EAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No 60 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 28 Juli 1894. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. op Zondag 29 Juli 1894. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrninite. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet «p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpreek 7 nre, de Heer G. Fellinga, Candidaat tot den H. Dienst. Voorm. 10 nre, Ds. J. M. Snethlage, van Amsterdam, 'e Avonds G nre, Da. H. II. Burger, van Bloemendaal. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, de Heer J. L. Zegers, Oad-Zendelingleeraar te Heemstede. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, de Heer Hilbrander. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. ld. A. Berk, pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerken. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 5 ure, Ds. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's av. 5y2 ure, de Heer J. H. Spoel, theol. Cand. te Kampen. R idderstraat) Voorm. 10 ure, 's av. 6 ure, Ds. Miedema, te Wommels. Woensdag 's av. 8 ure, Ds. Mulder. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5 Va ure, Godsdienst oefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Fooiman. Avondmaal. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. P. II. Bitter, van Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Weiss. Ds. Weiss heeft met hartelijken dank ontvangen van I. en C. f 20.voor de ZendiDg in Suriname. Ds. Knottenbelt bericht met hartelijken dank de ontvangst van f 12 50 uit de bnssen van het Chr. Zangersfeest op „Velserbeek" voor het hulp-zendeling- genootschap „de liefde van Christus dringt ons". Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gertli van Voorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. Boon. Doopsbediening. Nam. 1 nre, Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Prof. Valeton, Hoogleeraar te Utrecht. Nam. 2Va ure geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Pred. te Voorschoten. Houtrijk en Folanen. Voorm. 91/s nre, Ds. Schroder, Pred. te Nienw Vennep. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Ds. van Zoenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. Loggers, Colleote voor Cr. Onderwijs, 's avond 7 nnr Bijbellezing, in 't lokaal voor Chr. belang, Ds. van Zweden. Zand voort. Voorm. 10 nre, ure, Ds. Veen, Pred. te Haarlem. Nam. 2i/s nre, Ds. Veen. Naar Antwerpen. Onder de aantrekkelijke, korte uit stapjes, welke gedurende dezen zomer door velen gemaakt worden, is zeker een tochtje naar de Tentoonstelling te Antwerpen wel zeer loonend, als men tenminste over een kleine vijfentwin tig gulden kan beschikken hoewel 't ook minder kan en men sterk genoeg is om gedurende een paar dagen meer op de been te zijn, dan te slapen en daarbij geschikt is zich zoo wat naar de omstandigheden te voegen, want Antwerpen is noch Amsterdam of Bot terdam, noch zelfs Haarlem. Een drietal stadgenooten, niet te jong en niet te oud, juist geschikt tot kalm genieten, ondernam dezer dagen het reisje en gaven de volgende opmerkin gen ten beste. De groote moeielijkheid is vroeg te Antwerpen te zijn. De aansluiting is zóó, dat men van Haarlem uit met derde klas retourbiljet niet eer dan te vijf uur des namiddags te Antwerpen kan zijn. De trein, die te twaalf uur des middags ongeveer aankomt, heeft alleen eerste en tweede klas rijtuigen. Deze trein is echter nog te laat omdat allicht een goed uur verloren gaat met een ge schikt logement te bespreken, en dit gewichtig punt van het program telle men niet te licht, omdat er dezer dagen bij - na in geen logement kamers beschikbaar zijn en men, te laat komende, allicht logementen van den vierden en vijfden rang voor lief zou moeten nemen. Zon der nu deze suort te laag te willen stellen, zouden ze misschien den Hollan der niet bevallen wat reinheid betreft, terwijl natuurlijk voor de tentoonstel lings-gelegenheid de geldelijke eischen niet laag gesteld zijn. Dit alles te zamen genomen, deed de drie vrienden besluiten tot den eenigs- zins omslachtigen weg van met den laatsten trein naar Rotterdam te ver trekken en daar te overnachten. De eerste de beste tram conducteur wijst U gaarne een logement, dat over eenstemt met Uwe eischen, doch onze reizigers logeerden in de Hoogstraat bij Coomans en het was er keurig netjes bij een prijs van f 1.75, met inbegrip van ontbijt, maar men kan ook voor minder terecht. Na te vier ure des morgens te zijn gewekt, vertrok men met den trein van even voor vijven naar Antwerpen. Bij zondere avonturen op dit traject zijn niet te vermelden, of het moest zij n de visitatie door Belgische douanen te Es- schen. Gedurende de reis een gedurig verwisselen van reisgenooten en naar mate men meer het Belgenland nadert, ook meer en meer het Vlaamsch tot taal, doch daar went men