HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 63 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Zestiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 8 Augustus 1894. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen bij De erven Loosjes, te Haarlem. 2.90. 2.90. 1.25. 0.50. KOETSVELD (C. E. VAN) Losse bladen uit mijn Pastoraalboek. Nagelaten schet sen. Met portret..Ing. 2.50 Geb. CONRADINE. Misbruikt vertrouwen... SCHUPHOVEN (R. H. LOEF) De ad ministratie der geldmiddelen van de gemeenten. Handboek voor H H. Bur gemeesters, Raadsleden, Secretarissen, en Gem.-Ontvangers VERBEEK (REINIER D) Kolonisatie in de tropen BONESCHANSCHER (E. J.) Mijn Win terzangboekje. 25 Oorspronkelijke twee stemmige liedjes voor scholen, huis gezinnen, kinderpartijtjes, ijsfeesten, enz0.35. Buiten land s che nieuw versohenen werken COUPERUS (LOUIS) Extase. Ein Buch vom Glück. Novelle aus dem Hollan- dischen übersetzt von Freia Norden., f 1.30. Illustrirte Chronik der Zeit. Jahrbuch der Ereignisse Blatter zur Unterhaltnng. 1895. Hft. I. Erscheint vollstandig in 28 Heiten von mindestens 28 zwei- spaltigen SeitenPreis pro Heft 0.20. "WERNER (B. VON) Die Kriegsraarine, ihr Personal und ihre Organisation.2.60. HOHENHAUSEN (Frcifrau VON) Neues- tes Handbuch über die Vorschriften feiuen Anstande3 und der guten Sitten 1. JACQUET et WILLM. Le> eaux mi- nérelas de la France. Etudes cliiniques et géologiques entreprises conformément au voeu émis par Facadémie de méde- cine sous les anspices du comité con- sultatif d'bygièae pnblique de France. 11. Bovenstaande werken zya voorhanden by de boekhandelaars de erven Loosjes KRONIEK. De Raad der Gemeente was ter spoed eischende vergadering bijeengeroepen tegen Maandag des morgens te tien uur, en stond, zooals reeds werd vermoed, in verband met de twee vermoedelijke gevalle van cholera, die sedert den Zaterdag en Zondag zich hadden voor gedaan. Na opening der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat de Heer van Slooten zou fungeeren als secretaris en deelde het doel der vergadering mede. Z. E. A. achtte zich niet verantwoord de kermis te doen plaats hebben, zon der die vraag door den Raad te doen uitmaken. Bij eene conferentie met den Heer Inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht heeft deze verklaard, met het oog op de hygiene, het raadzaam te achten de kermis te schorsen en bij schriftelijk advies van 5 Augustus te kennen gegeven, dat bij de plaats gehad hebbende ziektegevallen te Bennebroek, Halfweg en Haarlem de mogelijkheid van infectie bestaat en dus de kermis niet wenscheljjk te achten. Aangezien echter de zaak al zoover gevorderd was, is politie-toezicht op de logementen en het verschaffen van goed drinkwater ten zeerste aan te bevelen. Verder bracht de Voorzitter in her innering wat de wet by het epidemisch optreden der ziekte voorschrijft en wijst op eene aanschrijving van Gedeputeerde Staten, houdende wenken hoe te han delen met schorsing van kermissen, jaar- en andere markten als cholera dreigt. Na de vraag gesteld te hebben, zal de kermis geschorst cf uitgesteld wor den werden de discussies geopend door den Heer Van der Mersch, die er op wees, te begrijpen dat de Burgemeester niet in deze de verantwoording wilde op zich laden. Schorsing der kermis staat hier ge lijk met opheffing. Alle personen die bij de kermis belang hebben, zijn reeds hier en geheel gereed ten aanzien van de schorsing zou hunne tegenwoordig heid het gevaar voor verspreiding niet opheffen en is dus niet gerechtvaardigd, evenmin als dit voor de ingezetenen minder gevaar oplevert. Zelfs de Ge neeskundige Inspecteur erkent de be zwaren om in de bestaande omstandig heden te schorsen. Doch reeds diens advies en de voorzichtigheid van den Voorzitter zijn van beteekenis. Is dus schorsing ongewenscht, dan kan men toch in overweging nemen Zondag te sluiten en Maandag weer te openen. De Heer Klein kan zich