HAARLEKSCH No; 53. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 4 Juli 1894 Nieuwsberichten. IILKPHOONNUMMïI TBLEPHONISCHE VBEBINDINB ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. poel 5 —,40. Prtje per Adrerteatie r»n 1 tot 5 regeis 25 cents, elke regel Af ronder lij ke nommers s centen per stuk. meer 5 cents, groote letters sasr plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De ebven Loosjes, te Haarlem. WALDRICHEM (M. VAN). Nelly. Oor- spronkelijke roman. 2dlnf 5.90. GIJSEN (MARIE) Geheiligd vuur. Oor spronkelijke roman2.50. HOEVEN A PRÜYS VAN DER) Veer tig jaren Indische dienst.3.90. ESCHSTRUTH (NATALY VON) Poolsch bloed. 2e druk 2 dln. 2.— In liefde één. Roman 2 dln4.50. ELMSLIE (THEODORA C.) De kleine lady. Geïllustreerd Derde druk...geb. «- 1.90. KAAK (H. DE). De beginselen der ziel kunde, op eene aanschouwe'ijke wijze ten dienste van het onderwijs verklaard. Zesde druk1.15. HAVE (J. J TEN). Het eiland Lom bok en zijne bewoners. Met eene kaart. .30. LETZER (J. H.) en LEON. C. BOÜ- MAN. Practische Muziek-opgaven met voorbereiden le schrijfoefeningen, ten dienste van normaal-, kweek-, muziek- en zangscholen, gevolgd door eenige opgaven over muziek op gehouden ver gelijkende en akte-examens. Tweede drnk, herzien en vermeerderd.60. IT ET (A.) Geïllustreerd tuinboek. Prac tische handleiding tot het aanleggen en onderhouden van tuinen, benevens beschrijving en kweekwijze van de ver schillende soorten van groenten, ooft- «n sierboomen, heestérs, vaste planten en bloemen, met een aanhangsel over de cultuur van kamerplanten. Met259 gravuren. Naar den 9den druk van Christ's Gartenbuch bewerkt. Afleve ring I. Compleet in 13 afleveringen A .25. BOON (B.) Schetsen over koopmans- boekhonding2.50. VEEGEN"S (Mr. J. D De wet op het faillissement en de surséance van beta ling, met iule<ding eu aanteekeningen. 2.50. NAAR KLEEF. Volledige gids voor vreemdelingen bij een bezoek aan de stad en hare omstreken Geïllustreerd met 7 fraaie pitten beneven» platte grond en 2 kaarten.25. Buitenlandsche nieuw verschenen werken ALBERTI (CONRAD). Das Recht auf "Z- Liebe. Roman. Zweite Auflnge1.95. KUMMER (FRIEDRICH) Lockende Liebe. Moderner Roman2.60. HARTMAN M. D. F. T. S. (FRANZ). Theophrastus Paracelsus als Mystiker. Ein Versuch, die in den Schriften von Theophrastus Paracel sns verborgene Mystik durch das Licht der in den Veden der Inder eathaltenen Weisheitslehren auschanlich zu machen1,30. OARO (MADAME E) 1' ldole1.90. YRIARTE (CHARLES), Figaro-Salon. 1894. fascicule No. 51. Collection "de M XTableaux anciens et modernes Pastels, miniatures, objects d' art porcelaines et faiences8.25. Collection de M. le Baron de Ménasce. Tableaux modernes»I1. MARS. F Album d' Anvers et de F Exposition. Croquis, humoristique3 inédita.55. Bovenstaande werken zgn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes Tweede Kamer. In de zitting van Don derdag is de heer Pynacker Hordyk beëedigd. De Kommissie tot voorbereiding voor het ontwerp tot invoering van de faillissements wet werd benoemdzij bestaat uit de heeren Travaglino, Har- togh, Hintzen Lucasse en Donner. De Min. van Kol. deed nadere mededeelin- gen omtrent de redenen, die aanleiding hebben gegeven tot het nitzenden van een expeditie naar Lombok, gegrond op het rapport van den Goeverneu r Generaal, d.d. 22 Mei. De oorzaken zijn de laat dunkende houding van den Vorst tegen over den Suzerein, door 7 maanden lang een brief van den Goeverneur Ge neraal te weigeren en de Nederl. auto riteiten te belemmeren, Dit ware reeds voldoende om satisfactie te eischenmaar daarnaast is oorzaak de plicht van het Nederl. Goevernement, om te waken, dat een deel der bevolking niet door ellende en hongersnood langzamerhand omkome. De eischen aan den Vorst ge steld zijn: 1° leedbetuiging over de ongepaste houding tegenover ons Goe vernement: 2° plechtige verzekering om voortaan uit te voeren de bevelen van den Goeverneur Generaal en de verordeningen van het Indisch Bestuur; 3° aanneming der bemiddeling van den rezident van Bali eu Lombok, om aan den verwarden toestand op Lombok een einde te maken. Tot een expeditie is thans besloten, omdat het oogehblik het meest