HAARLEMSOl Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 12 Mei 1894 Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 13 en Maandag 14 Mei 1894, lsten eo 2den Pinksterdag. Nieuwsberichten. [No. 38 TELEPHOON NUMMER TELRPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P»p drie maanden. r ,2& franco p, poet —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 35 caste, elke regel meer 5 cents, groots letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Olnsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën mm dm aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten IS ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eerste Pinksterdag. Collecte voor de Zending in alle benrten, behalve de vroegpreek, namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Eerste Pinksterdag Vroegpr. 7 nre, Es. van Lennep. Voorm. 10 ure, Es. Swaan. Nam. 2 ure, Ds. Moeton. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Barbas. Tweede Pinksterdag. Vroegpr. 7 ure, Es. Hoog. Voorm. 10 ure, Es. II. II. Barger, pred. te Bloemendaal. Nienwe Kerk, Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Veen. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Jans-Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. van hennep. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. Eglise Wallonne. Eerste Pinksterdag. Dix beures, M. Lafon, pasteur a la Haye. Collecte pour les Missions Neêrlandaises. Tweede Pinksterdag. Dix heures, pas de service. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, 'sav. 5 ure, Es. Mulder. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs ure, de Heer J. Landwehr, van Leiden. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, de Heer <7. Landwehr, van Leiden. Ridderstraat Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Langhout. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. J. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 's av. 5Vs ure, Godsdienst oefening. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening. Lnthersehe Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, Ds. Helper Sesbrugger. Collecte voor het Ned. Zendeling genootschap. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. Hesta. Collecte op de beide Pinksterdagen voor de uitbreiding van het Evangelie in de Ned. Overzeesohe Bezittingen. Remonstrantsche Kerk. Eerste Pinksterdag Voorm. 10 nre, Es. Tideman. Tweede Pinksterdag Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Collecte voor de Zending. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. Ds. Barbas heeft met dankzegging ontvangen voor de nienwe school in de Anthoniestraatvan den Heer v. W. f 10.—, in de bas gevonden f 1. gecollecteerd in de Gr. Kerk op 6 Mei 's morgens f 1. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, Ds. J. A. Gerth v. Wijk Jr. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 nre, Er. J. A. Gerth van Wijk, Pred. te 's-Gravenhage. Beide dagen Collecte voor de Zending. Beverwijk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nnr Ds. J. C. Boon, Geen Zondagschool. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 nre, Ds. J. C. Boon. Evang. Luthersohe Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, Ds. K. A. Gonlag, Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Eerste Pinksterdag Voorm. 10 ure, Es. J. Sepp. Tweede Pinksterdag. Voormiddag 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. H. H. Barger. Collecte voor de Zending. Nam. 2 ure, geen dienst. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Heemstede. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure Ds. J. Kuglman, Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. J. Hillegom. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. H. van Druten. Pred. te Rijnsbnrg. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 ure, geen dienst. Houtrijk en Polanen. Eerste Pinksterdag. Voorm. 91/2 ure, Es. T. Hoog. Pred. te Spaarndam. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Sandpoort. Eerste Pinksterdag. V oorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Mat tinet. Spaarndam. Eerste Pinksterdag Voorm. 10 nre, de Heer van Zweden Evangelist te Velsen. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Velsen. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers, 's Avonds 7Vs nre, Es. K. Loggers, in 't lokaal voor Chr. belang. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Ds. K. Loggers, Donderdag 's avonds 8 uur, Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, de Heer Es. K. Loggers. Zandvoort. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, Ds. C. Barneveld, Collecte voor de Zending. Tweede Pinksterdag Voorm. 10 nre, Ds. C. Barneveld. Colleete voor de Zending. Allerwcge is in Frankrijk de gedenkdag ter eere van Jeanne d' Are feestelijk gevierd. Aan de viering is ook deelgenomen door ongeveer dui zend Engelschen. Het is zeker merk waardig, dat de zonen van hen, die voor ruim vier en halve eeuw de Fran- sche heldin als heks lieten verbranden, thans een krans hechtten aan haar ruiterstandbeeld en dit wel, omdat zeer stellig voor de Engelschen geen aange name herinneringen verbonden zijn aan het Frankrijk ten tijde van Jeanne d' Are. De brand, die Maandag ochtend in het dorpje Gatow uitbrak, had wel dra twee woonhuizen, twee schuren en drie stallen aangetast en zou zeker het geheele plaatsje in asch gelegd hebben, indien er niet dadelijk krachtdadige hulp, door Keizer Wilhelm in persoon aangevoerd aanwezig geweest ware. De Keizer was juist op zijn jacht Alex andra in de nabijheid en begaf zich dadelijk aan wal. Hij gaf bevel, dat de manschappen van het jacht dadelijk alles tot redding in het werk zouden stellen, dat zij een keten zouden vor men, waarlangs de emmers van hand tot hand zouden worden aangereikt en snelde vervolgens elk brandend huis binnen, om te vernemen, of zich aldaar nog menschen of dieren bevonden. Hij hield zelf het oog op de door de inmid dels aangerukte brandweer in het werk gestelde pogingen en zijne naaste om geving werkte ijverig tot het blusschen mede. Te midden der brandende ge bouwen verrichtten hooge officieren reddingsdiensten en een oude generaal hanteerde langen tijd met groote be hendigheid de slang. Vooral hielp de keizer mede tot het redden van de have der bewoners, tweemaal nam hq zelf een bijl ter hand om eenige hin derpalen uit den weg te ruimen. Tegen den middag gelukte het den brand meester te worden en om twee uur was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. Eerst over zessen was de Berlijnsche brandweer weder in de hoofdstad teruggekeerd. Reeds meer dan 3000 onderwij zers, in Londensche Board scholen werk zaam, hebben verzocht ontheven te worden van de verplichting tot het geven van godsdienstig onderwijs volgens het voorschrift en in den geest van de bekende circulaire. Het totaal der on derwijzers onder de Board bedraagt 7800, het meerendeel, ten getale van van 5500, vrouwelijke. Zoodra de lijst der remonstreerenden voltallig is, zal zij door de Metropolitan Board 'leachers' Association bij de School Board worden ingezonden. Men zegt, dat in Drenthe en in een deel van Gelderland nog veel bijge loof heerscht, doch ook in Holland is het op dit punt nog niet geheel zuiver. Zoo werd onlangs uit Sliedrecht verhaald dat een kind ziek geworden was en de moeder den raad inwon van eene waar zegster te Maassluis. Het orakel deed de uitspraak, dat het kind behekst wasre cept een zwarte kip levend stoppen in een pot met urine van het kind en daaraan toevoegen twee hoefijzers en eenige spelden, een en ander goed laten koken, de zwarte kip levend in den pot en de geest die zoo noodlottig op het kind werkte zal gebannen zijn. Het middel werd beproefd, doch na uren kokens van het vreemdsoortige soepje geen resultaat. Of de Maassluische waar- zegster op nieuw is geraadpleegd, wordt niet gemeld; waarschijnlijk zal zij in dat geval zeggen, dat er bij het koken wat vergeten is. En wij behoeven niet eens naar Slie drecht te gaan om bijgeloof te ont moeten. In onze nabijheid schuilt het ook. Wie een stoel op één poot laat draaien, twee messen over elkaar legt,- met zout morst, krijgt of maakt twist. Wie eierschalen in het vuur werpt, doet de kip, die het ei legde, den dood aan. Valt er een schilderij of spiegel van den wand, dan komt er een sterf geval. Rilt men, dan loopt er iemand over zijn graf. Suizen de ooren, men

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1