamsche schouwburg-firma Le Gras en Haspels deel uitmaakt. Men schrijft der com binatie het plan toe te Amsterdam drie maal per week goede drama's op te doen voeren met medewerking van Mevrouw Beersmans. Wat het lot zal zijn van het gezel schap Kreeft en Buderman is nog niet beslist. De acte van beschuldiging in zake de valsche bankbiljetten is thans bekend. Zij bevat voorloopig negen namen van personen, die öf zich schuldig maakten aan het maken, óf aan het verspreiden van valsch papier. Er bevinden zich twee vrouwen onder, die in deze treu rige zaak een zeer treurig aandeel had den. Maar de geheele zaak is treurig te beginnen met de omstandigheid, dat er bankpapier wordt uitgegeven, dat nagemaakt kan worden. Nu zegt men wel, alles kan nagemaakt, vervalscht worden, maar ook, dat er middelen moeten aangewend worden, om dit, althans waar het betreft geldswaardig pa pier zooveel mogelijk te voorkomen en nu bestaat de meening, dat juist dit niet heeft plaats gehad. De meening blijve hetgeen zij is, doch zij leidt tot naden ken, maar even zeker als het is, dat niemand kwaad mog doen, is het ook, dat elke gelegenheid om het te doen, moet worden afgesneden. Omtrent de ontploffing bij den brand in de Spaarndammerssraat te Am sterdam, verkeert men nog in het on zekere, doch door den officier van justi tie is een onderzoek ingesteld, wat echter door de groote puinophooping zeer bemoeilijkt wordt. In een gesticht voor oude lieden te Leiden is een zeventigjarig verpleeg de ernstig verwond door een ruim tachtigjarige, die aan vervolgingswaan zin lijdt. Hij is krankzinnig verklaard. De heer Mulder papier-fabrikant te Oude Pekela, heeft Vrijdag morgen een zijner fabrieken aan de Aa gesloten en daardoor 70 werklieden bedankt. De heer M. die een proces tegen 't water schap Reiderland heeft verloren, mag niet meer het water in de wijken van het waterschap laten loopen, vandaar de sluiting zijner fabriek en de gedwon gen werkstaking zijner werklieden. Door den directeur generaal dei- staatsspoorwegen is het personeel, be last met het geldelijk beheer, de meest mogelijke omzichtigheid aanbevolen bij het innen van bankbiljetten, in vel band met de in omloop zijnde valsche bil jetten en daarbij de volgende kenmer ken opgegeven: het papier der valsche biljetten is uiterst zacht en soepel in het gevoel. Het watermerk ontbreekt er in. Wel heeft men dit nagebootst in sommige exemplaren door latere instempeling, doch de afwijkende vorm der letters is zeer duidelijk. De valsche biljetten zijn ten minste aan twee kanten glad af gesneden, de echte slechts aan ééne zijde. De valsche biljetten zijn gedrukt op ongelijmd papier. Bij vochtig maken vertoont in doorschijn een heldere vlek niet bij de echte biljetten; de gravure van de rand mist de zachtheid en gelijkmatigheid der echte biljetten. Het meest kenmerkend ver toont zich dit onderscheid in de zachte partijen van den vrouwenkop, vooral in den achtergrond, die naar boven vlek kerig en gebroken uitloopt. Een verschrikkelijk ongeluk had Zaterdag ochtend te ongeveer 11 uur plaats aan den Haagschen Steenweg te Breda. Zooals men weet was men bezig de overblijfselen van het fort, het voorma lig petroleum-magazijn, weg te ruimen. Eensklaps kantelde een der muren om en werden twee werklieden door de steenen getroffen met het noodlottig gevolg, dat de arbeider G. onmiddellijk werd gedood en B als doodelijk ge- kwest naarhet gasthuis werden vervoerd. De ongelukkige arbeider G. laat vrouw en acht kinderen achter. HAARLEM, 20 Februari L894 Heden middag had de plechtige inwijding plaats van de nieuw ge bouwde Bewaarschool der Ned. Herv. Gemeente alhier, op den hoek van Burg wal en Raamsteeg, bij welke gelegen heid door de Heeren Ds. Hoog en Ds. Moeton het woord werd gevoerd. De nieuwe school is doelmatig, luch tig en licht ingericht en dient ter ver vanging van de lokaliteit met hetzelf de doel vroeger geplaatst aan de Hee- renvest, en is gebouwd naar het plan van de Heeren Roog en van den Ban, architecten alhier. Het examen in de «Fraaie Hand werken" werd te 's-Gravenhage met goed gevolg afgelegd door onze stadge- nooten de dames A. Pannekoek en C. Mulder en de leerlingen der School voor Kunstnijverheid Mej. A. Numans en E. Klerk de Reus. Naar wij vernemen zal de Haar- lemsche Mannen Zangvereeniging „Cres cendo" op 1 Maart a. s. haar 2e Con cert in dit seizoen geven met mede werking van Mevrouw Oldenboom Lut- keman, Concertzangeres en den Heer H. F. van Duinen, Concertzanger, bei den van Amsterdam. Door het koor zal worden