Te Amsterdam had iemand een muurvlakte gehuurd in de Jac. v. Len- nepstraat bij de Da Costastraat en daar liet hij aanbrengen een groote reclame voor Recht voor Allen, met een opwek king aan de arbeiders om deel te nemen aan het 1 Meifeest, een en ar.der ver sierd met eenige spreuken en met een reizenden vrijheidsengel. Het was ge schilderd op zeildoek en gespannen zooals gebruikelijk is op vier latten. Zondag werd het aangespijkerd. Toen dezer dagen de eigenaar het schilderwerk kwam bekijken, vernam hij dat de politie het had afgescheurd. Aan het politiebureau deelde een in specteur hem mede, dat hij had ge handeld op last van den officier van justitie, 1. omdat door gemeld opschrift volksverzamelingen konden worden ver oorzaakt 2. omdat bij B. en W. geen vergunning was aangevraagd voor dit getimmerte aan den openbaren weg. Tegen eene dienstbode te 's Gra venhage is door de politie proces ver baal opgemaakt wegens diefstal van eene aanzienlijke som gelds. Het meisje nam herhaaldelijk geld weg, en toen zij nu voor enkele dagen een aardig sommetje bijeen had, ging zij voor den trouwdag verschillende inkoopen doen, als stoelen, ledekant, schoenen enz. enz Dinsdag werden uit Roelof-Arends veen de eerste peulvruchten naar Am sterdam gebracht. Dat is 14 dagen vóór den gewonen tijd en nog acht dagen vroeger dan verleden jaar. Die eerste peulen zijn altijd een aangenaam voor uitzicht. Ze worden dan ook in met bloemen en lentegroen versierde mand jes rondgedragen en aan de autoriteiten vertoond. Gewoonlijk komen de tuinders een week of drie, vier later reeds aan „den trek" met het snijden dezer vruch ten van den kouden grond. HAARLEM, 17 April 1894 Door het Koloniaal Museum te Haarlem werden gedurende de maanden Januari, Februari en Maart de volgende geschenken ontvangen, van Heer N. Stark te Heemstede; een Javaansche gendie, twee koperen muntstukken van de Papoea's; van den Heer J. A. Ma ronier te Hemanglen, geprepareerde suikerrietstokken, clichés van verschil lende cultuurgewassen; van den Heer N. A. M. van den Thoorn te Amster dam, een monstertje Groenhart van Britsch Guiana, een idem van Suriname van Prof. E. M. Holmes te Londen, bladeren van Gymnema sylvestris van den Heer Beerink van Oheribon, een Chineesch hoofdkussen, van den Heer J. H. Smidt, oud Gouverneur van Su riname, te 's Gravenhage, 4 mandjes, één hangmat, twee versierde kalebassen, 25 koelkannetjes, één steenen bakje, twee korjalen met pagaai, twee stengels van vru httrossen, Suriname; van de Maatschappij van Nijverheid en Land bouw in Nederlandsch IndiëJava en Liberia- koflie-bessen op spiritus, boo- nen bereid en in den hoornschil, Ca- cas vruchten op spritus, cacao boonen bereid, kapok bereid, alles afkomstig van de cultuur Maatschappij Soekaman- gli Semarang, van den Heer C. G. van Tubergen Haarlem, een verzameling ge droogde zaden en vruchten uit de tro pische en sub tropische gewesten be staande uit 243 nummers; van het Sub-comité te Koedoes van de Ten toonstelling van Landbouw Veeteelten Nijverheid te Batavia: drie stukken houtsnijwerk, Japara; gereedschappen in gebruik bij de mertjon fabrikage. ver schillende gereedschappen in gebruik bij het vervaardigen van batik tjak, Japara; 3 rottan hoeden door vrouwen gedragen, Japara, verschillende versierde dakpannen, Japara. Model van een Ja- vaansch huis. Van het sub. comité te Indramajoe van bovengenoemde Ten toonstelling 8 stuks geweven stollen, Cheribon; van het sub Comité te Poer woredjo de volgende voorwerpen uit de Residentie Bagelen: papiermand, naai mand en hoofddeksel van rottan, ver schillende vischwerktuigen (22 num mers) landbouwwerktuigen (8 nummers) drie matjes; van de Moluksche