Ter gelegenheid der viering van den verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes maakte de versiering van het Haagsche bosch een fraai geheel. Alle lanen naar het sociëteits-gebouw en de vijvers waren geïllumineerd. Eene eerepoort van sierlijk latwerk met drie doorgangen was, verlicht, aan den kruis weg bij het einde der oprijlaan verrezen en tegenover de Jacobalaan werden de bezoekers uit een geheel met feestvlam- metjes versierden tempel met muziek begroet. De eerste vijver was omzoomd door lichtguirlandes, zwevende boven den waterspiegel, die de duizenden vlam metjes weerkaatsten. De brug tusschen de beide vijvers was mede geïllumineerd en op den achter grond van den tweeden vijver verhief zich over de geheele breedte van het watervlak een hoog front, voorstellende de facade van een tempel in arcadischen vorm met twee zij paviljoenen, welke decoratie, hoofdzakelijk samengesteld uit kunstige figuren en ornamenten, zooals cirkels, halve manen, gekruist latwerk en ruiten, in een verguldsel van licht, een fraai effect daarstelde. Dezer dagen werd door de ge meenteraad van Idaarderadeel de ge meenterekening vastgesteld. De aandacht werd o. a. door den rapporteur gevestigd op het feit, dat door de leden van den Raad in- het afgeloopen jaar in de raads vergaderingen 14 K.G. tabak was op gerookt. Nu telt die gemeente 5564 zielen en en bestaat dus volgens de wet de Raad uit zeven leden behalve den Burgemeester en den Secretaris, welke laatsten, we gens ambtelijke bezigheden gedurende de Raadszittingen, wel niet zullen mee- gerookt hebben. Gedurende de zittingen heeft dus elk lid opgerookt twintig ons tabak. Stelt men nu het aantal verga deringen op twintig per jaar, wat waarschijnlijk veel te veel is, dan ver bruikte elk lid één ons per zitting! Vrage of dit mogelijk iszoo neen, waar de gemeente tabak dan blijft; zoo ja, dan besluite men tot den langen duur der Idaarderadeelsche raadvergaderingen of tot het zeer opgevoerd tabaksverbruik der leden. Niemand zal toch willen veronderstellen, dat de raadsleden een onbevoegd gebruik maken van de gemeente-tabak. Wat is het toch goed, dat nu eens de vinger op de wondeplek is gelegd. "Wie wat vindt heeft rechtens geen aanspraak op belooning, maar als aan het station Rozendaal door een der treinsmids gevonden wordt eene porte feuille, inhoudende eene waarde van 10,000 francs, en de vinder stelt die por tefeuille aan den ontstelden eigenaar ter hand, die hem tot belooning één frank wilde geven, dan was het wijs van den treinsmid aan het station Rozendaal, dat hij die edelmoedigheid beleefd van de hand wijst. Aanmoedigend is het echter niet voor den treinsmid, zijne eerlijkheid zoo gewaardeerd te zien. De man zoeke zijn loon in zichzelven de scheutige portefeuille-verliezer schame zich De Heer J. G. de Groot bespeelt voortaan de zaal van het paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Uit het tableau de troupe blijkt, dat behalve de reeds vroeger vermelde ar- tisten o. a. de dames Vermeeren, Engelen Sewing, Stella de la Mar en Jenny de la Mar, de heeren Maurits de Vries, Alex. Pruym,, Joh. Schmier, Henri Dons enz., nog is geëngageerd mej. Valentine Immers, zoodat er thans 4 le dramatische zangeressen aan de Opera zijn verbonden. Ook is een volledig ballet geëngageerd met een bekenden balletraeester van de Haagsche Opera Charles. De openingsvoorstelling zal bestaan in Hamlet van Ambr. Thomas. Aan het Nederlandsch Tooneelgezel- schap, dat door den heer J. G. de Groot wordt samengesteld, ter bespeling der schouwburgzaal in het paleis voor Volks vlijt, is met de dame3 Anna Beukers en Róssing-Sablairolles ook verbonden de heer Malherbe. Met verschillende artisten