EAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. m 18. (Jitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 3 Maart 1894 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 4 Maart 1894. TELEPHOON NUMMER TELBPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. poef —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 oenten per stak. meer 5 cents, grOOtC letters naar plsstsrnimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- sn Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. 16e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Ds. van Lennep. Doopsbedieuing. 's Avonds 6 ure, Ds. Hoog. 17e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. 16e Lij denstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Moeton. 19e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. van Lennep. Eglise Wallonne. Dix beures, Mr. E. Pouget, past. a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 51/2 we, de heer J. H. Landwehr, van Leiden. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Woensdag 'sav. 8 nre, Ds. Mulder. Christelijk Gereformeerde Kerk. Gebouw Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 5V2 ure, Godsdienst oefening. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Donderdag 's avonds 7Vs ure, Ds. Helper Sesbrugger, Lijdeneprediking. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. H. V. pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Nam. 3 ure, Ds. Klesel. English service. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. Wtiss. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'e av. 8 ure, Ds. Veen. Bijbellezing. Sluiting. Lokaal „Weten en Werken." Ged. Oude Gracht bij de Turfmarkt. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. Knottenbelt. Bijbellezing Galaten 3 20 v.v. Ds. Knottenbelt bericht met hartelijken dank de ontvangst van f 2.aan stui vertjes, als penningske der weduwe voor de ZendingvereenigiDg„de liefde van Christus dringt ons". Met dankzegging ontvangen voor de Cbr. school voor on- en minvermogenden door den Heer J. Klein f 2.van N. N. Vrijdag 9 Maart, 7 nre, vergadering van den bijzonderen Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth van Wijk. Jr. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. J. O. Boon, Geen Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. H. H. Barger. Nam. 2Vs ure, Ds. II. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure Ds. J. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. A. J. Ruijsch, Pred. te Oegstgeest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Vs ure, Ds. P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Mar tinet 's Avonds 7Vs ure, Ds. K. Loggers, in 't lokaal van Chr. belang. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Volsen. Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers Doops bediening. '8 avonds 7J£ unr in lokaal voor Chr. belang De Heer van Zweden Ond-zen- deling. Donderdagsavonds 7Vj unr Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. C. Barneveld. Doopsbediening. 's Avonds 6% ure, Ds. C. Barneveld. Séance voor Kamermuziek. Voor de laatste maal in dit seizoen, vereenigde zich Dinsdag avond een tal rijk en uitgelezen publiek op de Boven zaal van de sociëteit „Vereeniging", ten einde er nog eens volop te genieten te genieten in den hoogeren zin des woords, bij de heerlijk mooie uitvoe ring van een drietal kamermuziek-wer ken, door de heeren Schlegel-, Cramer-, Hofmeester- en Bosmans. De uitvoeren den hadden voor deze laatste séance het oog laten vallen op een 'lrio van Mozart (Es dur) voor strijkinstrumen ten en een Piano Quartet van Brahms (Op. 25 in G mol), terwijl door de h.h. Schlegel en Bosmans, tussehen deze nummers, eene Sonate van Grieg voor klavier en cello werd gespeeld. De volgorde, waarin genoemde wer ken werden voorgedragen, deed een climax ontstaan, welke in de beide laatste deelen van Brahms door kracht en gloed het hoogste punt bereikte. Welk een contrast overigens tussehen Mozart's vriendelijke, zonnige muziek, de schrille, schokkende motieven bij Grieg en het breed-uitgewerkte, ge- dachtenvolle Brahmsche quartet. Hoe eindeloos rijk in uitdrukking is toch, zelfs in haren engeren vorm, de taal der tonen. Heeft zij niet voor el ke stemming des gemoeds hare klanken, voor de uitbeelding van alles wat er leeft en gevoeld wordt op den bodem en in de diepte van het menschenhart kleuren en tinten op haar palet? Dat meer en meer te leeren gevoelen, zij voor een belangrijk deel het doel, waar mede muziekuitvoeringen worden be zocht. De Amsterdamsche heeren hadden met de uitnemend verzorgde vertolking van het strijktrio een schoon succes. Licht en zwevend, speelsch en teeder, in nobelen