Handels Vennootschap een monster nantoe hout van den Heer H. van der Beek eene verzameling vlinders uit Nederl. Indië. De Heer Daniël de Lange te Am sterdam heeft het verzoek ingezonden om alsnog den 4 Mei (Vrijdag) in de Groote of Sint Bavo Kerk pil hier eene uitvoering te mogen geven met zijn a capella Koor-, tevens wenscht de heer de Lange op Woensdag 8 Mei een or gelconcert met zang te organiseeren. Zooals men weet vertrekt het Koor weldra naar Londen, om aldaar eenige concerten te geven. In de Felix Favore had gisteren avond de aangekondigde uitvoering plaats van de zangvereen. „De HarpeDa vids". Wij hadden gelegenheid om de „Waterloocantate" te hooren, welk stuk in sommige gedeelten goed is bevallen wij noemen de sopraansolo's en de Wilhelmusmelodieën. Andere gedeelten waren minder goed, als b.v. de bas en tenorsoli en enkele koornummers. Er waren zoo nu en dan werkelijk strijdende oogenblikken. De uitspraak een eerste vereischte anders kon beter geweest zijn. Men houde ons deze opmerkingen ten goede. Wij gelooven, dat dit koor meer succes zal hebben met kleinere stukken, goed ingestudeerd, dan met toonwerken waarvoor krach ten gevraagd worden die niet aanwe zig zijn. Donderdag middag kwam het Be stuur van de Vereeniging Door vermaak tot Nut de h.h. P. Dyserinck, Mr. A. W. Thöne, J. H. Koolhoven en G. C. Merens bijeen in een der lokalen van de openbare lagere school D alhier, ten einde voor de eerste maal de diplo ma's uit te reiken aan die leerlingen, welke bij het verlaten der school op 1 Mei a. s. door de hoofden der Koste looze scholen zijn aangewezen, om voor rekening van het Fonds van Dr. P. W. Korthals zich verder te ontwikke len. Deze bijeenkomst, mede bezocht door de hoofden van de|betrokken scholen, werd door den heer P. Dyserinck met een passend woord geopend, waarbij hij het edel doel van den erflater nader in het licht stelde, tevens den kinderen aansporend van het hun geboden voor recht een nuttig gebruik te maken. Bedoeld diploma werd daarna over handigd aan de navolgende leerlingen Van School A. I Leonardus van Maas winkel (voor 2 jaar, 2 de Burgerschool 2. Hendrik Jan Hazevoet, (3 jaar am bachtsschool) van School B. 3. Willem Hendrikus Schrameijer, (3 jaar am bachtsschool); 4. Johannes Jacobus Becker, (4 jaar Burgeravondschool)5. Bartha Jacoba Jansen (naaischool Luth. Weeshuis); van School C. 6. Jacob Klooster 12 jaar ambachtsschool) 7. Hendrik Wesseling (2 jaar avondschool kunstnijverheid) 8 Johannes Scherpen- huizen (4 jaar Burgeravondschool)van School D. 9. Johannes Wilhelmus Smit (3 jaar ambachtsschool), 10. Johan Dietrick Thieke, (2 jaar 2e Burgerschool) van School E. 11. Jacob Koning (4 jaar Burgeravondschool) 12. Anthonia Lu- sanna Schreuder (2 jaar naailessen bij Mej. Menzes.) Onder de velerlei vormen waarin kan worden welgedaan, mag de wijze waar op het Bestuur van de Vereeniging Door vermaak tot Nut, aan wien het beheer van het Dr. P. W. Korthalsfonds is opgedragen, de beschikbare gelden be steedt, zeker uiterst doeltreffend en prakti-ch heeten. De 39ste jaarvergadering van de Haarl. Jongel. Vereen. Pred. 12 la had Dinsdagavond plaats in het kerk gebouw der Broedergemeente. Als spre kers traden op Ds. C. Veen, en de heer J. L, Zegers van Heemstede. Het zang koor 30 leden) gaf enkele nommers ten beste en secretaris en penningmees ter brachten hunne verslagen uit. Uit dat van eerstgenoemde bleek, dat de vereeniging thans ruim 70 leden telt, eene knapenvereeniging heeft van 40 leden en eene zondagschool van 200 kinderen. De bibliotheek was met enkele nummers vermeerderd. In korte trekken werd vervolgens iets medegedeeld aangaande de werkzaam heden der verschillende commissies als die van 't Militair Tehuis (hierop hopen we terug te komen), Tractaatversprei ding en eenige andere huishoudelijke commissies meer. Tot na middernacht (nu in het gebouw der vereeniging L. Annastr. 