worden nog onderhandelingen gevoerd. >p*> festij De Koningin-Regentes heeft opnieuw een subsidie verleend aan de Nederland- sche Opera, directie De Groot. HAARLEM, 7 Augustus 1894. Van het tooneel der kermis valt niet veel nieuws mede te deelen. De vroeger dicht aaneen gesloten reien kramen, langs beide zijden der Oude gracht, wordt nu hier en daar onderbro ken door gapingen, openingen, waar niets staat en niets verwacht wordt en de bestaande groepjes leveren zoo weinig nieuwigheden, dat men in den eersten den besten winkel zoo niet beter, dan toch even goed terecht komt. Hier heb ben we natuurlijk in de eerste plaats de zoogenaamde galanterie-kramen op het oog. De gebak- en ververschings- kramen zijn als men die op de ker missen gewoonlijk ziet. Nieuwe vertoo ningen hebben wij evenmin kunnen bespeuren, of 't moest zijn een soort van schommels, waarin men veilig kan schommelen zoolang men stil zit. Ove rigens het gewone jaarlijksche gedruisch, getoeter en geschetter door kinderen, moeders, vaders en draaimolen-orgels. En toch, een groot publiek om te ge nieten. De vertooning, welke steeds aantrek kelijk blijft voor kinderen is de poppen kast met het bekende Jan Klaasen spel jong en oud verdringt er zich om, even als men zich erg schijnt te amuseeren bij de kunstverrichtingen in de tent van Spriet aan de Botermarkt en waar het gehalte der vertooningen dus stellig niet kwaad is. Gaarne wijzen wij nog op de opvoe ring van de kleine Taïkoen in van Lier's theater op de Groote markt. De aar dige Operette met goede muziek en jo lige coupletten verdient gezien te wor den, te meer daar het mogelijke is ge- daan om de Taïkoen op het betrekkelijk kleine tooneel goed verzorgd te doen opvoeren. De Sociëteiten, Vereeniging en de Kroon, zijn er in geslaagd goede gezel schappen te engageeren. Zij zullen dus den leden menig genotvol uur verschaf fen. Maandag middag verdrong men zich om een telefoonpaal, waar aangeplakt was eene „Proclamatie" van het „Ker mis-comité". Onder herinnering aan de vele moeite tot het behoud der ker mis, spoort het aan tot ordelijk ke'rmis- houden, aangezien velen geen slag hebben van ordelijk feestvieren. De Proclomatie dringt ook aan op de me dewerking van het publiek waar het de uitvoering van politiemaatregelen betreft. Natuurlijk wil ieder goedgezind ingezetene onzer gemeente gaarne on gezien deze proclamatie onderschrijven. Of het de menschen, die geen feest or delijk kunnen vieren en die nimmer de politie in haar pogen ondersteunen zoo die er hier zijn op den rechten weg zal brengen is te betwijfelen, doch wij schrijven den Haarlemmers genoeg ge zond verstand toe om ook zonder Pro clamatie aan deze eerste eischen der maatschappij te kunnen beantwoorden. Gelukkig zijn de menigte vertoonin gen van Nederlandsche en andere dikke dames en spiegelen des geheims aan het afnemen. Eenmaal op dien weg is het te wenschen, dat deze soort van ver tooningen meer en meer worden geweerd en door hel publiek vermeden. De kermiswagens, woonplaats voor hen, die met en door de kermis wat trachten te verdienen, hebben een stand plaats bekomen aan de Leidsche Vaart, zoowat buiten den bebouwden kom der gemeente. Vorige jaren was het geble ken, dat tegen eene plaatsing aan de Gedempte Voldersgracht bezwaren be stonden. Dinsdag ochtend was het aan het Station alhier drukker dan gewoonlijk de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" gaf haar Schoolfeest aan ongeveer vierhonderd leerlingen der kostelooze en tusschenscholen en verpleegden in de godshulzen en nu vertrok dit niet onaanzienlijk getal kinderen met een extra trein te half negen naar Amster dam om Artis te bezoeken, een uitstapje, dat zonder de Vereeniging