IS A A Eerste Blad. No. 47. Uitgave van DE ERVEN LÖÖSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. abonnementsprijs: van WOENSDAG 13 Juni 1894 Per drie maandenr —,25. - Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMK* TELBFHONISCHÏ VERBINDING met AMSTERDAM. franco p. poet —,40. Prjjs per Advertentie ran 1 tot 6 regela 35 centa, elke regel Afzonderlijke nommers s centen per etnk. meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 13 ttre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL5'. Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bij De erven Loosjes, te Haarlem. Kleintje. Herinneringen van een kind door Frances Hodgson Burnett, schrijf ster van „de Kleine Lord." Geïllus treerd. Gebondenf 2.90 FEEN, R. VAN DER, De bedrijfsbelasting. Practische verklaring der wet met hetoog op het invullen der biljetten.. 0.25. RINKEL, Mr. L. Leiddraad bij het in vallen der beschrijvingsbiljetten voor de Belasting op Bedrijfs- en andere Jnk. 0.25. WALLACE, LEWIS, Ben-Hur, een ver haal nit den tijd van Jezns'omwan- deling op aarde. Naar het Engelsch door Alma. 4e herziene nitg. versierd met 160 fraaie platen. Ad. 1 compleet in 15 Afl. A0.30. ROSIER FAASEN, Mie de Mof, Novelle, Warendorf'8 Novellen Bibliotheek No. 530.10. SMEDING'S Gids voor Antwerpen en de Tentoonstelling met twee Plan#0.60. BRAEME, CHARLOTTE. Uit gebrek aan bewijs- 0.30. (No. 1 van de Schellings-Editie). Nederlandache dichters, met proza van Albert Verwey •Jacob Maerlant" met Vignetten...;Geb. 1.50. Ing. 1.— HERDERSCHEE, Dr. J, De weg tot den Vrede, naar het Duitsch..Geb. 1.25. Ing. 0.75. ARISTOFANES, Plutos of eerlijkerijkdom. Uit het Grieksch door Dr. Halberatadt. 0.40. SALLUST1US, Jngurtha, Uit het Latijn doorG. Busken Huet0.80. Blijspelen van Terentius. Met inl. en Aant. nitg. door Dr. P. Hoekstra. 2e stuk. Phormio Adelphoe1.10. NYHOFF, WOUTER, Bibliographic van Noord-Ned. Plaatsbeschrijvingen tot het einde der 18e eeuw2.50. MULLER P. L. c. s. Geschiedkundige Opstellen3.60. Wet van 2 Oct. 1893 tot heffing eener belasting op Bedrijfs-en andere Inkom sten met inl. en Aant. door C. v. Haren1.50. KRUYF, Dr. E. F. Geschied, van het Ned. Zendelinggenootschap en zijne Zendingsposten met portretten7.50. WALTHER, PAUL, Sociale moraal in preek en schets. Vert. door Ulfers2.25. LANGERAAD, Dr. L. A. VAN, De Nederl. Ambaasadekapel te Parys 2 Dln. 7. Buitenlandsche nieuw verschenen werken TRILLAT, AÜGUSTE, Les Produits chi- miques.3.75. LEMONNIER, CAMILLE,L'Arche. Jour nal d'une Maman1.90. MARCHE, A. LECOY DE LA, La France sous Saint Louis8.75. La Vegetation de la France I4.95. PAN IS, Gü STAVE, Les Papillons de France- 1.90. APPELL GOURSAT, Theorie des Fontions algébriqucs7-70. PAPELIER,G. Le9ons sur les Coordonnées tangentielles I2.75. Fischers Kritische methode. Eine Antwort auf seinen Artikel Der Türck'sche Hamlet" von Hermann Türck0.40. ZUELZER, Dr. W. Klin. Handbuch der Ham- nnd Sexualorgane 4eAbth. 5.20. Bovenstaande werken zgn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Eerste Kamer. Donderdag heeft het nieuwbenoemde lid, de heer van Tien hoven, na te zijn beëdigd, zitting ge nomen. De bij de Kamer ingekomen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De heer Fransen van de Putte heeft een interpellatie aangekon digd over de jongste ontbinding der Tweede Kamer. De heer Pijnaoker Hor dijk wenschte de Regeering te inter- pelleeren over de geruchten betreffende de uitzending eener expeditie naar Lom bok. Beide interpellaties werden bepaald op den volgenden dag. Nadat in de zitting van Vrijdag was medegedeeld, dat Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga ontslag genomen heeft als lid der Kamer, welk ambt 44 jaar door hem is vervuld, terwijl hij verscheiden jaren het voorzitterschap heeft bekleed, en nadat dezen parlementairen nestor door den Voorzitter eene waardige hulde was gebracht, waren de aangekondigde interpellaties aan de orde. Eerst die van de heer Fransen van de Putte over de jongste ontbinding der Tweede Ka mer. Hij konstateerde, dat, in afwijking met vroeger, thans niet gepubliceerd is het rapport, waarop die ontbinding is gegrond en de stukken, tusschen de Kroon en de