HAARLEMSCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 23. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 21 Maart 1894. op Vrijdag 23 Maart 1894. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEK TEtEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p.poet —,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5.regels 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 oenten per stak. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte, VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden ge/plaatst Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Avondmaal. Nam. 2 nre, Ds. Moeton. Dankzegging. *e Avonds 7 ure, Ds. Knottenbelt. Sterfuur. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Jans-Kerk. 's Avonds 7 nre, Ds. Hoog. Avondmaal. Eglise Wallonne. Sept henres, Mr. E. Bourlier, pastoor a la Haye. Ste Cène. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). 's Avonds 8 nre, Ds. Mulder. (Klein Heiligland), 's Avonds 8 nre, Ds. Gispen, van Amsterdam. Ridderstraat 'b Avonds 7 ure, Ds. Langhout. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. '«Avonds 7 ure, Ds. Helper Sesbrugger Avondmaal. KerkderVereenigdeDoopsgezinden 's Avonds 7 nre, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. '«Avonds 7 ure, Ds. Tideman. Avondmaal, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Nam. 2 Va nre, Ds. Weiss. Met koorzang. De kollekte, op Zondag 11 Maart ge houden voor het Godsdienstonderwijs, heeft opgebracht f 112.92y2. Ds. Barbas bericht met dankzegging de ontvangst van f 60.voor de vergrooting van de sohool in de Antoniestraat, ge- kollekteerd door Mej. N. N. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth v. Wijk Jr, Bevestiging van Lidmaten. Voorbereiding, 's Avonds 6Va ure, Ds. J- A. Gerth van Wijk Jr., Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 nnr Ds. J. O. Boon, Sfc,. c=.l Bevestiging van Lidmaten, Voorbereiding, 's Avonds ,7 nre, Ds. J. Boon, Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. 'e Avond 6 Va ore, Ds K. A. Gonlag, Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. 's Avonds 6Va ore, Ds. J. Sepp, Avondmaal. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. H. H. Barger, Bevestiging van Lidmaten, Voorbereiding, 's Avonds 6 Va ore Vs. H. H. Barger, Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 nre Ds. J. Kuylman, Bevestiging van Lidmaten, 'e Avonds 6Va nre, Ds. J. Kuylman, Avondmaal. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. J. D. S'tgal, Fred, te Lisse, Avondmaal. Houtrijk en Bolanen. Voorm. 9Va nre, Ds. T. Hoog, Pred. te Spaarndam, Voorbereiding, 's Avonds 6 are, Ds. C Veen, Pred. te Haarlem, Avondmaal. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. J. van Boenen Martinet, BeveBtigiDg van Lidmaten, 's Avonds 7 ure Ds. J. van Boenen Martinet Avondmaal. Spaarndam. Avonds 7 ure, Ds. T. Hoog. Velsen. 's Avonds 6 Va nre, Ds. K. Boggers. Ymuiden. Voorm. 10 nre, Ds. K. Boggers, Bevestiging van Lidmaten, Avondmaal. Zand voort. 's Avonds 6 Va nre, Ds. C. Barneveld, Avondmaal. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. HOEKSTRA Bz. (Dr. S Zedenleer III J 4.60. BREHM (Dr. A. E Van de noordpool naar den Aeqnator. Blikken in het groote rijk der schepping. Uit het Hoogdnitsch door R. E. de Haan. Ing. 6 50. geb. 7.S0. NAGTGLAS (F.) Wat het was en wat het werd1.26. SCHRODER (J. E.) De gelijkenis van den verloren zoon. Met de gemeente behandeld_9o. WALLACE (LEWIS). De vorst van In- dië. Naar het Engelsch door Alma Af levering I. Compleet in 27 a 29 Af leveringen a.10. In de wereld, niet van de wereld. Le vensschetsen door Elisabeth-.75. Luttenherg's Chronol, verzameling der wetten, besluiten en arresten. Alpha- betisch Register op den tweeden om- gewerkten drnk vau 1813—1880 en op de jaargangen 1881—189J. Ing. 8.26. geb. 4 26. VROOM (J. B.) De wet op de Regi stratie. (Tekstuitgave) zooals zij luidt op 1 Januari 1894, gerangschikt en voorzien van eene chronologische lijat der verschillende wetten en verorde ningen en van het alphabetisch regis ter. Derde drnk, herzien door Mr. M. W. F. Treub1.26. De wielrijder. Beknopte handleiding voor heoefeoaars van het wielrijden, zoowel tot nut en genoegen, als ter bevorde ring der gezondheid, met vele nattige wenken voor meergevorderde wielrij ders. Vrij bewerkt door een sportman. -.25. Buitenlandsohe nieuw verschenen werken VILMORIN'S Blumengiirtnerei. Beschrei- bung, Koltus und Verwendong dea ge- samten Pflanzenmaterials fiir deutache Garten. Dritte, neubearbeitete Auflage, mit 1000 Holzschnitten im Text und 400 bnnten Blumenbiidern anf 100 Farhendrucktafelo. H erausgegeben von A. Voss. Liefr. I. Vollstandig in 60 Liefernngena .65. Beitr&ge znr Geopbysik. Zeitschrift lur physikalische Erdknnde. Herausgege- ben von Prof. Dr. Georg Gerland. II Band 1 Heft. Mit 13 Ahhlldungen- 2 60. MALOT (HECTOR) En familie. 2 vis.. - 3.80. GYP, Le 13e1.90. RICHEPIN (JEAN) Mes Paradis 1.90. Kerville (Henri Gadea de) Les vieux arbres de la Normandie 2 vis- 5.50. CORNEVIN (CH.) et J.-X. LESBRE. Traité de Page des animanx domesti- qnes d'aprcs les dents et les prod actions épidermiques8.25. Bovenstaande werken zijn voorhanden bp de boekhandelaars de erven Loosjes. Prins Verbeelding" is de titel van eene nieuwe verzameling Fabels en Sprookjes, zoo juist verschenen bij den uitgever Kluwer te Deventer. Bekende letterkundigen hebben oorspronkelijke fabels en sprookjes ingezonden, waaruit de Redacteuren Hofkamp, Yeenstra en de Vries eene keuze hebben gedaan, en deze geordend en met grooten zorg in het licht gegeven. Dat de keuze der Redacteuren een gelukkige geweest is, zal ieder moeten bekennen, die met dit .hoekje nader kennis maakt. Ida Corn, Louise Ahn- de Jong, A. v. Redichem, Thérèse Hoven, e.a. hebben allerliefste sprookjes geschreven, die het jonge volkje zeker zullen boeien en tevens een goeden invloed zullen uitoefenen op hunne ontwikkeling naar hoofd en hart. Nog moeten wij even melding maken van de keurige uitvoering van „Prins Verbeelding", zoowel wat druk als omslag aangaat, en dan wenschen wij Zijn Hoogheid een goeden ontvangst bij de Nederlandsehe jeugd. Hyacinthen-Pronkbakken bij Haarlem. Naar men verneemt zijn in het at- geloopen najaar in de tuinbouwinrich ting der Heeren E. H. Krelage Zoon, aan den Zijlweg onder Overveen bij Haarlem, weder als vroeger meermalen in de inrichting aan den Kleinen Hout weg het geval was, Hyacinthen Pronk- bakken geplant, die in den bloeitijd ter bezichtiging zullen worden gesteld. De Hyacinthen-Pronkbakken werden het eerst aangelegd in den eersten bloei tijd van den Hyacinthenhandel, ander halve eeuw geleden. In de werken van George Voorhelm (1752) en den Mar quis de Saint Simon (1768) vindt men ze beschreven en afgebeeld. Nog in de eerste helft dezer eeuw vindt men ze in alle voorname Haarlemsche bloemis terijen, later hield men langzamerhand op