PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Zestiende Jaargang. 144 XJL XX XX JfcAs JL4 «O JL3ÜL U KJ JLJL met jlmstekdam. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 27 Mei 1894. E R 0 U I E E. Nederd. Herv. Kerk. {No 42. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. IIUPHOONNBMMÏ» Li A A f JLff!»! W f L| TELBPH ON1SCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: n, Por drie maandenr -.25. Van ZATERDAG 26 Mei 1894 VERSCHIJNT: franco p. poet —,40. Prijs per AdrorteHtie ran 1 tot 6 regels 86 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommerB s centen per «tak. meer 6 cents, greete letters naar pSasjsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VEIJDAG de* middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 are, Os. Veen. Yoorm. 10 are, Da. J. Moulijn, pred. te Nijmegen. Nam. 2 ure, Da. Swaan. Doopsbediening. Avonds 6 ure, Da. van hennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Da. Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Da. Moeton. Bakenesser Eerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Eglise Wallonne. Dix henres, M. Pouget, pasteur Amsterdam. Gereformeerde Eerken. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 ure, De. Mulder. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Da. K. A. Gonlag, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Da. H. H. Barger. Nam. 2 nre, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre Da. J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Da. E. C. van Baerle, Pred. te Warmond. Houtrijk en Polanen Voorm. 91/a nre, Ds. J. A. Gerth v. Wijle Jr, Pred. te Bennebroek. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Ds. W. R. Poolman Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Da. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Da. K. Loggers, Collecte voor de zending, 's Avonds 7 Vs nre, Da. K. Loggers, in 't lokaal voorChr. belang. Donderdag 's avonds 8 nur Bijbellezing in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. L. Loggers. Van 27 Mei tot 3 Juni is 't lokaal ge sloten. Zand voort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2Va ore, Ds. H. H. Barger. Pred te Bloemendaal. De Voorzitter heropende in deze de discussiën ten einde den Heer Prins, als eerste onderteekenaar van het voor stel, te wijzen op eene noodige wijziging in de redactie, alsmede het verzoek om alsnog het uur aan te geven waarop, bij aanneming, de kermis zou gesloten worden. Omtrent het laatste punt zeide de Heer Prins, dat dit veilig kon over gelaten worden aan het Dagelijksch Bestuur, doch dat de bedoeling was hiervoor te stellen twaalf uur des avonds. Den 10 Mei 11. was nog bij den Raad ingekomen een adres van de Vereeni- ging voor Industrieelen en Kooplieden, welke, hoezeer vroeger bij den Raad aangedrongen hebbende op herstel der kermis op den ouden voet, verklaarde, met ingenomenheid kennis genomen te hebben van het bemiddelings-voorstel en derhalve den Raad verzocht in dien zin te beslissen. Mede bereikte den Raad een adres van het het Bestuur der afdeeling Haarlem van het Nederl. Werklieden verbond „Patirmonium. Het brengt onder de aandacht van den Raad, dat de voordeelen, die de kermis geeft alleen genoten worden door den kleineren kring winkeliers c. s. om het centrum der kermis gelegen, wat den grooten, kring daar buiten niets dan nadeel oplevert; dat het Bestuur vermeent, dat in het adres der Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden wordt uitgesproken, dat de kermis den arbeid demoraliseert, zelfs zóó, dat eenige uren kermis de geheele arbeidsweek in de war brengt; dat het zeer onjuist is dat de laatste kermismaandag de door den arbeider meest op prijs gestelden vrijen dag is; dat het voordeel door bijna alle ar beiders in hun loon genoten, veel meer waarde heeft dan het nadeel bedraagt voor sommige winkeliers, aangezien de eersten door dien vrijen dag hun loon derven en bovendien dat van den vol genden dag menigmaal nog'wordt ver teerd, waardoor zij dubbele schade lij den. In verband met een en ander verzoekt het Bestuur van Patrimonium, dat de Raad niet terug komt op zijn besluit vnn het vorige jaar. Beide stukken werden evenwel niet besproken. De stemming nam een aanvang met den ernst eene betere zaak waardig. De verslaggevers noteerden, het pu bliek telde; het resultaat was, dat het voorstel der vijf leden werd aangenomen met vijftien tegen twaalf stemmen. Na afloop der stemming kwam de Heer de Clercq van Weel ter vergadering. Toen moest de verordening op de markten nog eene wijziging ondergaan teneinde die in overeenstemming met het ge nomen besluit te brengen en hiermede was de zaak uit de wereld. Uit de wereld zoolang tot nieuwe pogingen gedaan worden om de kermis afbreuk aan te doen, want dit is natuurlijk te ver wachten. De belangstellenden uit het publiek trokken af. In den corridor naar de Raadszaal klonk één kreet: Leve de Burgemeester Was hiermede bedoeld eene hulde aan den Voorzitter voor diens geheel correcte behandeling van de kwestie, dan gaan wij gaarne in deze met die uiting meê. Het Bestuur van het Nederlandsche Gvmnastiekverbond, Gewest Noordhol land, had aan den Raad