PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 34. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiend-* Jaargang. - OE van ZATERDAG 28 April i894. vTmsnmiNT. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 29 April 1894. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TÏIKPHOONNDMMÏK gLjf Êk %*sf' "l jRfff 52, IJ |3[ TELBPHONISCHE VEKBINDIN8 etopiws im'mb wfeSs eijsiaCTa ^ss* t£2safe£& IH0t AMSTERDAM» ntnrniD ABONNEMENTSPRIJSn rn-nn n n QQ a *i 1 onA Per drie maandenr —,25. ViCKSUHlJNT: franco p. poet —,40. Prijs per Adrerteatic ras 1 tot 5 rogels 35 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. A&onderlgke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Nam. 2 ure, Da. Veen. Doopsbediening. 'a Avonds 6 nre, Ds. Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Eglise Wallonne. Dix heuree, M. Bourlier, pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5y2 ure, de Heer II. Frugte, van Zeist. (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5y2 ure, Godsdienst oefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman. Dinsdag nam. 1 ure, Huwelijksinzegening. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Ds. Barbas zal Woensdag a.s. geene oatechisatiën houden. Bennebroek. Voorm. 10 ure, I's. J. A. Gert van Wijle Jr. Beverwijk. Voorm. 10 uur Ds. J. C. Boon Nam. 1 ure, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. W. R. Poolman, Pred. te Haarlem. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. H. H. Barger. Nam. 2ys ure, Ds. H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. J. Kuylman. Hillegom Voorm. 10 ure, Ds. J. D. Sigal, Pred. te Lisse. Houtrijk en Folanen. Voorm. 9ys ure, Ds- M. F. van Lennep. Pred. te Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet. Spaar ndam. Voorm. 10 are, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers Bevestiging van Lidmaten, Voorbereiding en Collecte, s' Avonds 7 uur Ds. K. Loggers, k vondma&l. Donderdag 's avonds 8 uur, Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, de Heer Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. C Barneveld. Nam. 21/a ure, Ds. C. Barneveld. Haarlem's Zanggenot. De liedertafel „Haarlems Zanggenot" besloot Dinsdagavond hare wintercam- pagne met eene flink geslaagde uitvoe ring in de concertzaal van de sociëteit De Kroon. Behalve de gewone koornom- mers, door de zangvereeniging zelve voorgedragen, bevatte het programma eenige liederen voor bariton, gezongen door den heer M. Lobstein van Amster dam en een tweetal piano-stukken voor vier handen gespeeld door den heer B. J. Visscher, directeur der Ver- eeniging, en den heer Andriesen Jun. Wanneer wij de uitvoering flink ge slaagd mogen noemen, doen wij dit in de eerste plaats met het oog op de in vele opzichten voortreffelijke wijze, waarop de ensemble-nommers door het Koor werden ten gehoore gebracht. Dank zij den ijver van den heer Vis scher en de toewijding van de heeren zangers bij de voorbereidende studie, mochten de goede hoedanigheden van het Koor weder op het voordeeligst uitkomen. De liedertafel gaat blijkbaar voortdu rend vooruit met het aanwinnen van goede krachten; daardoor wordt haar klankvolume niet alleen voller en krachtiger, doch wint tevens de klank kleur aan mildheid en beschaving. Door de versterking van het materi aal kan de vereeniging hare vleugels bovendien wat krachtiger uitslaan en mag zij met vertrouwen meer omvang rijke werken op haar repertoire nemen. Sauls Lierzang van Gevaert, Vriendlijke Lente van Visscher en vooral Psalm VIII van Hol toonden, wat Zanggenot nu reeds kan presteeren. Deze nommers gaven in hunne vertolking veel schoons te genieten en hadden volop aanspraak op de belangstelling, welke er van de zijde van het publiek aan werd geschonken. Het Wiegenlied van Brahms en het recht zangerige koortje Viooltjes van Nicolai bewezen daarnevens,' dat een gekuischte en fijne voordracht het eigendom kan blijven van een talrijk Koor. In het algemeen, wij herhalen het met ingenomenheid, werd er dapper gezongen; het correcte inzetten, de gelijkmatige nuanceering in de verschil lende stemmengroepen, kortom de ge heele voordracht gaf de overtuiging, dat de heer Visscher ook voor dit con cert hard heeft gewerkt en de zangers zich met lust en ambitie en bovenal met vrucht zijne leiding ten nutte hebben gemaakt. Dubbel jammer is het daarom, dat de goede gang van zaken in Zanggenot door- het vertrek van den heer Visscher naar Indië moet worden onderbroken. Wij hopen, dat liet der vereeniging zal gelukken, de opengevallen plaats waardig te bezetten met een even be kwamen en bovenal even werkzamen opvolger. In den loop van den concertavond werd den heer Visscher, bij monde van Zanggenots voorzitter, namens de wer kende leden het lidmaatschap van ver dienste aangeboden eene welverdiende hulde, die bij alle aanwezigen een warmen weerklank vond. De heer M. Lobstein, wij stipten het reeds boven aan, gaf op dit concert