Uitslag der Herstemming van Dinsdag 24 April, voor 30 Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit Valthermond wordt medege deeld, dat aldaar onder de veenarbeiders eene werkstaking is uitgebroken. De eisch is hooger loon. De geheele om trek werd afgeloopen om allen, goed- of kwaadschiks, het werken te beletten. Op last van de politie moesten de drankwinkels gesloten blijven en er gebeurde niets onbehoorlijks. De patroons schijnen ongenegen aan de eischen der werklieden te voldoen. Een knecht van den landbouwer E.te Haarlemmermeer, komende van Haar lem met een grooten wagen planken, geraakte bij den afrit, bij het fort „de Liede" met zijne paarden op hol. Vrouw H, naast hem gezeten, werd door het slingeren der planken van den wagen afgeworpen en kreeg den zwaar beladen wagen over hoofd en lichaam. Zwaar gewond werd zij naar hare woning gevoerd. De knecht wist er bij tijds af te ko men, zoodat die ongedeerd bleef. HAARLEM, 27 April 1894 De verkiezingen en de herstem mingen hebben niet beantwoord aan de verwachtingen der voorstanders van zeer uitgebreid kiesrecht, niettegenstaan de vooral bij de herstemmingen overal de uiterste krachten zijn ingespannen en wel door- als tegenstanders. Hierdoor is uitgemaakt, dat de meer derheid der kiezers de uitbreiding tot aan de uiterste lijn der Grondwet niet gewenscht acht. Het kon ook bijna niet anderswij Nederlanders zijn gewoon om onze zaakjes te doen stap voor stap. Het maken van sprongen verstaan wij niet, zelfs niet in gevallen als de noodzake lijkheid het bijna gebiedt. Over 't algemeen schijnt men vrijwel overtuigd, dat het tot ruim kiesrecht uitbreiding moet komen en dan zou men bijna vragen, waarvoor dan het wachten, tenzij Artikel 80 der Grond wet werkelijk de ernstige bezwaren oplevert die de tegenstanders haar in den weg stellen. De meening bestaat, dat Grondwets herziening moet vooraf gaan en dat dan tot volledige uitbreiding kan overgegaan worden. De vraag doet zich voor, wat nu zal geschieden en dan wordt als meening uitgesproken, dat het ministerie zal af treden. Hiertegenover staat, dat de mi nister nog zijn ontwerp, hetzij het oor spronkelijke, hetzij gewijzigd, aan de Kamer kan voorleggen. Wordt het ver worpen, wat meer dan waarschijnlijk is, dan zou aftreding moeten volgen, want nieuwe Kamerontbinding zou noodeloos zijn. In elk geval zou men kunnen ver wachten aftreding. Het waarschijnlijkst is, dat het zal geschieden vóór de bij eenkomst der nieuwe Kamer. Te Amsterdam zijn van elke drie en twintig kiezers elf opgekomen, te Dor drecht van de negentien kiezers bijna zeventien, te Schiedam elf van de twaalf. In het algemeen was de opkomst in de kleine gemeenten het best. Naar men verneemt, zal de Heer Roëll te Haarlem en te Utrecht gekozen, voor Utrecht optreden. Volgens de op 25 dezer vastge stelde kiezerslijsten bedraagt het getal kiezers voor de tweede Kamer 2782, voor de provincale staten 2781 en voor den gemeenteraad 2776. Vrijdag 4 Mei heeft in deGroote kerk alhier eene uitvoering plaats van Oud Nederlandsche Meesterwerken door het Amsterdamsche a Cappela Koor onder Directie van den Heer Daniël de Lange. Het beroemde Passio Domini nostri Jesu Christi bekleedt onder de uitte- voeren toonwerken eene eerste plaats. Gecomponeerd in de eerste helft der vjjftiende eeuw door den Nederlander Jacob Obrecht is de tekst in hoofdzaak genomen uit het Evangelie van Mat- theus. Tot grondslag voor de muzikale be werking heeft Obrecht gekozen de me lodie van het Greogoriaansch Gezang en is voor een goed deel vierstemmig gezet. Het overschoone werk, uitgevoerd door de keurbende onder den genialen Daniel de Lange, maakt overal den diepsten indruk en zeer zeker zal het den Haarlemschen kunstvrienden ge noegen doen, dat zij in de gelegenheid gesteld zijn, het uitmuntende a Cappella Koor nog eens voor het vertrek naar Londen te kunnen hooren. KIESDISTRICTEN. HER T E M M I N O. GEKOZEN. Alkmaar Van der Kaay, C. Trenb, R. Van der Kaay, C. Amsterdam