EROTIEK. De Raadsvergadering van Woensdag, met eene korte agenda, was van langen adem en vrij voltallig. Na opening van de vergadering en lezing der notulen, deed de voorzitter mededeeling, dat het onlangs aange kochte perceel in de Lange Wijngaard straat wegens bouwvalligheid zal ge sloopt worden dat de gehouden verkoop van hoornen en hakhout had opgebracht f 1794 25. Aan Mej. Deenik, leerares aan de Meisjesburgerschool werd toegestaan een verlof van twee maanden met behoud van half salaris. Men herinnere zich, dat in de vorige vergadering besloten was tot overbrug ging van den Kinderhuissingel over de Pieter Kiesstraat, volgens het plan van de firma Zocher en Co, waarbij de wen- schelijkheid werd uitgesproken met deze firma in overleg te treden omtrent een derde plan. Genoemde firma berichtte aan B. en W. dat zij het door haar ingediende project meende te moeten handhaven en ingevolge de opdracht gaven thans B. en W. kennis aan den Raad, dat nu door hen zou worden overgegaan tot uitvoering van plan Zocher. Inzake ontspon zich nu eene lang durige discussie. De Heer Beijnes open de de debatten met de vraag of de zaak nu hiermee uit was, wat toestemmend werd beantwoord. De Heer Beijnes was echter de meening toegedaan, dat de Raad had aangenomen het plan Zocher maar met wijziging, zoodat, nu dit ge wijzigde plan niet tot stand kan komen, eigenlijk geen plan bestaat. Hij meent, dat de Raad niet het recht heeft 5000 uit te geven voor een brug, die maar door een persoon gewenscht is en brengt zijn plan, overbrugging van den Singel in het verlengde van de Parklaan weer ter sprake. Deze brug zal 10000 kos ten aan de gemeente, want het sub sidie zal vervallen. Maar de Raad of de Gemeente heeft geen brug gevraagd en de Burgerij zou meer gebaat zijn met een brug plan-Beijnes. Zijn plan zet hij nader uiteen en doet uitko men, dat plan Zocher het verkeer leidt over de Kenaustraat, wat tezwa- ren zal opleveren. De Heer Beijnes stelt daarom voor het besluit van overbrugging volgens plan Zocher in te trekken, ten einde zijn plan in overweging te nemen. Sterk hiertegen was de Heer Bijvoet. De Raad, zeide hij, had na rijp beraad en met meerderheid van stemmen een besluit genomen en vindt het intrekken van raadsbesluiten, zonder gewichtige redenen, beneden de waardigheid van den Raad. De Heer Tjeenk Willink meent, dat de besprekingen in de vorige vergade ring tot een schoorvoetend genomen besluit geleid hebben; het was een verlegenheidsbesluit en vindt beter ten halve te keeren, dan geheel te dwalen. De Heer van Styrum is niet voor intrekking van besluiten. De Heer Prins had de verbetering van verkeersgelegenheid toegejuicht, vooral nu er subsidie aan verbonden was en verklaarde ingelicht te zijn, dat het plan Beijnes bovendien van de vier plannen het slechtste was, was natuur lijk door den Heer Beijnes niet werd toe gegeven. Ook de Heer van der Mersch meent dat door het bedoelde raadsbesluit niet het plan Zocher was aangenomen, de Heeren Krol en Klein waren van tegen overgesteld gevoelen. De Heer Sneltjes deelt als zijne opvatting mee, dat de Raad nu vrij is. De opvatting van B. en W., duidelijk genoeg door de ken nisgeving aan den Raad, werd nader den Voorzitter uiteengezet. De Heer Beijnes liet niet los; als eene goede eigenschap van zijn plan noemde hij het niet aanwezig zijn van bochten en dat men zal schrikken van den bocht in plan Zocher. De Heer Hugenlioltz wil Zocher hand haven, ook met het oog op de subsidie. Tegen de motie Beijnes had echter de Voorzitter bezwaar en zij werd eenigszins gewijzigd met dien verstan de, dat slechts intrekking van besluit plan Zocher bedoeld werd. Doch de Heer Van der Mersch wenschl tot zui vere stemming te geraken en stelt eene motie van orde voor, die bij nadere uiteenzetting de strekking blijkt te hebben, dat, wordt zij aangenomen, plan Zocher doorgaat, afgestemd, geen plan bestaat, doch die