Regeering gewisseld, ter- juist het nu noodig is de nevelen op te heffen; thans kan hij de ontbinding niet billijken. Hij begrijpt niet, dat de vorige Regeering niet het misverstand heeft opgeheven tusschen 8 en 9 Maart, en toen niet duidelijk het amendement- de Meyier onaannemelijk heeft verklaard. Spreker neemt het den Minister Tak zeer kwalijk, dat hij niet alle stukken heeft gepubliceerd. In 't belang van het Land en van het Kabinet moeten de feiten bekend worden; ook in 't belang van zuiverheid van den politieken toestand, daar nu een verderfelijke fractiegeest dreigt te ontstaan. Opheldering is ook noodig om toenadering te brengen bij de partijen. Het onweêr moet eerst van de lucht, dan wordt toenadering mogelijk. De Regeering moet ook niet te bezorgd zijn voor kiesrecht-uitbreiding, en niet uit vrees voor het radikalisme vallen in handen van het konservatisme. Spre ker vroeg ten slotte inzending aan de Kamer, zonder eenige restriktie, dus met vrijheid van drukken, dat is open baarmaking, van alle bescheiden, die tot toelichting van de ontbinding der Twee de Kamer kunnen dienen. De Min. van Buitenl. Zaken, de heer Roëll, verklaarde namens de Reg. bereid te zijn ten ernstigste te overwegen, in hoever zij bevorderen kan, dat aan den wensch van den heer Fransen van de Putte, om overlegging van stukken, door haar kan worden voldaan. De heer Fransen van de Putte be rustte voorloopig in het antwoord van den Minister. Daarna interpelleerde de heer Pijn- acker Hordijk de oud Goeverneur- Generaal over het gerucht van het zenden eener militaire expeditie naar Lombok. Is dit gerucht waar vroeg de interpellanten zoo neen, is het waar schijnlijk, mogelijk althans, dat tot het uitzenden zal worden overgegaan met het oog op den onlangs ingetreden oost moesson, welke omstandigheden kunnen zoodanige expeditie noodzakelijk maken Verder vroeg spreker, of er voldoende rekening is gehouden met het kontrakt van 1848 met den vorst van Lombok, en of er voldoende troepenmacht aan wezig is, ook met het oog op Atjeh en Tamiang. De Min. van Kol. verzekerde, dat op dit oogenblik geen expeditie naar. Lombeek is gezonden. Wel heeft de Raad van Ned. Indië, bijgewoond door de kommandanten der zee- en landmacht en voorgezeten door den Goeverneur Ge neraal, den resident van Bali en Lom bok naar Lombok gezonden, om aan het bestuur mede te deelen de grieven van het Indiesche Goevernement en eischen te stellen, en bij niet inwilliging on middellijk een expeditie te zenden, die inmiddels wordt voorbereid. De aanlei ding is gelegen in het gevaar voor een hongersnood van een groot deel der bevolking, in de terzijde stelling van onze soevereiniteit, en de weigering van aanneming van een brief van den Goev. Gen. Een belangrijke en voldoende troe penmacht van drie veld- bataljons en vijf schepen zal gezonden worden. Er blijft voldoende troepenmacht op Java voor andere doeleinden over. De Minis ter, de groote verantwoordelijkheid er kennende, nam deze ten volle op zich. De heer Pijnacker Hordijk begreep niet, waarom nu juist een expeditie noodig was. Hij zou de reden van den Min. aandachtig nalezen. Na aanneming van de aanhangige ontwerpen (heffingen in Friesland, onteigening voor het vaarwa ter Leeuwarden-Harlingen, afstand van een gedeelte tuin van het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage), is de Kamer uiteengegaan. Een electrisch middagmaal gaf onlangs de l'ranlclin Experimental Club te New-York ter gelegenheid van den eersten verjaardag harer stichting. De feestzaal was electrisch verlichtde be diening geschiedde door middel van een kleinen electrischen spoorweg, en de gerechten waren door middel van elec- triciteit gekookt. Aan het het einde der tafel stond een, den beroemden Benja min Franklin voorstellenden automaat, die de gasten phonographisch begroette en na eenigen tijd eene krachtige tafel rede uitsprak. Gedurende den maaltijd liet een in een zijvertrek geplaatst mu ziekinstrument talrijke stukken hooren, die voor vijf jaar op de Parijsche ten toonstelling in een phonograaf gezon gen of gespeeld waren. Na afloop van het feest bedekte een bloemenregen de tafel. De bloemen, die aan ijzeren staaf