11) bleef men nog eenige uren aangenaam en gezellig bijeen. - In het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag twee maskers van beroemde personen, die naden dood of naar de natuur werden af genomen, tentoongesteld zijn. Het eene van Napoleon I in 1821 op zijn sterfbed te St. Helena door Dr. Antonsmarchi afgenomen, het an dere van Honoré de Balzac, Auteur der Comedie Humaine, die in 1850 overleed. Dergelijke maskers worden veelvuldig van overleden personen afgenomen om hunne gelaatstrekken voor de nakome lingschap te bewaren. Door de politie aihier is aange houden en naar het huis van bewaring overgebracht, zekere Meijer, oud 44 jaren, gesignaleerd in het Algemeen Politieblad van 1886, die in dat jaar door het Gerechtshof te Amsterdam ter zake van diefstal was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Hij had sedeat de wijk genomen naar Noord Amerika, vanwaar hij een paar dagen geleden uit armoede was teruggekeerd. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst is aangehouden de 12 jarige knaap A. B. die door middel van in klimming eener woning aan de Ged. Raamgracht een naaikistje met twee rijksdaalders had ontvreemd. De vorige week had hij zich schuldig gemaakt aan diefstal van een kistje met 100 sigaren in de gemeente Zandvoort. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingIPURKFERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 20 April hebben zich de vol- geilde personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 23 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 6 voor loopwerk. 1 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijlwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tol het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8Vs tot 91/2 uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het aantal ingeschreven personen als zonder werk bedraagt 17. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en zich na één maand niet gemeld hebbende, moeten zich weder opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 April. A. Schermers en G. Uitenbosch. M. H. Tijs-eenJ. M Leuven. C. J. Küster en J. 54. E. Seuns C Zwaneveld en E. van den Heuvel. A. P. Meeuwig en JE. Stoel man. J. Boersma en M. E. Umans. A. Bruijn en C. Hulshof. E. L.van der Meijden en G C Schiering. J. R. Daniels en C. J. van Ewijk. C. Smit en G. van der Veen. G. Berendregt,en J. S W. Michel. A.L.van Veldhuijsen en G. Kistemaker. J. Visser en T. Meijer. P. W. Kuijken en C. van Bergen. B Cramer en G. M. van Amstel. 19 April. P. A. van Ek en M. van Kolk. GETROUWD. 18 April. A. M. C. van der Heijden en C. Hessels. A. de Jeer en M. de Graatf. A. H. Janus en C. E. van Goor. B. C. Kensen en J. C. vau Loevesijn. K.G de Ruiter en S Schepel. J. P. de Swart en E.van den Heuvel. W. F. Compter en E. Klumper. C. van Roode en W. M. van Galen. G. A.van Galen en C. T. vanderMeij. J. Moolenaar en A. M. Peeperkorn. H. A. van Raaij enJ. W.de Toepoel. 19 April. M. JJ. Hezemans en J de Vleeshouwer. J. J. Loke en M. E. Klynsma. GEBOORTEN. 11 April. E. E. Konijn geb. du Mosch d. C. J. Forzez geb. Vooren z. G. Remmers waal geb. Mookate d. 12 April. J. Meeter geb. Duivestein d. W. G. Smit geb Prent z C. M. Bronkhorst geb. de Groot d. A. Meijer geb. Boersma d. 13 April D. M.E. MJ Dreijer geb. Breems z. M. J. Timmer geb. Eichhorn d. 14 April. J. Blommaert geb Bouman z. G. Nijliof geb. Gorier d. A. Junge geb Zuurendonk d. J. de Vries geb. ter Braak d. (levenl.) 