HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. so (Jitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 23 Juni 1894. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TELEPHOONNIJMMKE TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maandenr ,25, franco p. poot —,40. Afzonderlijke nommers S eenten per stok. Prijs per Advertentie vu 1 tot 5 regels 85 cents, elke regel sneer 5 cents, groete letters nur plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middagten 12 ure, die alsdan, zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. op Zondag 24 Juni 1894. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Ds. Stoaan. Voorin. 10 nre, Ds. Moeton. Kam. 2 ure, Ds. Hoog. Doopabediening. 's Avonds 6 nre, Ds. Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Prof. J. H. Gunning, van Leiden. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Eglise Wallonne. Dii heures, Mr. Pouget, past. a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's av. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 'g av. 51/2 ore, Ds. Gezelle Meerburg, pred. te Delft. Ridderstraat Voorm. 10 ure, 's av. 6 nre, Ds. Langhout. Donderdag 's av. 8 ure, Ds. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening. Lolcaal „Heten en Werken."1,1 'sAv. 5V2 ore, Godsdienstoefening. Ridderstraat 24. Donderdag 's av. 8 nre, Ds. J. Schotel, pred. te Utrecht. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Sesbrugger. Kerk derV ereenigde D oopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. H. G. Hagen, pred. te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. van Hoogstraten, pred. te 's-Hage. De kollekte voor het Godsdienstonder wijs heeft opgebracht f 115.45. Ds. Barbas ontving met hartelijke dank zegging voor de Chr. School voor on- en minvermogenden f 11,50, van de naai- krans onder leiding van de Dames S. en S. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Da. J. A. Gerth v. Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 nnr Ds. J. C. Boon, Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. H. H. Barger. Voorbereiding. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Nam. 2 V2 nre, Ds. H H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, Ds. J. J. van Pred. te Noordwijk aan Zee. Houtrijk en Polanen Voorm. 9Vs ore, Ds. W. van Elden Prei. te Heemskerk. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Ds. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. K. Loggers, 's avond 1% nnr Bijbellezing, in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. K. Loggers. Zand voort. Voorm. 10 nre, Ds. C. Barneveld. i»Avondmaal. Nam. 21/2 ore, Ds. C. Barneveld. Dankzegging. Tweede Kamer. De Kamer heeft Dins dagmiddag haar arbeid hervat. Toege laten en beëdigd werden de heeren Heemskerk, van Karnebeek, Donneren de Lange. Ten aanzien van den heer Pijnacker Hordijk had de Kommissie het onderzoek der geloofsbrieven nog niet gereed. De centrale afdeeling heeft besloten den volgenden dag in de af- deelingen het onderzoek te doen aan vangen inzake verschillende, reeds vroe ger aangekondigde ontwerpen, 0. a. het wetsontwerp op de veiligheid in fabrie ken. Besloten werd een Kommissie van voorbereiding te benoemen voor het ontwerp-Hartogh. Tot leden dezer Kom missie werden gekozen de heeren Pijn appel, Veegens, Borret, Heemskerk en Rink. Te Berlijn heeft door den keizer de eerste steenlegging plaats gehad van den dom, hoofdzakelijk gewijd aan de nagedachtenis van 's keizers grootvader en te Caub in het Nassauwsche werd het monument onthuld gewijd, aan het aandenken van Generaal Blucher's over tocht over den Rijn in den nieuwejaars- nacht van 1813 op 1814, het beteeke- nisvolle feit uit den bevrijdingsoorlog. Het staat op de plek waar de Pruissen het eerst den linker Rijnoever betra den. Het denkbeeld der oprichting van een monument is eerst tot verwezen lijking gebracht, sedert keizer Wilhelm zijne warme belangstelling daaromtrent aan den dag legde en daarbij den wensch te kennen gaf, dat het eene plaats zou verkrij gen, van waar men uit de spoortrei nen en van de voorbij varende schepen het zou kunnen zien. Het monument uit steen en metaal, is een kunstwerk van prof. Schaper te Berlijn. Het staat op de plek, waar Blücher, het enge dal verlatende, met zijn generalen staf aan den Rijnoever stond. Zeer stellig is het wel te verwonde ren, dat Duitschland eerst na tachtig jaar aan den stoeren Blücher dacht. üigemaakt door de rechtbank is, dat de Engelschen in de Zuid-Afrikaan- sche republiek na tweejarig verblijf aldaar tot den krijgsdienst verplicht zijn. Duitschers en Belgen zijn bij verdrag van den dient vrijgesteld. De Oosterijksche regeering heeft ten behoeve harer paardenfokkerij den beroemden draver Matchbox als dek hengst voor den enormen prijs van f 250,000 gekocht. Dit kostbare paard behaalde in de Derby den 2en prijs en dong ook in Parijs naar den Grand Prix, waar het mede het tweede aan kwam. Na afloop van het renseizoen zal het naar Oostenrijk vervoerd worden. Zondagochtend heeft te Brussel in