Nieuwsberichten In Oostenrijk en Hongarije is het dezer dagen zeer warm geweest, zoo warm, dat vele menschen aan de hitte bezweken zijn. De Fransche Kamer heeft het openen van brieven door onbevoegden strafbaar verklaard, omdat de wet het brieven- geheim alleen oplegde aan de postambte naren. Men :s hiertoe gekomen door eene aanklacht, welke bewezen was waar te zijn, maar men kon den nieuws gierigen brievenopenbreker niet straffen, omdat de wet er niet in voorzag. Thans is deze leemte aangevuld. In de steenkolenmijn van Arsimont, België, is een deel van een gang inge zakt. Twee van de daarin aanwezige werklieden hebben, zich kunnen redden, maar de drie anderen werden onder een berg steenkool bedolven. Een hun ner heeft men nog levend uit de mas sa kunnen loswerken, maar hij is aan beiden beenen ernstig gewond. De twee anderen werden na twintig uur zwaren arbeid levenloos- teruggevonden. Denemarken vierde Vrijdag, Zaterdag en Zondag de zilveren bruiloft van zijnen kroonprins, die thans den leef tijd van een en vijftig jaar heeft be reikt. Zijne vrouw, de Zweedsche prinses Louise, is thans drie en veertig jaar. Hoewel kroonprins Frederik als zoo danig zitting heeft in den Staatsraad, heeft hij zich op politiek terrein steeds op den achtergrond gehouden. Een telegram meldde Vrijdagavond, dat de oorlog tusschen China en Japan verklaard is. Men vreest, dat zoo 't waar is de zaak niet zonder inmenging van vreemde mogendheden, Engeland in de eerste plaats, zal afloopen en dat Rusland dan de zijde van Japan zal kiezen. In dat geval kan er het leven mee gemoeid zijn van alle vreemden in China, omdat daar te lande de rassen haat een zeer hoog standpunt heeft be reikt. Inmiddels bestaat de meening dat zoo in een oorlog tegen China, Ja pan overwint, dit in 't belang der be schaving zou zijn, Dit alsmede het gevaar, dat Europa bedreigt bij het loswoelen der Chineesche benden, voor 't geval China mocht overwinnen, zou Europa bijna kunnen verzoenen met de gruwelen, die een oorlog met zich brengt. Naar men verzekert, zou Rusland nimmer berusten in eene anexatie van Korea door China, terwijl verder bij de zaak Amerikaansche belangen be trokken zijn. Inmiddels schijnt de hoofdstad van Korea reeds door Japansche troepen be zet en de koning als gijzelaar meege voerd te zijn. Zaterdag nacht heeft een man zich van de vierde verdieping zijner woning, in de Joden Houttuinen te Amsterdam, op straat geworpen. Hij werd voor dood opgenomen. Zijn toe stand moet ernstig zijn. Onaangenaam heden met zijne vrouw werden genoemd als aanleiding tot deze wanhopige daad, doch dit blijkt bezijden de waar heid. De trein der H. S. M. ondervond Zaterdag avond te Esschen 10 minuten vertraging, doordien eene dame, reizig ster le klasse, en vergezeld door hare twee dochters, door een zakkenroller van hare geldbeurs beroofd was, inhou dende eene som van 170, drie plaats bewijzen en een ontvangbewijs van haren koffer. De dame ontving die som van haren echtgenoot te Rozendaal, hetgeen waarschijnlijk door den dief gezien is. Sedert 16 Mei j.l. zijn de leer lingen aan de openbare lagere school te Nijetrine, in de Friesche gemeente Weststellingwerf, zonder ouderwijs, daar de school wegens gebrek aan on derwijzers personeel sedert dien datum gesloten is. Het hoofd der school en de onderwijzers zijn beiden naar elders vertrokken. Tijdelijke waarnemers zijn niet te krijgen. In de laatste raadsvergadering is thans in de vacature van hoofd der school voorzien. Zooals men zich herinnert, had het Rijk der archief stukken welke zich te Roermond bevonden, doch in het Rijks archief thuis behoorden op- geëischt en ze op twee wagens doen