HAAR1 EMSC: Eerste Blad. No. 25. Zestiende Jaargang. met AMSTERDAM. abonnementsprijs van WOENSDAG 28 Maart 1894. ]M ieu wsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. tblephoonnummbk telephonische verbinding Per drie maandenr —,25. B franco p. po«t ,40= Prijs per Advertentie vsb 1 tot 5 regsls 85 ceats, elka regel Afaonderlgke nommers 8 centen per stuk. meer 5 COBtS, groet* left-T» Baar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlange versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. SAVAGE (R. H.) De geweteDlooze Ing. J 1.90. geb. 2.50. DOORMAN (CRISTINE). Van het won derland. Schetsen voor jongens en meis jes. Geïllustreerd door J. A. S. Z. D. K. geh. a 1.90. HOUTEN (Mr. S. VAN) Staatkundige brieven. (Nieuwe Reeks) No. 11 .10. VELZEN (Dr. S. K. THODEN) De op standing van Jezus Christus, eene eeuwig gedenkwaardige gebeurtenis. EenevóórÜO jareD, naar 2 Tim. 2 vers 8a, gehouden rede, andermaal onveran derd uitgegeven. (Met een philanthro pist doel)v—.25. BOSMAN (J. M. K Een bloemkorfje. Leesboek voor de middel- en hoogere klassen der lagere school. No. 2. No. 3. ANKTJM (L. VAN) Nieuwe leesstof. Let terkundig leesboek voor de hoogste klas sen der lagere scholen voor voortgezet onderwijs. Eerste deeltje .30. Tweede deeltje .30. Derde deeltje .40. De wereldkroniek. Geïllustreerd Nieuws blad voor iedereen. Actualiteiten Merkwaardige gebeurtenissen Man nen van beteekenis Wetenswaardig heden KunstOudheden Stads gezichten Typen Architectuur. Ie Jaargang No. 1.10. Per kwartaal franco per post1.50. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken BLEIBTREU (KARL). Letzte Wahrhei- ten Zweite Auflage1.95. BREHNA (MAX). Zu spat! und andere Novellen 1.95. FROII (ERNST). Firnkönigin3.26. STRüMPELL (Dr. ADOLF) Lehrbuch der 8peciellen Pathologie und Therapie der iuneren Krankheiten. Für Studi- rende und Aerzte. Achte neu bearbei- tete Auflage. Erster Band. Acute In- fectionskr ankhei ten. Respirations- und Circulationsorgane. Mit 38 Abbildun- gen7.80. STEUDEL (Dr. EDie perniciöse Mala ria in Deutsch Ostafrika. Mit 1 Cur- ventafeln1.30. BOENIGK (OTrO FREIHERR VON) Grundzüg8 zur Judenfrage. Soziolo- gisch-ökonomische Studie- 1.95. SCHIKOVVSKI (Dr JOHN) Ueber Ar- beitsloaigkeit und Arbeitslosenstatistik. .80. MOSSO (ANGELO) Die Temperatur des Gehirns-Untersuchungen6.50. BERT HOL O (GERHARD) Der Magister Johann Fabricius und die Sounenflec- ken, nebst einem Excurse über David Fabricius. Eine Stadie1.20. BüCHNER (Prof. Dr. LUDW1G) Kraft und Stoff oder: Grundziige der natür- licheu VVelrordnung. Nebst einer da- rauf gebauten Sittenlehre. Inallgemein verst andlichen Darstellung. Biliige, vollstandigneugearbeitele Volksansgabe. 1.30. Die sicbente Kongress deutschen Schach- bunde3 Diesden 1892. Herausgegeben von P. Schellenberg, J. Metger, P. Lipke und J. Mieses3.25. MENDELSOHN (Dr. M.) Die Pflichtder Selbstvertheidigung. Eine Rede.20. HAVARD (HENRY) Michiel vonMiere- veltet sou gendrt2.50. WRIGHT (G. FREDERICK). Man and the glacial period. With an appendix on tertiary man by Prof. Henry W. Hay- nes. With III illustrations and maps. 3.26. Bovenstaande werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. De Belgische minister Beernaert heeft aan den Koning ontslag aange vraagd, wat hem echter kortweg werd geweigerd, terwijl bovendien zijne col lega's door den Koning zijn uitgenoodigd er op aan te dringen, dat het verzoek om ontslag wordt ingetrokken. Na eene vergadering van den ministerraad onder voorzitting des konings is men nog niet tot beslissing gekomen. Het gerucht gaat dat Beernaert zijn verzoek niet zal intrekken. -In den Zwitserschen Bondsraad wordt eerstdaags behandeld eene „anar- chistenwet," ofwel een wetsontwerp betreffende misdaden tegen de openbare veiligheidtien jaar tuchthuisstraf wie ontplofbare stoffen tot een misdadig doel gebruikt; gevangenisstraf wie ze, wetende het misdadig doei, vervaardigt. In het wrak van liet schip dat te Santander zooveel rampspoed bracht is eene nieuwe dynamiet ontploffing ont staan, welke weer aan tien menschen het leven kostte. Men was en niet ge- I heel ten onrechte