Vrolik, R. Trenb, R. Gleichman, C. Rutgers, C. Gleichman, C. Rutgers, C. Beaufort, C. Levy, R. v. d. Kaay, C. Pgnappel, C. Beaufort, C. Pgnappel, C. Apeldoorn Mollerns, R. Van Bylandt, C. Van Bglandt, C. Beverwgk Borret, C. Van Loenen Martinet, R. Borret, C. Bodegraven Van Löben Seis, R. Knyff, R. Knyff, R. Breukelen Rooyaards, C. Schaepman, R. Rooyaards, C. Brielle Goekoop, C. Seret, B. Goekoop, C. Delft Beaufort, C. Van de Velde, R. Beanfort, C. Dokknm Schaafsma, R. Van Vliet, B. Schaafsma, R. Dordrecht Van Gyn, C. Knyper, R. Van Ggn, C. Ede Loben Seis, B. Van BorsBele, C. Van Borssele, C. Eist Van Basten Batenburg, C. Meester, R. Meester, R. Enschede Vos de Wael, C. Hattink, R. Vos de Wael, C. Goes Savornin Lohman, C. Stigter, R. Savornin Lohman, C. Gonda Van By landt, C. Valette, R. Van Bglandt, C. Haarlemmermeer Reekers, C. 't Hooft, R. 't Hooft, R. Harlingen Bonman, R. Heemskerk, R. Bonman, R. Hilversum Mackay, C. Schaepman, R. Mackay, C. Hontenisse Walter, C. Van Deinse, R. Van Deinse, R. Lochem Lely, R. Van Alphen, R. Lely, R. Loosdninen Van Berckel, C. Van de Velde, B. Van Berokel, C. Ridderkerk Arie Smit, R. Heemskerk, R. Arie Smit, R. Sohiedam Van Slyrnm, C. Maas, B. Van Slyrnm, C. Sliedreoht Knyper, R. Van Haaften, R. Knyper, R. Sneek Pollema, R. Borgesius, R. Borgesius, R. Steenwijk Beelaerts, C. Meesters, R. Meesters, R. Wijk bg Duurstede De Beaufort, C. Van Wgck, B. De Beanfort, C. N.B. Letter R radicalen of voorstanders van het ontwerp Tak; letter C oonservatieven of tegenstanders daarvan. Op het Museum van Kunstnijver heid zijn aanstaanden Zondag de mas kers van Napoleon I, overleden in 1821 en van Honoré de Balzac, overleden in 1850, tentoongesteld. De afbeeldingen van verschillende beeldhouwerken en de fransche plaka- ten zullen Zondag eveneens tentoonge steld zijn, Des Zondags is de .toegang vrij. Naar wij vernemen ontving de Commissie voor de Volks-Bibliotheek van het Nut een telegram van geluk- wensching met het 100-jarig bestaan dier instelling, namens H.M. de Kóningin. Er werden nog verschillende boek geschenken, ook uit andere plaatsen ontvangen, waaronder één van ruim 75 deelen, en eenige belangrijke bijdra gen, met de bepaling dat deze bestemd zijn tot aankoop van boekwerken. Het spreekt wel van zelf, dat één en ander aan commissarissen zeer welkom was. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 April. C. Thomasz en S. C. L. van der Heijdt. 25 April. A. Beers en G. Meinders, H. A. Overbeek en A. van Ekeren. J. V. Munsterman en S. van Hulst. P. Kloos en M. E. Zoet. J. de Kok en M. C. Groenendaal. J. Kcssens en A. M. Jansen. J. C. Wil- lemse en A. C. Huijboom. A. Wesseling en M. Rikkinga. H. E. J. Bouekaert en A. C. Schrama. W. Costers en C. Kerkkoff. Y van Akkeren en C. A. Vos. H. J. Assendelft en D. Wubbe. A. Barmentlo enC. S. van Everdingen. H. A. van den Eijnde en A. C. Pollé. P. Takken en J. M. de Wilde. A.M. Hermeling en M. A. Peperzak. J. Uijter.daal en J. M. Janssen. A. Menke en A. C. Kan. P. J. Martens en E. van der Meulen.J.W. van den Bcgaardt en C. Plierman. J. Post ma en H. G. van Brederode. A.NiemanenM. de Waal Malelljt. A. A. P. Ottienon en A. H. Jonker. GETROUWD. 15 April. H. Scheller en M. J. Jonker. W. G. Groeneveld en M. E. Holbé. F. Nieuwenhuis en A. Schuit. J. C. Janssen en P. de Vries. H. Alders en G. van Roode. J. J. DuineveldenE M. Alders. 26 April. A. van den Spiegel en C. Kiek. C. Groot en M. de Vogel. G. van den Berg en J. C. Roosdorp. GEBOORTEN. 18 April. A. Boerkoel geb. de Jonge z. 19 April. M. Kienjet geb. Sieraad z. W. van der Laan geb. van Nimwegen d. B. J. Hjgan Leeuwen geb. Schneider z. M. C. van Vliet geb. Jansen d. W. Sipkes geb. Wingelaar d. 20 April. C. J. de Graaf geb. Heiligers d. M E. Swart geb. van Hoof d. A. van Es geb. Hommers z. G. E. van Broekhuizen geb. Bosveld d. M. Dirken geb. Meiland d. G. Kabel geb. Kriek z. 21 April. M. M.Strij- bos geb. Smits z. A. J. Aarse geb. de Kiefte d. J. W, Schaafsma geb. Roozenz. P. Ylstra geb. Bambach z. T. Reinalda geb. Kreeft z. 22 April. C. van der W er ff geb. Brussel z. J. Kors geb. Heere d. J. S. M. Blom geb. Koeleman z. 23 April. Y. M. A. Kolderie geb. Greefkes d. J. JVring geb. Versteeg d. C. Rustman geb. Poelgeest z. J. P. Posch geb. Winkel d. 24 April. J. de Jong geb. Borsje d. A. C. Sabel geb. van de Water d. C-. Schaap geb. van Waard d. 25 April. E. M. Opdam geb. Kool z. P. G. Pollé geb. Willemse z. MC. Jde Vos geb. van Buuren d. 26 April. R. A.C. Meijer geb. Engelenberg z. S van Rijn geb. Krijn z. OVERLEDEN. 