motie werd ook al weer gewijzigd in dien geest dat de Raad besluite het plan Zocher als ver vallen te beschouwen. De motie Beijnes valt bij stemming met 22 tegen 6 stemmen; de motie van der Mersch met 19 tegen 9 stem men, waarna de Raad besloot het be wuste stuk van B. en W. voor ken nisgeving aan te nemen. Tengevolge van dit besluit heeft dus de Raad ge constateerd, dat de bedoeling was de brug te bouwen volgens plan Zocher met of zonder wijziging, naar gelang de onderhandelingen. Men zou zoo mee nen dat dit doel wel gemakkelijker, korter, had kunnen bereikt worden. Alsnu komt in behandeling het voor stel Jhr Mr. Rethaan Macaré, betref fende het adres Mej. F. M. T. Wout man en den Heer S. J. W. Mons, tot ver mindering van den koopprijs grond Wa genweg, en waarvoor in de vorige ver gadering de stemmen staakten. Na ampele bespreking werd goedgevon den den prijs te bepalen op 15 in plaats ƒ25 en het door den Heer Mons reeds te veel betaalde te restitueeren. Men zal zich herinneren, dat bij raadsbesluit van 29 Juli 1891 een deel van de voor bebouwing aangewezen gronden tot het bouwen van stallen en de grond in het Florapark werd aangebo den voor f 8Slechts door een der be woners van het Florapark was van dit aanbod gebruik gemaakt, om welke reden B. en W. in November '93 voorstelden tot verkoopbaarstelling van genoemde gronden, zonder de verplichting er op te bouwen en wel tot den prijs van ƒ8. Sedert was echter een bezwaarschrift ingekomen tegen het bouwen van stal len alhier en dit vooral, had volgens den Heer de Kanter geleid tot het voorstel van B. en W. om die gronden tot ze ker tijdstip verkrijgbaar te stellen voor 3 en na afloop van dien tijd voor f 5 voor den opbouw van stallen. Hierna ging de Raad over tot behan deling van een voorstel B. en W. tot overname van gronden aan het Molen- pad met aanvrage crediet voor riolee rings- en bestratingswerken en voor bestratingswerken Kennemerstraat, Pie ter Kiesstraat, Wagenweg en Florapark. Een en ander zal f 3948.60 kosten. Met punt 6 der agenda kwam in behandeling een voorstel B. en W. tot benoeming van een hoofd voor de Kos- telooze School Lr F. waartoe een zestal alphabetisch was voorgedragen. De Heer Macaré wenschte, of het met deze benoeming in verband stond bleek niet. in comité generaal over te gaan, waartoe werd besloten. Na heropening der vergadering ving de stemming aan. Bij eerste stemming verkreeg de Heer G. Bersma 4, J. J. Francken 13, C_ Montauban 6, K. de Vries 4 stemmen. Bij nieuwe vrije stemming verkreeg de Heer J. J. Franc ken, hoofd eener school te Wijk aan Zee en Duin, 14 stemmen en was dus gekozen. Na de gewone rondvraag vroeg de Heer de Breuk inlichtingen omtrent den stand der spoorweg overbrugging. Hij had indertijd met de indiening der stukken in deze zaak gewacht tot in eene gelijke kwestie te Tilburg beslist was, dat de Staat daarin de kosten moest dragen en vroeg daarom of ook hier te Haarlem geen termen beston den, dat de Staat de overbrugging voor zijne rekening nam. De Voorzitter, blijkbaar geheel op de hoogte van den stand der zaken, antwoordde, dat de toestand met het oog op gevaren aan de overwegen ver bonden, reeds als Kamerlid zijn aan dacht had getrokken en bij de begroo - ting de aandacht van den minister op dit puut had gevestigd. Dit onderhan delingen in deze gevoerd bleek de Maat schappij wel genegen bij te dragen, maar stelde als voorwaarde den afstand van een strook gronds benoorden de spoorlijn. B. en W. en de Commissie voor de Overwegen meenden echter, dat hierin op die voorwaarde niet kon getreden worden. De Heer de Breuk bedankte voor de genomen moeite en de verkregen in lichtingen en vraagt of er geen termen bestaan om van de Commissie der Overwegen thans een voorstel te ver wachten, waarop de Heer Macaré me- Gedrukt bjj DE ERVEN 1 dedeelt, dat binnen korten tijd een voor stel dier Commissie te verwachten was. Hierna werd