ernstig verstoord op het gemeentebestuur en de regeering, die niets hebben gedaan om deze nieu we ramp te beletten. Dat de Spaansche regeering in zake liet dynamiet te Santander wer kelijk wat op haar geweten heeft, zou blijken uit het feit, dat een Parijsch deskundige, wiens advies gevraagd was, had verklaard, dat door de werking van liet water het dynamiet een zoo danige verandering ondergaat, dat wer kelijk elke kleine stoot aanleiding kan geven tot ontploffing Hij raadde dus aan, eerst Santander voorioopig te doen ontruimen door de ingezetenen en dan door eene electrische leiding de ont ploffing te doen plaats hebben, wat toch vroeg of laat zou moeten gebeu ren. Het is dan ook niet te verwonderen, dat bij de begrafenis der tien slacht offers de regeering heel wat had te verduren. Omtrent Brazilië loopen de berichten nog al uiteen. Het blijkt nu datadmi raai de Meilo nog in staat is het der regeering lang moeilijk te maken, en ook dat de opstandelingen nog lang niet overwonnen zijn Het zou ook kun nen zijn, dat hij, evenals zijn medege noot De Gama, wacht op eene gelegen heid om ongehinderd op een Portugeesch schip te komen en zoo buiten het gedrang te geraken. Aan een verzoek van Peixoto om De Gama alsnog uit te leveren heeft de Portugeesche admiraal tot heden geen gevolg gegeven, integendeel is hij, met den vluchteling aan boord, naar Lissabon gestevend en eenmaal daar, zal liet niet gemakkelijk wezen hem te achterhalen. De Portugeesch had beloofd den admiraal onder zijne bescherming te zullen houden, tot de beide regee ringen met elkander in overeenstemming eene beslissing in zake zouden genomen hebben geen wonder dus, dat Peixoto uit zijn humeur is. Uit Brazilië wordt nog bericht dat troepen zijn afgezonden naar het zuiden om De Mello te bestrijden. Er was sprake van, dat de Zuidelijken geneigd waren tot afscheiding en tot vorming van eene nieuwe republiek. President Peixoto zou, om dit te voorkomen, zijne waardigheid willen overdragen aan den onlangs gekozen president De Moraes. Het bezoek, dat Keizer Frans Josef den Duitschen keizer te Abbazia zal brengen, is bepaald op Woensdag a.s. Volgens de Neue Freie Presse zal keizer Frans Josef slechts een paar uren te Abbazia doorbrengen, doch van an dere zijde wordt gemeld, dat de keizer eenige dagen daar zal vertoeven. In elk geval is het nu zeker, dat keizer Fransch Josef heden uit Weenen naar Triest zou vertrekken, teneinde van daar met zijn yacht Miramare naar Abbazia te gaan. Keizer Wilhelm wordt eerst den 22sten April te Berlijn terugverwach. Of de keizer echter tot dien tijd te Abbazia hij de kezerin zal blijven, is nog onzeker In het Engelsche lagerhuis is voor gesteld het personeel voor Marine te vermeerderen met 6700 man en den aan bouw van vijftien schepen van verschil lende activiteit. Wordt het voorstel wet, dan zal hierdoor de marine begrooting met ongeveer acht en veertig millioen Hollandsch worden verhoogd. Als licht zou men zoo meenen, dat het denkbeeld van de eerste, de groot ste, de sterkste te zijn of te blijven zooveel niet waard is. De Duitsche Rijksdag heeft met groote meerderheid het handelstraktaat met Rusland aangenomen. De Russische bladen toonen zich hiermee zeer inge nomen, en noemen het zelfs een middel tot verzekering van den Europeeschen vrede. Een der bladen gaat nog verder in zijne verwachtingen en zegt: Wie weet of Duitschland nu ook niet nog het sein geeft tot eene andere groote daad. Hiermede wordt bedoeld een sein tot algemeene ontwapening. Mocht dit waar zijn! Men kan er zich over het denkbeeld inmiddels opwinden, doch eer het verwezenlijkt wordt, zal er nog heel wat water door 't Spaarne moeten vloeien. Als een bewijs in welke richting de arbeiders-syndicaten ook kunnen werken deelt men het volgende voorval mede, dat heeft plaats gehad te Oullins, Frankrijk, in eene glasfabriek. Daar kreeg een arbeider ontslag en het syn dicaat besloot, dat een ander werkman met dezen zjjn loon zou deelen, wat deze echter natuurlijk niet verkoos te doen, hoewel hij verklaarde wel wat voor den ontslagene te willen afstaan. Hierin wilde het syndicaat niet