De Electrician deelt mede dat een Engelsch officier, de heer Harrington, in Britsch-Indie eene telephoonlijn heeft ontdekt, in dienst russchen twee tem pels, te Panj, en gescheiden door een afstand van li/s K. M. Het schijnt, dat deze lijn reeds 2000 jaren geleden te Panj dienst deed. Men merkt naar aan leiding daarvan op, dat de Egyptologen overtuigende bewijzen hebben gevonden van het bestaan van verbindingen door middel van draden tusschen eenige tempels der eerste Egyptische dynastie ën; maar of deze lijnen gediend kun nen hebben voor telegrafische, telepho- nische of andere wijze van verbindingen, heeft men niet kunnen ontdekken. Onlangs heeft men proeven ge nomen aangaande de drijfkracht van eene stof, die hoofdzakelijk uit gepul veriseerde kurk bestaat. Het is gebleken, zegt de Stoompoat, dat een met kurkpoeder gevuld matras, die ongeveer 12 Kg. weegt, niet onder water gedompeld kon worden door het gewicht van vijf volwassen menschen en dat twee of drie personen er midden in zee op kunnen drijven met een even groote veiligheid tegen verdrinken als op een groot schip. Reddinggordels van kurkpoeder zijn onwaardeerbaar. Kussens, peluws en matrassen, die met deze stof gevuld zijn, zijn elasti scher en geriefelijker dan die van de meeste andere materialen. Het Nederlandsche volk, althans het kiezende gedeelte ervan, bevindt zich thans in den maalstroom der kan didaturen. Het algemeen overzicht schijnt er op te wijzen, dat in zeer vele ge vallen het „Vóór Tak" den doorslag geeft. De verschillende kandidaten heb ben in de meeste gevallen slechts te antwoorden op de vraag: Tak of niet. Wel verre zij het, te willen beweren, dat de wijze waarop de minister zijn ontwerp introk, algemeen wordt goed gekeurd, wat bij de verschillende stroo ming der opinies in deze ook niet anders te verwachten was. Verder gaan er stemmen op tot het indienen van een nieuw ontwerp Tak, hoewel het niet duidelijk is, of de schrijfproef, door den minister blijkbaar zoozeer op prijs ge- gesteld, daarin al of niet zou worden opgenomen. Menigeen komt het ongelooflijk voor, dat de schrijfproef werkelijk zulk een gewicht in de schaal zou leggen, wer kelijk 20 a 30 pCt. van de kiezers zou doen bezwijken. Wie echter met de volks klasse wat beter bekend is, ziet het bezwaar in. Om te beginnen bracht de methode bij het onderwijs vóór twintig jaar gevolgd, mede, dat het lezen in de eerste plaats werd onderwezen. Het zelfstandig uitdrukken der gedachten, schriftelijk, was van later zorg, hoewel veel in dit opzicht gedurende de laatste jaren ten goede veranderd is. Vervol gens bestaat er aanleiding, dat het lezen beter wordt onderhouden dan het schrij ven met het laatste is het dan ook meestal treurig gesteld, vooral wat de spelling betreft. Natuurlijk is de Kamer als het zoover gekomen is, volkomen op de hoogte van die dingen en zal zij inzien, dat, wil zij kiesrechtuitbreiding met schiijfproef, een groot aantal van hen, die overigens in de termen der wet vallen, nog een poosje naar de schoolbanken verwezen wordt, wil aan dezen eisch naar behooren voldaan worden. Een knap werkman, in deze gevraagd, bekende volmondig, dat hij eigenlijk niet goed wist hoe het schrijven hem zou afgaan in ruim drie jaar had hij geen pen in de handen gehad was er wat te schrijven, dan liet hij het zijne vrouw doen. Zijne handteekening, nu ja, die had hij in dien tijd nog wel eens geplaatst. Maar dit laatste is niet uit sluitend het doel van den minister. Aangaande een vermoedelijk geval van vergiftiging, dat te Pernis zou zijn voorgekomen, wordt van daar aan de X>. 