pakken, maar toen was het Gemeente bestuur tusschenbeiden gekomen en had op de wagens beslag gelegd. Zij Zooals meermalen bij trein No. 77 was ook dien avond de plaatsruimte beperkt en een deel der reizigers stond op de balcons der rijtuigen van de lijn Haarlem Zandvoort. De arbeider J. Strandberg, wonende te Amsterdam had het ongeluk nabij de wachtpost aan de Liede van hetbalcon te vallen en in aanraking te komen met de wielen van het volgende rijtuig. De trein was niet van een noodrem voorzien, zoodat de medereizigers de vrouw van de wachtpost door roepen op het ongeluk opmerkzaam maakten. Zwaar gewond werd de ongelukkig opgenomen en per telefoon geneeskun dige Kuip ingeroepen. De geneesheer werden voorloopig verzegeld en ergens geborgen. Thans verneemt men, dat de eigenaar der wagens bij deurwaarders- exploit den Staat gesommeerd heeft de wagens terug te geven met betaling van schade en interessen. De minister heeft natuurlijk deze sommatie doen beteekenen aan de gemeente Roermond en deze voor alle kosten aansprakelijk gesteld, omdat het de gemeente is, die de vrije beschikking over de met 's Rijks stempels verzegelde wagens, aan de Regeering heeft doen ontnemen. Als het geschil lang duurt, zal de wagenrekening een aardig sonmetje beloopen; wegens de vacantie zal de zaak in appel wel niet vóór October beslist zijnen daarna is nog eene be handeling in cassatie te verwachten! De rekening zal alzoo de waarde der „paperassen" ongetwijfeld verre over treffen. Aangenaam vooruitzicht voor de verliezende partij. Dat een burgemeester voor het Rijk een geit publiek verkoopt, is voor zeker geen alledaagsch geval. Dit heeft echter te Rozendaal plaats gehad. Den 28sten Juni werd aldaar een jonge geit per spoor uit België aange voerd. Daar de invoer van Belgisch vee ten strengste verboden is, mocht het beestje niet verder, en ook de Belgische douanen weigerden het dier terug te nemen, zoodat men wel verplicht was het op stal te brengen. Na eene briefwisseling van drie weken is de kwestie thans opgelost. Daartoe van rijkswege gemachtigd, en nadat de gemeente-secretaris de ver- koopsvoorwaarden had voorgelezen, is Vrijdag het geitje door den burgemees ter van Rozendaal op de Vischmarkt aldaar publiek verkocht. Eenige ingeze tenen zagen er een grap in en boden tot f 5.25, hetgeen bij de talrijk opge komen nieuwsgierigen den lachlust niet weinig opwekte. Ook Leiden heeft zijne forensen kwestie, althans een raadslid diende in September 1893 bij den raad een voor stel in om den gemeenteambtenaren de verplichting op te leggen binnen de gemeente hunne woonplaats te vestigen en zulks met de strekking, dat langs dien weg door de gemeenteambtenaren zou worden bijgedragen in de lasten en kosten der gemeentehuishouding. Tot heden was het niet in behande ling genomen, om welke reden de voor steller thans op de zaak aandrong. Ofschoon in het algemeen niet ont kennende, dat er in het belang der gemeentehuishouding redenen van billijk heid zouden bestaan om op het voorstel in te gaan, achten burgemeester en wethouders de bezwaren daaraan ver bonden, zoo uit oeconomisch als uit plaatselijk oogpunt beschouwd, van zoo overwegenden aard, dat zij meenen den raad te moeten adviseeren het voorstel niet aan te nemen. Er wordt verhaald, dat op eene der 'nrichtingen van ondei wijs te 's Her togenbosch, een der leerlingen van de hoogste klasse soms belast wordt met het onderwijs aan de lagere, terwijl de onderwijzer wiens taak dit is, niets doet of privaatles geeft. Nog wordt van daar verhaald, dat dezer dagen uitkwam, dat een der leerlingen belast werd met het invullen der rapporten, welke gewoonlijk tegen de vacantie