voor vele der kinderen tot de vrome wenschen zou behooren. Daarom heerscht er dan ook steeds onder het jonge volk bq zoo'n gelegenheid eene meer dan gewone op gewondenheid, welke zich uit in vroo- lijke liederen, veel gebabbel en meer dan gewone kinderlijke onrust, waarvan natuurlijk de ouders het voorproefje hebben. Om te kunnen deelnemen aan de feesten stelt de Vereeniging in hoofdzaak drie eischen le getrouw schoolbezoek, 2e goed schoolgedrag, 3e de deelnemer moet zijn leerling in de hoogste klasse. De beide eerste eischen zfjn zeer zeker hoog gesteld, maar de Vereeniging houdt voet bij stuk; wie niet geregeld het onderwijs bijwoont of zich onbehoorlijk gedraagt gaat niet mee. Aan punt drie beantwoorden op hun tijd alle leerlin gen, die niet te vroeg de school verla ten. Te negen uur dan werd de trein afgeluid, nadat eerst elk kind een broodje was toegediend, en kwam vervolgens het prettig gestemde troepje te Am sterdam aan waar onder geleide van het Bestuur en een voldoend aantal onderwijzers de tocht ging langs Dam rak, Dam, Kalverstraat, Reguliers-bree- straat, Rembrandsplein, Amstelstraat, Joden Heerengracht, langs Hortus. Bij aankomst in Artis stond voor ieder kind een broodje en melk gereed en toen men wat was uitgerust van de lange wandeling ging het in kleine afdeelingen tuinwaarts. Niet genoeg kan de mede werking der Artis suppoosten bij de bezichtiging der merkwaardigheden ge roemd worden. Tegen half een verzamelde men zich opnieuwer werd een tweede ontbijt gebruikt. Toen nog een korte wandeling dooi den tuin en tegen drie uur stond men bij den ingang geschaard om weder huiswaarts te trekken, wat, dank zjj de genomen maatregelen zonder stoornis plaats had. Aan het station te Haarlem waren vele ouders om hun jongens en meisjes af te wachten. De Vereeniging heeft weer een goed geslaagd feest gegeven. De kinderen moge het aansporen tot het goede! Ons werd medegedeeld, dat de finan- cieele toestand der Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" niet schitterend is. In het belang van het schoolkind is ruime medewerking noodigde geringe jaarlijksche bijdrage van f 1.50 kan toch geen beletsel zijn? Van al de gul dens, die het maatschappelijk leven eischt, zullen er weinig zóó rendeeren als die welke men afstaat aan het goede werk dat de Vereeniging „Door Ver maak tot Nut" verricht. Op de militaire schietbanen in de duinen nabij Overveen zal op den 26 Augustus a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin de le jaarlijksche schietwedstrijd worden gehouden, waaraan door de navolgende Vereenigingen en korpsen zal worden deelgenomen. Vereeniging tot verhooging van 's Lands weerbaarheid „voor Vaderland en Koning", Schietclub Willem III, Schietvereeniging Generaal van Merlen, Kader Onderofficieren der d.d. Schutterij, Kader Onderofficieren van het 3e Bat. 4e Reg. Infanterie, Volontairs der Militaire School en Kader Onderofficie ren van het depót Escadron Cavalerie, allen alhier. Deze wedstrijd zal bestaan in A Corps wedstrijd, B personeele wedstrijd, C vrije baan allen op 150 M. Voorts flobertwedstrijd, buks en geweer en C. Revolver op 12 M. Voor dezen wedstrijd werden van verschillende zijden reeds prijzen toege zegd. Eventueel nog beschikbaar te stellen prijzen zullen echter door de Regelingscommissie (adres den heer G. C. Merens, Nieuwe Gracht, Secreta ris der Vereeniging voor Vaderland en Koning) of den heer J. W.Jenny Wei- jerman, Keizerstraat, (Secretaris der vereeniging Generaal van Merlen) met dankbaarheid worden aanvaard. De afdeeling Haarlem van den Chr. Geheel-Onthouders Bond zal in vereeniging met andere drankbestrijders op Maandag den 13en Augustus (laat sten kermisdag) een