Nieuwsberichten middelen zulks toelaten, wordt aangevuld met hetgeen in den laatsten tijd op het gebied van populaire wetenschap en van bellettrie is uitgekomen. Maar er doet zich een andere vraag voor. Deze namelijk, of de bibliotheek voortdurend kan blijven voldoen aan de steeds aangroeiende aanvragen om als lezer te worden toegelaten Tot een bevestigend antwoord op die vraag kan ieder menschenvriend mede werken. Als men in aanmerking meent, dat ieder jaar na afloop van het leesseizoen een groot aantal boeken zoodanig on bruikbaar is geworden, dat zij hetzij belangrijk moeten worden hersteld, het zij door nieuwe moet worden vervangen en dat gedurende het leesseizoen zelf vele teruggebrachte boeken telken reize van nieuwe enveloppen moeten worden voorzien, terwijl iedere vijf jaar eene geheele herziening en aanvulling der bibliotheek noodig is, dan behoeft het geen betoog, dat bij het klimmen van het aantal lezers ook de uitgaven aan merkelijk stijgen. Bij het lOOjarig feest dezer instelling zou het daarom niet ongepast zijn, wanneer de meer gegoede ingezetenen van Haarlem de jarige eens met een feestgeschenk verrasten, dat bestaan kan in eene geldelijke bijdrage, maar ook in eene toezending van nieuwe of wel van gebruikte, doch voor deze in richting nog bruikbare boeken. Wij zijn er van overtuigd, dat de commissa rissen der bibliotheek zulke geschenken zeer op prijs zouden stellen. Ten slotte nog dit. Naar wij verne men hebben Commissarissen, van oor deel zijnde dat de bibliotheek niet ge noegzaam bekend is bij het meer ge goede publiek, het voornemen opgevat de inrichting op den dag van haar 100 jarig bestaan, alzoo op Donderdag 19 dezer, van 2 tot 4 uur des namiddags voor ieder ter bezichtiging open te stel len, terwijl eenige hunner daar tegen woordig zullen zijn om, aan wie zulks verlangt, de noodige inlichtingen te verstrekken. "Wij achten eene nadere kennismaking met de bibliotheek der moeite wel waard, en meenen daarom onze lezers te mogen opwekken om van de gele genheid tot bezichtiging gebruik te maken. Overigens verwijzen wij naar 't le zenswaardig opstel omtrent de biblio theek opgenomen in Ilaarlemsch adver tentieblad van Woensdag 3 October 1888 en wij herhalen de daarin neer geschreven woorden. „Met aandrang blijve de volksbibliotheek in de belang stellende ondersteuning van alle men- schenvrienden aanbevolen." In het Wembly park, ver buiten Londen gelegen, is men druk bezig den reuzentoren te bouwen, die het gevaarte te Parijs 50 M. in hoogte zal overtref fen een groot gedeelte staat reeds op zijn plaats, nl. de eerste verdieping, 50 M. boven den beganen grond, een vierkant van 2000 vierk. Meters be slaande. Men hoopt reeds deze verdie ping a.s. Mei voor het publiek te ope nen, met een restauratie, een schouw burgzaal, een café-chantant enz. Mid delerwijl gaan de 80 arbeiders voort met den toren op te bouwen, die men tegen Kerstmis hoopt te voltooien. Van den top zal men een schoon panorama over Londen en omstreken te zien krij gen. De toren wordt echter uiterlijk eenvoudiger dan het gevaarte van Eif fel, omdat er zeer weinig bogen zullen worden aangebracht. De liften zullen de bezoekers brengen tot op een hoog te van 250 M.de overige 100 M. zal men met trappen moeten beklimmen. De toren kost ongeveer 1,800,000 en alle gereedschapnen zijn van de nieuw ste constructie, waardoor tot dusver nog geene ongelukken zijn voorgeko men. Een electrische kraan brengt de holle pilaren naar boven. Hij verrijst te midden van een heerlijk landschap, met een prachtig bosch, dat door de