met het aan gevoerde wel vereenigen acht wensche- lijk dat de Raad reeds nu besluit de kermis te verkorten, doch wenscht dit alleen als de gevallen zich vermenigvul digen. De kermis te schorsen vindt de Heer Sneltjes voorzichtig, doch een deel der verantwoording kan overgebracht wor den op de burgerij, die behoort te be denken, dat voorzichtigheid de beste Raadgeefster is, terwijl de Heer Bijvoet, die de onmogelijkheid inzag, de geheele kermis met toebehooren in eens weg te zenden, ons troostte met het denk beeld dat er Woensdag weer eene Raads vergadering is en men dan nog kon zien, hoe de zaken staan. Geen van beide ziekte gevallen, zegt de Heer Van den Berg, is door bac teriologisch onderzoek geconstateerd hij en kan dus ook niet tot schorsing adviseeren. De Heer 't Hooft gelooft, dat de ge nomen maatregelen van voorzichtigheid indruk zullen gemaakt hebben bij de burgerij, doch wenscht hieronder niet te begrijpen de vreemden, die hier ko men kermishouden. Terwijl hij niet ge looft, [dat, schorsing gewenscht is, zou hij toch gaarne uitgemaakt zien of de bekende kermisnachten niet behoorden weggenomen te worden. 't Is een ongelukkig samentreffen van omstandigheden, merkt de Heer de Kan ter op, zooals alles nu geloopen is. Nu alles echter zóóver is, meent hij dat de kermis moet doorgaan. Het denkbeeld, Zondag en Maandag te sluiten, kan om verschillende reden niet in aanmerking komen, doch de Heer Klein vindt niet, dat er tegen verkorting bezwaar kan bestaan, waarbij de Wethouder Waller nog den laats ten Spreker doet opmer ken, dat voor 't geval de ziekte epide misch mocht verklaard worden, de Ge neeskundige Inspectuur volgens de Wet sluiting der kermis beveelt en dat de niet voorzichtige kermishouders dit be hooren te bedenken. De Heer Beijnes voelt aandrang hulde te brengen aan de voorzichtigheid van B. en W. doch daar wij op één uur na aan het begin der kermis staan, zou hjj die willen laten doorgaan met inacht neming van de aangegeven maatrege len en de Raad is dan verantwoord. Thans diende de Heer Klein zijn voorstel in luidende: Mochten zich nieuwe gevallen van cholera voordoen, dan wordt de kermis door B. en W. geschorst. Na eene korte bespreking met den Voorzitter trekt de voorsteller het echter in, waarna ook nog de Heer de Lanoy als zijn meening te kennen geeft, dat verkorting met Zondag en Maandag hem gewenscht voorkomt. Daar geen der Raadsleden zich ver klaarde vóór schorsing der kermis, trekt de Voorzitter hieruit de conclusie, dat de Raad besluit de kermis niet te schorsen. Hierna werd de vergadering gesloten. De Fransche pers was op het punt zich weer eens dik te maken over Italië. Een Fransch. officier maakte te paard een uitstapje en geraakte eenige meter over de grenslijn tusschen de beide Staten. Dadelijk werd hij ingerekend, doch op telegram uit Rome vrijgelaten na eenige verhooren te hebben on dergaan. Een baantje voor de anti Italiaansch gezinde bladenGeschrijf over Itali- aansche' onbeschoftheden, voldoening; een storm in een glas water Er is thans een onderzoek bevolen naar de handelwijze der politie te Cette waar Oaserio vóór den moord van Carnot verblijf hield. De politie aldaar, noch het plaatselijk bestuur, noch het gerecht had mededeeling gedaan van den' uitslag van twee huiszoekingen, die zij gedaan had, eene in April van dit jaar bij Caserio, de andere bij een winkelier, over wien toezicht werd uigeoefend. De Centrale commissaris van [politieis thans dientengevolge afgezet en de zaak zal verder voor het gerecht behandeld worden. China en Japan hebben twee zeege vechten geleverd, en dit, voor zoover men weet, zouden voorafgegane oorlogs verklaring. Bij het eerste is een Chi neesch schip doorboord en gezonken van de vijftienhonderd opvarenden wer den veertig gered. Bij het tweede is een Japansch schip buiten gevecht gesteld. Van beide natiën zijn op verschillende plaatsen torpedo's geplaatst. Er gingen geruchten