HAARLEMSCB Eerste Blad. No 41 (Jitqave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 14-4. van WOENSDAG 23 Mei 1894 N ieu wsberichten. TBLEPHOONNXJMMBE TBLBPHONISCHE VEKBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS drie maandenT ,25. franco p. poet—,40. Pr?js per Advertentie ran 1 tot 5 regale 25 eeats, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, gTOOte letters Kasr plastsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG det middag» ten IS wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. AHN-DE JONGH (LOUISE), Aan de zee betwistgeb. 2.40. HAAMSTEDE (PROSPER VAN) Sa- echa. Roman 2 dln4.50. SÜHOEMAKER (J P Schet9en nit den Atjehoorlog. Tweede druk1.50. KOVALEVSKY (SON JA) De zusjes Rajevski. Uit het Russische leven. Ver taald door Una.. 2 25. HAUFK (WILHELM). De bedelares van den Pont des Artsgeb. 1.— Dichters van dezen tijd. 1883-1894. Ge dichten bijeengebracht door Mr. J. N. van Hall.90. "WHITE (E.G.) Schreden naar Christus. .90. De invloed van tropische gewesten op den men8ch in verband met kolonisatie en gezondheid. Diie voordrachten ge- honden door Prof. B. J Stokvis in de Anla der Universiteit te Amsterdam en uitgegeven door Dr. H. Zeehuisen.1.10. Kinderbescherming. Toespraak bij de ope ning der jaarlijksche algemeene ver gadering van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, gehouden te Am sterdam 16 Mei 1894 door Mr. J. A. Levy, Voorzitter.15. WATTEL (H. M J De beginselen van het nienwe faillietenrecht. Populair ge schetst.20. Buitenlandsche nieuw verschenen werken Die sittliche Weltordnung. Eine von der Haager Ge^ellachaft zur Vertheidigung der christlichen Religion gekrönte Preisschrift von Dr. Paul ('brist1.50 MINOT (CHARLES SEDGWICK). Lehr- buch der Entwickelungsgeschichte dei Meuschen. Deutsche Ansgabe mit Zu- satzen des Verfassers v<>n Dr. med. Saudor Kaestner. Mit 463 Abbildun- gen*15.60. GRANDIDIER (ERNEST) La céraraique Chinoite„27 50. Salon illustré, 1894. Septième arinée No. I. 1.10. SILVESTRE (ARMAND). La kosake 1 90 1' Année des poètes 1893. Morceaux choisis réunis par Charles Faster5.50. BURTON (R F^ Personal narrative of a pilgrimage to Al-Madinah Meccah. 2 Vis. Memorial Editioncloth. 9.75. Bovenstaande werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes De buitengewone zitting van de Sta- ten-Generaal is Woensdagmiddag te 1 uur, in eene vereenigde zitting der beide Kamers, in naam van H.M. de Koningin, geopend door een Kommissie waartoe waren benoemd de Ministers, hoofden der ministerieele departementen. De heer Roëll, Min. van Buitenl. Zaken sprak de volgende openingsrede uit: Mijne Heereu De Koningin-Weduwe-Regentes van het Koninkrijk heeft ons opgedragen deze zitting van de Staten Generaal in naam der Koningin te openen De uitslag der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, raadzaam geoordeeld, om tot een bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft het vorig Kabinet aanleiding gegeven tot het verzoek om van zijne taak ontheven te mogen worden, en het Ministerie, dat in zijne plaats met de leiding van 's Lands zaken werd belast, ziet zich daartoe geroepen als gevolg van de buitenge wone verkiezingen, met het oog op een bepaald staatkundig vraagstuk uitge schreven. Bij de bepaling der taak, die het nieuwe opgetreden Bewind zal hebben te vervullen, staatregeling van het kiesrecht op den voorgrond. Die rege ling zal, wil zij aan rechtmatige wen- schen voldoen, op breeden grondslag moeten worden gebouwd en behoort, naar het oordeel der regeering, voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeente raden gelijktijdig te geschieden. Eene herziening der wet op de per- soneele belasting, reeds lang in uitzicht gesteld, is te meer noodig geworden na de invoering van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Eene nadere regeling van de verhou ding tusschen de Rijks-en Gemeente- fmanciën, gepaard met wijziging der bepalingen omtrent belastingheffing door de Gemeenten, is mede te beschouwen als een dringende eisch des tflds, waaraan zal moeten worden voldaan. Aan deze hoogstgewichtige, ofschoon beperkte