18 April. C. Oostergo 2 m.d.Leidschestraat. 19 April. M. L. Broedelet geb. Ziegelaar 58 j Paviljoenslaan. C. W. Lieshout 13 m. d. Parklaan. 20 April. G. J. van Dijk 2 j. z. Brouwerstraat. J. Zijp 2 j. z. Kerkhofstraat. M. G. Smits geb. Sieuwerts 65 j. Spaarne. 21 April. W. Pinker 77 j. Hooimarkt. P.van der Spek 17 m.d. L.Vlamingstraat. 22 April. C. M. Muller 1 m. d. Rozenstraat. M. P. Folkert.s geb. Wijtzer 57 j Bolwerkslaan. 23 April. A. Slikker geb. de Bruijn 40 j. Zijl straat. M. termuB 38 j. Zuiderstraat. H. M. Martin 2 m. d. Koksteeg. 24 April.C. Essenius 18 j. d. L. Hofstraat. J. C. van Ko ningshoven 32 j. Doelstraat. 25 April. J. Kaarsgaren 15 m. d. Doelstraat. J. Mulder 71 j. Leidschestraat. J. Bouwer 54 j. Ziji- straat. C. ten Bosch 71 j. Magdalenastraat „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „WERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 27 April hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor. kleedermaker. 23 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. B voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 6 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijfwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgever*, die van bovenstaand* aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en va» 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8>/s tot 9Vs uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het aantal ingeschreven personen als zonder werk bedraagt 17. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en zich na één maand niet gemeld hebbende, moeten zich weder opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Een klein wit boezelaar. Een witte vrouwenzak waarin een zakdoek en een weinig geld. Een muntbiljet van 10. Een nieuw kinderschoentje. Een grijs pélérine jasje. Twee cricket schoppen. Een breekijzer. Eene fransche dictionnaire door kramer. Eene bruinlederen portemonnaie waarin eenig geld. Eene parapluie. Twee tulen mutsen. Twee schoppen. Een schilders stopmes. Een lorgnet. Een zak voorzien van twee initialen, half gevuld met oud ijzer. Een ijzeren rijtuigmoer. Een koralen armband met sluiting. Een lombardbriefje eener gouden ketting. Een koperen ring. Eene parapluie. Een doosje waar in eene fantasie broche met twee dito oorbellen. Twee meerschuimen ciga- rettenpijpjes in étui. Een kinderschoen. Een Engelsch leerboek. Eene kin- derportemonnaie waarin eenig geld. Een stuk houtzaagwerk. Eene grijs lederen portemonnaie waarin o. a. eenig geld. Eene koperen staart eener rij tuiglantaarn met daarin zich bevinden de veer. Een rijwieltrapper. Eene fantasie-oorbel met steen. Een knip mes. Eene portemonnaie waarin eenig geld. Een wollen boezelaar. Eenige sleutels aan een' ring.Eenige sleu tels aan een touwtje. Eenige oude verroeste sleutels aan een touw. Een sleutel. VEEMARKT 25 April 1894. AangevoerdPrijs 10 Koeien ƒ150. ƒ185. 1 Pink 40. 161 N. Kalveren j 5.s 8. 90 Schapen >15. 20. 8 Lammeren. 12 Biggen a 13. 9. 10 Paarden. KAASMARKT van 25 April 1894. Aangev. en verk. 17 stapels uitma kende 1864 kazen, wegende 3488 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 27.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 1 Mei 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Allegro moderato e seriose uit de le SonateMendelssohn. 2. Adagio uit de 5e Syraphonie. .Beethoven. 3. Vorspiel zu ParsifalWagner. 4. Preludium en FugaJ. S. Bach. 5. Communion. (Fm.)Gigout.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2