uitgevoerd het schoone toonwerk „Fritthoffsage" van Max Bruch, waarin beide solisten optreden, voorts „Bede" van Heinze, met Bariton Solo en „Zondag op het Meer" van Heinze, benevens twee nieu we werken van Alfred Dregert „Dorn- röschen" en „Das Begrabniss der Rose", een paar juweeltjes van Compositie. Dit schoone Programma, dat nog wordt vermeerderd met een zestal lie deren der solisten, belooft voorzeker weder veel kunstgenot. De tweede uitvoering van de Zang vereeniging der Afd. „Haarlem" van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst is bepaald op Zaterdag 10 Maart a. s. Daarbij zal worden uitge voerd het oratorium van Robert Schu mann Scènen aus Goethe's Faust voor Solostemmen, Koor en Orkest. Behalve het Koor der Zangvereeni ging en het Orkest uit het Concertge bouw te Amsterdam zullen daarbij de navolgende solisten hunne medewerking verleenen: mejuffrouw Wally Schauseil uit Düsseldorf (sopraan), mevrouw V. B. uit Haarlem (alt), de heer J. J. Rogmans (tenor), de heer P. Haase (ba riton) en de heer O. de Nobel (bas.) Tot huismeester en huismeesteres van het St. Elisabeth's of Groote Gast huis alhier zijn benoemd de heer en mejuffrouw 11. SiekmanVan den Burg, thans in diezelfde betrekking verbonden aan de L. en N. Smit's Stichting te Nieuw-Lekkerland. Door de gladheid der straat is II. Zondag de agent van politie A. A. Ra maker gevallen in de Cornelissteeg en heeft daarbij zijn linkervoorarm ge broken. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 81/, tot 9i/s uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 232 perso nen, waaronder metselaars, opper lieden, steenbikkers, grondwerkers, zand- vaarders, timmerlieden, meubelmakers, wagenmakers,losse werklieden, houtza ger, schilders, smid, voorslaander, bank werkers, ketelmaker, ijzerboorder, blik slager, letterzetter, koetsiers, schoenma kers, zadelmaker, touwslager, parapluie- maker, boerenarbeiders, wijnkooper knecht, loopknechts, sjouwerlieden, stucadoor, rijtuigbankwerker, bloemist, pakhuisknecht, bakker, kistenm, bors- telm, kleermaker schipper en katoen- drukkers. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. J. v. d. WIJDE, Secretaris. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeli ng: tVF RK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 20 Februari hebben zich de vol- gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 7 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 15 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 3 voor naaister. 2 voor grondwerker. 3 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 1 voor loopknecht. 2 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijlwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde* beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va* 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 21 Februari 1894, des namiddags le 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde beluiten, Overbrugging Kinderhuissingel. 2Stemming voorstel Jhr. Mr. Rethaan Macaré, adres Mej. F. M. T. Woutman en S. J. W. Mons, vermindering koopprijs grond Wagenweg. 3. Nader voorstel B. en W.W. ver koop gronden in het Florapark, bestemd voor stallen. 4. Voorstel B. en W.W. tot overname van gronden aan het Molenpad met aanvrage crediet voor rio- leerings en bestratingswerken. 5 Id. id. bestratingswerken Kenne- merstraat, Pieter Kiesstraat, Wa genweg en Florapark. 6Voordracht B. en W. W. en Districts schoolopziener benoeming Hoofd kostelooze school letter F. Markt van 19 Februari 1894. Boter. Aangev. 138, verk. 117 KG. L. pr. 1.60, H. pr. 1.70, p. K i Biggen. Aangev. 126, verk. 93 st. L. pr. 9.H. pr. 14.pr. st. Schrammen. Aangev. 54, verk. 23 st. L. pr. 15. H. pr. 24.—, p. st. Aardappelen. Aangev. 39, verk. 39 HL L. pr. f 2.30, H. pr. ƒ2 50, p. HL. Appelen. Aangev. 117, verk. 87 HL. L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ6.00, p. HL. Peren. Aangev. 22, verk. 11 HL. L. pr. ƒ3.50, H. pr. 4.50, p. HL. GRAAN- ENZAADMARK1. Marktbericht van 19 Februari 1894. Roode tarwe f 5.30. Witte tarwe s 5.65. 5.75. Rogge 4.50. 4.60. Raver s 3.25. 3.62.' Gerst y> 4.50. 5.15. Duivenboonen 6.30. Paardenboonen 5.25. 5.20. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Februari 1894, des namiddag, van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Toonstuk Niels W. Gade. 2. Andante uit de 7eSymphouie.Beethoven. 3. Preludium en FugaJ. S. Bach. a. TraumereiSchumann b. MélodieGuilmant. 5Grave uit de Sonate No. 5 Rheinbergen. 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2