worden uitgereikt. De knaap had bij dat invullen zijne vriendjes het best bedacht. Onwillekeurig kan men vermoeden dat het hoofd der inrichting zelf eene eene klasse voor zijn rekening heeft, alzoo een nieuw argument om de school hoofden niet met eene klasse te belasten. Zaterdagavond had op het baanvak Halfweg-Haarlem een treurig ongeluk Melchior van Halfweg was spoedig aanwezig, doch daar trein 57 op ver zoek stopte, werd de man daarin opge- I nomen en vergezeld van den dokter naar Haarlem en daarna naar het Gast huis overgebracht. Maandag was de toestand redelijk, doch een gedeelte van een der voeten is geamputeerd. Ds. W. Breukelaar, predikant bij de Gereformeerde Gemeente te Halfweg heeft bedankt voor het beroep naar Heerenveen. Nog altijd zijn de werkzaanheden aan het baggerwerk te Haarlemmermeer gestaakt. Bij de aanneming van dit werk, werd de aannemer door het Polderbe stuur eene plaats ter lossing aangewezen dat door den aannemer der geniewerken belet werd; uithoofde dit laatste nog niet is opgeleverd. Dat hier nadeel voor den aannemer der baggerwerken ont staat is onvermijdelijk, maar dat de mac-adamwegen, nu de sluizen op last van 't Polderbestuur onbepaald gesloten zijn, niet vorderen, is niet alleen nadeelig voor den aannemer, maar schadelijk voor den werkman, die niet genoeg productie heeft om het werk klaar 1e maken. Ongeveer een jaar geleden is men te Haarlemmermeer begonnen pogingen aan te wenden, de dorpen dier gemeen te van goed drinkwater te voorzien. Het maken eener arthesische put, die hon derden guldens gekost heeft, mislukte. Nu is men reeds geruimen tijd bezig te Hoofddorp en NieuwVennep met het slaan van northonpijpen. Men vreest echter, dat dit geld en moeite vergeefsch zal zijn, wijl men reeds te Hoofddorp is genaderd op 70 M. diepte en te NieuwVennep op minder, doch van beiden is het opgepompte water ondrink baar en schadelijk voor de gezondheid. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Juni, welke stukken thans door de Afsendert kunnen worden teruggevraagd. HAARLEM, 31 Juli 1894 Gisteren namiddag is aandeGed. Oude Gracht een sportwagen, waarin twee kinderen gezeten, aangereden door een voertuig bespannen met een paard, waardoor de sportwagen omver werd geworpen en de kinderen op straat te recht, kwamen waarbij een der wielen over het lichaam van het eene en over de beide beenen van het tweede kind is gereden en beiden kwetsuren hebben bekomen. De voerman, die geen notitie van het gebeurde had genomen, wilde zich in draf uit de voeten maken, maar is aan de Frankenstraat door eenige mannen aangehouden en aan de politie overgegeven. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst is aangehouden J. W., oud 24 jaren, arbeider, die zich in zijn kost huis had schuldig gemaakt aan dief stal van ƒ20 en een jas. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin Weduwe Regentes zal te dezer stede a.s. Donderdag ten 12 uur vóór de Cavalerie-kazerne eene groote parade worden gehouden, waaraan ook door het bataljon Schutterij zal worden deelgenomen. De parade zal worden gecommandeerd door Majoor H. P. van Raden van het 2e Reg. Hu zaren, en geïnspecteurd door den heer N. W. Hofstede, Luit. Kol. Comm. van het 3e bat. 4e regiment infanterie. De Directeur van het Postkan toor te Haarlem brengt ter kennis van het publiek, dat 1 Augustus het nieuwe Postgebouw in de Zijlstraat in gebruik wordt geno men, dat de brievenbus in de Smedestraat 's avonds om 11,10 (stadstijd) wordt gesloten en de brievenbus in de Zijlstraat geopend. De Directeur van hel Postkantoor, DOFFEGNIES. 