6. gemeld dat in een gezin, waar de verhouding tusschen de echtgenooten, ofschoon eerst sedert vier jaren getrouwd, nogal te wenschen scheen over te laten, de man Donderdag van zqne bezigheden thuis kwam om te eten. Al spoedig bespeurde h(j aan zijn maal een zon derlingen smaak en toen hij kort daarop onpasselijk werd en begon te braken, rees bij hem het vermoeden dat men hem door vergif uit den weg had willen ruimen. Terstond deed hij daarvan aangifte bij de bevoegde autoriteit, die het overschot van het eten in beslag nam, teneinde dat scheikundig te doen onderzoeken, terwijl zij de Dortsche justitie met het geval in kennis stelde. Naar aanleiding daarvan begaf deze zich dadelijk naar Pernis en kennelijk heeft zij voldoende gronden voor haar vermoeden gevonden om de vrouw gevankelijk naar Dordrecht te doen brengen. Aan boord van het pas naar Indië vertrokken stoomschip Prins van Oranje bevond zich een complete zeventien meter lange stoomboot als vrachtgoed, die tevens als sleepboot voor het rijk dienst zal doen. De stoommachine is in het ruim geborgen. Het bootje zelf weegt twee en twintig duizend vijfhonderd Kilo. Bij aankomst te Soerabaya behoeft het alleen van boord gezet en de ma- j chine geplaatst te worden om onmid- dellij k dienst te kunnen doen. Ten einde te ontkomen aan be keuringen ter zake van overtredingen der drankwet, wegens het verkoopen I of in voorraad hebben van sterken drank zonder vergunning, doen verschillende bierhuishouders te Rotterdam zich tege lijkertijd als logementhouders inschrij ven. De drankwet namelijk vergunt aan logementhouders het tappen van ster ken drank in het klein aan hunne loogeergasten, zonder dat daarvoor de zoozeer gewenschte vergunning benoo digd is. De gevallen doen zich thans voor, dat bierhuishouders, die nauwe lijks plaatsruimte hebben om hun eigen gezin onder dak te brengen, als loge menthouders zijn ingeschreven. De Zutphensche varkenslachters hebben besloten hunne winkels voortaan op Zondag te sluiten. Het ware te wen schen, dat vele winkeliers, ook hier ter stede, in hun eigen belang, dit voor beeld volgden. In een logement te Steenbergen kre gen twee reizigers twist. Van woorden kwam het tot daden; een werpt met een biljartbal en deze kwam in een spiegel terecht, welke natuurlijk geheel gebroken was. Standjes met den eige naar, gescharrel over vergoeding der schade, treffen van een vergelijk en vast stelling der vergoeding op zestig srulden. Een bankbiljet van honderd gulden in betaling, veertig gulden terug en ten slot te het biljet van honderd gulden valsch Nu vermoedt de booze wereld, dat het twisten, het biljartballen-gooien, het spiegel verbrijzelen, dat alles afgespro ken was om veertig gulden meester te worden. Laster! Zondag ochtend heeft een moord plaats gehad te Amsterdam in de Van der Helststraat op den daar woonach tigen slager J. J. Schut. Het is nog niet uitgemaakt, dat de misdaad heeft plaats gehad met het oog op diefstal, ofschoon het wel vermoed wordt. De dader is tot heden onbekend, doch de justitie schijnt een reeds welgevestigd vermoeden te hebben. De voorgaande en deze week heb ben te Haarlem eenige polderverkiezin gen plaats gehad, waarvan de uitslag was als volgttot voorzitter van het bestuur van den Vereenigden Binnen- polder onder Haarlem merliede o.a. is gekozen de heer P. Vink te Spaarn- woude tot idem van den Waarderpolder de heer Gr. F, Evelein te Haarlemtot bestuurslid van den Inlaagpolder Mr. M. G. P. del Court van Krimpen te Haarlemtot idem van den Rottepolder de heer J. Wiesekoop te Haarlemmer- liedetot idem van den Vijfhuizerpolder de heer J. Schoorl te Haarlemmermeer en tot idem van den Grooten en Kleinen polder de heer A. Meiman te Heemstede. De heer H. Th. Schweits, raadslid