HAARLEMSCH Eerste Blad. JU No. 61. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 1 Augustus 1894. TELEPHOONNUMMEK TELEPIIONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nominees 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. „ONZE LEESTAFEL' Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrggen bg De erven Loosjes, te Haarlem. MATHILDE. Anna van Horstf 2.90. BESANT (WALTERDe booze geest. XJit het Engelsch door Myra2.25. Agenda ten gebruike bij het Hooger en Middelbaar Onderwijsin linnen .50. Bnitenlandsche nieuw verschenen werken Daheim-Kalend er iür das Deutsche Reich auf das Gemeinjahr 1895geb. 1. KüHNER (Dr. A.) Handbuch der Natur- heilkunde auf wisBenschaltlicher Grond lage sowie nach eigenen langjahrigen Erfahrungen bearbeitet. Zweite, ver- mehrte Auflage3.25. FROEHLICH (Dr. J Das naturliche Zweckmassigkeitsprinzip in seiner Be- deuting für Krankheit und Heilnng. Grundgesetze und Grundsatze der phy- siologisch-hygienischen Therapie. Zwei- te vollstandig nen bearbeitete Auflage. 3.25. FRANKE (EMIL.) Das neue Universal- Monogramm. III Heft- 2.90. ZOLA (EMILE.) Lourdes1.90. ANATOLE FRANCE, Le lys rouge.... 1.90. Le modèle. Recueil bimensuel de docu ments et idéés artistiqnes faciles a ap- pliqner on h transformer et destines. Anx artistes, anx amateurs et anx in- dustriels. Directeur: G. Fraipont. Nu méro 1. Parait le 1 er et le 16 de chaque mors. 24 numéros par an contenant 96 planches inédites7.80. Bovenstaande werken zijn voorhanden bjj de boekhandelaars de erven Loosjes. HET VERSLAG. De Verzamelingen inTeylers stichting •werden in 1893 bezocht door 2860 personen en het getal wetenschappelijke bezoekers der Bibliotheek nam toe, waar schijnlijk een gevolg van de dageljjksche openstelling. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, alhier ge vestigd sedert 1777, telt 25 departemen ten en 1830 leden, het departement Haarlem 163 leden en 23 leden dona teurs. De Museums der Maatschappij en 4e School van Kunstnijverheid gaan steeds vooruit in bloei en ontwikkeling. Het Koloniaal Museum is door eene belang rijke inzending vertegenwoordigd ge weest op de tentoonstelling te Batavia. Vanwege het Museum van Kunst nijverheid zijn in vijf verschillende plaatsen des lands tentoonstellingen ge houden. Het Koloniaal Museum werd bezocht door 4032, het Kunstmuseum door 9639 personen. De School voor Kunstnijverheid telde 183 leerlingen. De Bibliotheek van het Haarlemsche Nuts-departement reikte aan 1814 per sonen kosteloos 18933 boeken ter lezing uit; die van de conferentie van den H. Vincentius van Paulo 5970 boeken. Het Haarl. Nuts-departement telt 370 leden; de overige instellingen van van dit departement als School voor bejaarden, Volkszangschool, Kweek school voor onderwijzeressen en Spaar bank verkeeren in goeden toestand. De verschillende Vereenigingen ter beoefening van Kunst of wetenschap zijn mede in bloeienden staat. Uit de opgaven van verschillende armbesturen blijkt het volgende: Door en voor rekening van het Bur gerlijk Armbestuur werden in 1893 on dersteund 1115 personendoor het Ned. Hervormd Armbestuur 1237 personen; door het Paroch. R. Kath. Armbestuur 493 personendoor het Waalsch Herv. Armbestuur 26 personendoor het Re- monstrantsch Armbestuur61 personen; door het Ev. Luthersch Armbestuur 409 personen; door het Doopsgezind Arm bestuur 134 personen; door het Christ. Geref. Armbestuur Afd. Oude gracht 89 personen; door het Christ. Geref. Armbestuur Afd. KI. Heiligland 12 per sonen door het Ned. Israël. Armbestuur 63 personendoor het Bissch. Cler. Armbestuur 20 personen. Uitmakende te zamen 3659 bedeelden, hoewel 60 minder dan het vorige jaar. Voor rekening der gemeente werden in het gesticht Meerenberg verpleegd 72 personen, wat eischte eene som van 11230.36. De uitgaven voor het Stedelijk Ar menhuis beliepen ƒ47869,10. Van de door de gemeente toegestane som bleef f 10987,47 buiten beschikking. In het St. Elisabeths of Groote Gast huis was in 1893 het getal verpleegden 578 in 29052 verpleegdagen. De opbrengst van verpleeggelden was belangrijk hooger dan in 1892. Van de gelegenheid tot abonnement om zieke dienstboden te doen verplegen hadden Regenten meer succes verwacht. In de barakken zijn verpleegd 27 personen. Het verplegend personeel kweet zich in 't algemeen met veel liefde en ijver van zijn moeielijke taak. Uitbreiding van het getal verpleegsters zal waar schijnlijk noodig zijn. Het nadeelig saldo dezer Inrichting bedroeg over het jaar 1892 een som van f 17162,64®. Ter Stads-Aphotheek werden gereed gemaakt ten behoeve van het Burger lijk Armbestuur en het Stads-Armen- en Ziekenhuis 30716 recepten en voor rekening van verschillende armbesturen en gestichten 12846, waarvoor werd terug ontvangen f 2001. In het Diaconessenhuis waren ver pleegd 137 personen in 6426 verpleeg dagen; 14 zieken werden gratis ver pleegd. Het personeel bestond uit 1 besturende zuster en 37 pleegzusters. De Vereeniging voor ziekenverpleging beschikte over tien verpleegsters. Zij zendt bij ernstige zieken op aanvraag van Heeren