IAARLEMSCE PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 56. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. met AM8TEEBAM. van ZATERDAG 14 Juli 1894. NeA Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? op Zondag 45 Juli 4894. Nederd. Herv. Kerk. N ieu wsb.erichten 41 TILÏPHOONKDM5ÜÏ TÏIÏPHONISCHK VEBBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Pir drie maandenr —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Adrertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters nur plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- an Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 «re, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Va. Barbas. Vrije beurt, 'l Avonds 6 ure, Vs. Swaan. Dankzegging en bevestiging van een diaken. Nieuwe Kerk. Voorin. 10 ure, Va. van hennep. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. Moeton. Avondmaal. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. V. F. Gronemeijer, van Arasterdam. Vrge benrt. Eglise Wallonne. Dix hanres, Mr. E. Bourlier, de la Haye. Gereformeerde Kerken. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 nre, Vs. Mulder. Woensdag 's av. 8 nre, Vs. G. II. van Kasteel, van 's Hage. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs ore, Ds. A. H. op 't Holt, van Noord wijk a/Zee. Ridderstraat Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Vs. Langhout. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 51/3 nre, Godsdienst oefening. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Vs. Fooiman. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Vs. Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Vs. J. A. Böhringer, van Maastricht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Vs. Weiss. Onder hartelgken dank door diakenen der Ned. Herv. Gemeente ontvangen van N. N. 10.—. Bennobroek. Voorm. 10 nre, Vs. B. J. Swaan Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 1 nre, Geen Zondagsohool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Vs. K. A. Gonlag Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Vs. J. Sepp. Bloomendaal. Voorm. 10 ure, Vs. H. II. Barger. Nam. 2Vs nre, Vs. H H. Barger. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Vs. J. Kuylman. Avondmaal. Nam. 21/s nre, Vs. J. Kuylman Dankzegging en DoopsbedieniDg. Hillegom. Voorm. 10 ure, Vs. A. J. Buys, Pred. te Oegstgeest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/3 ure, Vs. J. C. Boon, Pred. te Beverwijk. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Vs. J .van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, Vs. T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Vs. K. Loggers, Voorbereiding, 's avond 7% nor Bijbellezing, in 't lokaal voor Chr. belang, Vs. K. Loggers. Bijbellezing. Zandvoort. Voorm. 10 nre, ure, Ds. C. Veen, Nam. 21/s ore Vs. C Veen. Pred. te Haarlem. HET VERSLAG van den toestand der gemeente Haarlem over 1893, waarvan wij als gewoonlijk een kort uittreksel plaats verleenen, wijst op 31 December eene bevolkings cijfer aan voor deze gemeente van 57461 personen, zijnde gedurende 1893 ver meerderd met 1490. Het getal geboorten was 1969, dat der sterfgevallen 1032. Er werden 428 huwelijken gesloten, waarbij in 2 gevallen de man, in 9 gevallen de vrouw en in drie gevallen beiden verklaarden niet te kunnen schrij - ven. Negen echtscheidingen werden in geschreven. Naar de geloofsbelijdenis behoorden tot de Hervormden 24756, totdeFran- gchen of Walschen 352, tot de Luther- schen2857, tot de Doopsgezinden 2843, tot de Remonstranten 560, tot de Moravi sche Broeders 77, tot de Christelijk Gereformeerden 1240, tot de Roomsch Katholieken 21320, tot de Oud-Room- schen 108, tot de zevendedags-Baptisten 19, tot de 'Israëlieten 776, tot geen kerkgenootschap of onbekend 1886. De kiezerlijsten bedragen voor de Tweede Kamer 2707, de Provinciale Staten 2697, voor den Gemeenteraad 2695. Bij ééne verkiezing, van tien leden voor den Gemeenteraad, werden negen herkozen leden, en in de plaats van den Heer J. H. Stoel, die niet in aanmerking wenschte te komen, werd verkozen de Heer S. Roog. In 1893 hadden 24 openbare en 8 vergaderingen met gesloten deuren plaats; het College van Burgemeester en Wethouders hield 148 vergaderin gen. Het verslag wijdt eene schoone bladzijde aan den in 1893 op verzoek eervol van zijn ambt ontheven burge meester den Heer Mr. E. A. Iordens. De Raad stelde vast verschillende verordeningen, waarvan zeer stellig de diepst ingrijpende was die der heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Het archief was in goeden toestand het wordt geregeld, zoo door geschenken als door aankoop, uitgebreid. De rekening en verantwoording der gemeente wees een bedrag aan In ontvangst van1.181.220,28 In uitgaaf van1.162.761,05® Batig saldof 18.459.22® De begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst 1894 werd vastgesteld: In ontvangst van1.176.095.34 In uitgaaf van1.175.999.09 Batig Saldo96.25 Het bedrag der gemeenteschulden was f 2,512.060.met eene verplichte jaar- lijksche aflossing van ƒ46.000de rente bedroeg voor 1893 ƒ82.722. ifet kohier der plaatselijke directe belasting bevatte 7586 aanslagen. Het getal der door B. en W. toegepaste verhoogingen was 2493, het getal re clamaties 285, waarvan op 82 afwijzend werd beschikt, 123 gewijzigd, 55 gun stig beschikt en 25 buiten behandeling gelaten. 