als zou Japan aan de mogendheden den staat van oor log met China hebben aangekondigd. De oorlog is dus verklaard, terwijl Engeland heeft verklaard onzijdig te willen blijven. Een bericht uit Shangaï weet nog mede te deelen, dat er een tweedaagsch landgevecht plaats had nabij Vaehan. De Japanners vielen de sterk verschanste Chineezen aan, maar werden ten slotte met ernstige verliezen teruggeworpen. De Japanners vochten dapper, maar zij hadden tegenover zich Chineesche keur troepen, welker verliezen gerihg waren. De Japansche troepen worden inmid delsch zeer versterkt. De Fransche commissie voor de natio nale verdediging, belast met het onder zoek van uitvindingen op militair gebied, krijgt zonderlinge dingen te zien. Zoo stelt thans een uitvinder voor,pestvliegen te gebruiken ter vernietiging van het vijandelijke leger. In groote zalen zouden deze diertjes in kooien van ijzergaas worden bewaard. Zij zouden daar honger lijden, doch alleen nu en dan losgelaten worden om uit de kunsthuid van poppen in Pruisische uniformen gekleed, listig daaronder aangebracht bloed te zuigen. Een ieder ziet in, dat men in tijd van oorlog de kooien slechts naar het slagveld zou behoeven te brengen en ze daar te openen om het geheele Pruisische leger door eenen zwerm pestvliegen be dekt, den vijand dus weerloos te maken en Frankrijk gered te zien! De zaak van den moordenaar Caserio is te Lyon in behandeling ge weest. Op al de vragen tot hem ge richt, volgen antwoorden zooals slechts te verwachten was van personen, die ah Caserio, tot uitersten vervallen, zich blind kijken op n punt en voortrede- neeren op stellingen die geen steek houden. De jury veroordeelde hem tot de doodstraf; zij verklaarde hem schuldig aan moord zonder verzachtende omstan digheden. In verband met het herhaalde voorkomen van choleragevallen te Maas tricht leest men het volgende: Uit een door het pathologisch insti tuut te Utrecht ingesteld onderzoek naar het water uit de leiding der stad is gebleken, dat het niets bevatte, even min als het water uit den centralen vergaderbak der leiding van de fabrie ken der firma Petrus Regout Co. Daarentegen werd het water uit de kom der Zuid-Willemsvaart zeer be smet bevonden. Een andere mededeeling, mede van belang in dezen tijd, waarin zooveel wordt gedaan in liet belang van den algemeene gezondheidstoestand, is uit Amsterdam en luidt als volgt De tijd om de tijd om de jonge an dijvie in te leggen is weer daar. Straks wordt weer begonnen met zuurkool, enz. Op de Prinsengracht op de groen- «tenmarkt is men druk bezig, de jonge andijviestruiken in de vaten te stampen [en dat gebeurt.met de bloote voeten, niet erg smakelijk. Maar wat erger is; op de Keizers gracht was men Zaterdag, vlak bij een riool bezig de in den aanstaanden win ter te gebruiken inlegvaten uit te spoe len met.grachtwater. Daarna werden de bewuste vaten volgeschept, en dat nu gebeurde, om de naden te laten dichttrekken, weer met grachtwater. Men vraagt terecht of zulke dingen niet zouden kunnen verboden worden, evenals een ander geval dat onder on ze oogen plaats had in een der meest bevolkte buurten der gemeente Haar lem. Een wagen met] bossen worte len, maar erg zanderig e» daardoor onoogelijk. De koopman boende met een boender en water den bovenkant der bossen schoon. Het hiertoe gebruik te water en melt mater drong tusschen de wortelen door. Wie ze koopt heeft om verschillende redenen dubbel op te passen! Zindelijkheid op hetgeen men gebruikt en matigheid in hetgeen men verbruikt, gepaard aan meer dan gewone zorg op alles wat tot drank en spijs wordt ge bezigd zijn altyd, maar voornamelijk in gevaarvolle tijden, de voornaamste factoren tot gezondheid. Heeft het drinkwater reuk of smaak, men late het onderzoeken. Water dat jaren goed is geweest, kan op de eene andere wijze verontreinigd zijn. Water- onderzoek kost bijna niets.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 1