taak wenscht de Regeering in 't bizonder hare krachten te wijden. Andere ontwerpen van wetgeving zullen mede naarmate 's Lands belang dit vordert, worden ingediend, waarbij echter rekening zal worden gehouden met de noodzakelijkheid, dat daardoor hetgeen in de eerste plaats moet worden afge daan, niet worde vertraagd. Moge onder Gods zegen onze gemeen schappelijke arbeid strekken tot heil van het Vaderland. Door de Koningin Weduwe-Regentes van het Koninkrijk daartoe gemachtigd verklaren wij deze zitting der Staten Generaal, in naam der Koningin, te zijn geopend. Een talrijke menigte woonde de plechtigheid van de opening der Kamers bij. De tribunes waren vol, ook eenige leden van de diplomatie waren aanwe zig. Zeer vele leden waren in de zaal, onder anderen de oud Ministers Tak en Lely, die van verschillende zijden vrien delijk werden begroet. De Kamerheer- ceremoniemeester Graaf van Randwijck ging den Ministers voor af. Deze allen in statierok, de Minister van Oorlog in groot generaalstenue en die van Koloniën In het costuum van Raad van Indië, vormden imposante fi guren achter de Ministerstafel. De Heer Roëll las de openingsrede met grooten nadruk en werd zeer aan dachtig aangehoord. De zinsnede betrek kelijk gelijktijdige regeling van het kiesrecht voor Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraden werd door goedkeurend geruisch uit de kamer begroet. De stoet bestond uit vijf galarijtui gen met militair gevolg. Eerste Kamer. De heer van Naamen van Eemnes aanvaardde het voorzitter schap met eene zeer korte rede, waarin hij verklaarde, dat buitengewone om standigheden, waarvan de eigenlijke oorzaak niet openbaar is, deze buiten gewone zitting noodig gemaakt hebben. De heeren Pijnacker Hordijk en Sctiimmelpen ninek van der Oye werden als nieuwe leden toegelaten. Ingekomen waren missives van de heeren Pijnap pel en v. Gennep, nieuw gekozen leden voor de Tweede Kamer, waarbij zij ontslag nemen als lid der Eerste Kamer. Naar aanleiding van ingekomen kennis- - geving van het overlijden van den heer v. d. Breggen, bracht de Voorzitter met een hartelijk woord hulde aan de nagedachtenis van het overleden mede lid. Verschillende Kommissies werden benoemd, en de afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Stork, Coenen, Geertsema, Fransen v. d. Putten en Albarda van Ekenstein, en tot onder voorzitters de heeren: Verheijen, Viruly, Pijls, E. Cremers en van Nispen tot Pannerden. De zitting werd tot nadere bijeenroeping verdaagd. Tweede Kamer. De tijdelijke Voorzit ter, de heer v. d. Schrieck, opende de Vergadering met eene gemoedelijke toespraak. De ingekomen geloofsbrieven der leden, alsmede de bezwaarschriften ingekomen tegen de verkiezing te Eist en tegen die te Beverwijk werden in handen van twee daartoe benoemde Kommissies gesteld. In de Donderdag gehouden zitting hebben de Kommissies voor het onder zoek der geloofsbrieven gerapporteerd. Zij stellen voor toelating van alle leden, behalve voor Eist en Beverwijk. Ten aanzien van Eist is voorgesteld, de stembrieflens van de herstemming op te vragen en het vragen van inlichtin gen aan den Minister omtrent eene beweerde onrechtmatige deelneming door een gemeentebode aan de werkzaamheden vnn het stembureau. Ten aanzien van Beverwijk is de meerderheid der Kom missie voor toelating van den heer Borret. Een lid achtte nadere gegevens noodig voor het nemen eener beslissing en stelde voor, de stembriefjens op te vragen. Alle leden werden toegelaten. De konkluzie-Elst werd goedgekeurd. De beslissing over de konkluzie Bever wijk werd verdaagd tot Dinsdag. Daar na werden de leden, voor zoover aan wezig, door den Voorzitter, die vooraf door de Koningin Regentes beëedigd was, beëedigd. Gekozen werden tot kandidaten voor het voorzitterschap de heeren Gleichman met 76 van de 88 stemmen, van der Schrieck met 46 van de 88 stemmen, en de Beaufort, Am sterdammet 47 van de 85 stemmen. Daarna zijn de afeelingen benoemd, die tot voorzitters kozen de heeren Viruly Ver brugge, Tak van Poortvliet, de Beaufort AmsterdamMees en van Delden. De Kamer ging uiteen tot Dinsdag