stijl opgevat, kwam het in alle deelen heerlijk mooi tot zijn recht. Niet minder dan Cramer trok de heer Hofmeester de aandacht, door zijn keu rig spel in dit werk. Geweldig in schrille tegenstelling met Mozart, zoo als wij reeds opmerkten was dein zet van het Allegro agitato en de ver dere behandeling der sonate van Grieg. In den kreet der vertwijfeling, die hier wordt gehoord, kon eene korte stilling in het Andante nauwelijks eenige ver ademing brengen. De heeren Schlegel en Bosmans beneerschten het werk, dat rythmisch horribel zwaar mag heeten, volkomen en dwongen voor hunne kun stenaarsgaven onbeperkte achting af. In niet minder mate was dit het ge val, toen de talenten van het viertal zich na de pauze vereenigden in het quartet van Brahms en aan dit mees terwerk eene schitterende uitvoering wisten te bereiden. Het gloedvolle, be zielde spel gaf aan de muziek eene hoogere wijding. Uitvoerenden en hoor ders verkeerden zichtbaar onder den- zelfden machtigen indruk, die zich bij de laatsten aan het slot lucht gaf in een langdurig, hartelijk applaus. Wel mogen wij den heer Schlegel en zijn mede executanten danken voor het zeldzame genot, dat zij ons dezen avond weder hebben geschonken. Wij voegen er dan wensch aan toe, dat de heer Schlegel in de bijzondere appre ciatie, welke aan zijn séances ten deele mocht vallen, eene aansporing moge vinden, het volgend seizoen eene nieuwe serie aan te kondigen en Haarlem al- zoo de voortreffelijke gelegenheid zich onder de gunstige omstandigheden met kamermuziekwerken bekend te maken, moge behouden. B CRESCENDO. Met het concert van de Haarlemsche Mannen Zangvereeniging Crescendo, gisteren avond, tot sluiting der winter- campagne gegeven, mogen wij de muziek- kroniek voor de maand Maart op aan gename wijze openen. Het is bekend, en bij deze uitvoe ring mocht het opnieuw blijken, dat Crescendo voor het grootste deel is sa mengesteld uit goede krachten, die vereenigd onder de beproefde leiding van den heer N. H. Andriessen, een Koor vormen, dat zich steeds met sue- cès kan laten hooren. Van een ijverig streven naar volmaking en van belang rijke resultaten tevens, getuigde het concert van gisteren avond weder op afdoende wijze. Het gelukte den h. h. Zangers met de a capella gezongen koren van het eerste deel des pogramma's, een gunstigen indruk te maken. Bede, van Heinze en niet minder diens Zondag op het Meer, zijn werkjes, die, hoe be kend ook en hoe dikwijls gezongen, hunne groote aantrekkelijkheid blijven behouden, vooral wanneer van de voor dracht zooveel werk wordt gemaakt, als Crescendo's directeur dat gewoon is te doen. Het laatste gedeelte van Zondag op het Meer, waar zooveel goeds valt aan te wijzen, mag veilig eene opmer king worden uitgesproken werd, naar onze meening, wat al te gekunsteld voor gedragen hier geraakte het Koor op de klippen, der overdrijving die Crescendo bij hetlofwaardig streven om mooi te zingen niet altijd kan ontgaan. De twee keu rige nommers van Alfred Dregert, Dornröschen en Das Begrabniss der Rose, mochten in menig opzicht welgeslaagde proeven heeten van beschaafden en en gekuischten samenzang. Het vol maakte toonhouden in het laatste gaf van de geoefendheid der zangers, uit een muzikaal oogpunt, een uitstekenden indruk. Jammer, dat doch de bariton- solist zal ons begrijpen; wij hebben den wil voor de daad genomen. Het hoofdwerk, Scènen aus der Frith- j of -Sage, van Max Bruch, gaf aan de zangers verder gelegenheid, de vruch ten van hun studie in het voordeeligst licht te stellen. Menig onderdeel van dit moeielijke werk, o a. de Tempelbrand, het koor der Gefarhten, om slechts en kele te noemen, blonk uit door vaste attaques en een flink ensemble. Na tuurlijk zou het werk met orkestbege leiding een anderen indruk hebben ge maakt, doch nu wij ons moesten te vredenstellen met klavierbegeleiding, hebben wij dat gaarne willen doen, te meer, omdat die begeleiding aan de be kwame hand van den heer B. A. Smit uit Amsterdam kon worden toever trouwd. De solisten, welke in het werk van Bruch de sopraan- (Ingeborg) en de bariton partij (Frithjof) vervulden waren mevrouw A. OldenboomLütkemann en de heer F. H. van Duinen, beiden uit Amsterdam. De eerste heeft geen bij- Alfred Dregert, geb. 26 Sept. 1836 te Frank fort a. O, oïerl. 14 Maart 1893 te Berlijn, was een in Dnitschland algemeen bekend componist en een niet minder bekwaam dirigent Te Berlijn ontving hij klavier-onderricht van Dr. II. von Biilow. Tot zijne muzikale nalatenschap behooren uitgezochte liederen, klavierstukken, quartetten, ouvertures, symphonieën enz. Ook werden door hemstnkken voor militaire-muziekgeschreven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1