spreekt over U. Bloedt Uw neus en vallen er slechts drie droppels bloed, dan zult ge 't niet lang meer naver tellen en huilt er een hond voor Uw deur, ook al een sterfgeval. Deze staaltjes van bijgeloof, die nog steeds in het volksleven voortwoekeren, kunnen nog aangevuld worden met vele andere. Het is wel aardig als men eens nadenkt over 't geestelijk verband tusschen een stoelpoot en een gemorsten zoutkorrel en een twistzoeker of een spiegel die door een afgesleten koord valt en het leven van een mensch; men komt dan tot de zotste conclusiën. Het nieuwe Ministerie is thans sa mengesteld als volgt: Jhr. Mr. J. Roëll, Buitenlandsche Zaken. Mr. W. van der Kaay, Justitie. Mr. S.vanHouten, Binnenlandsche Zaken. J h r. H. M. v a n d e r W ij c k, Marine. Mr. J. P. Sprenger van Eyk, Financiën. C. D. H. Schneider, Oorlog. P. H. W. van der Sleyden, Wa terstaat, Handel en Nijverheid. Mr. J. H. Bergs ma, Koloniën. Na dezen loop van zaken heeft men dus te wachten een kieswetontwerp-Van Houten. In elk geval zal het zijn een ontwerp met breeden grondslag, zij het dan ook niet zoo breed als dat van den minister Tak van Poortvliet. Nu op deze wijze de crisis is opge lost, schijnt men in den lande tamelijk voldaan, te meer daar de leden van het nieuwe ministerie reeds gedurende lan- geren of korteren tijd wegens hunne bekwaamheden en werkkrachten gun stig bij de natie stonden aangeschreven. "Woensdagochtend begaven zich de nieuwbenoemde ministers in ambtscos- tuum naar Soestdijk ten einde in handen van H. M. de Koningin-Regentes den ambtseed af te leggen. Het overnemen der portefeuilles van de afgetreden mi nisters had des middags plaats. Te Velsen is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer P. A. van den Berg met 158 van de 287 geldig uitgebrachte stemmen. Te Spaarndam werd gekozen de heer W. Kok. Tot lid van het bestuur (voorzit ter) van den Houtrakpolder is gekozen de heer J. H. Bijvoet te Overveen:tot lid van het bestuur van den Veenpolder onder Haarlem en Schoten de heer J. J. Nelis te Schoten. Alle te Houtrijk en Polanen ge houden grasveilingen brachten meer op dan het vorig jaar. Rijnlands dijkgronden 7332 tegen f 7027 in 1893; het grasgewas op de dijken en wegen in den IJpolder f 2325 tegen 1839 in het vorige jaar, terwijl deze cijfers voor den Houtrakpolder wa ren f 2540 en 2162. HAARLEÜ, 11 Mei 1894 De Zangvereeniging Haarlemsch Gemengd Koor, onder de leiding van den Heer Chr. P. W. Kriens, gaf Dins dagavond haar tweede concert in den Nieuwen Schouwburg. Zij mocht zich daarbij verheugen in de belangstelling van een groot aantal toehoorders, dat met onverdeelde ingenomenheid de uit voering van een omvangrijk eri goed verzorgd programma volgde. Onder de thans bestaande leiding wor den de uitvoeringen dezer zangvereeni ging steeds belangrijker en ten volle de aandacht waard van ons muzikaal publiek De heer Kriens ontwikkelt blijkbaar op dit terrein een even vruchtdragende werk kracht, als in zijne andere betrekkin gen. De wijze waarop de hoofdnummers van het programma: Be Kruiswoorden van Haydn. Die Klucht der heiligen Fa milie van Max Bruch en vooral Friih lings-Bolschaft van Niels W. Gade door het Koor ten, uitvoer werden gebracht, mocht door muzikale behandeling en opvatting werkelijk verrassend heeten. Wat de krachten van het Koor betreft, moet lof worden gebracht aan de dames stemmen aan het mannenkoor zou eenige versterking ten goede komen. De. medewerking van het strijkorkest uit het Gemeentelijk Muziekkorps kwam in alle opzichten de uitvoering ten goede en vormde met het Koor een uitnemend geheel. De medewerking van Mej. Joh. Stuif- sand, eene hoogst verdienstelijke zan geres uit Rotterdam, en van Mevr. i Hutschenruyter-Winzer, de