vennootschap aangekocht is en in een Eden zal herschapen worden. Door het landgoed stroomt de rivier de Brent, die men voor het maken van een meer zal bestemmen, waarop watertochtjes enz. georganiseerd worden. James Rymer, barbier te Londen, draagt den trotschen titel van „Cham pion Snelscheerder der Wereld." Hoe de man, zich den titel heeft verworven In 1887 ging hij eene weddenschap aan, dat hij het record van den toemaligen kampioen. Teddy Wicks, die 79 man in 59 min. 53 sec. zonder ongelukken geschoren had, zou slaan. Hij won glans rijk en volbracht het eenige feit, met gulden letters geboekstaafd in de an nalen der scheersport, van 100 man in 48 min. 40 sec. glad als een aal te baardschrappen, zonder een enkelen droppel bloed te vergieten. Sinds dien tijd heeft niemand het gewaagd zich met James te meten. De Engelsche sigarenhandel ver keert in eenen staat van opschudding en paniek naar aanleiding van een ge rucht, dat Sir william Harcourt van plan is op zijne aanstaande begrooting eene verhooging voor te stellen van 2 sh. per pond van het invoerrecht op sigaren. Op het oogenblik bedraagt dit 5 sh. op sigaren, 4 sh. op sigaretten en 3 sh. 2 d. op onverwerkte tabak, alles per pond. Mocht het inderdaad tot eene verhooging als de bovenbedoelde komen, dan zou (naar men beweert) de geheele sigarenhandel van het Ver- eenigd Koninkrijk worden gerevolution- neerd, aangezien dan continentale, In dische, Manillasche en Mexicaansche siga ren geheel van de markt zouden moeten verdwijnen als kunnende niet langer concurreeren met het inlandsche fabri kaat. Om bij storm op zee de golven te doen bedaren gebruikt men wel eens olie. Onlangs is het echter gebleken, dat deze dure vloeistof met goed gevolg door zeepwater kan vervangen worden. Toen gedurende een der laatste stormen de stoomboot Scandia van Hamburg naar Amerika voer, liet de gezagvoer der eene hoeveelheid zeepwater in zoet water opgelost over boord werpen, hoe wel de werking niet zoo snel wa§ als wanneer men olie gebruikt, kon men duidelijk zien, dat de golfslag aanmer kelijk verminderde. Professor Bruckner heeft door zijne onderzoekingen bewezen, dat' het klimaat niet slechts in voorhistorische tijden gewijzigd is, maar ook in latere jaren aan zekere wisselingen onderhe vig is. Toch zijn er plaatsen op de aarde, waar het klimaat eene bijzonde re standvastigheid vertoont. Tot deze plaatsen behoort Turijn. In deze stad is sedert 1753 bijna geen verandering van klimaat ingetredendit is te meer op merkelijk daar de hoogst voorgekomen warmte en koude daar aanmerkelijk verschillen. Ook al is in vroegere jaren de temperatuur niet met zoo groote nauwkeurigheid opgenomen als nu ge schiedt, zoo wordt toch aangenomen, dat volgens de laatste onderzoekingen, het klimaat te Turijn in 150 jaren steeds hetzelfde is gebleven. Een opzienbarende misdaad is Vrijdag in het Grunewald, bij Berlijn gepleegd. Daar is een vrouw, de 25 jarige ziekenverpleegster Helene Schwei- zer, op klaarlichten dag vermoord. Een koopvrouw, die uit de verte getuige was van den moord, beschrijft den moordenaar als een man van 25 jaren. Denzelfden dag is daar in den om trek nog een vrouw aangevallen door een man, wiens persoons-beschrijving met die van den moordenaar overeen stemt. Maar zij wist zich los te rukken en hem te ontkomen. Baron de Hirsch heeft, hetgeen hij op de rennen in 1893 aan prijzen ge wonnen heeft, weder aan de Londensche hospitalen geschonken. In 1891 won hij 7000 en in 1892 35,000. Geen enkele shilling behield hij van dit bedrag voor training, reiskosten of