Propaganda-Boot tocht houden van Haarlem over Alfen naar Leiden en terug. Afvaart 's mor gens om 9 uur van de Kaasmarkt. Kaarten, die a 60 cents verkrijgbaar zjjn, worden alleen afgegeven aan hen, die zich gedurende den tocht onthouden van alle alcoholische dranken. Door Burg. en Weth. dezer gemeen te is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, vacature Jhr. J. "W, M. van de Poll) zal plaats hebben op Dinsdag den Hen September e k. en de herstemming, zoo noodig, op Dins dag den 25en September a.s. In den ouderdom van 80 jaren is alhier overleden de Heer Mr. J. G. Thierry de Bije, sinds 1879 gepensi- oeneerd bewaarder der hypotheken en van het kadaster alhier. Tot adj. inspecteur van politie al hier is benoemd de Heer A. Verlaan, thans klerk aan het bureau van politie en in deze betrekking is benoemd de Heer P. C- van der Laan, te Velsen. Door de afdeeling Haarlem van den bond van Oud-onderofficieren is bij den schietwedstrijd, gehouden ter ge legenheid van de Algemeene Bondsver gadering te Utrecht een derde prfjs, zilveren medaille, behaald. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 8 Aug. 1894, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Schrijven opzichter gedeeltelijke bestrating projectstraat ten wes ten van de Kennemerstraat. 2. Voorstel van B. en W.W. om het Wilsonsplein te bestemmen voor de stichting van één gebouw ten dienste van het drie- en vijf-ja rig middelbaar onderwijs voor jongens (met adres bewoners Proveniershuis). 3. Id. id. verleenen van vergunning aan J. G. van der Schaaff tot het maken van ijzeren hekken tot afscheiding van het perceel aan de Wilhelminastraat No. 17. 4. Id. id. overname grond bestemd voor straat aan de Linschoten- straat van H. de Clercq Gz. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën verkoop grond aan de Ged. Raamgracht aan H. Barüch. 6. Id. id. belooning stads omroeper. 7. Id. id. benoeming makelaar. 8. Id. id. tijdelijke regeling onderwijs in de aardrijkskunde aan de H. B. School met 5-jarigen cursus en benoeming onder directeur belast met dagelij ksch toezicht in het gebouw der H. B. School met 3 jarigen cursus. 9. Id. id. aanstelling assistenten bij het teekenonderwijs aan de Bur geravondschool. 10. Id. id. benoeming onderwijzer 3e klasse 2e Opleidingsschool. 11. Id. id. id. onderwijzer 3e klasse school letter B. 12. Id. id. id. onderwijzers 3e klasse school letter C. 13. Vaststelling voordracht zetters voor 's Rijks directe belastingen. 14. Benoeming stembureaux verkiezing lid van den Gemeenteraad. 15. Verslag opzichter gasverlichting over Juni j.l. Markt van 6 Aug. 1894. Boter. Aangev. 192, verk. 132 KG. L. pr. 1.20, H. pr. 1.30, p. KJ Biggen. Aangev. 148, verk. 72 st. L. pr. 6.— H. pr. f 12.00, p. st. Schrammen. Aangev. 64 verk. 32 st. L. pr. f 14.H. pr. f 18.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 384 verk 384 HL. L. pr. ƒ2.—, H. pr. f 3.00, p. HL. Appelen. Aangev. 49 HL. verk. 27 HL. L. pr. f 3.p. HL. f 4.00. p. HL. Peren. Aangev. 348 HL. verk. 231 HL. L, pr. 2.p. HL. f 3.50, p. HL. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 6 Aug. 1894. Haver f 3.75. Karwijzaad 13.30. 13.50. MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 8 Aug., a' avonda van 8 tot 10 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. W. P. KRIEN8 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Augustus 1894, des namiddagi van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN; PROGRAMMA. 1. Athalia MarschMendelssohn. 2. Doet uit Stahat MaterRossini. a 3. Variation op het Oost. VolkaL.Haydn. 4. 2e Deel uit de Symph. Pas toraleBeethoven. 6. Koor nit de ScheppingHaydn-Ritter.

Haarlemsch Advertentieblad | 1894 | | pagina 2