30 Juli 1894. Brieven. W. Ie Hoek, AlblasserdamC. van Heem, G. van Zalam, P. J. Smit, R. Ilat, van Kooien, al len Amsterdam; J. Kalwijn, Kohier, J. Verheij, allen 's Gravenhage; W. Willemaen, M. L. Meijer, J. P. van Opleister, allen Haarlem; J. Lieshout, ScheveningenA. Mulder, Utrecht; G. Visser, Utrecht; A. Kuhne, Workum. Briefkaarten. W. J. Scholth, Amsterdam; J, T. J. Wolff, Amsterdam; C. Vaupel Kleijn, Haarlem; H. C. Heeseman, Hellevoetsluis; H. Hendriks, Oegst- geest; Wed. J. Laau Bnitenlandsche Brieven. L. Reeser, New Yotk; R. L. Wolterheek, New- York, Amerika; J. Hoosman, Aken; Douair. Te- ding van Berkhout, Wildungeo, Dnitschland Ste vens, Londen, (Engeland;) G. Bousquet, Donai, (Frankrijk). Voorwerpen, gedeponeerd aanhol Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bril in étui Drie stuks kin- der speelgoed. Eene zweep. Een kinderwagen. Een geciseleerd hor loge. Drie diverse paren handschoe nen. Een zwarte en tous-cas. Een glacé handschoen. Een schel eener velocipede. Eene jongensjas. Een paar kousen. Twee touwen. -Een zwartharige hond met bruine vlekken. Eene horloge ketting met stempel waarop een naam. Een boeltje, getiteld voorschrift betreffende de wapenen en schietoefeningen bij de Infanterie. Een lederen hondenhals band met nikkelen plaatje. Een pakje, inhoudende twee jurkjes, eenige boezelaaren eene zuigflesch. Een pak spijkers. Een stuk machine ijzer. - Een sleutel. Een zilveren horloge (gevonden in het Bloemendaalschebosch). GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 30 Juli 1894. Witte tarwe f 6.25. Rogge 4.75. Haver 3.525 f 3.62» Markt van 30 Juli 1894. Boter. Aangev. 194, verk. 194 KG. L. pr. f 1.20, II. pr. 1.30, p. KG Biggen. Aangev. 172, verk. 172 st. L. pr. 8.H. pr. 13.00, p. st. Schrammen. Aangev. 76 verk. 76 st. L. pr. ƒ13.H. pr. ƒ17.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 470 verk 450 HL. L. pr. f 2.H. pr. f 4.00, p. HL. Appelen. Aangev. 10 HL. verk. 10 HL. L. pr. 4.p. HL. 5.00. p. HL. Peren. Aangev. 178 HL. verk. 178 HL. L, pr. f 3.p. HL. f 4.00, p. HL. MUZIEKUITVOERING op Donderdag 2 Aug. a.s., des avonds tea 734 ure, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Li itenant-Kapelm, C. W. P. KRIENS. programma. 1. Volksliedereu. 2. Ouverture Zampa..Hérold. 3. Le9 Patineurs ValseWaldteufeL 4. Fantasie du Ballet Exelsior..Mareuco. 5. Ouverture La Part du Diable.Auber. 6. Zwei nngariache TanzeBrahms. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 7. a. Dank GebetVorlenus. b. Oude WilhelmusSt. Aldegonde. 8. Potpourri op Hpliaansche Volks- melodiënRampezotti. MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Vrijdag 3 Aug., s' avonds van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. W. P.KRIEfS 1. Haarlemsche Schutterij Marsch. Kriens. 2Ouverture TancredRossini. 3. Treuet auch des Lehens Walzer.Strauss. 4. Grande fantasie sur des Motifs de 1' opera La Favorite..Donizetti. De Directeur van het Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van het publiek, dat 1 Au gustus het nieuwe Telegraafkantoor, ingang Zijlstraat, wordt in gebruik genomen en op dien dag des voor middags om 8.50 (stadstijd) ge opend is. De Directeur van het Telegraafkantoor PETRI. 5. Ouverture GiraldaAdam. 6. Ballet CapeliaDelibes. 7Bamboula Megler, danse van Tri nidadMorelli. 8Zweite nngarische RhapsodiLiszt. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Augustus 1894, des namiddags van 23 uur door den Heer WEZERMAN. programma. 1. Variatien op Wien Neerls. bloed.S. de Lange. 2Andante uit de Sonate PathétiqueBeethoven. 3. Concert FantaisieA. Hesse. 4. a. AbendliedSchuman. b. RomanceRubinstein. 5Variatien op "Wilhelmus van Nas- souwenBrandts Buij».

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2