geschikt is. Wachten wij totdat de Balieërs overwinnen, dan zullen de Sassaks zijn uitgemoord; winnen de Sassaks, dan zullen zij van onze hulp niet meer gediend zijn, en in elk geval zon gedurende 3 a 4 jaren de tegen woordige ellendige toestand kunnen voortduren. De meest geruststellende verzekering gaf de Min. omtrent onze kracht. We behoeven geen échec te vreezen. Mocht het onverhoopt zich voordoen, dan zijn wij toclfin staat het schitterend uit te wisschen. De Min. neemt de geheele verantwoordelijkheid op zich, en hoopt, dat het geheele Nederlandsche volk vol vei trouwen zal zijn in de dapperheid van het Indische leger. De Voorzitter dankte- den Min. voor de gedane mededeelingen, en daar niemand het woord vroeg, werd het debat gesloten, Daarna kwamen nog verschil lende ontwerpen in behandeling. Goed gekeurd werd: de kwijtschelding van eene den lande toekomende vordering van den eigenaar eener suikerfabriek. Aangenomen werd het ontwerp in zake het aansluitenspunt van den zijtak naar Pasirian van den spoorweg van Probolin- go naar Panaroekan, nadat de Min. van Kol. eenige ophelderingen aan den heer v. Kerkwijk gegeven had. Goedgekenrd werden eenige naturalisatie ontwerpen. Evenzoo de verlenging van den duur der gemengde rechtspraak in Egypte met 7 jaar, nadat de Min, van Buitenl. Zaken op de wenschelijkheid van die verlenging had gewezen. Goedgekeurd werd de cholora-overeenkomst van 1894 te Dresden, zoomede in comité-generaal de huishoudelijke raming. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Zondag had de begrafenis plaats van den vermoorden president der Fran- sche republiek ,den Heer Sadi Carnot. Te zeven uur des ochtends verzamel den zich de deelnemers aan de plech tigheid in het Elysée, het paleis van den president, en vertrok van daar te tien uur naar de Nötre Dame, waar een plechtige lijkdienst gehouden werd en van daar naar het Pantheon, alwaar het woord werd gevoerd door den ver tegenwoordiger der regeering, door den voorzitter van den Senaat en door den voorzitter der Kamer, teneinde hulde te brengen aan Carnot's verdiensten jegens Frankrijk, alsmede door generaal André als vertegenwoordiger der po lytechnische school, waar Carnot zijne opleiding ontving. Vervolgens werd de plechtigheid besloten door een défilé der deputaties van leger en marine voorbij de lijkbaar. De bewoners der straten waardoor de stoet zich zou begeven, waren uitge- noodigd hun woningen met rouwvlaggen te tooien. Het spreekt van zelf, dat talrijke gemeenten en vereenigingen zich door deputaties lieten vertegenwoordigen. De lijkwagen, waarmede het stoffe lijk overschot werd vervoerd is dezelfde, welke diende bij de teraardebestelling van de presidenten Thiers en Mac Mahon. Zij werd getrokken door zes paarden. President Périer zelf was tegenwoor dig. In de rede van den minister Dupuy werd er op gewezen, dat de mogendheden door onderlinge samenwerking de anar chisten in bedwang zouden houden en hulde werd gebracht aan Carnot als voor stander van den vrede, aan zijne alge meen bekende weldadigheid en aan zijn constitutioneel optreden als eersten amb tenaar van den staat. Een tropische hitte heerschte tijdens de teraardebestelling, wat niet belette, dat de plechtigheid door een ontelbaar publiek werd bijgewoond. Langs den weg waren alle balcons en daken dicht met toeschouwers bezet. Het getal personen, langs de straten schatte men op een millioen. De kerkelijke plechtigheid was zeer indrukwekkend. Tegen drie uur bereikte de stoet het Panthéon, waarvan de voorgevel geheel in rouwfloers gehuld was. Het deGlé van het leger en van de ver schillende deputaties duurde ruim twee uren. De houding van het publiek mocht waardig genoemd worden. Niettegen staande dit zijn ongeveer tweehonderd personen in het gedrang gewond. Uit een paar gegevens zou thans blij ken, dat er werkelijk een complot heeft bestaan, tol den moord op president Carnot, althans de Petit Marsaillais deelt het volgende medeEen gevangen ge houden soldaat openbaarde, dat zeven anarchisten te Cette tot den dood van den president hadden besloten. Het lot wees Caserio aan, waarop deze den 22en de stad verliet. De soldaat gaf de namen op der zeven