de vergadering gesloten. N ie wsber ich t en Tweede Kamer. Nadat de lieer Conrad verlof gevraagd en verkregen had, om den Min. van Waterstaat enz. op een nader te bepalen dag te interpelleeren over den toestand van het strand en de zeeweringen te Scheveningen, was aan de orde het ontwerp tot regeling van de Kiesbevoegdheid van de Tweede Ka- mer en de Prov. Staten, en wel het eerst art. 3, dat het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het gezin als kenteeken van geschiktheid en welstand beschouwt. Op dit art, is voorgesteld een amendement van de heeren jE. Mackay en v. Alphen, om als kenteeken van maatschappelijken welstand en van geschiktheid te beschouwen het als hoofd van een huisgezin voorzien in eigen onderhoud en in dat van het gezin, waarbij met hoofd van een huisgezin wordt gelijkgesteld hij, die, geen lid van een huisgezin zijnde, afzonderlijk woont, of bij een ander inwoont, en een ver trek voorzien van een stookplaats, of i verwarmd door middel van hittegelei- ders, in privaat gebruik heeft. De heer Mackay lichtte uitvoerig het am. toe. Hij wilde het slechts beschouwd hebben als eene wijziging van het regeerings- voorslel, niet als 'tgeen hij zou ver langen, terwijl de volle verantwoorde lijkheid op de Reg. blijft ïusten. Alleen omdat de Reg. zich nu meer dan vroe ger stelt op grondwettig standpunt, was hij tot amendeering overgegaan. Uivoerig verdedigde de Spreker de ge lijkstelling met gezinshoofden van hen die een eigen woning of een vertrek met stookplaats in gebruik hebben. Door het am., meende hij, zou een geleide lijke uitbreiding worden verkregen. Al len, die niet algemeen stemrecht willen kunnen met het am. medegaan. De heer v. d. Kaay had geen bezwaar tegen art. 3 op zichzelf, doch ernstigr beden kingen tegen het daarmeê samenhan gende art. 4. De Voorzitter was van oordeel, dat beschouwingen over art. 4 thans nog buiten de orde waren, gelijk hij ook meende den volgende Spreker daarop te moeten wijzen. De heer Roëll wees er op, dat de verdaging der kies rechtdebatten geen ontstemming had te weeggebracht bij het Nederl. volk, dat bleef vertrouweu stellen in zijn parle ment, dat onbevangen zelfstandig de zaak zal beschouwen. Hij achtte het am. Mackay eene verbetering en was van oordeel, dat het ontwerp alsnog kan, maar ook dient gewijzigd te wor den, om het aannemelijk te maken. Tot standkoming van het gewijzigd ontwerp achtte hij verkieselijk boven verwer ping. De heer Veegens kon zich vol komen vereenigen met het beginsel van art. 3. Hij had bezwaar tegen uitslui ting door het amendement van inwo nende zoons, kommensalen en inwonen de bedienden; ook achtte hij het door het am. geëischte bewijs te bezwarend voor de administratie die, als zij bij haar onderzoek zich moest inmengen in de bewoning, licht tot willekeurige be slissingen zou vervallen. De heer Ree kers motiveerde zijne stem tegen dit artiekel, op grond dat eigen onderhoud geen teeken van welstand is, en door Minister Heemskerk ook nooit zoo is beschouwd. Ofschoon bij art. 4 aan zijne bezwaren kon worden tegemoet gekomen, zou hij toch niet vóór art. 3 kunnen stemmen. Wél zou hij vóór het am. Mackay stemmen. De heer Levy bestreed het am. Mackay, daar de kwa liteit van gezinshoofd geen kenteeken is van geschiktheid en welstand, en de Grondwet eischt, dat de aan te nemen ken teekenen zullen slaan op alle Neder landers, wat met het kenteeken van gezinshoofd niet het geval is. De heer Hintzen volhardde bij zijne meening, dat de Grondwet niet toelaat eene uit breiding als nu is voorgesteld, waarbij onbevoegden niet uitgesloten worden. Hij zou stemmen voor elk amendement, dat strekken kan om de afwijking van de Grondwet zoo gering mogelijk te maken. De heer Heldt ontwikkelde eenige praktiesche bezwaren tegen het am. Mackay, en achtte het kiesrechtbeper king Aoor ongeliuwden, inwonende zoons, handelsbedienden en arbeiders. De heer van