spoedig aan. Telkens tusschen Esschen en Rozendaal treft men geheel of gedeeltelijk ont gonnen heidegronden aan, als bouwland, waar haver en boekweit de hoofdgewas sen zijn, of als boschgrond, waar het dennen en sparrengroen alle kleur over- heerscht. Tusschen acht uur en half negen was de trein te Antwerpen aangekomen. Dan behoort de eerste zorg te zijn het noo- dige Belgische geld te krijgen. Dicht bij de Ooster-statie, waar men aankomt, is een wisselkantoor. Het Belgische geld goud, zilver, nickel en koper is handige munt; zilver en nickel eischen eenige opmerk zaamheid. Die nickeltjes komen gedacht te pas. Het best is ze, afzonderlijk te houden. Koperen munt te nemen is overbodig De tram weigert Fransch geld, doch geeft liet gaarne als pasmunt terug. Fransch kopergeld is dus een schadepost. Als het wisselen heeft plaats gehad is het best naar een logement om te zien. Voor vijftien centimes 7y3 cent brengt de tram u naar het centrum van de stad, naar de Groenplaats, waar tal van gelegenheden zijn tot lo- geeren. Onze drie heeren kwamen eerst in het derde hótel Groenplaats N 3 gereed, doch waren verplicht om eerst de nachtlijst te teekenen, ten einde, en dit werd er zonder omwegen bij gezegd, vat op hen te hebben, voor 't geval zij misschien alsnog van besluit wenschten te veranderen. Het was er uitstekend alleen het diner was er niet overeen komstig de gewoonten, maar er zijn natuurlijk allerhande andere gelegen heden. Bijna om de vijf minuten vertrekt een tram van de Groenplaats naar het tentoonstellings terrein. Per rit betaalt men vijftien centimes. Men is op beide genoemde ritten ruim in de gelegen heid zich in Antwerpen te oriënteeren. Men bemerkt dan, dat een voornaam punt, is de honderd drieen twintig meter hooge toren van de Notre Dame de hoofdkerk terwijl nog een paar kerktorens telkens als welkome bakens goede diensten bewijzen. Aan het ex positie-terrein offert men een frank 50 cents en kan men zich een denk beeld vormen van de uitgestrektheid. Flinke, breede wandelpaden, welke nog eiken dag met fijn steengruis worden aangehard, voeren langs allerhande eet- en drinkgelegenheden, of inrichtingen waar wat buitengewoons te zien is; in de laatste wordt entróe geheven. Al leen het hoofdgebouw kan zonder ver dere bijbetaling geheel bezichtigd worden en zelfs de afdeeling der Fraaie Kunsten, een gebouw op zichzelf, eischt een halve franc. Om en in het hoofdgebouw ontmoet men alle rassen; bijna alle naties'zijn in meerdere of mindere mate vertegen woordigd, in hunne nationale kleeder dracht. Reeds dit is een bezoek aan de Expositie waard. Wie er den in- wendigen mensch wil versterken, [vindt er het lekkere Belgische bier in tal van inrichtingen, met of zonder damesbe diening. Sommige ververschingstenten hebben een klein orchest, meestal kwar tet, soms meer eigenaardig dan ver dienstelijk. In liet hoofdgebouw is zeer veel fraais te zien, men kan er uren ronddwalen, telkens met verandering van beziens waardigheden. Elke landaard zoekt naar de afdeeling van zijne natie, de Nederlander dus naar de zijne. In een acliterafhoekje van het hoofdgebouw vindt men haar. Drink- en eetwaren voeren er den boventoon en wie niet weet, dat Nederland zulke ar tikelen uitvoert en dat ze juist hiertoe bestemd zijn, moet al een zeer verward beeld met zich nemen, omtrent de Hollandsche Nijverheid. Ook onze kolo niën beslaan een kleine plek. Wat in het hoofdgebouw het meest opmerking verdient, en wat er al te zien is, het zou niet doenlijk zijn, dit hier te omschrijven. Wel kan de algemeene indruk mede gedeeld worden, en dan is het deze, dat de inrichting meer bazar-karakter bezit, dan men zich van eene ten toonstelling denken kan. Doch niemand verzuime een bezoek aan Oud Antwerpen. De intree is tien centimes. Hier verkrijgt men een juist begrip van het Oudvlaamsche volksle ven. Men vindt er alle publieke ge bouwen verspreid in eene straat en op een marktplein en daar naast en tus schen de burgerwoningen, werkplaatsen en woningen, bewoond door eene nijve re bevolking, elk zijn handwerk uit oefenend, in middeleeuwsche gewaden; winkels met uitstallingen als schilderij en, prenten, gravures, boekenwinkels met voorwerpen van dagelij ksch ge bruik, tot de luxe-artikelen van voor eeuwen. Ook de openbare vermakelijkheden zijn er niet vergetenwij treffen er aan den zoogenaamden poesjenellenkelder, waarin door een plomp soort marionet ten voorstellingen worden gegeven vechten en bloedvergieten is daar sche ring en inslag. Naar men mededeelt, zijn alle in Oud-Antwerpen voorkomen de kleederdrachten historisch. Maken die der dames aanspraak op goede kleur en vorm, die der heeren is, de in deze weinig afwisselende mode in aanmerking genomen, werkelijk schoon. Wie zich wil verplaatsen in oud Vlaam- sche zeden en gebruiken, vertoeveeen

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1