HAARLEMSCH Eerste Blad. iNo 17. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 28 Februari 1894 TILEPHOONNUMMEX TBLBPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. poet —,40. PrU» per Advertentie van 1 tot 5 regels 85 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 8 eenten per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden get laatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bij De erven Loosjes, te Haarlem. XRAYENBELT (J.) Het Heilige laad. Reis door Egypte, Palestina en Syrië Met kaart en platen. Tweede druk. geb. ƒ10.— EBERS (GEORGE) Cleopatra. Histori sche roman. Uit het Hoogduitsch ver taald door Louise Stuart. Ing. ƒ3.40. geb. 3.90. HERODOTUS, Mazen. Uit het Grieksch door Dr. Ch. M. van Deventer. Boek 8 Thalia.40. TRENITÉ (Dr. A N. NOLST) Hand boek deo ziekenverpleging. Met een voorwoord van J. van Deventer Szn..3.50. SYBENGA (Mr. T.) De grondwet van 1887 toegelicht, ook in verband 'met de praktijk. Tweede omgewerkte en vermeerderde uitgave4.25. EMDEN (Mr. D. S. VAN) Het ontwerp Hartogh tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering getoetst aan de eischen der praktijk.90. EVERSBUSCH (Dr. O.) De verzorging van het oog in huis en huisgezin. In het Nederlandsch bewerkt door Dr. C. H. A. Westhoff.50. DAKE (C. L.) Beknopte handleiding voor de techniek der etskunst.50. CRAMER (W.) De voorbereidingsklasse. (Rekenen, Nederlandsch, Fransch, Aar drijkskunde, Geschiedenis.) Opgaven der laatste jaren van de Admissie-ex- amens voor verschillende. Hoogere Bur gerscholen en Gymnasiums. Tweede, vermeerderde druk.60, Buiten landsche nieuw verschenen werken Londwirtschaftliches Jahrbuch der Schweiz. Herausgegeben von Schweizerischen Landwirtschaftsdeparteraent. Sieben- ter Band. 18933.25, RIEM ANN (Dr. HUGO) Mnsik-Lexikon. Vierte, vollslandig umgearbeitete Anf- lageu 6.50. RABUSSON (HENRY) Préju.é?1.90 ADAM (ChLa phdusophie en France. '(Première moitié dn XTXe siècle). 4.15. BLONDEL (MAURICE) FAction. Essai d'une critique de la vie et d'ane scien ce de la pratique4.15. Bovenstaande werken zyn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes. De Wilhelmina-Bron. Iedere Haarlemmer, die eenig be lang stelt in zijne woonstede, kent de geschiedenis van de Wilhelminabron, ■weet hoe daar op een afgelegen plekje van den Haarlemmermeerpolder D'IJse- rinck-hoeve zich bevond, hoe men daar te kampen had met een bron, die later voor de lijdende menschheid een heilmiddel, voor Haarlem een bron van welvaart bleek te bevatten; hoe dertig jaren lang die bron vloeide, schatten in de omringende slooten te recht kwamen, tot op een gegeven tijd stip de aandacht van een deskundige viel op de eigenaardige kleur, die de voorwerpen aannamen, welke in de nabij- ervan waren gekomen, pogingen werden aangewend om eene maatschappij te vormen; hoe plannen gemaakt werden van Haarlem Badplaats; hoe voorloo- pig met geringer middelen, dan men zich had voorgesteld met de exploitatie werd aangevangen; hoe inmiddels de noodige toebereidselen werden gemaakt om aan den voortdurenden aanvraag naar het water te voldoen. Nu de zaak zoover gereed gekomen was, meenden Heeren Commissarissen de opening van de nieuwe installatie op feestelijke wijze te moeten doen plaats hebben eii hadden ter bijwoning hiervan de pers uitgenoodigd. De vertegenwoor digers van verschillende bladen in den lande en ook een voor het buitenland gaven aan deze uitnoodiging gehoor en verzamelden zich 11. Zaterdag na middag aan het kantoor der Maatschap pij aan het Donkere Spaarne, om onder geleide van den Directeur, den Heer C. J. Vis, per rijtuig naar de Haarlemmer meer gebracht te worden, naar de in gepolderde vlakte, ongeveer vijf meter beneden A. P. gelegen, waarvan Leegh- water in zijn Haarlemmermeerboek reeds de droogmaking en de middelen hiertoe aanbeval, twee eeuwen geleden. Leeghwater, nog onbekend met de stoomkracht, wenschte hiertoe water molens te gebruiken, doch het stoom werktuig was in deze voorbeschikt en gedurende de laatste veertig jaren is het woelige water bedwongen, in Ringvaart en bijkanalen afgevoerd, herschapen in bouwland. Welke speculaties op