HAAR SCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Wo. 32. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oude gracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 21 April 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 22 April 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPHOONNÜMMEK TELEl'HONISCHE VEEBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p, poet,4ö. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tol 5 regels §5 eautaf eiie regel meer 5 eeats. groete letters u&sr plaslsroimte. VERSCHIJNT: Olnsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG m VRIJDAG des middags tan 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. 's Avonds 6 ure, Ds. Hoog. Catechismus, Zondag 50. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. A. Gerth van Wijk, pred. te Benoebroek. Woensdag 's av. 7 ure, Ds. Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. van hennep. Eglise Wallonne. Dix heures, M. Lacheret, past. a Delft. Gereformeerde Kerken. GeiOudegracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Av. 5 ure, de Heer Dekker Theol. Stud, te Kaoqen. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, de Heer Dekker Theol. Stud, te Kampen, 's Av. 5 Va ure, Ds. Mulder. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, 's av. 5Va ure, Godsdienst oefening. Donderdag 'u av. 8 ure, Ds. JSchotel, pred. te Utrecht. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Fooiman. Gedachtenis van Ds. II. J. Mees. Kerk derV ereen igde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. W. M. de Fries, pred. te Amsterdam Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Ds. Veen heeft met dankzegging ont vangen voor de zending: van Mej. B. f 1.40 en van een dienstmeisje f 1. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 uur Ds. J. O. Boon, Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersehe Kerk.. Voorm. 10 ure, Ds. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. H. H. Barger. Nam. 21/2 ure, Ds. II. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. J. Kuylman. Nam. 21/a ure, Ds. J. Kuylman, Doopsbediening. Hillegom Voorm. 10 ure, Ds. J, A. Sluyterman, Pred. te Voorhout. Houtrijk en Bolanen. Voorm. 91/2 ure, Ds. A. H. Claassen, Pred. te Uitgeest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet. Spaarndaro Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velson Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers. 's Avonds 71/s w, Ds. K. Loggers, op de Heide, zaal van den Heer Veldman. Donderdag 's avonds 8 uur, Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, de Heer van Zweden. Zand voort. Voorm. 10 ure, Ds. B. de Planque, Pred. te Gendringen. Nam. 21/2 ure, Ds. C. Barneveld. Volgens den Franschen corres pondent der Daily News heeft de be roemde scheikundige Berthelot eene rede gehouden over den toestand der wereld in het jaar 2000. Hij verwacht van de scheikunde de bevrijding van de maatschappelijke kwa len van den tegenwoordigen tijd. Eene groote verandering zal worden verkre gen als men zich de warmte der zon en der aarde ten nutte maakt. De bin nenste warmte der aarde, meent Ber thelot, kan ten nutte gemaakt worden door puttente boren van 3000 of 4000 meters. De tegenwoordige ingenieurs kunnen dat. Water zou op deze diepte heet genoeg worden, om alle machines aan den gang te brengen. Met zulk een bron van hitte zou iedere chemische verandering gemakkelijk kunnen worden voortgebracht. Het langs kunstmatigen weg voort brengen van voedingsstoffen, waarvan de mogelijkheid reeds '10 jaren geleden in theorie is aangetoond, zal met behulp van deze warmte kunnen plaats heb ben. Men zal dan voedsel kunnen ma ken uit waterstof genomen uit het wa ter, stikstof genomen uit de lucht, kool genomen uit koolzuur. Het werk, dat de planten tot dusver deden, zal de wetenschap weldra beter kunnen ver richten, op grooter schaal en onafhan kelijk van het jaargetijde of van kwaad willige insecten of microben. De heerschappij der scheikunde zal onze planeet beter maken. Er zal geen strijd om landbezit zijn, dieren behoe ven niet langer geslacht te worden en onvruchtbare streken zullen verkiesbaar zijn boven vruchtbare, daar zij niet door eeuwenlange bemesting ongezond zijn gemaakt. De aarde zal een groot pa radijs wezen en het ras zal in vrede en overvloed levenEr zal werk in overvloed zijn, en dit zal meer in over eenstemming wezen met bijzondere neigingen, beter dienstbaar aan hoogere en edeler beweegredenen, aan aesthe- tische en verstandelijke ontwikkeling. Men ziet, theorieën zijn mooi, maar de praktijk! Nauwelijks is de werkstaking der gasfabriekarbeiders te Weenen afgeloo- pen met een treurig resultaat voor dui zend mannen, die hunne plaatsen door anderen zagen ingenomen, of de schrijnwerkers," dertien duizend in getal, leggen het werk neer. De achturige werkdag is hier de hoofdkwestie. Men verwacht tegen Zaterdag werk staking van de werklieden der steen- kolendistricten in Pennsylvanië. Zij eischen twintig percent loonsverhooging, wat door de eigenaars geweigerd wordt, omdat de steenkolen het niet kunnen opbrengen. In plaats van zich in de omstandig heden te schikken en betere tijden af te wachten, willen de menschen nu door werkstaking de steenkolenmarkt tot beter prijzen te