voortreffelij ke harpiste van het Concertgebouw, bracht eene aangename afwisseling in het programma en verhoogde in niet geringe mate het genot, dat de uit- voezing den aanwezigen zoo ruimschoots verschafte. Ten opzichte van het Orgelconcert van de heeren Samuel de Lange en J. J. Rogmans, Woensdag middag in de Groote Kerk gegeven, zij hier vermeld, dat de belangstelling niet in overeenstemming is geweest met de groote kunstenaarstalenten door beide uitvoerenden ten toon gespreid. De op komst was geringer, dan men had mogen verwachten. Gedurende de Pinkster- en eenige volgende dagen zullen op het Koloniaal Museum in den Hout tentoongesteld zijn een zestal laden met insecten uit de orde der Coleoptera of kevers. Uit den grooten voorraad zijn voornamelijk die kevers gekozen, welke öf door hun grillige vormen, óf door hun grootte, óf door hun kleurenpracht de bijzondere aan dacht trekken; velen daaronder zijn zoo fraai, dat zij tot sieraad dienen. Daar heeft men bijv. Heterorrhina imperatrix Mohn uit de familie der gou den torren, welke van de ééne zijde ge zien de fraaiste schakeeringen van groen en van een andere kant het schitterendste goudachtig-rood te aanschouwen geeft. Verder zijn daar uit diezelfde familie de groote Goliathkevers; wit of mat geel met fluweel zwarte vlekken of ban denkevers die een 50tal jaren geleden over de honderd gulden per si uk opbrach- ten.Uitde mestkevers noemen wij slechts Ateuches sacer L of de heilige tor der Egyptenaren en tal van schitterend ge kleurde Phanaeus-soortenverder uit de loopkevers, Mormolyce phyllodes Ha- genb. een bruingekleurden guitaarvor- migen kever uit Oost-Indiëuit de Dy- nastin, de rensachtige olifantskever, de Atlaskever met twee spitse hoorns als van een stier op het borststuk en een dito op den kop en de Hercules kever met grijze dekschilden, zwart borststuk en twee hoornen, die te zamen veel op den bek van een grooten vogel gelijken. Ten slotte mag niet onopgemerkt voor bijgaan de bekende Surinaamsche ta- pijtbok, Acrocinus longimanus L met zijn bijzondere lange voorpooten. In één woord de bezichtiging der collectie is zoowel voor entomologen als particulieren ten zeerste aan te bevelen. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal gedurende de Pinkster dagen voor het publiek te bezichtigen zijn. Daar de zeer schoone Japansehe en Indische verzameling Haarsma weldra weder aan den eigenaar zal worden teruggezonden, kunnen wij een bezoek daaraan ten zeerste aanbevelen. Des Zondags is de toegang vrij. Gedurende de maand April werd het Museum door 697 personen bezocht. De Kiesvereeniging Vooruitgang vergaderde Woensdag avond op de bo venzaal van het Café Brinkmann, ten einde een candidaat te stellen voor het lidmaatschap van de 2e Kamer der Staten-Generaal. De bijeenkomst werd bezocht door 45 leden, waaronder de kamerleden de h.h. F. Lieftinck en Mr. H. Ph. de Kanter. De candidatuur van Mr. A. J. Farncombe Sanders werd op de bekende gronden bestreden door Dr. J. Timmer, doch met warmte aanbe volen door bovengenoemde kamerleden. Na een zeer opgewekt debat werden bij de gehouden stemming 37 stemmen uitgebracht op Mr. A. J. Farncombe Sanders, 6 op Jhr Mr. A. P. C. van Karnebeek, 1 op Dr. J. Timmer, terwijl een biljet blanco was ingekomen, zoo dat de oud-afgevaardigde opnieuw can didaat is van Vooruitgang. Bij het Bestuur der Kiesvereeniging was een schrijven ingekomen, waarbij de heer Sanders verklaarde eene even- tueele candidatuur te willen aanvaar den. Inzake deze verkiezing heeft zich een comité gevormd, dat in het belang van den heer Sanders zal werkzaam zijn. Dit comité heeft op heden avond (Vrij dag) eene meeting uitgeschreven in de sociëteit de Kroon waarbij de heer Fr. Lieftinck als spreker zal optreden. De 11. K. Kieseereenigingen steunen den heer van Karnebeek, terwijl Nederland en Oranjede Ant. Rev. partij, voor den heer Sanders optreedt. Pinkster-drie zal derhalve van de kiezers alle aandacht vragen, daar er van beiden zijden met ijver zal gestre den worden. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERKVERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 11 Mei hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor dames-laarzenmaker. 2 voor schilder. 8 voor los werkman. 1 voor kleedermaker. 28 voor werkvrouw. 1 voor waschvrouw. 5 voor naaister. 1 voor mangelwerk. 3 voor grondwerker. 7 voor loopwerk. 2 voor breiwerk. 2 voor loopknecht. 3 voor oppasser. 8 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 3 voor schrijtwerk. 1 voor stucadoor. 2 voor koetsier. 1 voor kantoorbediende. I voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 1 voor lichtwerk Particulieren en werkgevers, die van bovenstaand» aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden by den Administra teur, bureau Doelen. Het bureau van vraag en aanbod van den arbeid te Haarlem is geopend Woensdag en Zaterdag avond van 8ys tot 9i/j uur op den Doelen, waar ge legenheid is tot inschrijving van wer- keloozen, die minstens 12 maanden in Haarlem wonen. Heeren werkgevers worden verzocht zich te vervoegen bij een der commissieleden of op de zitting avonden. Het getal ingeschreven als zonder werk zijndebedraagt nog 8 personen, waaronder grofbankwerker, plaatwerker, schoen maker, aardwerkers, en loopknechts. Werklieden, nog zonder werk zijnde, en niet op de lijst voorkomende, moeten zich opnieuw doen inschrijven. H.H. Werkgevers kunnen hunne aan vragen inzenden bij de Commissie. Joh. S. HOLSTER. Secretaris. ÜiUBUEttLlJKË 8TAN1). ONDERTROUWD. 4 Mei. A. Craije en A. E. Stork. 9 Mei. J. Viabeek en O. H. van der Burg. D.A.van Beek en J. Corporeal. J. Schouten en O. Smid. J. van Kampen en C. M. Kennik. M. G. Schornagel en A. E. Karis. K.de Vries en M. Eolet. A. A. Zuurendonk en D. Walstra. G, A. van Kordelaar en A.van Ri den wijs. J. Blok en J. van der Veer. G. de Groot en A. Bouman. H. Hartman en E. Laduk. GETROUWD. 8 Mei. F. A. van Ek en M. van r.- olk. 9 Mei. A. Beers en G. Meinders. H. A. Over- beeken A.vanEkeren. J. V.Munsterman en S. van Ruist. P. Kioos en M. E. Zoet. I. de Koken M. C. Gioenendaal. JKessens en A. M. Jansen. J. C. Wiliemse en A.C.Ruij- boom. fl. E. J. Bouekaert en A. C. Sckrama. W. Costers en O. Kerkkofï V. van Akke ren en C. A. Vos. R. J. Assendelft en D. Wubbe. A. Barmentlo en C. S. van Ever- dingen. H. Avan den Eijnde en A. C. Eollé. P. Takken en J. M. de Wilde. A. M. Rermeling en M. A. Peperzak. J. tJytendaal en JM. Janssen. A. Menke en A. C. Kan. E. J. Martens en E. van der Meulen. A. Nieman enM.de WaatMalefijt. J. R.Daniels en C. J. van Ewijk.NLeenwriken L. H. den Otter. 10 M ei. T. Stiphout, en JI. Tee- ven. A. A. P. Ottignon en A. R. Jonker. J.W. van den Bogaardt en C. Elierman. J. Postma R. G. van Brederode. GEBOORTEN. 2 Mei. J.J. Giling geb. Reeremansz. W. Verheul geb. Tijssen d. H. P.W.Becker geb. Santbergen z. M. C. van Norden geb. van Straalen z. 3 Mei. E. C. Gerstel geb. ten Have z. T. Schooleman geb. Kleberg d. C. M. Leeuwenkamp geb. van Baaren d. E. C. Leautaud geb. Heiliegers d. G. Schol, z geb. van Abshoven z. 4 Mei. B. Serné geb. van Zeist d. E. G. W. Versteeg geb. van Norden d. 5 Mei. M. Appelboom geb. Kos- sen d. J. Eckhard geb. van Polen d. C. A. van Meurs geb. Brinkman z. G. Koelen geb. Wils d. A. M. Faase geb. Buijs d. C. R. Ligtvoet geb. Dorsman d. 6 Mei. A. Groen geb. Molenaar z. en d. D. Joustra geb. Her- schoe z. - 7 Mei. M. de Wilde geb. Copraij z A. Dortmundt geb. de Mooij d. A. M. Wesselius geb. Philippo d. A. Knijfgeb.van Es d. (levenl.) J. 1. Kors geb. Veltman z. 8 Mei. J. A. Hoenderdos geb Scheffer z. M. Blommaert geb. Vreeken z. J.M. Beinema geb. Voeteling z. S. Mathot geb. de Groot z. 9 Mei. A. Peters geb. van Es d. H. Ver- wey geb. van Ree z. R. Rille geb. van der Meulen d. 10 Mei. A. Smit» geb. Huijs- mans z. OVERLEDEN. 