15 April. C. Terpoor ten geb. Wes-els z. J. M. Kromhout geb van Loeresijn z. (levenl.) 16 April.II00 gevorst geb. van den Hoek z. T'.van Schoon hoven geb. Teut z. M. Blanke geb. van Hout z G. Berg geb. Mooijman d. J. G. van Zurk geb. van der Putten z. W. van der Weijden geb. ten Bosch z A. Rijkenberg geb. Everout d. 17 April M van der Bunt geb van der Neut z. S. Wassenberg geb. laane z. 18 April. E. Rietman geb. Derni- son d. M. Kaat geb van Terwisga d. J. M. E. P C. Kok geb. Janssen de Poorten d. OVERLEDEN. 11 April. M. E. Lodders 1 m.d. Burretstraat. II. Bjjster 13 m. z. Rozenpriëelstraat. M. A. van Berkum 6 m. d. Tey.erstraat. M. Soorbeek geb van Duuren 82 j. Gr. Heiligland. M. Bijhouwer 7 m. z. Nassaulaan. P. C. Jonker 3 m. z. Schoterstraa'. 13 April. A. G. G. Liernur 60 j. Jansstraat. M. P.J. Bert geb. Schuling59j. Brouwerstraat. C. Vergers geb van Hnijsen60j Hagestraat.— 14 April. C. S. Selhorst geb. Koelemij 30 j. Zomervaart. D. üoets geb. Neuteboom 74 j. KI. Houtweg. J. G. M. van Oostveen 4 j. L. Margarelhastraat. D. G. Schotten 12 d. z. Dubb. buurt. G W. Rieu 6 ra. z. Oranje boomstraat. 15 A pril. T. van der Ven 74 j Hagestraat. P. vanTwuijver 35j.L. Hee- renvest. G. Veltrup geb. Mul 6Ij. Ruijc- haverstraat. A. van Tooren 74 j. Wagenweg. G. Weijers 54 j. L. Heeret straat.A. C. Kruseman 76 j. Frederikspark. 16 April. W. H. Muntendam 73 j. Gr.Houtstraat.E. Mijnders 4 m. d. N. Appelaarsteeg. J. J. Aan de Kerk 3 j. z. Oranjeboomstraat. A. Visser 20 m. z. Tulpenstraat. E. Smit 6 j. d. F'ran- kestraat. 17 April. A. Osterthun 2 m. z. Schoterweg. B. G. A. ter Brugge lm. d. Koudenhorn. D. Stokman 4 j. z. Spaarnwou- derstraat. 18 April. G. Gerritsen geb. Gum- stra 79 j. Ged. Oude Gracht. P. Broekhuizen 80 j, Ripperdastraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terng te bekomen zijn. Eenige oude koperen muntstukken binnen- en buitenlandsche. Een duim stok. Een zakje thee. Een geelharig hondje. Eene kleine portemonnaie waarin eenig geld. Een stuk zink. Een paternoster van blauwe koralen en palmhouten doosje. Een gouden ring met diamant. Een notitieboekje. Twee groote ledige manden. Eene nikkelen horlogeketting. Eene broche bestaande uit twee mditaire uniform- knoopen. Een blauwkoralen kettinkje met gouden sluiting. Een glacé-hand schoen. Een groen beursje met eenig geld. Een rol rieten vloermatten. Eene grijze pet. Een vierkanten gra naten steen, vermoedelijk van een arm band. Een onderstuk eener gouden oorbel. Negen schoenveters. Eene portemonnaie waarin een weinig geld, een lombardbriefje en een lot der Ne- derlandsche StaatsloterijtEene zwarte parapluie met dito stok. Een heeren- hoed. Een paar vuile manchetten en eenige paren heerenboorden. Een scheikundig boek. Een zakdoek. Een boekje der Amsterdamsche Begra fenis- Zieken- en Geneeskundige maat schappij. Een injectie-spuitje. Twee nieuwe planken en een lat. Een nik kelen horloge. Een gesloten brief, geadresseerd aan de Weduwe Aöeve te Veisen en een patroon voor een jak. Eenige sleutels. KAASMARKT van 18 April 1894. Aangev. en verk. 12 stapels uitma kende 1270 kazen, wegende 2418 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 27. VEEMARKT 18 April 1894. AangevoerdPrijs 9 Koeien ƒ150. ƒ180. 2 Vaarzen 110. 120. 233 N. Kalveren j> 4.i 8.- 206 Schapen 17. 26. 10 Lammeren. 8 Biggen 12. 13. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 2t April 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Allegro maestosoMailly. 2. Fantasie pastoraleLux. 3. Sonate No. 4Bach. a. Adagio. h. Andante. c. Un poco Allegro. 4. Inleiding en Romance. -O du mein holder Abendstern."...R Wagner. 6. Mondnacht. (Aria)Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2