treden. Het wilde tegen alle billijkheid in de zaak tot het uiterste drijven en zegde nu den patroon aan, dat de weerbar stige werkman en diens dochter van de fabriek moesten ontslagen worden of dat anders het werk zou gestaakt wor den. Om dit laatste te ontgaan ging de patroon tot den onzedelijken maat regel over. Maar de werkman gaf de zaak in handen van de rechtbank en deze veroordeelde het syndicaat tot eene geldboete van vijfhonderd francs, welke zal dienen als schadeloosstelling voor den op aandrijven van de fabriek ont slagen arbeider. Nu beriep er zich het syndicaat wel op dat het handelde in over eenstemming met de statutende recht bank heeft na echter uitgemaakt, dat de statuten niet mogen in strijd zijn met de rijkswetten. Er is sprake van eene vereeniging van New York met het naburige Brook lyn. Maar New York heeft een betrek kelijk kleinen schuldenlast en Brooklyn daarentegen een aazienlijken, terwijl bij vereeniging de schulden ten laste van de gemeenschap zouden komen en bovendien uitgebreide werken moeten plaats hebben, waarvoor geleend zou moeten worden, wat dus aanleiding zou geven tot verhooging der belastin gen, welke in New York niet buiten sporig hoog zijn. Nu lacht het vergroo- tingsplan als zoodanig wel toe, maar men ziet op tegen de lasten en een en ander is oorzaak dat men niet onvoor waardelijk met het plan is ingenomen. Naar aanleiding van een dyna- miet-aanslag te Bochum zijn verschil lende strenge maatregelen genomen om te voorkomen, dat de ontplofbare stof fen in verkeerde handen komen. De uit gifte zal voortaan sterk gecontroleerd wordengeen dynamietpatroon zal uit gereikt worden, dan na inschrijving in een register van de hoeveelheid en aan welken persoon, terwijl bovendien de directies zullen te zorgen hebben, dat het ongebruikte dynamiet weer te rugkomt ter plaatse waar zulks behoort. Nu de oude heer Gladstone van de baan is, komen er van regeeringswege verklaringen omtrent het Home-Rule vraagstuk. Een der ministers verzekerde in het Engelsche Hoogerhuis, dat Home-Rule voor Ierland onmogelijk is, zoolang En geland er niet toe bekeerd is. Nu heb ben de beraadslagingen over de kwestie dit wel reeds aan het licht gebracht, maar de ruiterlijke verklaring der re geering, thans gegeven, ontbrak er nog aan en deze zal zeer stellig de Iersche partij zeer ontstemmen, zoo niet erger, temeer daar de verwachting is, dat het vraagstuk waarvan Gladstone de oplos sing op zich had genomen, nu wel eenigen tijd onaangeroerd zal blijven. Ten opzichte van de kameront binding blijft men van zekere zijde nog meer licht vragen, en toch lijkt het nogal duidelijk, dat werkelijk de minister Tak met deze Kamer niet voort kon met de kieswet. Tegenover de minderheid toch, die met hem het kiesrecht wilde uitgebreid zien, tot zoover de grondwet toelaat, staat eene meerderheid die zoover niet gaan wil, die een grens trekt, vallende ver binnen den cirkel van den minister en hierdoor een aanzienlijk getal buiten sluit, dat volgens de minderheid met den minister nog geheel ligt binnen de grens door de grondwet bepaald. Inmiddels begint men zich hier en daar al toe te rusten tot den verkie zingsstrijd; maar ook in deze heerscht spraakverwarring. De leuzen „Voor of tegen Tak „en „Voor of tegen De Meijier" behooren plaats te maken voor „Voor of tegen uitbreiding van het kiesrecht tot de uiterste grens van de grondwet", anders loopt men gevaar in den strijd om personen, de zaak uit het oog te verliezen. Dat werkelijk de vraag voor of tegen Tak gewicht in de schaal legt, blijkt uit de kandidatuur van den minister te Amsterdam in de Vereeniging Bur gerplicht. Met het oog hierop |en op andere voorkomende verschijnselen zou men kunnen meenen, dat de aanstaande verkiezingen alleen en uitsluitend de kieswet bedoelen, en toch zou het jam mer zijn, als slechts specialiteiten op 't gebied van kieswetgeving in de Kamer kwamen. Misschien zouden die later blijken op ander gebied te kort te schie ten en dit zou alweer kunnen leiden tot een in dit land minder gewenscht mi nisterieel overwicht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1