de Meer gronden zijn mislukt, welke kapitalen er zijn gedecimeerd, wie zal 't bereke nen genoeg, na een driekwartiers ar riveerde men ter plaatse, en werden verwelkomd door Heeren Commissaris sen en den Raad van Beheer. Na kennismaking, voor zooverre dit noodig was, geleidde Dr. Poslhuma, Voorzitter van het College Commissa rissen de persmannen naar de bron, of althans naar de plaats waarheen de bron geleid is. De oorspronkelijke put, van rooden steen gebouwd is thans gesloten en de nieuwe, van cement vervaardigd, zoo ingericht, dat van het binnendringen van welwater geen sprake kan zjjn. In de afsluiting der bron is gelegenheid gemaakt tot het aanbren gen van de buis, langs welke men meent later het water naar Haarlem te leiden. Het plekje ziet er aantrek kelijk uit. Een hardsteenen leeuwenhek werpt een breeden waterstraal in een ruim bekken van de zelfde steensoort en een en ander wordt beschut door een open tempelvormigen koepel, ter dezer gelegenheid prijkend met de buste van onze Koningin te midden van groene planten, Toen nam Dr. Posthuma het woord, In eenvoudige bewoordingen gaf hij een kort overzicht van de geschie denis der bron en wees hij in de eerste plaats op de heilzame werking van het water, hoe door de gelukkige samenstel lingvan geoxydeerd staal met keukenzout het Haarlemsche bronwater de meeste staalbronnen overtrof en de beste even aarde, en hoe nog na eeuwen de bron zal vloeien tot zegen der menschheid. Na alzoo het verleden, het heden en de toekomst der levende waterstraal te hebben besproken, gedacht Dr. Post huma de verschillende Heeren, die zoo hadden medegewerkt om de zaak te doen slagen. In antwoord sprak ver volgens de Heer Loomeijer derf?Voor- zitter toe, als de man wiens vast geloof in het water zich had overge plant op verschillende mannen wier na men klank hebben in de wetenschappe lijke wereld en gaf ten slotte de proeven ten beste, waaruit en het hooge ijzer gehalte en de gelukkige oxidatie er van werden aangetoond. Deze herkennings proeven van water zijn reeds vroeger in ons blad besprokenonnoodig ze te herhalen. Na alloop van de plechtigheid wer den wij in de gelegenheid gesteld de nieuwe gebouwen te bezichtigen; het spoellokaal met hoogen waterdruk, de vulplaats der volkomen zuivere flesschen, waar alle mogelijke voorzorgen zijn genomen om het water vrij te houden van alles wat de hoedanigheid voor me dicinaal gebruik kan verminderen, en waar ter veraangenaming van den smaak het koolzuur wordt aangewend. Het opborrelende water heeft een tem peratuur van 52 a 54° F, een bewijs van de groote diepte waarop het ont welt en tevens voor de waarschijnlijk heid, dat de bron zal blijven vloeien. De smaak is, vooral na de toevoeging van het koolzuur, aangenaam prikkelend, terwijl het door het aanwezige keuken zoutgehalte de nadeelige staalwater- eigenschap, bevordering van consti patie, niet bezit. Op voorbeeld van den Doctor dronken allen een glas ervan. Tegenwoordig kunnen met de aan wezige machines ongeveer vijfduizend flesschen per dag gevuld worden. Het vorige jaar werden honderdtwintig dui zend flesschen verbruikt en de vorige week 7325 flesschen aangevraagd. Het magazijn, waarachter een afzon- perlijk gebouwtje tot capsuleering en etiquetteering der flesschen, biedt eene enorme bergruimte aan, terwijl nog een stalling en koetshuis het geheel volmaken. Natuurlijk ontbreken er niet de noodige woningen voor den bron- meester en verder personeel. Men ziet in de toekomst eene geheele kolonie ver rijzen op de stille plek, waarover eeu wen lang het water stroomde. Omtrent de financieele uitkomsten der exploitatie werden gunstige mededeelingen gedaan. Na afloop vereenigden zich allen in de kamer van Commissarissen, waar al dadelijk de aandacht viel op het sprekend gelijkend pastelportret van wijlen den Heer A. L. Dyserinck, den vroegeren eigenaar der hoeve en wier aandenken zeker te Haarlem nog lang in gedachtenis zal blijven. Hij was de eerste die omtrent de samenstelling van het water een onderzoek deed instel len. Toen werd getoost; door Dr. Posthu ma, door den Heer Lieftinck, door den Heer Mac Donald, de laatste