HAARL SCE Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Na 30. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 14 April 1804 Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust op Zondag 15 April 1894. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. TELEPHOONNBMMSH TELEPHONISCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«p drie maanden—,25. franco p. peet ,4G. Prijs per Advertentie rsa 1 tot 6 regels 86 cents, olie regc. Afzonderlijke nommers s centen per stak. meer 5 cents, groote letters haar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverteniïén wörSsn aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tm 18 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 are, Ds. van hennep. Nam. 2 ure, Vs. Barbas. Doopsbediening. 's Avonds G ure, Ds. Veen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Moeton. Jang-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. 's av. 7 ure, Ds. Hoog. Bakeuesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Eglise Wallonne. Dix heures, M. Lalot, past. a Paris. Gereformeerde Kerken. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 51/2 ure, Ds. J. W. A. Nolten, pred. te Veldwijk. Ridderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Langhout. Avondmaal, 's Av. 6 ure, Ds. Langhout. Dankzegging. fVoensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening. Weten en Werken, Ged Oude Gracht. 's Av. 51/2 ure, Godsdienstoefening. Luthersohe Kerk, Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk «er V ereenigdeiloopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Dinsdag 'sav, 8 ure, Openbare Vergade ring der Jongelings Vereeniging (Pred. 12 la). Sprekers: de Heer L. Zegers, van Heemstede, en Ds. Veen. Nederd. Herv. Kerk. Beunebroek. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gert van Wijk Jr., Beverwijk. Voorm. 10 uur Ds. J. O. Boon, Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang, Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. K. A. Gonlag 25jarige Evangeliebediening. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. H. H. Barger. Nam. 2Vs ure, Ds. H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. J. Kuylman, Hillegom- Voorm. 10 ure, Ds. J. J .van den Broek, Pred. te Noord wij kerhout. Houtrijk en Polanen Voorm. 9V2 ure, Ds. D. Bax, Pred. te Hoofddorp, (Haarlemmermeer) Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. V Barneveld. Nam. 21/2 ure, Ds. C. Barneveld, Aan de Times wordt uit Konstan - tinopel geseind, dat de cholera reeds sedert 7 maanden voortwoedt en thans dagelijks 5 tot dO gevallen voorkomen, ofschoon zij anders gewoonlijk met Ja nuari eindigt. De ziekte komt voor in anders vrijblijvende districten, gelijk Therapia. Een besluit van den Sultan bepaalt, dat de Turksche dokters ver plicht zijn de gevallen aan te geven, op straffe van -10 tot 40 pond boete, terwijl de dit verzuimende buitenland sche dokters zullen worden verbannen. De heer Dowe, de uitvinder van de kogelvrije kleeding, heeft tot nu toe naar men mededeelt de Berlijnsche politie tevergeefs verzocht in het pu bliek proefnemingen te mogen doen. Hij heeft nu echter verleden Zondag een aantal personen bij zich uitgenoo- digd om hun de resultaten zijner uit vinding proefondervindelijk te bewijzen. Met een geweer, als nu bij het Duit- sche leger in gebruik is, werd eerst op een blok eikenhout geschoten, het welk doorboord werd. Daarna hulde de heer Dowe zich in zijne kogelvrije jas en werd het wapen op hem afgevuurd. De kogel bleef in het pantser steken. Een ooggetuige noemt het moment, waarop vuur gegeven werd, een angstig oogenblikde toeschouwers sloten hunne oogen; maar het slachtoffer knikte hen vriendelijk toe en zeide: „ik voel er niets van." Er werd nog eens op zijn hart aangelegdmet hetzelfde onscha delijke gevolg. Ten slotte werd een snelvuur op een paard, inde kogelvrije stof gehuld, geopend. Het dier ging kalm voort met eten en schrikte alleen nu en dan op bij het hooren van den knal. De Keizer van Oostenrijk zal den 22 April een bezoek brengen aan Pesth, de stad waar nog zeer onlangs de dood van den Oostenrijksche patriot Kossuth aanleiding gaf tot ernstige demonstra ties tegen de regeering. De bevolking maakt groote toebereidselen om den keizer op luistervolle wijze te ontvan gen. Zij wil hierdoor uitdrukken, dat de eer aan Kossuth bewezen niet moet beschouwd worden als vijandschap tegen den keizer. In hoever haar dit zal ge lukken, zal men wel vernemen. Inmid dels blijft de zaak nog steeds de noodi- ge gisting wekken, onder anderen in het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden, waar de partijen zoo scherp tegenover elkaar stonden, dat er zelfs sprake was van een duel, dat door eene nadere verklaring echter verhinderd werd. Van eenen zonderlingen optocht van werkloozen komt uit Amerika tij ding; of eigenlijk is er van twee op tochten sprake. Er wordt bericht, dat twee groote gezelschappen of vereeni- gingen van werkloozen, bekend onder de naam van de Commonweal Army of Christ, het Gemeentebestleger van Chris tus, en de Industrial