dwingen en zij vergeten, dat de eventueel hoogere prijzen alleen ten goede komen aan hen, die groote par tijen kolen in voorraad hebben. Dit verschijnsel heeft zich ook in Engeland voorgedaan. Zoowel op de Zweedsche spoorwe gen als op die in Noorwegen wordt de electrische verlichting bij wijze van proef ingevoerd. De gezamenlijke spoorwegen daar te lande zullen weldra electrische verlich ting verkrijgen, nadat de proeven daar mede op de spoorwegen der Westkust gunstig zijn uitgevallen. Bij ons te lande is men zoover niet Onze spoorwegmaatschappijen houden zich nog steeds aan het dommelige gaslicht, dat onze spoorwegwagons zulk een naargeestig aanzien geeft. Het staat nog te bezien of de Hertog von Brunswijk, die zooals men zich herinnert zijne nalatenschap aan de stad Genève vermaakte, hierdoor aan - die stad eene wezenlijke dienst heeft bewezen, aangezien er nu op de kolossale erfenis van alle kanten wordt aangevallen. Eene dochter van den vorst, gespro ten uit zijn geheim huwelijk met eene Engelsche, begon een proces om haar erfrecht erkend te zien en en de stad moest een deel van het vermogen afstaan om hare wenschen te bevredigen. En nu heeft bovendien het gerechtshof te Parijs, waar de Hertog 40 jaren ge woond heeft, besloten, dat ook zijn do micilie aldaar gevestigd was, toen hij stierf en dat dus te Parijs de successie rechten voldoen moeten worden. Het bedrag dier belasting is niet minder dan fr. 3.800.000, en dit, ge voegd hij de vrij bezwarende verplich tingen, door den erflater zeiven aan Genéve opgelegd, laat niet veel van het ontvangene over. Adviezen, hij Zwitser- sche rechtsgeleerden ingewonnen, ja, zelfs de juridische faculteit te Lausanne luiden hoogst ongunstig, zoodat de stad wel zal moeten eindigen met betalen. De Engelsche minister van Fi nanciën komt op zijne begrooting vier en een half miliioen Pond te kort. Op een budget van vijf en negentig noemt hij dit zóó erg niet, dat hij de toevlucht zal moeten nemen tot zeer buitengewone belastingen. Hij stelt in de eerste plaats voor de schulddelging uit te stellen en dan liet recht van successie te verhoogen, met nog eenige andere rechten en dan komt er een batig saldo. De Fransche begrooting wijst op een te kort van elf en een half miliioen francs, niettegenstaande de uitgaven vijftien miliioen zijn ingekrompen. De begrooting van Oorlog gaat met het vijfde deel der inkomsten strijken. Te Krimpen aan de Lek werd dezer dagen door eenen heer uit Rot terdam aan W. M. den Ouden en zijne vrouw aldaar, het zeldzame aanbod ge daan om afstand van hun kind te doen, een allerliefst knaapje van ongeveer 1 jaar. Niettegenstaande hun f 43,000 werd aangeboden en de menschen tot de arme werkende klasse beliooren, beslo ten zij toch het knaapje niet af te staan. Te Heerenveen bestaat eene com missie. die een vennootschap zal trachten te stichten met een maatschappelijk kapitaal groot 25.000, ten einde de telkens terugkeerende werkloosheid te bestrijden. Belangrijke fmancieele steun is haar reeds toegezegd. Men zal po gingen aanwenden om een terrein van 21 H.A. machtig te worden en dit ontginnen tot bouwland. Dit land zal in stukken van. 1 Vs H.A. worden ver deeld en op elk stuk een flinke arbei derswoning worden gebouwd, welke zal worden verhuurd aan arbeiders, uitslui tend wonende in de gemeenten Schoter- land en Engwirden. De ontgonnen gronden en de woningen blijven het eigendom der vennootschap. Eene niet onbelangrijke kwestie van armenzorg doet zich te Zaandijk voor. Twee gezinnen zijn dakloos. Voor hen is geen woning te verkrijgen, ook niet door bemiddeling van het algemeen armbestuur. Het eene gezin behelpt zich in een gewoon open schuurtje, het andere houdt, met toestemming van den burgemeester, tijdelijk nachtver blijf in het arrestantenlokaal. Niemand weet hoe eene oplossing in die zaak ko men moet. Men tracht nu eene voor het leger onbruikbaar geworden soldatentent te verkrijgen voor hun verblijf. Te Amsterdam heeft een jongman, die verkeering had met de dienstbode van een apotheker aan den Oostenbur gergracht, op dat meisje een pistoolschot gelast, evenwel zonder haar te treffen. Op het schot kwam de zoon van den apotheker naar buiten, die den booswicht het wapen wist te ontwringen, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. Het schijnt, dat de verstandhouding van het minnend paar in den laatsten tijd te wenschen overliet. Tenminste dit wordt opgegeven als motief voor de krankzinnige daad, welke gelukkig geen ernstige gevolgen voor het meisje heeft gehad. Bij vonnis van de Haagsche recht bank werden veroordeeld: Een timmerman, die te 's-Gravenhage op het Wagenplein een brievenbus van de posterijen met een valschen sleutel opende en zich de daarin bevin dende brieven en briefkaarten toeëi- gende, in het Noordeinde een jas en muts ontvreemdde uit de vestibule eener school aldaar en oplichting pleegde door valsche inteekenbiljetten voor abonne menten op een tijdschrift, waarmede hij colporteerde, tot 4 jaren. Een kleermaker, die door middel van een briefkaart, van vorengenoemde dief stal afkomstig, zich schuldig maakte aan oplichting, door bij eene naaister een zijden jacquet te gaan halen en ten eigen bate te verkoopen, tot 8 maanden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1