op den zeer werkzamen en energieken Voorzit ter van den Raad van Beheer, den Heer C. Prins Sz. die tot aller teleurstelling niet aanwezig was, door de pers en door den Heer Vis.. Na een zeer gezellig samenzijn en het ritje naar Haarlem behoorde de plechtige inwijding van de nieuwe [installatie der Wilhelmina bron, Koningin Wilhelminabron moest het worden, betoogde een der anthousiaste Heeren tot de geschie denis. De bron, zij vloeie, zij brenge nieuw leven, frisch bloed, aan ons en volgen de geslachten en vermeerdere de welvaart van de plaats onzer inwoning. Weten en Werken. Maandagavond waren wij onder het gehoor van den Heer Cohen Stuart uit Alkmaar, om te luisteren naar »een vrij woord zonder complimenten" en wel naar aanleiding van een hoogst belangrijk verschijnsel van onzen tijd, de toenemende klacht over werkloos heid. De wereld is in rep en roersoms worden we bezield door het een of an der onderwerp en dan komt het al te dikwijls voor, dat we in deze te veel opgaan in hetgeen anderen zeggen, ter wijl de bron niet altijd geheel zuiver is, doch de pit zit in de eigen op vatting die wij van de zaak weten te krijgen. Vóór ettelijke jaren was de kreet snaar Amerika" aan de orde. Het land der vrijheid had mannenkrachten noodig heette het en wat is gebleken uit dat land van belofte? Dat door de werk loosheid maand op maand ettelijke per sonen naar het vaderland terugkeeren. Ter Gouw beschrijft in zijne geschie denis van Amsterdam dat bij het leggen van de fondamenten der Nieuwe Kerk aldaar zestig man, verdeeld in drie ploe gen het heiwerk verrichtten; dat alle grachtbewoners aansprakelijk waren voor het onderhoud der walmuren en dat beide soorten van werk miljoenen kostten, en veel handen eischten. De menschen, die dit werk verrichten kon den een groot deel van het jaar, zoo door waterstand als door vorst, niet werken en hadden dus ook hun tijden van werkloosheid, terwijl bovendien eene betere verdeeling der werkzaam heden in onzen tijd het getal werk- loozen nog geringer doet zijn, doch zoo lang er verschil van toestanden be staat zal het niet mogelijk zijn, allen menschen een gelijk lot te geven. Ver schil van klimaat, verschil van landaard, verschil van zeden en gewoonten zullen hiertoe in de eerste plaats niet mede werken. Toch heerscht in de klachten soms verschrikkelijke overdrijving. Toen zich in het laatst van het vorige jaar hier te Haarlem een comité voor werkloozen gevormd had, werd een lijst van werk loozen opgemaakt. Die lijst bevatte de namen van 226 personen. Uit een op zettelijk ingesteld onderzoek bleek ech ter, dat van deze slechts 49 buiten ei gen schuld zonder werk waren, die dus in de eerste plaats voor werkverschaf fing in aanmerking moesten komen. Het opgegeven getal was dus vijfmaal te groot. Eigen oogen gebruiken dus, eer men voor waar aanneemt. Spreker kan zich best hegrijpen, dat men zich ergert aan groot landbezit in ééne hand. Doch Spreker wees aan, dat ook in deze de toestand verbetert en wees aan hoe b. v b. vroegere weilanden inNoordhol- land thans verkocht worden, verdeeld in akkertjes van 11 tot 85 roeden voor de koolteelt, dat hierdoor in 20 jaar de uitvoer van kool met 20 miljoen gulden is vooruitgegaandat in de laatste jaren bijna al de beschikbare grond tusschen Haarlem en Vogelen zang hersshapen is in bloembollenland en hoe in beide gevallen het aantal benoodigde handen tot het verrichten van werkzaamheden buiten evenredig heid moet toegenomen zijn. De bevolking van Haarlem is in de laatste veertig jaren meer dan verdub beld. Niettegenstaande deze enorme uitbreiding is het sterftecijfer lager dan voor veertig, derhalve zijn de toe standen beter geworden en die verbete ring dankt men aan betere woningen, geschikter rioleering, gezond drinkwater, alles niet voorbij te ziene kleine onder- deelen. Ziet ge, zegt Spreker, dat om tot de waarheid te komen uit eigen oogen moet gezien worden, niet uit die van anderen. Dan zal zich vormen een eigen oordeel, en dat zal overtuigen tot de waarheid, dat liet nog zoo slecht niet is. Spreker wenscht ons een open oog,

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1