van Leerlingen Noodhulp. Eene dienstbode DIENSTBODE Dienstbode, ADVËRTENTIEN. den nieuwen Cursus, ook voor de aanvangsklasse leeftijd 10 tot 12 jaar. H. TEUPKEN. Gevraagd DIENSTBODE, In zake de groote kwestie van den dagde val van het ontwerp voor de kieswet was tot Maandagavond niet veel ter algemeene kennis gekomen, nog geen beslissing gekomen. Wel begon hier en daar de natie zich uit te spreken in adressen, welke meestal uitvielen ten gunste van minister Tak van Poortvliet. Soms gaven de hiertoe belegde vergaderingen aanleiding tot heel wat lawaai. Te Amsterdam scheen men althans bij de bijeenkomst in Maison Stroucken, bepaald elk denk beeld van fatsoenlijk bijeenkomen opzij gezet te hebben. Een ooggetuige verklaart, dat er een heidensch rumoer heerschte, en dat, ja, eene motie is aangenomen verklaard, maar ook dat van eene „zuivere" stem ming geen sprake was. En de zegsman was geen anti-Takman, die maar niet begrijpen kon, dat de woningëisch door den Heer de Meyier gesteld nu aan leiding moest zijn om een sedert jaren geuiten volkswensch weer voor een tijdlang van de baan te schuiven. Ge lukkig is hij de eenige niet, die meent dat politiek en gezond verstand schij nen met elkaar in botsing te kunnen komen. Naar gemeld werd, zou het Ka binet collectief ontslag aan H. M. de Koningin Regentes hebben gevraagd. Die aanvraag zou door de meerderheid van het Bewind in anderen zin dan door de minderheid zijn gemotiveerd, doch van andere zijde werd dit bericht al weer tegengesproken. Zooals te begrijpen is, bleef de groo te vraag: Wat zal plaats hebben, ka merontbinding of ontslag van het Ka binet, de gemoederen in beweging houden. Men berekende daarbij de kan sen, doch elk plaatste zich hierbij op zijn zelf gekozen standpunt. Las men de opiniën der verschillende bladen op dit punt, dan werd men nog niet wijzer, omdat elk der partijbladen zijne ziens wijze verdedigde. Er is zells een balletje opgeworpen omtrent samengaan der kleinere partij groepen, maar ook dit scheen niet te kunnen. Nu meende men wel, dat de crisis zoo zou opgelost zijn, dat minister Tak met de vorming van een nieuw kabinet zou belast worden, doch van andere, meest al goed onderrichte zijde, werd dit niet tegengesproken, maar verklaarde men, er niets van te weten. Zaterdag werd vrij stellig verzekerd, dat tusschen de Kroon en het Kabinet! overeenstemming was verkregen omtrent Kamerontbinding, alsmede dat minister van Tienhoven zou aftreden en werd diens vermoedelijke opvolger reeds ge noemd. Inmiddels gaat men voort de Koning in Regentes en minister Tak te over stelpen met adressen van adhaesie. De Staatscourant bevatte een Konink lijk besluit, waarin de Koningin-Regen tes bepaalt, dat de tegenwoordige zitting der Staten Generaal gesloten wordt op Dinsdag 20 Maart des namiddags te drie uren. Van ofïicieuse zijde werd gemeld, dat het besluit tot kamerontbinding dan ter algemeen kennis zou gebracht worden. Nu moet volgens de grondwet het ontbindingsbesluit den last inhouden tot het samenkomen van de nieuwe Kamer. De Dinsdag werd dus door een groot deel van het Nederlandsche Volk met belang stelling tegemoet gezien, terwijl het ver zoek om ontslag van den minister van Binnenlandsche zaken, Mr. G. van Tien hoven wordt bericht, welk ontslag eer vol is verleend. Uit het bovenstaande zou men kun nen opmaken, dat de verkiezingscorpo raties zich alvast kunnen opmaken tot den aanstaanden strijd, die binnen veer tig dagen* moet plaats hebben, als be- hoorende de bijeenkomst der nieuwe Kamer plaats te hebben binnen twee maanden. HAARLEM, 16 Maart 1891. Gisteren avond hield de vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier, hare algemeene ledenvergadering in een der lokalen van het Nut. Aan het in deze bijeenkomst uitge brachte verslag over 1893—94 ontleenen Vvij het volgende. De vereeniging tegen het mishande len van Dieren mocht het jaar 1893 openen met de herdenking van haar 20jarig bestaan. De buitengewone Be stuursvergadering, daartoe belegd, werd o. a. bijgewoond door den heer Dr. T. C. Winkler, een der medeoprichters. In Februari ontviel haar een der Bestuurs leden, de heer A. Merens JCz. dooi den dood; de naam des overledenen, die als penningmeester veel .voor de vereeniging deed en hare beginselen met hart en ziel voorstond, zal bij haar nog lang in aangename herinnering blijven. In de vergadering van 10 April werd de heer Mr. C. J. Prins, advocaat en procureur, tot Bestuurslid verkozen, ter wijl voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Nolting, Dr. P. G. Beukers, leeraar bij het Midd. Onderwijs, werd benoemd. Laastgenoem- de heeft wegens gebrek aan tijd even wel zijne benoeming niet kunnen aan vaarden. In de Bestuursvergadering van Mei werd besloten, opnieuw eene opgave te verzoeken van de Hoofden der scholen binnen deze gemeente, van leerlingen der hoogste klasse, welke het verlangen te kennen mochten geven, als leden der jongelieden-afdeeling te worden ingeschreven. Weldra konden ruim 250 diploma's worden uitgereikt, zoodat ge noemde afdeeling eene belangrijke uit breiding onderging. Van de welwillende medewerking der h. h. onderwijzers wordt met groote ingenomenheid mel ding gemaakt. Het Bestuur meent op het terrein der lagere school voor de verbreiding van de beginselen der vereeniging den meest productieven bodem te hebben gevonden. Teneinde reeds dadelijk een band te leggen tusschen de Vereeniging en de toegetreden jongelieden, organiseerde het Bestuur eene bijeenkomst, gelijk het dat meermalen reeds met succès had gedaan. Op 27 Sept. trad Dr. H. J. Calkoen als spreker voor ongeveer 300 kinderen op; een greep doende uit den rijken schat zijner kennis, wist hij zijn hoogst eigenaardig auditorium eeni ge uren aangenaam en leerrijk bezig te houden. De uitgesproken rede is voor rekening der vereeniging gedrukt en verspreid, opdat zij in ruimer kring nut zou kunnen stichten. Hoewel de Haarlemsche vereeniging op andere grondslagen rust, dan de Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren, loopen beider belangen dikwijl^ samen en wordt het meermalen mogelijk, in een zelfde richtjng te werken, Zoo werd o.a. aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in een adres steun geschonken aan eene Nota betreffende de regeling van het veevervoer hier te lande, verzonden door het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren. Op eigen terrein vond zij ook in het afgeloopen jaar meermalen aanleiding handelend optreden tegen min of meer ernstige gevallen van dierenmishande ling. Het gewraakte „biggenvangen" bij de volksvermakelijkheden te Heemstede werd door hare bemoeiingen tot een vrij onschuldig spel teruggebracht. Te Halfweg werd het dit jaar verboden. Aan den burgemeester van Zandvoort werd een schrijven gericht, naar aan leiding van de wreedheden aan hitten, en ezels gepleegd. Eene verzachting van de toestanden aldaar mag als een gevolg van hare tusschenkomst worden aangemerkt. De premie van f 2.50 voor het op maken ,van proces-verbaal door politie beambten, wegens dierenmishandeling werd eenige malen uitgereikt. De steun, die de vereeniging van onze stadgenooten ondervindt, verflauwt niet. Haar ledental bedroeg in 1893—94 ruim honderdvergeleken bij vorige jaren is er vooruitgang te constateeren. Niet onvermeld mag bovendien blij ven, de toename van het aantal perso nen, die het nut van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren niet langer ontkennen. In de vergadering van gisteren avond werd de opengebleven vacature in het Bestuur aangevuld door de benoeming van Dr. H. J. Calkoen, leeraar in Dier en Plantkunde bij de scholen voor Mid delbaar onderwijs. Het Bestuur bestaat verder uit de h.h. H. Remmers, A. v. d. Voort Az. A. Beernink, R. Eekhout, J. C. Peere boom en Mr. C. Joh. Prins. Eene van de populairste opera's van Friedrich Flotow, Marthaoder der Marlet zu Richmond, werd Vrijdag avond in onzen Schouwburg door hetNed.Opera Gezelschap van den heer de Groot ten tooneele gevoerd. De belangstelling van het publiek was in overeenstemming met het gehalte der uitvoering, dat be vredigend kon genoemd worden. De dames Engelen Sewing (Martha), Op- hemert-Schwencke (Nancy) en de heer Joh. Schmier (Plumkett), kweten zich in zang en spel zeer verdienstelijk van hun taak. De eerste begint ongetwijfeld mede te tellen onder de goede krachten, waarover de Ned, Opera beschikt, ter wijl de beide anderen, gelijk bekend is, door hun langdurig verblijf bij het gezelschap, zich de routine en bedre venheid hebben eigen gemaakt, dienstig voor de behoorlijke vervulliag hunner partijen. Van den heer Smeesters (Ly- onel) kan dit laatste nog niet gezegd worden. Aan tooneel-routine onbreekt hem veel, bovendien heeft hij geen stem genoeg om de hoogliggende tenor partij met den noodigen gloed voor te dragen. De ondergeschikte solo-partijen; het Koor en het Orkest gaven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen, het geheel marcheerde zonder zich boven het middelmatige