eenige liederen voor bariton ten beste. Hoewel nog verre van volleerd in zijne verrichtingen, mocht het hem gelukken een vrij gunstigen indruk te maken, vooral door de goede hoedanigheden van zij ge stem. Wat de voordracht be treft, stonden Een Bloemken van Nico- la'veen van diens Looverkens en Die Uhr van Löwe boven Die beiden Grenadiere van Schumann, waaraan alle karakter ontbrak. In de Vreemde van Verhulst werd wat al te sentimenteel opgevat, doch stond toch boven Schu mann's lied. De zanger wachte zich overigens voor een overdreven vibrato en wijde zijn bijzondere zorg aan eene meer na tuurlijke voordrachtswijze; destemmid- delen zijn, wat kracht en timbre be treffen, eene zorgvuldige behandeling waard. De piano-nummers van de heeren Visscher-Andriesen schonken tusschen de vocale zaken eene gewaardeerde af wisseling; nauwkeurig en met smaak gespeeld, bezorgden zij den uitvoerenden een -gewenscht succes. Gaarne hadden wij voor ons eenige andere stukken ge hoord. De ouverture Zampa van Herold, Die Slumme von Portici van Auber en Die elsenmiihle von Etalières van Reis- siger mogen, afgescheiden van hunne twijfelachtige muzikale waarde, voor het minst verouderd heeten. Doch over den smaak willen wij niet twisten; aange namer is het ons, de liedertafel geluk te kunnen wenschen met den goeden afloop van het concert en ons te vleien met het vooruitzicht, haar in een vol gend seizoen even flink en degelijk te kunnen zien optreden, als zij dat de laatste jaren onder de leiding van den heer Visscher instaat was te doen. B. Uit Budapest ontvangt de Pes ter Lloyd het volgende bericht: Verleden Zondag werd in den snel trein naar het buitenland een salon wagen ingehaakt, waarin een enkele reiziger plaats nam, de heer Geza Po lonyi, afgevaardigde van den Hongaar - schen Rijksraad, en ijverig lid der oppo sitie. Reist de heer Polonyi naar het bui tenland vroeg menigeen zich verbaasd af. Het was zoo. De heer Polonyi heeft genoeg van de politieken vertelde voor eenige dagen in de couloirs dat hjj eens een reisje wilde gaan maken. Da delijk zeide de minister van handel, Lukacz, dat hij dan een salonwagen voor den heer Polonyi beschikbaar stel de, doch onder voorwaarde, dat de reis hem een heel eind van Pest zou voe ren en dat hjj minstens vier weken zou wegblijven. Onder algemeene hi lariteit nam Polonyi dit voorstel aan. Reeds was de minister de geheele zaak vergeten, toen de heer Polonyi zich Zaterdag aanmeldde, met de mede- deeling, dat hij op reis ging en den salonwagen opeischte. En op de vraag van Lukacz of hij dan ook werkelijk vier weken zou wegblijven, antwoord de het lid, „in de oppositie"„Zeker ik ben veel te blij, dat ik deze hel kan verlaten." Er was sprake van, dat bij de werkstaking der timmerlieden te Weenen de gebouwen der internationale tentoon stelling van voedingsmiddelen tot on zijdig terrein zou verklaard worden en dus de timmerlieden, daar werkzaam, pas zouden staken als het werk daar zou afgeloopen zijn. Het blijkt nu, dat men misgerekend heeft; op gezegde terreinen wordt niet meer getimmerd. De Independance deelde Zaterdag mede, dat mevr. oud Joniaux, in hech tenis als verdacht van vergiftiging, ge pleegd op drie van hare familieleden, bekentenissen zou hebben afgelegd. Deze geruchten zijn tot heden niet bevestigd. Integendeel houdt zij vol het voorwerp van vergevoerden haat en laster te zijn. Inmiddels doemen allerlei onthul lingen op, welke blijken zij waarheid zeer, stellig in haar nadeel pleiten. Onder de officieren van het Duit- sche leger verwacht men eerstdaags groo te mutaties. Keizer Wilhelm schijnt van plan het corps hoofdofficieren opnieuw te verjongen. Het gerucht gaat, dat niet minder dan dertig generaals zullen ontslagen worden, Uit Dordrecht meldt men dat een 40 tal broodbakkers (patroons) met al gemeene stemmen besloten hebben, op a.s. Hemelvaartsdag, bij wijze van proef geen brood te bakken en dit ook niet te laten rondbrengen, met het uitslui tend oogmerk om aan de knechts dien dag vrijaf te geven. Wel zullen de bak kers dien dag, zoo zij dit verlangen, kunnen verkoopen, terwijl overigens, zoo de omstandigheden dit noodzakelijk maken, van het besluit kan worden afgeweken. Slaagt de proef goed, dan is men voornemens den maatregel ook op andere feestdagen toepasselijk te verklaren. Wat dit besluit zooveel te belangwekkender maakt, is dat het niet genomen is op aandrang der bakkers knechts, maar op initiatief der patroons zeiven. Dordt is een der geinige plaatsen waar de Zondagsarbeid van de bakkers jot de uitzonderingen behoort. Henry Diefenthal, boekhandelaar, Heiligenweg 42 te Amsterdam, is ter zake het in voorraad hebben en verspreiden van onzedelijke blaadjes en plaatjes door de Amsterdamsche arr, rechtbank (4e kamer) veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met verlies van het recht om in boeken handel te drijven door den tijd van jaar.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1