'Wordt vervolgd.) Tot welke dwaasheden overdri ving kan leiden. De gemeenteraad van Praag had ten vorigen jare, bepaald dat voortaan alle straatnaambordjes in het Czechisch zouden gesteld zijnde stad houder van Bohemen schorste dit besluit, maar de justitie oordeelde, dat de stad houder hierdoor te diep inbrak op bloote gemeentebelangen. Nu vervangen de gemeente-ambtenaren de bordjes in Duitsch en Czechisch door anderen in de laatste taal en als nu de Duitsche Pragers in hunne straten Duitsche bord jes aanslaan, worden die door de straat jeugd, waarmee men blijkbaar te Praag ook al heel wat beginnen kan, onleesbaar gemaakt. Natuurlijk wordt er om dien heeten strijd druk gelachen. De toestand der spoorweg-werksta king te Chicago, eigenlijk in een groot deel van Amerika, blijft ernstig, hoewel eene proclamatie van den president der Vereenigde Staten blijkbaar indruk heeft gemaakt. Men schaamt zich al, zich te laten leiden door iemand als Debs, die als onverbeterlijk dronkaard twee jaar heeft doorgebracht in een krankzinni gengesticht. Pullman, de groote spoorrijtuigenfa- brikant en met hem het verbond der spoorwegdirecties,weigeren eiken scheids rechter, hoewel zonder arbitrage eene algemeene werkstaking bijna niet was af te wenden. Bij deze werkstaking zullen zich aan sluiten alle werklieden, die arbeiden in het bouwvak, de slagers, de bakkers en alle spoorweg beambten. Men spreekt van versterking van troepen te zenden naar de meest be dreigde punten, want nog steeds houdt vernieling van spoorwegmaterieel aan. Te Chicago is de staat van beleg afge kondigd. Thans wordt gemeld, dat Debs is gevangen genomen wegens samenspan ning. Inmiddels is Woensdag de werk staking aangevangen, waaraan naar men meent, een millioen menschen zal deel nemen; zij zal duren tot de arbeiders van de Pullmann- en andere maatschap pijen hunne eisehen ingewilligd krijgen, als ten minste alles zoo loopt als de werkstakers zich voorstellen. Volgens geruchten zou echter de werkstaking, hoewel afgekondigd, verre van algemeen zijn, aangezien vele werk liedenbonden eenvoudig doen of er geen staking bestaat. Ook neemt het treinen- verkeer weer toe en begint de invloed van de troepen zich meer en meer te doen gelden. De Fransche generaal Edon, die bij ongeluk een mede officier heeft doodge schoten bg het onderzoeken van een revolver, is door een krggsraad, bestaan de uit zeven generalen, vrijgesproken. De berichten omtrent den gezond heidstoestand van Paus Leo XIII loopen zeer uiteen. Terwijl men van de eene zijde verneemt, dat de toestand door toenemende zwakte van den paus bepaald ernstig is, wordt van andere zijde bericht, dat het zóó erg niet is. De Fransche nationale feestdag op 14 Juli zal toch plaats hebben, waar in dus ligt opgesloten, dat de stemming van het Fransche publiek, zoo kort na den moord op Carnot gepleegd, niet van dien aard is, dat zjj het feesthouden in den weg staat. Inmiddels zullen dejaarlijk- sche revue's niet plaats hebben wegens den rouw van het leger en de rijks gebouwen te Parijs zullen niet geïllu mineerd zijn. Verschillende schouwbur gen zullen gratis voorstellingen geven maar dezulke, die van het rijk subsidie ontvangen blijven op dien dag gesloten. De officieele nummers zullen dus op het programma ontbreken. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat aldaar Woensdag drie aardbeving- schokken plaats hadden, welke eene pa niek onder de bevolking veroorzaakten. Puin dakpannen en telegraafdraden versperden de stratenvele minarets kwamen naar omlaag. De bevolking overnachtte in de openbare parken en op de kerkhoven. Groote schade werd geleden door een aantal bazaarseenige huizen stortten in, en vensterglazen werden bg duizenden verbrijzeld. Vijf en veertig menschen werden gedood. De bestaande oneenigheden tusschen China en Japan, om de oppermacht op het schiereiland Korea, wekt de belang stelling van Europa, te meer daar Eu- ropeesche belangen er bij betrokken zijn. Rusland had zich indertijd verbonden het schiereiland niet te bezetten, doch als het tot een oorlog mocht komen tusschen China en Japan, waarbij Rus land belang heeft, dan verandert na tuurlijk de zaak, terwijl ook Engeland niet erg schijnt ingenomen met uit breiding van Japan, dat zoo spoedig het zijne macht gevestigd ziet, Korea tot eene Japansche provincie zou maken. Aan de Hoornsche Ct. wordt uit Monnikendam meegedeeld, dat een boer 1

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1