en wethouder der gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude heeft wegens vertrek zijn ontslag moeten nemen. In eene buitengewone bijeenkomst, Donder dag ten raadhuize dier gemeente ge houden, werd hem bij monde van den Burgemeester, Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout, namens den gemeenteraad, secretaris en ontvanger en in tegen woordigheid van eerstgenoemde een prachtig inktstel aangeboden, met de beste wenschen voor en de zijnen in het verre Westen, waarheen door de tijdsomstandigheden S. zich genoopt gevoelt te vertrekken. De heer S. dankte in flinke hartelijke woorden voor de hem treffende blijken van belangstelling. De nieuwe gebouwde R. K. Kerk te Houtrijk en Polanen zal eersten Paaschdag kerkelijk in gebruik gesteld worden. HAARLEM, 27 Maart 1894. Gisteren avond had voor eene dicht bezette kerk de zanguitvoering plaats, welke den leden van den Bond van Christ. Zangvereenigingen in Ne derland, bij gelegenheid van het hier te houden congres, door de vereenigin- gen God is mijn Lied, Hosanna en Ex animo van Heemstede, in de Grotoe Kerk (St. Bavo) werd aangeboden. Een belangrijk programma van gees telijke liederen, met vrucht door de ruim 150 zangeressen en zangers be oefend, werd daarbij ten gehoore ge bracht. Met ingenomenheid mocht worden opgemerkt hoe in het algemeen ook deze vereenigingen zich in goede rich ting ontwikkelen en hare uitvoeringen meer en meer beginnen te voldoen aan muzikale eischen. Dat te dezen opzichte God is mijn Lied in de eerste plaats mag genoemd worden, zal moeten wor den erkend. Deze vereeniging legde bijzonder veel eer in met Mendelssohn's Lobgesang, waarvan niet alleen de koren, doch ook het solo-werk tot zijn recht kwam, Het instrumentale gedeelte ook het grootste deel dersymphonie was door den Mendelssohn-kenner en Mendelssohn-vereerder bij uitnemend heid, Ds. E. Weiss, met zorg voor een viertal harmoniums en piano's gearran geerd aan bekwame uitvoerenden toe vertrouwd, mocht dit belangrijk onder deel des werks een zeer goeden indruk maken. In haar geheel heeft de uitvoering ongetwijfeld aan heeren afgevaardigden van elders de overtuiging geschonken, dat onze Christelijke Zangvereenigingen met liefde en toewijding hare taak op vatten, zich daarbij verheugende in den steun van flinke krachten. Gisteren, Paaschmaandag, en ook nog heden heeft alhier de jaarl. Algem. Vergadering plaats gehad van den Christelijken zangersbond, onder voor- I zitterschap van den Hoog Geb. Heer Mr. H. Graaf van Hogendorp. Paaschmaandag namiddag ten 1 ure werd, na de aanbieding van den eerewijn en een welkomstgroet door de Regelings- commissie te dezer stede, door velen ge bruik gemaakt van den rijtoer over Over- veen en Bloemendaal naar de ruïne van Brederode. Nadat daar eenigen tijd was vertoefd en op den top der ruïne het Bondslied en het Wilhelmus was gezongen, werd de terugtocht onder nomen, en na een gemeenschappelijken maaltijd had des avonds eene zanguit voering plaats, aangeboden aan de leden van den Bond van Christ. Zangvereeni gingen in Nederland door de vereeni gingen „God is mijn lied," „Hosanna," j en „Ex animo." Heden, Dinsdag, droeg de vergadering een meer huishoudelijk karakter. Aan het verslag aan de aandeel houders in de Naamlooze Vennootschap De Haarlemsche Hypotheekbank over 1893 is het volgende ontleend. De werkkring der Bank breidde zich geleidelijk uit en van verliezen bleef zij verschoond. De pandbrieven vonden geregeld koopers tot stijgende koersen. De in 1893 gesloten leeningen belie- pen een bedrag van ƒ670.460. Het geza- melijke bedrag der gesloten leeningen was f 1.297.750.16de geschatte waarde der hiervoor