ArmyhetNijver- heidsleger, op weg zij n naar Washing ton om wetten te vragen te hunnen bate. Een zekere Coxev uit Ohio is de man, die tot deze reis het, plan heeft ontworpen. Te Oakland in California maakte eene afdeeling van liet Nijverheidsleger, on geveer 800 man sterk, het zoo bont, dat de overheid ijlings een paar treinen liet voorrijden om de lastige gasten de stad uit te krijgen Maar de heeren verkozen niet in goederenwagens ver- %óferd te worden en vroegen om per sonenwagens. Toen echter de gewapende macht er bij te pas kwam, koos men de wijste partij en nam de goederen wagens voor lief. Zoo ging het naar Sacramento, waar een tweehonderd mannen hen opwacht ten om met hen den tocht voort te zetten. Het leger ki'eeg van de overheid te eten en werd toen dadelijk doorge zonden. Zoo ging het op Washington aan. Het Nijverheidsleger telt nu in den lande een 50 000 leden en is een ru moerige troep. Ordelijker en vreedzamer is het Gemeenebestleger van Christus. Den 26n Maart toog het op uit Massillon, en men schat hun aantal op 100,000 menschen. Over een paar dagen kunnen zij te Washington zijn. Zij zullen daar het kapitool omsingelen, liet congres smeekende om werk. In Frankrijk schijnt men er toe te zullen komen verscherpte maatrege len te nemen tegen de anarchisten, naar aanleiding van de pas gepleegde misdrijven, waarvan men den dader nog niet kent. Ook in Spanje en Zwitserland is men in dien geest werkzaam geweest. Italië verkeert zooals men weet in geldnood; bezuinigingen worden dus zeer aanbevolen, maar meestal op bij zaken. Thans echter beginnen een paar Italiaansche bladen er op te wijzen, dat men hierbij het eerst moet beginnen met het leger; dat om te beginnen de legersterkte van twaaf regementen op tien kan gebracht wordenhet hierdoor vrij komende kapitaal zoude besteed kunnen worden aan werken des vredes. En zóó spreekt een oudminister. Men zou dus kunnen meenen, dat het plan uitvoerbaar is. In Zuid Italië kwam men reeds tegen de zeer drukkende belastingen op, en thans ook in Noord Italië. Te Scottdale Pennsylvanië brak een werkstaking uit onder de cokes-werkers, bij een gevecht tusschen hen en de politie vielen dertien dooden. Toen daarop het uitgebreide fabrieksterrein feitelijk door de werkstakers werd be legerd, heeft de politie het personeel en sommige vrijwilligers van wapenen voorzien om voorkomende gevallen van geweldpleging dadelijk te kunnen straf fen. In den laatsten tijd kwam het meermalen voor, dat gegoede personen in de gemeenteTholen een soort bedelbrie ven ontvingen, waarin de anonieme schrijver verschillendebedreigingen deed, wanneer een genoemde som geld niet op eene aangewezen plaats werd ge legd. Door de wed. v. G. was ook zoo'n brief ontvangenzij gaf echter terstond kennis van het geval aan de politie. Een brief werd op de aangewezen plaats gelegd, terwijl de politie zich in de nabijheid dier plaats verdekt opstelde. Werkelijk liep de schuldige (of een on schuldige) in den val, en wel een oud- kweekeling der rijksnormaalschool al daar, die echter voorgaf, volstrekt van het geheele geval niets te weten en slechts als daar toevallig voorbijkomen de, uit pure nieuwsgierigheid, het stuk papier te hebben opgeraapt. Door de afdeeling „St„ Anna Parochie" van Patrimonium island ge huurd, met het voornemen een aantal arbeiders, leden der Yereeniging, de gelegenheid -te verschaffen tegen mati gen prijs een hoekje tuingrond te kun nen huren. Hoe moeilijk het is voor den arbei der om, alleen optredende, een hoekje land te huren, blijkt wel hieruit, dat de huursom voor genoemd perceel niet minder dan f 130 per hectare bedraagt. De Semaine me'dicale deelt mede, dat de internationale gezondheidsraad te Alexandrie in buitengewone zitting is vergaderd voor de voorziening in den geneeskundigen dienst aan de bronnen van Mozes, noodzakelijk geworden dooi de in werkingtreding der conventie van Venetië, regelende de middelen tot be strijding der cholera in de Roode Zee. De keus van de doctoren is daarbij ge vallen op een Italiaansch geneesheer, thans reeds ter plaatse werkzaam, die den titel van directeur zal dragen, en op drie geneesheeren van verschillende nationaliteit, namelijk een Engelschman, een Oostenrijker en een Franschman. Ook te El Tor wordt de dienst ge reorganiseerd en hospitalen opgericht. Was te Haarlem de opkomst der kiezers slecht, ook te Amsterdam heersch- te gebrek aan belangstelling nog in grooter mate dan te Haarlem. Daar kwamen van elke vijf kiezers slechts twee op. Te Almkerk was het nog erger, na melijk op elke twintig een. Te Groenlo bleven van de tweehon derd negentien kiezers zeventien thuis, te Steen wijk van driehonderd twee en twintig slechts negentien. II. M. de Koningingregentes zou bepaald hebben, dat, in verband met de voor den aanstaanden zomer ge maakte plannen en met het oog op het ge vorderde seizoen, het gewone voorjaars- bezoek aan de stad Amsterdam dit jaar door Hare Majesteiten niet zal worden gebracht. Het schijnt echter, dat dit bericht nog bevestiging behoeft.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1