ze te planten. In 1878 was dit het geval bij de firma E. H. Krelage Zoon, die deze wijze van tentoonstellen het langst had volgehouden. Toen echter elders later weer een proef werd ge nomen zulke Hyacinthenbakken te planten, richtte zich ook de firma Kre lage er weer op in en heeftin de jaren 1880—1884 geregeld dergelijke ten toonstellingen op de Bloemisterij „Bloem hof" aan den Kleinen Houtweg gehou den, daarna ook nog in 1889 en in 1892. Deze bakken bestaan uit twee groote bedden, op elk van welke ruim 600 Hyacinthen zijn geplant, allen van de fraaiste, nieuwste en meest uiteenloo- pende soorten, zoodat het geheel een zeer goed overzicht geeft van het beste wat er op dit gebied voorhanden is en daardoor niet alleen een uitmuntende staalkaart vormt om liefhebbers bij de keuze der soorten tot leiddraad te strek ken, maar ook voor de mannen van het vak eene gewaardeerde leerschool is. Vóór den bloeitijd worden de op die wijze geplante Hyacinthen door buiten gewone middelen tegen de wisselval ligheden van het weder beschermd en als ze in bloei staan wordt er een zeer ruime tent over gespannen, waardoor de kleuren goed en langer bewaard blijven en het bezichtigen wordt gemakkelijk gemaakt. Er wordt op die wijze eene tentoonstelling gevormd, die aan velen een genot verschaft, althans in 1892 werd die door duizenden bezocht. De nu in 1894 te openen tentoon stelling zal in April, zijnde de gewone bloeitijd der Hyacinthen, gehouden wor den. Daar het nu reeds gebleken is, dat tengevolge van de gunstige weersge steldheid van het jaar 1893, de bloei der Hyacinthen in het algemeen zeer fraai genoemd mag worden, kan men ook op deze tentoonstelling buitenge woon schoone bloemen verwachten. Vreemdelingen, die in den bloeitijd de Hyacinthen in de omstreken van Haarlem gaan zien, zullen zeker ook gaarne een bezoek aan deze tentoon stelling brengen. Een twaalfjarige knaap te Elber- feld had bij de viering van 's keizers geboortefeest eene oneerbiedige uit drukking gebezigd ten opzichte van eens keizers buste, bij die gelegenheid in de school geplaatst. Het kind zal nu wegens majesteitsschennis vervolgd wor den. In verband met het veelbesproken amendement De Meijier deelt de Midd. Ct. mede, dat te Wolfaartdijk onder de tegenwoordige kiezers ongeveer een veertigtal eene woning bezitten, die aan de bij dat amendement gestelde eischen niet zouden voldoen. Het aantal kiezers zou daardoor met pl. m. 20 pCt. ver minderen. Al bleven de oude kiesge rechtigden op de kiezerslijsten, langza merhand zou zulk eene slinking toch plaats hebben. Bij een gezin op Duinoord te 't Gravenhage hebben zich enkele dagen geleden na het gebruik van het mid dagmaal verschijnselen van vergiftiging voorgedaan. Zes personen (de heer des huizes, zijne vrouw, drie kinderen en de dienstbode) werden ongesteld. Een geneesheer constateerde een begin van vergiftiging ten gevolge van het gebruik van schadelijk vleesch. De familie is echter weer zoo goed als genezen, de dienstbode alleen nog niet. De heer Róssing schreef in het N. v. d. D. dat de heer Bigot, de po pulaire komiek, waarschijnlijk, wegens ziekte en kwaal, nooit meer voor het voetlicht zou kunnen verschijnen, als mede dat de toestand, waarin hij ver keert, hoogst zorgwekkend was. Van goederhand wordt thans mede gedeeld, dat Bigot eerstdaags weer denkt optetreden, en dat hij van zijne ziekte bijna is hersteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1