het huis van een hoedenmaker eene ontploffing plaats gehad, of liever twee kort op een volgende. Zij deed alle hui zen der wijk schudden en alle ruiten in den omtrek springen. Het huis is geheel vernield en de meubelen verbrijzeld, terwijl nog aan verschillende perceelen groote schade werd toegebracht. Zeer te verwonderen is, dat geen persoonlijke ongelukken zijn voorge vallen. Omtrent de oorzaak der ontploffing verkeerde men in onzekerheid. Aan gas kan zij niet worden toegeschreven, want niemand bespeurde daarvan de reuk, en ervaren pompiers verklaren, dat men aan gas niet heeft te denkenvan brand na de ontploffing was ook geen sprake. Wel is er eene goederenververij in de buurt, maar de chemische stoffen, wel ke zich daar bevinden, hebben aan de ontploffing geen schuld; het huis is bijna ongedeerd gebleven. Men denkt dus aan dynamiet, waartoe ook de aard der verwoesting en de waargenomen verschijnselen aan de verschillende huizen alle aanleiding geven. Een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing te Brus sel en er is gebleken dat anarchisten noch dynamiet voorloopig kunnen be schuldigd worden. Men is nu zoover, dat men weet, waar in het huis de ontploffig heeft plaats gehad: liet is geweest in het kleine bureau, door den heer Picard aan eene levensverzekering maatschappij afgestaan. Nu schijnt de heer Picard, die in verhouding staat met eene brevetten-vennootschap, vroe ger juist in dat vertrek een ontplof- fingnsmiddel bewaard te hebben. Toen de levensverzekering kwam, werd het gevaarlijke goed echter weggehaald. De heer Picard zelf gelooft aan een aan slag. Hij bewaarde geene ontploffings middelen, wordt van andere zijde gezegd. Het slot is, dat men de ware oorzaak van het onheil nog niet kent. De Fransche Kamer is druk doen de tot het zoeken van eene belasting die elke soort van inkomsten treft, doch maakt zich ook verdienstelijk tegenover het wijndrinkend publiek, naardien zij met water aangelengden wijn voortaan niet meer wil verkocht zien en dus den verkoop strafbaar stelt. De regeering wil dus voortaan ieder klaren wijn doen schenken. Zooals te begrijpen is, z\jn niet alle wijnhandelaars met den maatregel te vreden de regeering meent, dat de burgerij het benoodigde of verlangde water er zelf wel kan bijvoegen. Niettegenstaande het ongunstige weer is de tentoonstelling te Antwerpen al door vijf duizend betalende personen meer bezocht dan in dienzelfden tijd in 4885, en het getal abonnementen is al gestegen tot meer dan vier en dertig duizend. Te Canton is, evenals te Hong kong, thans de pest uitgebroken, begin nende met de dieren. Ratten zijn al bij duizenden doodgevonden. Daar het gedierte natuurlijk in allerlei schuil hoeken sterft en onbegraven blijft, staat den menschen, naar men kan nagaan ook wat te wachten. De voornaamste autoriteiten van Can ton hebben in het openbaar offers ge bracht aan de booze geesten, in de hoop, zoo de ziekte te stuiten. Met hetzelfde doel steekt het volk in de straten aan houdend klein vuurwerk af. Als een bewijs hoe fel de ziekte is, bericht een der plaatselijke bladen het volgende In één huis was eene geheele fami lie van acht personen gestorven met uitzondering alleen van een jong meisje, 's Nachts werd door een dief ingebro ken, en het meisje gaf hem verlof alles mede te nemen, als hij de doodkisten wilde gaan bestellen voor haar overle den huisgenooten, waarvoor zij hem het geld ter hand stelde, De dief deed zulks, maar toen hij terugkwam van zijne be stelling, vond hij het meisje dood, en bij het ledighalen van het huis bezweek hij ten slotte zelf. Verregaande onzindelijkheid der lagere klassen en gebrek aan goed drinkwater zijn, begunstigd door eene aanhoudende droogte, volgens deskundigen, de hoofd oorzaken der ziekte. Omtrent de mijnramp te Kar win in Moravië, verneemt men nog, dat er twee honderd twee en dertig personen het leven bij lieten. Bij het redden zijn nog vijf en twintig personen gewond en velen gekwetst. De verongelukten hebben 428 wedu wen en ongeveer 500 kinderen, boven dien een aantal moeders en zusters achtergelaten, die van hen afhankelijk waren. De ramp zal een 4000 personen aan groote ellende prijs geven. Tot le niging van den nood is reeds een na volgenswaardig voorbeeld gegeven door de eigenares van een schouwburg te Weenen die 1000 florijnen beschikbaar stelde, en door den eigenaar van de mijn, graaf Marisch Nömmich, die hoe wel hij zelf ongeveer 600.000 fl. schade leed, den weduwen een jaarlijksch pen sioen van 42 fl. en ieder kind een jaar geld van 42 fl. toekende, terwijl hij iedere weduwe reeds dadelijk fl. 50 deed toekomen. Bovendien heeft hij bepaald dat de 4000 werklieden, die door de ramp tijdelijk werkloos zijn geworden, tot de heropening der mijnen de helft der gewone loonen zullen ontvangen. De mijnen te Karwin zijn wegens de groote hoeveelheid mijngas zeer ge vaarlijk. Het schijnt, dat door eerie drukking van buiten mijngas is ontsnapt, waardoor de laatste ontploffing was ont staan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1