te verheffen, doch liet, dank zij de bevallige muziek, een aangenamen indruk achter. Naar wij vernemen bestaat het voor uitzicht, dat het gezelschap nog dit seizoen zal komen met Paljas en Ca- valeria Rusticenabezet door de beste krachten; mocht dit het geval zijn, dan zullen zeker de balcons in den Schou- burg ook minder ruimte open laten, dan nu het geval was. Naar men ons mededeelt, zal de uitvoering van het gewest Noord-Hol land van het Nederlandsch Gijmnastiekr verbond dit jaar in onze gemeente geveven worden. Onder de leden der feestcommissie komen vele namen der burgelijke en militaire autoriteiten voor, o.a. merkten wij op Jhr. Schorer, Commissaris der Koningin in Noord-Holland Jhr. Bo- reel van Hogelanden, Burgemeester van Haarlem; Overste, Hofsteede, garnizoens commandant enz. enz. Daar de turners ongetwijfeld alles in het werk zullen stellen om dit feest zoo luisterrlijk mogelijk te doen zijn, twijfelen wq niet aan den goeden uit slag er van. Ook voor de neringdoenden is het een zaak van niet geringe beteekenis, daar dit tweedaagsche feest in het midden van den zomer in onze bloe menstad te houden behalve de turners uit alle deelen van Noord Holland, zeker ook vele bewoners van omliggende plaatsen naar hier zal lokken. Op bijna 86 jarigen leeftijd ont sliep Zaterdagavond te dezer stede de Heer B. H. Hoeksema, wiens borst, wegens zijne deelneming aan den oorlog in 1830/1831, was versierd met het Metalen Kruis. Te dezer stede is heden ontslapen de Heer H. de Vink, chef ter provinci ale griffie van Noord-Holland. Bijna 39 jaar was hij in den dienst der provincie in onderscheidene betrekking werkzaam geweest. Eene kortstondige ziekte, maak te een einde aan zijn 63-jarigen leeftijd. Onder het vele goede dat het De partement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen tot stand bracht, mag de Volksbibliotheek van dat Departement zeker wel eene eerste plaats bekleeden. Wij achten het daar om niet van belang ontbloot, mede te deelen, dat het Maandag 19 dezer juist honderd jaar geleden was dat evenge noemd Departement het besluit nam tot oprichting dier bibliotheek. Door burg. en weth. dezer ge meente, is de pacht voor het jaar 1894 van de twee kiosken in den Hout ge gund aan W. Warmerdam alhier voor kiosk no. 1 ad 62.50 voor kiosk no. 3 ad 28.50. ORGELBESPELING ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Maart 1894, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 2Koraal uit Bach'» PasiionA. G. Ritter. 3AllegroNiels W. Gade. (a. Andante. c T '(b. Maestoso vivace (4e Sonate) 5 .ft" Cavantine. Rubenstein. (b. Romance, (Finale) INSCHRIJVING voor Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwdvader SFS in den ouderdom van 85 jaren. M. S. HOEKSEMA. N. J. HOEKSEMA. J. HOEKSEMA— Bkoekmeijer. J. HOEKSEMA. B. H. HOEKSEMA Jr. Amsterdam. Haarlem, 17 Maart 1894. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het over lijden mijner geliefde Echtgenoote Mejuffrouw EVA REENS en mijn kind ROZA, betuig ik mijn har- telijken dank. M. J. MOK. Haarlem20 Maart 1894. Het Bestuur der Zangvereeniging van de afdeeling Haarlem der Maat schappij tot bevordering der Toon kunst, betuigt bij deze, ook namens den Directeur de Heer W. Robert, zijnen oprechten dank aan de dames en heeren voor hunne welwillende medewerking en trouwe opkomst bij de repetitiën en de beide uit voeringen gedurende dezen winter. Namens het Bestuur, K. ZEGERS VEECKENS, President. E. C. VAN SON, Secret. gevraagd, voor meid alleen, van goede getuigen voorzien. Br. fr. onder No. 116 aan het bureau van dit blad. Met Mei gevraagd eene flinke als meid alleen, P. G. en van goede getuigen voorzien. Adres in persoon 's avonds tus schen 8 en 10 uur Ged. Oude Gracht 108. Wordt gevraagd met Mei eene nette fatsoenlijke P. G., voor meid alleen, van goede getuigen voorzien, alsmede eene nette naaister voor verstelwerk, en bekend met mazen. Br. fr. onder No. 118 aan het bureau van dit blad. met Mei eene flinke en zindelijke dienstbode, boven de 20 jaar, goed kunnende wasschen; goede getuigen vereischten. Adres Kruisweg 13. Met Mei vragen twee dames nabij het station Santpoort eene flinke boven 25 jaar, als meid alleen; goed kunnende koken, werken en met de wasch omgaan. Brieven franco Mevr. WEERTS, Roermondsplein 21, Arnhem. Mevrouw SASSE, Wilhelmina- straat 13, vraagt wegens ziekte der tegenwoordige Dienstbode, ter stond een bekwame NoodÏLUip, die goed kan koken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2