3 Mei. J. van Beusekom geb. Schoorl 34 j. Kleverlaan. E. Slingerland geb. Combrink 74 j. Jansstraat. -- 4 Mei. J Ier Smitten geb. Pelser 87 j. Gierstraat. S. Schepel geb. Scharphorn63 j. Bolwerkslaan. 5 Mei. S. M. Oostwald 85 j. Zuiderstraat. J. van Heek geb. de Jong 73 i Morinnesteeg. A.M. van Es geb. van 'tVlie 71 j. Jansstraat. 6 Mei. A. J. M. de Jorg 5 m. d. Gr. Houtstraat. 7 Mei. J. J. Taskin 59 j. Krocht, 8 Mei. M. E. Sloots geb. Remmé 82 j. Gierstraat. J. M. C. vander Wijde 9d. Brouwerstraat.— M. Kokkelkoren 2 m. z. Roosveldstraat. C. Potse 66 j. Kampervest. 9 Mei. L H. Bor- man 8 m. z Delftstraat. L. W. Koelemeijer 10 m. z. Houtvaart. P. Bijvoet geb. Hout kamp 85 j. Amsterdamsche vaart. R. J. Ste venhagen 1 m. z. Kinderhuisstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terug t? bekomen zijn. Eene kip. Eene portemonnaie waar in eenig geld, een lombardbrieije en eene kwitantie. Een nikkelen hondenhals band. Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Een paternos ter. Eene zweep. Een wit boe zelaar. Een paternoster. Een kin derboezelaar. Eene kappershaartang. Een vrouwenzak, inhoudende een portemonnaie met zeer weinig geld, ring met sleutels. Een gutta-percha slang waarin koperdraad, vermoedelijk behoo- rende bij een electrisch toestel. Eene portemonaie met geld. Een lederen dames riem. Een zwarte dameshand schoen. Een koperen dop van een kinderwagen. Eene portemonnaie met geld. Een pakje inhoudende katoe nen stof voor eene jurk of jak. Een gouden dames-cylinder horloge waaraan een nikkelen kettinkje met charivari. Een koperen dop van een kinderwagen. Een onderstel eener gouden oorbel. Eene portemonnaie met geld. Een borstel. Een driesnoerige granaten armband met gouden sluiting. Een gutta-percha band van een kinder- of sportwagen. Een handschoen. Een sleutel. VEEMARKT 9 Mei 1894. AangevoerdPrijs 1 Koe 160. 76 N. Kalveren 5f 10. 156 Schapen 18. 28. 224 Lammeren. 7. 12. 2 Paarden. KAASMARKT van 9 Mei 1894. Aangev. en verk. 24 stapels uitma kende 2425 kazen, wegende 4632 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 27. TÓEEDE MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 13 Mei des namid dags van 2%4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. Buiten-sociëteit „TROU MOET BLYCKEN" MUZIEKUITVOERING op Zondag 13 Mei a.s., des avonds ten 7)4 ure, door het Stedelijk Muziekkorps, Kapelmeester de Heer Ca. P. W.KRIENS. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Maandag 14 Mei des avonds t« 7% ure, te geven door het Stofmnziekkorps van het 3e Regiment Infanterie (in garnizoen te Ber gen op Zoom). Directeur de Heer N. A. BOUWMAN. 1Congres-MarschBouwman. 2. Ouverture «P Etoile du Nord.Meijerbeer. 3. Carnavals BilderStrauss. 4. Grande Fantaiaie „La Juive". Wieprecht. Musique de Haievy. 5Ouverture „Nachtklange van OssianNiels. VV.Gade. 6. Hnmoriatischer FantasieStaauy. 7. a. Andante con moto (2e deel 5e Symphonie)Beethoven. b. La CzarineGanne. 8. Czardas a. d. Geist von Wai- wodenGrossman. (No. 2, 3, 5, 6, 7, en 8 geïnstrumenteerd door N. A. Bouwman.) 0R6ELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 15 Mei 1894, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. MelodieGuilmant. 3. Finale uit de SonateMailly. 4. Marehe funèbreChopin. 5. AriaJ. Rheinberger.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2