anarchisten, die naar men zegt, in hechtenis zijn genomen. Naar aanleiding van den dood van Carnot heeft keizer Wilhelm kwijtschel ding van straf verleend aan de beide Fransche officieren Malavas en Degouy, die zich wegens spionnage in Duitsehe gevangenschap bevonden. Graaf Munster, de Duitsehe gezant, bracht Zondag den minister-president Dupuy hiermede in kennis en deze den Heer Périer, die onmiddellijk den keizer per telegraaf zijn dank bracht voor het edelmoedig besluit, dat slechts dienen kon om de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Duitschland te bevestigen. Toen in den rouwstoet de kwijtschelding werd ver nomen veroorzaakte dit veel geestdrift. Zondag waren door de politie zooveel voorzorgsmaatregelen genomen, dat eenige wandaad niet te vermoeden was. De meeste anarchisten zjjn van het vasteland uitgeweken naar Londen, waar de politie een tijd lang, kort na de ontploffing in het park te Green wich tegen hen eenige maatregelen ge nomen heeft, maar thans opnieuw haar lijdelijke houding van voorheen schijnt te hebben aangenomen. Omtrent den levensloop van den moordenaar nog het volgende: Den 8 September 1873 werd hij geboren te Motta Visconti, een plaatsje met eene bevolking van ongeveer drieduizend zielen in de nabijheid vpn Milaan. Zijn naam is Caserio Santé L nimo. De va der was een algemeen geach landbouwer, hij overleed in 1887. Vijf zonen telde het gezin en eene dochter, Santé is op een na het jongste kind. De gehee le familie staat ter goeder naam en faam bekend. Met Santé echter schijnt nooit veel te beginnen geweest te zijn, doch hoe slecht ook befaamd in zijn geboorteplaats, had toch niemand hem tot zoo iets buitengewoon slechts in staat geacht. Zijn ongelukkige moeder rukte zich de haren uit het hoofd toen zij de zaak vernam.zij verkeert steeds in de meening, dat haar zoon den koning van Italië vermoord heeft. Men kan haar maar niet aan 't verstand brengen, dat het de President der Fransche Repu bliek is, dien hij vermoordde." Als men geloof mag slaan aan de nieuwste berichten, dan is alweer een aanslag ontdekt op het leven van den czaar, namelijk een mijn, aangelegd in den spoorweg waarmede de czaar zich naar Zuid-Rusland zou begeven. Nu kan het ook zijn, dat dit in verband staat met het voorlaatste plan, om de keizerlijke kasteelen in de lucht te laten vliegen als de keizer rich bij zijne genoemde reis op een van dezelve be vond. De werkstaking van de bakkers te Lissabon duurt voort. Naar men weet, hadden zij buiten de stad een kamp betrokken, waar zij dachten te blijven, tot hunne wolken in de stad opgetrok ken waren. Op last van de regeering is dit kamp onderzocht en daar het bleek, dat er zich ruim driehonderd Spanjaarden onder bevonden, heeft men deze alvast over de grenzen gezet, waar schijnlijk om het getal monden niet noodeloos groot te doen zijn. Te Lissa bon wordt in de behoefte aan brood voorzien door militaire bakkerijen. De Schotsche mijnwerkers zouden Dinsdag het werk gaan staken. Er be stond echter nog hoop, dat het door een scheidsgerecht tot oplossing zou kunnen komen. De gevolgen van de nu geheel ge ëindigde huurkoetsiers-werkstaking te Londen zijn alweer niet uitgebleven. Men schat, dat een achthonderdtal koetsiers zonder broodwinning zijn, om dat er eene menigte rijtuigen door de eigenaars zijn verkocht sedert de staking. Nu men eenmaal aan het uitvinden is van kogelvrije kleederen. schijnt het getal uitvinders, of liever verbeteraars, aan te groeien. Thans weer zijn het de Zwitsers, gebr. Bruderer te Tablat. Het kleed is volgens hen ondoordringbaar voor kogels zelfs afgeschoten op een afstand van één meter, en zou wegens de groote lichtheid en geringen prijs aanbeveling verdienen. Tegelijkertijd zijn er te Miinchen proeven genomen met een pantser van zekeren Weber uit Hamburg, die be weert, naar hetgeen omtrent dat van Dowe is bekend geworden, een verbe terd pantser te hebben uitgevonden. De Beiersche officieren vonden het echter voor de infanterie veel te zwaar, doch meenden, dat het misschien zou kunnen dienen tot dekking der manschappen bij de bediening van geschut tegen infan-

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1