PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 62 (Jitqave van DE ERVEN LOOS JE Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. X%3 JX JLJ Xy.iM, O KJ X2 met AMSTERDAM. abonnementsprijs: yan 2ATERDAG 4 Augustus 1894. VFRqORTTNrp Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. op Zondag 5 Aug. 4894. Nieuwsberichten TELEPHOONNUMMER J\ /fc T Rre Sfe g! J-l TELEPHONISCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD Per drie maandenf—,25. 2verschijnt: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nominees 3 centen per stuk. meer 5 cents, jjroote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Ds. Barbas. Voorin. 10 ure, Ds. Hoog. Nam. 2 nre, Ds. Veen. Doopsbediening. 's Avonds 6 nre, Ds. H. H. Burger, van Bloemendaal. Nieuwe Kerk, Voorm. 10 nre, Prof. J. J. P. Valeton Jr., van Utreoht. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Swaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen) Voorm. 10 nre, de Heer Uitbrander. Eglise Wallonne. Dix henres, Mr. E. Bourlier, pasteur a la Haye. Gereformeerde Kerken. G'ed. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sav. 6 nre, Ds. Mulder (Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's av. 5Va ore, de Heer J. Lugtigheid, theol. Cand. te Delft. Woensdag 's av. 8 nre, Ds. A. Brouwer van Amsterdam. Donderdag 'sav. 8 nre, Ds. R. Mulder. Vrijdag 's av. 8 nre, Ds. W. Breukelaar, van Halfweg. (Ridderstraat). Voorm. 10 nre, 's av. 6 nre, Ds. tan Schaikte Nienw Lekkerland. Woensdag namiddag 1 nre, Huwelijks inzegening. Woensdag 'sav. 8 ure, Ds. Mulder. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Ds. Weiss. Ds. Barbas heeft met hartelijke dank zegging ontvangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden f 2.50. „Penningske der weduwe." Waarom komt er tegenwoordig zoo weinig in voor de school Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Gerth van Wijk. Avondmaal. Collecte voor de Kerk. Nam. 2Vs ure, Ds. Gerth van Wijk Jr. Dankzegging. Beverwijk. Voorm. 10 nre, Ds. van der Lee. Emer.-predikant. Nam. 1 nre, geen Zondagschool. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, Ds. Barger. Nam. 2Vs are, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, De. Van Walsem Pred. te Noordwijk aan Zee. Houtrijk en Polanen. Voorm. 9Vs ore, Ds. van Boenen Martinet. Pred. te Sandpoort. Doopebediening. Sandpoort. Voorm. 10 nre, geen dienst. Spaar ndam. Voorm. 10 nre, Ds. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Loggers, Doopsbediening. 'e avond 7 nnr Samenkomst in 't lokaal voor Chr. belaDg, Verschillende Sprekers. Zand voort. Voorm. 10 nre, Ds. Van der Dussen, Pred. te Amsterdam. Doopsbediening. Nam. 2i/s nre, geen dienst. Christelijk Geref. Gemeente. Ridderstraat 24. Voorm. 10 nre, 's av. 5Vs ore, Godsdienst oefening. Woensdag 'sav. 8 nre, Ds. G. Bos, van Woerden. Donderdag 'e av. 8 nre, Ds. P. P. L. G. van Dingen, van Botterdam. Vrijdag 'sav. 8 nre, Ds. J. Schotel, van Utreoht. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Ds. Helper Seslrugger. Kerk derV ereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. S. J. Dekker, van Zntphen. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. HET VERSLAG. (Slot). In het afgeloopen dienstjaar 1892 1893 bedroeg het kapitaal der Bank van Leening f 56907,94', zijnde gelden der gemeente, waarvoor geen interest werd betaald en f 17700.zijnde de waar borgfondsen door de ambtenaren gestort. Beleend werden 67.678 panden waar op is voorgeschoten f 215121,50; ge lost werden 66354 panden waarvoor werd terug ontvangen f 210763.—. Verkocht werden 2165 panden; op brengst f 6580.25. Wegens meerdere opbrengst bij verkoop werd aan houders van pandbriefjes f 657.17» uitgekeerd. Het voordeelig slot der Bank van Leening, bedragende f 1594.52 ten be hoeve der gemeentekas, was eene gerin - ge vergoeding voor het gemeente-kapi taal. 1 Vervolgens behandelt het Verslag den toestand van verschillende bijzondere Stichtingen van Weldadigheid. Omtrent Landbouw en Veeteelt geeft het Verslag geene inlichtingen. Aangaande Nijverheid, Handel en Scheepvaart ontleenen wij aan het Ver slag, uitgebracht door de Kamer van Koophandel, het volgende. De toestand der ambachtsnijverheid was vrij wel bevredigend, vooral ten gevolge van de uitbreiding van het ge tal woningen in de nieuwe wijken der gemeente. De werkloonen ondergingen hier en daar eenige verhooging. De prijzen der bouwmaterialen, met uitzondering van de metselsteenen, die gedaald zijn, waren ongeveer stationair, de vrachtloonen waren stijgend. De verschillende Inrichtingen van Nijverheid verkeerden niet in ongunsti gen toestand. Door sommige fabrikanten wordt nog steeds geklaagd over den onvoldoenden toestand van de los- en