namiddag ly3 uur. Welk een waaide de wet en de gewoonten der Hindoe's hechten aan de juweelen eener bruid bleek onlangs voor het Hooge Gerechtshof te Calcutta. Aan een jong Hindoesch meisje, dat een aan deel bezat in een landgoed, hetwelk ge durende de minderjarigheid der erfge namen beheerd werd door een officieel aangesteld administratenr, was bij den laatsten wil haars vaders een som van vijfduizend ropijen toegestaan om daaruit den aankoop te bestrijden van juweelen, noodig voor haar huwelijk. Deze som werd haar door den administrateur uit betaald en het grootste deel werd besteed tot aankoop van die juweelen, welke zij volgens de Hindoesche zeden en gewoon ten noodzakelijk bij haar huwelijk moest bezitten. Ongelukkig werden de juweelen, tege lijk met een som gelds, gestolen en de ongelukkige bruid kwam nu opnieuw een gedeelte harer erfenis vragen. De jonge dame zij was nog maar tien jaar oud zou onmogelijk nitgehuwelijkt kunnen worden zonder juweelen; zij zou dus gedoemd zijn tot een vroegtijdig jonge jufferschap en een onuitwisbare smet zou aldus geworpen zijn op het wapenschild der familie. Haar verdediger gaf dit alles toe, doch sprak de hoop uit, dat geen nieuwe dief zich zou opdoen tusschen dezen dag en den dag van het huwelijk. De rechter besliste eindelijk, dat een nieuw stel edelgesteenten zou worden aangekocht, te betalen door den gemeenschappelijken boedel, doch niettemin vreezende dat de juweelen weer zouden kunnen worden gestolen, besloot hijdat ze door den offi- cieelen administrateur zouden worden be waard tot aan den dag van het huwelijk. Na de gevallen beslissing van het hof van cassatie ten opzichte van de be- i uchte ukaze van vorst Alexander begin nen meer en meer onweerswolken zich boven Servië samen te pakken. De jonge vorst schijnt van plan nog verder te gaan en bij eenvoudige ukaze de constitutie te schorsen, waarbij dan tevens het algemeen stemrecht wordt ingetrokken en de koninklijke macht uitgebreid. Dan zou, als de geruchten waarheid spreken, de jonge koning voor eenigen tijd het land verlaten en de regeering voor zoolang overgedragen aan vader, Milan, met den titel van regent. Reeds wordt in Servië gemompeld van eene samenzweering tegen de bestaande orde van zaken. Het wordt thans als zeker be schouwd. dat koning Otto, die reeds vele jaren op het kasteel Fürstenried verpleegd wordt, ongeneeslijk is en het gebrnik zijner geestvermogens niet kan terug krijgen. De Eerste Kamer heeft daarom in geheime zitting besloten, den krank zinnigen koning van den troon vervallen te verklaren en de kroon op te dragen aan den 73 jarigen regent prins Luitpold. Graaf Preysing is belast met de zaak om dit voornemen ter kennis te brengen van de Tweede Kamer en ook haar toestem ming te verkrijgen. Eerst, indien ook de Tweede Kamer van den Landdag zich met het plan heeft vereenigd, zal het officiëele voorstel tot deze wijziging in de regeering worden gedaan. In het proces tegen den afgevaar digde San Felice, die, zooals men weet, eene geduchte rol op Sicilië heeft ge speeld tijdens de onlusten aldaar, heeft de procureur-generaal tegen hem eene opsluiting geëischt van 22 jaren,en bo- dien om na het verstrijken van dien ter mijn drie jaren onder toezicht der politie te blijven, met vervallenverklaring van zijn mandaat als afgevaardigde. Tegen de overige beschuldigden was de eisch eene opsluiting, loopende van acht tot achttien jaren. De kroonprins van Denemarken schijnt meer een goedhartig man dan een goed paedagoog te wezen. Hij bracht onlangs met de Kroonprin ses een bezoek aan eene meisjesschool, waarvan hfl beschermheer is, en kwam daar in een der laagste klassen, waar men juist begonnen was met godsdienst onderwijs. De meisjes waren verlegen zij stotterden en raakten in de war Daar nam opeens de Prins het meest verlegen meisje op zfln knieën en liet haar toen ondervragen. Nu ging het uitmuntend. Het meisje wist op alles vlot te antwoordden. Toen de Prins en de Prinses vertrok- ked waren, begon blij de verraste on derwijzeres haar knappe leerling te prij-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1