jes bevestigd waren, werden gedurende den maaltijd door een magneet in de lucht vastgehouden, en men behoefde slechts den electrischen strpom af te breken, om de bloemen te doen vallen. Toen de gasten de tafel verlieten, liet een phonograaf een triomfmarsch hoo ren, die voor de eerste maal op de ten toonstelling te Chicago gespeeld is. Te Algiers is een proces aanhan gig tegen een zekeren Sapor, maire al daar, die zich aan de schandelijkste afpersingen heeft schuldig gemaakt. Hij zette de inlanders, zoowel mannen als vrouwen, eenvoudig in de gevangenis totdat zij hem zekere sommen betaald hadden. Slachters moesten tegen hooge prijzen verlof om hun bedrijf uit te oefenen van hem koopen. Van heinde en ver kwamen tal van personen om tegen dezen afperser te getuigen. Hij behield aanvankelijk zijne gewone bru taliteit, maar ten laatste werd hij over stelpt door den [stroom van aantijgingen en hij verloor zijne koelbloedigheid ge heel. Carnot, de president der Fransche republiek, heeft thans zeven jaar deze betrekking vervuld en Figaro is daarom van oordeel, dat gebleken is, Frankrijk best een president kan missen, waarom van die zijde den raad wordt gegeven het Zwitsersche stelsel te volgen, waar de vertegenwoordiging een ministerie benoemt voor den tijd van drie jaren. welk ministerie een president voor een jaar benoemt. Wordt deze maatregel ingevoerd, dan wint de Staat zeker ruim een halfmillioen gulden uit. De Duitsche Landwirth bund heeft een plan ontworpen tot het vestigen van een staatsmonopolie tot het ver vaardigen en vei koopen van alcohol. De Bond verzekert, dat de Staat hierdoor tweehonderd veertig millioen mark zou verdienen. Het ligt in de reden, dat bij den verkoop eene menigte belangen be trokken zijn. In verband hiermede zal eene vergadering plaats hebben van per sonen die bij de fabricatie en den handel in alcohol zijn betrokken. De socialisten in de Fransche Kamer hebben een wetsvoorstel ingediend van ongeveer den volgenden inhoud: Het is aan eiken eigenaar (op straffe van 50 tot 1Ü00 frank boete en 5 dagen tot 3 maanden gevangenisstraf) verbo den, hetzij bij mondeling of schriftelijk huurcontract, zich een of meer termijnen huur vooruit te laten betalen. Wordt dit voorstel wet, dan zal dit zeker koren op den molen zijn van hen, die huren met het plan om niet te be talen, en na het verstrijken van den termijn vertrekken om hun systeem el ders voort te zetten. Het is voorname lijk met het oog op deze categorie, dat vooruitbetalingen of borgstellingen ge- ëischt worden en niemand zal dit onge oorloofd vinden. De verwachtingen van het kanaal van Manchester naar zee schijnen niet be antwoord wat het financieele gedeelte betreft. Volgens eene mededeeling in den gemeenteraad behoort men voorbereid te zijn in December 1895 een tekort van ruim een en driekwart millioen gulden te moeten vernemen. De Telegraaf geeft een verslag van een te Amsterdam gehouden worstel wedstrijd. Na een vermakelijk overzicht van de toebereidselen vervolgt het ver slag aldus: 'k Heb nu gezien twee menschen die duwden en smeten, twee nekken bijna gewurgd, twee monden met driftigen adem, twee hoofden in heet contact, twee lijven krakend en buigend, twee vleesch massa's kokend en zweetend, ar men als spierslangen, kronkelend, grij pend, zwellend 'k Heb gezien twee menschlijven plakkend aan tegen elkander, schokkend neer op den grond, een loslaten en woester omvatten, een geweldig hijgen, een stuipen der lichamen! Vader Jahn en Darwin En bekijkend dat vleesch gevecht: een opgewonden, tierende menigte vol kunst genot en bruutwoede. Bij een mooien kwak van 'n lichaam: bravo's, gejoel, gefluit, gegil Dan even pauze, een afdrogen der lijven, een drinken van water. Dan een bons tegen een coulisse, die omvalt. Remus waggelt, bloedt uit den mond. Het gevecht wordt gestaakt, Het besluit als volgt: Ik weet nu, Goddank, wie de sterk ste is. Gérardy heeft Remus bij de derde „ronde" genomen, 'k Had er niets van gezien. Maar anderen zeien het en an deren weten het. Het was nog voller dan gister en een warmte vancigaren, menschen enz. als in een overbenauw- den bakkersoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1