verzocht kos teloos in gebruik te mogen hebben ge durende de dagen van 8 tot en met 11 Juli a.s. het terrein voor het Kolo niaal Museum, teneinde daar een open bare gymnastiek-uitvoering te doen plaats hebben. De Raad stond dit toe en stelde f 125 beschikbaar voor het daarstellen van de afsluiting van het terrein, nadat de Heer Klein erop gewezen had, dat het te betreuren was, dat weer een Zondag tot het geven dier festen was uitgeko zen, er de verklaring bijvoegende, dat het gymnastiekfeest, als zoodanig, wel z(jne sympathie wegdroeg. Hij meende, dat voor wedstrijden de Zondag niet juist noodig was en dat het ook tot den plicht van den Raad behoorde, het volk in godsdienst op breeden grondslag voor te gaan. In een Fransch tijdschrift wordt de vraag gesteld, waaraan het is toe te schrijven, dat alle pogingen in het be lang van het volk schipbreuk lijden en wetteloosheid en goddeloosheid bij 't jonge geslacht voortwoekeren.het is omdat het volk afkeerig gemaakt was van den godsdienst en hiertoe mag de Raad niet medewerken De Raad stelde verder beschikbaar een bedrag van f 1260 voor bestrating en rioleering van den grond in het verlengde van de Esschilderstraat. In de vorige vergadering had de Raad besloten tot opruiming van de pomp in de Doelstraat, hoek Lange Lakenstraat. Twee en veertig bewoners van perceelen in den omtrek wilden liever die pomp behouden en wendden zich met een verzoek in dien geest tot den Raad. B. en W. stelden voor op het besluit niet terug te komen. De Heer Klein, zich scharende aan de zijde van de belanghebbenden, vroeg of, als de Raad in zijii besluit volhardde, het niet mogelijk zou zijn, de pomp aan de Raamvest weer in werking te stellen. Wethouder De Breuk verklaarde, dat de bedoelde Pomp bevat slecht water en de Raad besloten heeft geen slecht water meer voor 't publiek beschikbaar te stellen, dat evenwel in de Wolstraat een standpijp is voor duinwateren men zich daar gedurende enkele uren daags voorzien kan van goed water, dat ver der in de straten, genoemd in het ver zoekschrift, waterbuizen liggen en de eigenaars hierop aansluiting kunnen krijgen. De Heer Macaré vroeg, of hier reeds bekend was de te verwachten hoeveel heid water van de aanteleggen water leiding om hieruit te kunnen opmaken of die hoeveelheid groot genoeg zou zijn om te kunnen voorzien in de behoefte aan werkwater. De Voorzitter deelde mede, dat deze zaak nog niet met den ingenieur voor de leiding was bespro ken. Na dit „terzijde" werd beslist in den zin als door B. en W. gewenscht. De pomp gaat dus weg. Besloten werd aan H.M. de Koningin Regentes op nieuw voor den tijd van vjjt jaren ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het oprichten van eene Burger-dagschool en beschikte gunstig op het bezwaarschrift van M. E. Nales in in zake zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting. Tot lid van het Burgelijk Armbestuur werd herkozen de Heer G. van Egmond. Tot leden van de Comissie tot de loting van de Schutterij werden verkozen de {Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 'sav. 5nre, de Heer D. Prinstheol. stud, te Kampen. {Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Woensdag 's middags 12 nre, Hnwelijks- inzegening. 's Avonds 7Vb nre, Bede voor het Chris telijk onderwijs.Voorganger: Ds.Js.van der Linden, van 's Rage. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5 Va nre, Godsdienst oefening. Lnthersehe Eerk. Voorm. 10 ore, Ds. Helper Seshrugger. Kerk derV ereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Pries. Remonstrantsche Eerk. Voorm. 10 nre, Ds. Tideman. Eerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Bennebroek. Voormiddag 10 nre, geen dienst. Nam. 6Vs nre, Ds. A. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nur Ds. J. C. Boon, Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagschool. Ter Raadsvergadering van Woensdag waren afwezig de Heeren 't Hooft, Van de Poll en Waller, de Heer de Clercq van Weel kwam eenigen tijd na den aanvang. Een groot getal toehoorders vereerde den Raad met zijn tegenwoor digheid. Deze meer dan gewone belang stelling stond, ieder begrijpt het, in verband met de kermis-kwestie, welke heden haar beslag zou krijgen. 't Was heel rustig in de zaal gedu rende het lezen der notulen de Ge meente secretaris die anders in kalme gelijkmoedigheid, trots geschuifel en gepraat zijne notulen afleest, had nu eer van zijn werk. Van de massa mededeelingen notee ren wij de mededeeling, dat in eene volgende vergadering de adressen in zake de gas-kwestie ter tafel zullen gebracht worden. Het eerste punt der agenda, het verzoek van den Heer B. J. Visscher, "Onderwijzer aan School C en dat van dflrti. Heer D. II. Engelberts van de tweede Opleidingsschool, om eervol ont slag uit hunne betrekking, werd ver leend. Een voorstel van B. en W. buiten de agenda om aan den architect enden opzichter der stedelijke werken 500 gratificatie te verleenen voor hunne bemoeiingen in zake het avaut project der waterleiding werd goedgekeurd. Nu kwam aan de orde de herstem ming over liet voorstel der vijf Raads leden betreffende den duur der kermis, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1