laadplaats aan den Spoorweg en over de gebrekkige gelegenheid tot het aan- en vervoeren van zeer zware voorwerpen op het daarvoor bestemde stationsterrein. Voorziening in dien toestand liet zich nog steeds tevergeefs wachten. De winkelnering gaf tot geene bijzon dere opmerkingen aanleiding. Gedurende 1893 kwamen 18 faillis sementen voor. In 1893 werden door het Gemeen tebestuur afgegeven 4902 patenten. De toestand der markten was onge veer als vroeger. De buitenlandsche handel bepaalde zich in hoofdzaak tot dien in bloem- en bol gewassen. De binnenlandsche scheepvaart toonde eene kleine vermindering aan. De zaak van Cornelius Herz, den veelbesproken uitwijkeling wegens de Panama-zaak, is thans te Parijs in be handeling gekomen. De beschuldigde was niet zelf verschenen, wel zijn ad vocaat, volgens wiens verklaring dit was toe te schrijven aan het feit, dat Herz, volgens attesten van vijf genees kundigen niet in zoodanigen toestand is, dat hij zich zonder gevaar voor het leven kan onderwerpen aan een rech terlijk onderzoek. Het moet echter ge bleken zijn, dat men deze verklaring niet al te serieus moet opvatten. In de glasblazerijen Baudoux, te Jumet, is Donderdag een ernstig onge luk gebeurd. Een der ovens barstte, zoodat de kokende glasvloeistof de zaal en de kelders overstroomde, 't Vuur tastte 't houtwerk in dat gedeelte van 't gebouw aan, maar de brand werd door de ijlings toegeschoten brandweer binnen een uur gebluscht. De werklui waren in doodelijken angst gevlucht. Men kan de schade nog niet schatten, maar ze isjin elk geval aanzienlijk, daar 't, gebouw waar de oven stond geheel is vernield. Thans heeft ook de Fransche Se naat, in navolging van de Kamer, de zoogenaamden anarchisten-wet aange nomen en wel met 205 tegen 34 stem- j men. Te Houtrijk en Polanen was het Woensdag kermiseenige ingezetenen hadden zich tot eene Commissie aan eengesloten die commissie had een aardig bedrag weten bijeen te krijgen en daarvoor kon men eene ringrijderij en verschillende volks- en kinderspelen houden oo uitnoodiging en uit eigen beweging hadden de eigenaars van een draaimolen en poffertjeskraam en ver schillende kramen en kermisreizigers er hunne werktuigen of kramen opge slagen en zoodoende waren er zelfs aanwezig eene „Somnabule", het hoofd van Jut enz. Van uit de omstreken had zich reeds eene talrijke menigte naar het dorp begeven, zoodat de verschillende volks vermakelijkheden door zeer veel men- schen werden bijgewoond, en toen des avonds de prijzen werden uitgereikt kon men in de groote zaal van het voornaamste „dorps café" moeilijk een plaatsje machtig worden. Tot besluit werd vuurwerk ontstoken en ofschoon het weder niet aanlokkelijk was, waardoor het „balchampètre niet kon doorgaan, duurde, de kermispret nog tot den volgenden morgen. HAARLEM, 3 Augustus 1894 De Haarlemsche kermis is weer in staat van wording, de veel aangevoch ten kermis. Haar duur, sedert 1893 ingekort met twintig procent, zal zijn van Maandag 6 Augustus des middags twaalf uur tot Maandag 13 Augustus des nachts twaalf uur. De veelgewensch- te kermis Zondag en 1-aatsten Maandag heeft de Gemeenteraad opnieuw toege staan. Terwijl van de eene zijde men zich verheugt over die beslissing, schijnt men van andere [zijde zich te troosten met het denkbeeld, dat deze beslissing nog geen eindbeslissing is en het staat te bezien, dat er nog heel wat water door het Spaarne zal vloeien, voor men óf de kermis heeft opgebeurd uit haar steeds inkrimpenden toestand, öf haar als ge rimpelde oude best, [eene plaats heeft verleend in de geschiedenis van Oud- Haarlem. Beide partijen echter' hebben hunne argumenten, beiden tellen de motieven der tegenpartij al zeer gering van een compromis schijnt geen sprake te zijn, terwijl het Gemeentebestuur met wijs beleid voorzichtig met kermis- en antikermisgezinden transigeert, doch eigenlijk niemand bevredigt. Zijn wij Haarlemmers kermisgezind Dit kan zoo gemakkelijk niet uitge maakt worden. Wij zijn vóór alles wat bedrijvigheid en verkeer aan de gemeente bezorgt, ook met het oog op den nering doenden stand en daar de kermis hier toe het hare doet, is men in zooverre voor de kermis. Van verschillende zijden wordt echter verzekerd, dat men de kermis, het kermisgenot, voor zichzelf niet wenscht, en in zoover is men tegen kermis. Het minder vruchtbare veld der mee ningen verlatende, willen wij liever een blik slaan op den toestand zooals die is en op de jaarlijksche markt een oogenblik rondzien. Het kermis terrein is, als in de laatste jaren Groote markt, Oude gracht, Bo termarkt, Turfmarkt en bepaalt zich dus tot het zuidelijk deel der stad. Waarschijnlijk zou men gaarne ook

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1