Houten erkent, dat wijziging van LOOSJES, te Haarlem het artiekel van toenadering kan ge tuigen, zeide, dat, indien uit deze de batten nog iets terecht zou komen, de Min. dan zou moeten toegeven, dat de eerste Kategorie van kiezers zijn zij, die belasting betalen. Wil de Reg. geen Kiezers kategorie maken op den grond slag van belasting of huurwaarde, dan Is geen overeenstemming denkbaar. Van eene verklaring der Reg. zal afhangen of de stemming over het am. Mackay zal zijn eene zuiver politieke, dan wel of het am. te beschouwen is als sub versief. De heer Beelaerts van Blokland roemde het am. Mackay als praktiesch. Een groot voordeel noemde hij het, dat inwonende zoons en bedienden zijn uigesloten, want dientengevolge zal deze kieswet niet meer finaal zijn. De heer Farncombe Sanders opperde be denking tegen het am. Mackay. Hij vroeg aan de voorstelllers van het am. of zij globaal konden opgeven hoeveel kiezers er door hun am. minder zouden komen. De heer de Savornin Lohman bestreed krachtig de grondwettigheid van de door de Reg. aangenomen ken merken. Hij achtte het am. niet on grondwettig, wel onpraktiesch, en meen de, dat eerst art. 80 der Grondwet moest verdwijnen, om den gewonen wetgever vrij te laten. Door grondwets herziening zou stabiliteit voor de toe komst te verkrijgen zijn. Men laat het den Khedive geducht gevoelen, dat hij het Engelsshe leger in Egypte beeft smaadheid aangedaan. Hij heeft thans op voordracht van ge neraal Kitchener eenige officieren van het bezettingsleger tot hoogere rangen moeten bevorderden. Een kleindochter van Koningin Vic toria is Zaterdagmiddag van haar Ponny gevallen. Hoewel de geneesheeren ver klaren dat de toestand geen ongerust heid behoeft te doen ontstaan, schijnt men de zaak ernstig in te zien. Het kind is namelijk kort na den val in slaap gevallen en is nog niet ontwaakt. Men deelt mede, dat in de bekende holen van Mentone, op de Fransch- Italiaansche grens geraamten zijn ge vonden van den voorhistorischen mensch. Driehonderd en negentig boterver- valschers zijn in de laatste weken te Berlijn tot geldboeten veroordeeld. In hoeverre Nederlandsche boterhandelaars zich aan knoeierijen in deze schuldig maken is niet bekend: men hoort er niet veel van, waaruit behoort opgemaakt te worden dat het niet plaats heeft. Uit Los Angeles (Californië) wordt gemeld, dat een trein der Southern Pacific-lijn te Roscoe in de nabijheid van Los Angeles door roovers is over vallen. Nadat zij den trein tot staan hadden gebracht, overmeesterden de roovers, die gemaskerd en met revolvers gewapend waren, de beambten en be machtigden den inhoud van den post wagen, die een groote waarde vertegen woordigde. Bij het gevecht werd de stoker gedood. Een Zweedsch dagblad, de Svens- ka Dagbladet laat zich als volgt over Jaap Eden uit: „Hij reed elegant en met een uit houdingsvermogen, dat algemeene be wondering wekte, en toen de tijd werd gemeld (na den wedstrijd over 10,000 M. waarin hij record maakte) brak een stormachtig gejubel onder de toeschou wers los" Een ander blad, de Vagens Nylieter bevatte in een harer nummers behalve eene afbeelding van de wedssrijdbaan (Fiiflingsbanan) de portretten in hout- sneedruk der voornaamste rijders, onder wie ook de heer Eden. Het is algemeen bekend, dat het Crystal Palace geene behoorlijke rente afwerpt. Het gebouw is zóó groot, kost baar en duur van onderhoud, en het staat betrekkelijk zoo ver van Londen verwijderd, dat zelfs de kloekste on dernemingsgeest er nog niet in geslaagd is de noodige shillings te doen toevloeien. Daarom hebben thans de directeuren de medewerking van de spoorwegmaat schappijen ingeroepen tot het verkrijgen van dóórloopende sneltreinen tusschen de City en Sydenham. Tevens willen zij vermoedelijk met bijzonder weinig kans op slagen tot het Parlement het verzoek richten om een rijkssubsidie.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 6