iets derge lijks. Verleden jaar won baron de Hirsch 7500, doch waarschijnlijk van gedach te dat deze som, in vergelijking met de vele weldadige instellingen te Londen bestaande wel wat gering is, heeft hij haar verdubbeld en er 15,000 van ge maakt. De financieele plannen in Italië welke zeer waarschijnlijk door de Ka mer zullen geweigerd worden, zullen naar het zich laat aanzien, tot een kamerontbinding leiden. Er bestaat drang om de legeruitgaven te vermin deren, maar hierin zal de regeering niet treden. Wel verklaart zij te willen bezuinigen op onderwijs en om te be ginnen zullen zes Italiaansche univer siteiten worden opgeheven, niet omdat ze blijken niet noodig te zijn, maar als zuinigheidsmaatregel. Omtrent den politieken toestand van de naaste toekomst bestaat van de zijde der aanhangers van het kieswet ontwerp Tak de meening, dat in het allergunstigste geval de Takpartij zal kunnen rekenen op 62 stemmen. Hier bij moet in aanmerking genomen, dat voor de herstemming op alle kandida ten-Tak is gerekend en dit is wel wat al te optimistisch. Het verdient zeker wel opmerking in het meerendeel der groote steden de meerderheid tegen het regeeringsont- werp is. Amsterdam's houding is nog niet te bepalen; alleen Groningen en Arnhem zijn voor het ontwerp. In het algemeen schijnt het vrij ze ker, dat de regeering eene meerderheid zal hebben. Men kraaie evenwel nog niet te spoedig victorie; de verrassin gen der laatste tijden konden nog wel eens aanhouden, doch de meening wordt van uiteenloopende zijden gedeeld. De heer Roël, gekozen te Haarlem en te Utrecht heeft zich nog niet ver klaard omtrent het zitting nemen voor een dier districten. Naar aanleiding van het feit, dat bij aanneming door de Tweede Kamer met een kleine meerderheid de Koningin-Re gentes en de Eerste Kamer nog aangaan de de beslissing voor een moeielijk vraagpunt staan, vindt het kamerlid de Heer B. L. Tijdens een petitionnement noodig en uitvoerbaar. Voor eenige jaren, zoo schrijft men, werd te Dockum een onderwijzer vermist. Dagen daarna vond men zijn lijk onverminkt, midden in een eenzaam veld. Blijkbaar was hij daar onder den invloed van sterken drank verdwaald en omgekomen. De kastelein, waar hij in gezelschap van anderen vertoefd had, had hem wel op het pad geholpen, maar zich toen verder niet om hem bekommerd. Later speet het hem, en hij verzweeg dit ook niet, dat hij den man niet beter den weg had gewezen. Op zijn sterfbed schijnt hij zich daar over nog beklaagd te hebben, en nu doet het gerucht ijverig de ronde, dat J. door hem en anderen zou vermoord en daarheen gesleept zijn. De justitie heeft zich de zaak aan getrokken, ofschoon het destijds bij onderzoek bleek, dat het ongeluk zich eenvoudig en natuurlijk had toegedra gen. De eigenaar van de landgoederen Oorsprong en Wolf hese, onder Oosterbeek gelegen, is evenals ten vorige jare, ge negen persoonlijke en familie wandel- kaarten uit te reiken, op aanvrage met insluiting van 10 cents aan postzegels. Duidelijk dient hier vermelding, dat de uitspanning het Paviljoen genaamd, door iedereen kan bezocht worden, zonder in het bezit te zijn van een wandelkaart. Het Paviljoen is open voor een ieder. Het dak van het aloude kuor der Ned. herv. kerk te Hippolytushoef, op Wieringen, dat reeds zeer beschadigd was, is Maandag bij stil weder met hevig gekraak totaal ingestort, daarbij muren scheurende, beschotten en banken brekende. Het geheel levert thans een treurigen aanblik op. Toch zal in het gunstigste geval eerst over eenige maan den tot restauratie kunnen worden