Geneeskundigen verpleeg sters uit en verschaft krachtig voedsel aan behoeftige herstellende patiënten. De bevolking van het Ziekenhuis van den H. Johannes de Deo bestond, behalve den Broeder- Overste en veertien Broeders uit twintig mannen, die tegen eene voorat bepaalde som levensonderhoud en verpleging hebben gekocht en der tien zieken. In 1893 zijn verpleegd 61 zieken met 11606 verpleegdagen. De Kokerij der "Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo leverde 75380 porties gekookte spijs, waarvan 32000 door de Vereeniging voor Kindervoeding werden betaald. Vijftig ambachtsleer- lingen ontvingen aan deze stichting onderwijs in hand- en bouwkundig tee kenen. De Commissie ter Spijsuitdeeling deel de gedurende den winter 1893/1894 in 14 weken uit aan 416 gezinnen, be staande uit 2306 personen, 65550 porties gekookte spijs, en 581 porties droge gort aan behoeftige Israëlieten. Wordt vtrvolgd.) Het nieuwe Postgebouw in de Zijlstraat wordt "Woensdag 1 Au gustus a.s. in gebruik genomen. Zooals het gebouw zich daar verheft ter plaats waar vroeger het gerechtsgebouw zich bevond, met het front naar de Nieuwe Groenmarkt of Groote Krocht, maakt het met zijn rustigen gevel in een stijl, welke het meest aan Hollandsche re naissance doet denken, een vroolijken indruk. De oppervlakte van het gebouw be draagt 650 M2, waarbij nog komt voor open terrein ongeveer 200 M2. De bouw was aangenomen voor f 66000.door den aannemer Otten te Meppel, het dagelijksch toezicht werd uitgeoefend van wege den aannemer door den Heer Koldijk. De Heer Hof was belast met het Rijkstoezicht op het geheele werk, waarvan de Heer Peters de Architect is. -Van de Zijlstraat komt men binnen door een korten corridor, die, wat breedte betreft wel wat de ergenis heeft opge wekt; het blijkt thans dat die breedte zeer voldoende is, als het publiek nu maar zoo welwillend is acht te geven, op het ill en uit aan de dubbel draai ende deuren leidende naar de vestibule. Zich plaatsende in deze vestibule, voor het publiek bestemd, 12 M. lang en 6,5 M. breed, vindt men rechts van den uitgang het lokaal voor Spaarbank en postkwitanties, links dat voor postwis sels, aan de overzijde drie loketten voor den postpakketdienst, in den rechterwand een loket voor verkoop van postzegels, de lock-box, of kastjes voor het afhalen van brieven, waarvan de huurder den sleutel heeft. De huur van zulk een brievenkastje bedraagt 8.per jaar. Naast deze is het loket voor aangetee- kende brieven en poste restant, een zeer doelmatig ingericht vertrek. Tevens vindt men er het telegraafkantoor, alsmede een publiek telefoonbureau, dat echter nog niet voor den publieken dienst zal opengesteld worden. De ruime lokalen voor den inwendi- gen dienst, als dat voor aangifte en ver trek en voor het sorteeren der binnen Haarlem te verzenden brieven sluiten zich bij de vestibule aan. De laatste, is met ruime sorteertafels en draaibare tabouretten voorzien, ter wijl tevens voor behoorlijke wachtka mers voor de bestellers en de ambte naren is gezorgd. Door het geheele lokaal is gasleiding aangelegd en er zal gebruik gemaakt worden van gas-gloeilicht. Evenzoo zijn in alle vertrekken wa terleiding en warmwaterbuizen voor verwarming. De stookplaats voor dit laatste bevindt zich in 'den kelder. Voor het geval van brand beschikt men over de noodige brandkranen en op het dak zijn op verschillende pun ten brandladders aangebracht. Het Telegraafkantoor, waarvoor ook in de vestibule een loket aanwezig is, is mede naar de eischen des tijds in gericht. Het heeft geheel nieuwe toe stellen en de verlichting en verwar ming zijn er op dezelfde wijze ingericht als voor den postdienst. Zooals het daar daglicht ontvangt uit de enge Nobel- straat zou dit misschien te wenschen overlaten. Rechts van het lokaal bevindt zich de wachtkamer voor de bestellers; bo ven deze afdeeling is een spreekkamer voor den Directeur en wachtkamer voor beambten. In de Nobelstraat bevindt zich een hek, dat toegang verleent naar een terrein waar de postwagens aankomen en vertrekken. Achter dit terrein be vindt zich de tuin van den directeur. De bovenverdieping is ingericht tot woning van den Directeur. Een schoone hardsteenen trap met ijzeren leuning verleent er den toegang heen. De geheele inrichting komt ons voor te zijn ingericht overeenkomstig de eischen van den tegenwoordigen tijd, en de uit voering van het geheel doet den aan nemer eer aan. De brievenbussen bevinden zich links van den ingang in de Zijlstraat. De woorden „Brieven" en „Drukwerk" on der de brieven-sleuven worden nog ge kleurd, ten einde beter in het oog te vallen. Ten gerieve van hen, die voor post wissels, postkwitanties, aanteekenen van brieven, of telegraaf veel aan het post kantoor te doen hebben volgt een Plattegrond van de Vestibule. Zijlstraat. Toegang tot de veatibole. uit Zijlstraat. Lokaal Postwissels. Lokaal Spaarbank en kwitanties. Schrijftafel voor het publiek. B g Telegraaf-kantoor. Loket Postpakket. Loket Postpakket. Hulploket.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1