verbonden goederen beliep 2.179.104.14. Het netto winstcijfer stelt in staat het dividend over 1893 te bepalen op 5.2% van het gestorte kapitaal. Tevens stelt de hypotheekbank op den 9 April a.s. de inschrijving open op het restant van f 500.000 harer 31/, per cents in goud gewaarborgde pandbrieven met coupons verschijnende op 1 Januari en 1 Juli, groot driehonderd duizend gulden in stukken van [ƒ1000 en f 500. Aan de eerstdaags te openen ten toonstelling, te Rome te houden ter gelegenheid van het geneeskundig congres, zal ook de Wilhelminabron door eene étalage vertegenwoordigd zijn, terwijl toezegging is ontvangen omtrent maatregelen, dat ieder, die zulks wenscht, van het water zal kun nen gebruiken. Maandagavond had in de Sociëteit de Kroon de aangekondigde voorstelling plaats van den Hof artist Bamberg, met medewerking van zijn zoon, specialiteit in Handschaduw pantomimes. Voor een talrijk publiek werd het programma, bevattende eenige zeer in teressante nummers, verdienstelijk afge werkt. Veel succes behaalde de Heer "Bam berg met de allergrappigste, sprekende Automaten, terwijl de afdeeling Hand schaduwen, als voor velen geheel nieuw, zeer de aandacht trokken. Het gebied van het hypnotisme en het gedachtenlezen is in onzen tijd niet meer een onontgonnen terrein, hoewel er natuurlijk onderscheid te maken is tusschen hypnotisme en hypno tisme, gedachten lezen en gedachten- lezen, als niet altijd berustende opweten- schappelijken grondslag, zooals meerma len is aangetoond. In Dr. Wallner, wiens Séances in dit blad worden aangekondigd, schijnt men meer te doen te hebben met een wetenschappelijk gevormd hypnotiseur en gedachtenlezer, die als zoodanig werkt zonder tusschenpersonen, en dan aantoont, hoever het in de kunst kan gebracht worden. De Heer Wallner is medicus; meer dan een leek in de wetenschap kan hij dus op de hoogte zijn der wetenschap pelijk toegepaste hypnose, en als zoo danig wordt de aandacht van het pu bliek dan ook daarop gevestigd. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsch kwartguldenstuk voerende de beeltenis van onze jeugdi ge koningin en het jaartal 1893. Door de politie alhier zijn aan gehouden en naar het huis van bewa ring overgebracht, D. B. oud 19 jaren oud en W. IJ. oud 17 jaren, die zich door middel van insluiping hadden schuldig gemaakt aan diefstal van twee koperen schalen met balans. Beiden hebben reeds vroeger gevangenisstraf ter zake diefstal ondergaan, laastge- noemden, drie malen. Heden morgen omstreeks 8 ure is vrouw Zwemmer, wonende te Zand- voort, aan het Houtplein bij ongeluk aangereden door een wagen beladen met hout die de brug kwam afrijden, waarbij haar rechtervoet is gekneusd en zij per brancard naar het gasthuis is overgebracht. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 22 Maart hebben zich de vol» gende personen aangemeld: 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 22 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 5 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 8 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand® aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk to$ het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden by den Administra teur, bureau Boelen. VERGADERING- van den Raad dec Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 28 Maart 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullm aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Adres gebruik lokaal 2e Burger school voor Zondagsschool. Ontslag onderwijzer j 3e klasse school D. 2. Voorstel B. en W.W. adres J. Gebhard plaatsing kiezerslijsten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2