overgegaan, indien namelijk op de aan vrage om subsidie aan de synode gun stig beschikt mag worden. Te Kapelle (Zeeland), het middel punt der Zeeuwsche kersenteelt, belooft de kersenoogst rijk te zullen zijn. Reeds verscheidene dagen geleden stonden de boomen der vroege soorten zoo wit als in de beste jaren. Als de nachtvorsten de schoone verwachtingen nu maar niet komen verijdelen! HAARLEM, 17 April 1891. Na een langdurig lijden overleed Zondag alhier in den ouderdom van 75 jaren een onzer meest geachte mede burgers, de Heer A. C. Kruseman. De overledene was te Haarlem geboren en stond, behalve door zijne uitgebreide kennis ook door zijne warme belang stelling in alles wat bevordering van on derwijs en kunstzin betrof, hoog aange schreven. Als stichter van eene bloeiende uit geverszaak zagen verschillende uitge breide werken bij hem het licht. Wij herinneren aan Bilderdijks dichtwerken uitgegeven onder toezicht van Mr. I. da Costa, de Komplete dichtwerken van da Costa onder toezicht van J. P. Ha- sebroek. Verschillende periodieke werken, die ook thans nog verschijnen, als Weten schappelijke bladen, Aarde en haar Volken, Album der natuur zagen by hem het licht. Steeds vooraan waar het er op aan kwam de algemeene zaak te dienen, was hij lid van verschillende genoot schappen, waar zijn heldere blik en zijne warme ijver op Imogen prijs gesteld werden. Uit Rotterdam kwam het treurige bericht van het overlijden van Ds. M. J. Mees, predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te 's Hage, en tot voor twee jaar in gelijke betrekking hier ter stede werkzaam. Door zijne vele schoone gaven van verstand en hart had Ds. Mees zich in ruimen kring vele vrienden verworven. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling„WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 16 April hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los merkman. 1 voor kleedermaker. 23 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 6 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor 8tucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand# aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en va* 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8 Va tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Ingeschreven zijn thans 18 perso nen, waaronder schoenmaker, boek binder, smid, losse werklieden, kelner, wagenmaker, grondwerker, zandschip- pers, lakstoker, oppasser, magazijnmees ter, pakhuisknecht, en tuinwieder. Gevraagd een kleermaker bekend met machine werk. Werklieden die op deze lijst niet voorkomen en nog zonder werk zijn moeten zich opnieuw doen inschrijven. II.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. Markt van 16 April 1804. Boter. Aangev. 193, verk. 193 KG. L. pr. f 1.20, H. pr. 1.30, p. KG Biggen. Aangev. 97, verk. 97 st. L. pr. f 13.—, H. pr ƒ16.p. st. Schrammen. Aangev. 48, verk. 48 st. L. pr. f 22.H. pr. 24—. p. st. Aardappelen. Aangev. 126, verk. 126 HL L. pr. ƒ2.H. pr. f 2.50,p. HL. Appelen aangev. 6 verk. 6 HL. Prijs 5. GRAAN-EN ZAAD MARKT. Marktbericht van 16 April 1894. Roode tarwe f 4.75. 4.80. "Witte tarwe f5.f 5.40. Rogge 4.20. Haver 3.25. v 3.55. Gerst 4.60. Duivenhoonen 5.50. 6. Paardehoonen 5.40. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 April 1894, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1PreludioJ. Rheinberger. 2. Adagio uit 't 2e ConcertSpohr. 3Marsch uit 't Oratorium Jephta.Hündel. 4. Andante uit de 4e Symphonie.Mendelssohn. 5. Pinale uit de 2e Sonatelink.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2